Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Kurum bilgisayarını bilerek formatlamak TCY m.205'i gerektirir mi?

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 22-12-2010, 11:34   #1
parmex770

Varsayılan Kurum bilgisayarını bilerek formatlamak TCY m.205'i gerektirir mi?

Görevli personel ; kurumundan naklinden önce kurumla ilgili plan ve programların olduğu bilgisayarı formatlayıp gidiyor.Yedek cdler olmasına rağmen bunarı da bırakmıyor.yedek de bırak mıyor.acaba bu TCY m.205'İ gerektirir mi?
Old 22-12-2010, 11:43   #2
Av. Engin EKİCİ

Sayın parmex770;

Sayın Av. Cengiz Aladağ tarafından eklenen TCK 204. madde gerekçesini içeren şerhi okumanızı öneririm. Bu anlamda bilgisayardaki format işlemi, TCK 205 "resmi belgeyi bozmak, yok etmek veya gizlemek" suçu kapsamında değerlendirilemez.

http://www.turkhukuksitesi.com/serh.php?did=1302
Old 22-12-2010, 11:55   #3
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan parmex770
Görevli personel ; kurumundan naklinden önce kurumla ilgili plan ve programların olduğu bilgisayarı formatlayıp gidiyor.Yedek cdler olmasına rağmen bunarı da bırakmıyor.yedek de bırak mıyor.acaba bu TCY m.205'İ gerektirir mi?

Sayın Ekici'nin yanıtına katılıyorum. TCK 244. maddedeki suçun oluşabileceği kanısındayım.

Alıntı:
Sistemi engelleme, bozma, verileri yok etme veya değiştirme
MADDE 244 - [1] Bir bilişim sisteminin işleyişini engelleyen veya bozan kişi, bir yıldan beş yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.
[2] Bir bilişim sistemindeki verileri bozan, yok eden, değiştiren veya erişilmez kılan, sisteme veri yerleştiren, var olan verileri başka bir yere gönderen kişi, altı aydan üç yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.
[3] Bu fiillerin bir banka veya kredi kurumuna ya da bir kamu kurum veya kuruluşuna ait bilişim sistemi üzerinde işlenmesi halinde, verilecek ceza yarı oranında artırılır.
[4] Yukarıdaki fıkralarda tanımlanan fiillerin işlenmesi suretiyle kişinin kendisinin veya başkasının yararına haksız bir çıkar sağlamasının başka bir suç oluşturmaması hâlinde, iki yıldan altı yıla kadar hapis ve beşbin güne kadar adlî para cezasına hükmolunur.
Old 22-12-2010, 11:59   #4
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan parmex770

TCK.244. olabilir diye düşünüyorum.

Not: (Ben yazarken Sayın Cengiz Aladağ da yazmış. )

P.S: Format atılan veriler teknik olarak kurtarılabilmektedir. Bilgilere ulaşma sıkıntınızı aşamadıysanız bu işi yapan şirketlerden yardım alabilirisiniz. Mesala: Bilgi için, www.nanoforensic.com.tr sitesini inceleyebilirsiniz.
Old 22-12-2010, 12:21   #5
Av.Ömer Güntay

Alıntı:
Yazan parmex770

Değerli meslektaşlarım, dikkat edilmesi gereken bir nokta olduğunu düşünüyorum. TCK.m.244'ün uygulanabilmesi için söz konusu bilgisayarın bir bilişim sistemine bağlı olması ve personelin eyleminin bu bilişim sistemi üzerinde icraı gerekir. Aksi takdirde kanuni tipe uygunluk koşulu gerçekleşmez. Hiçbir kamusal hizmet ağına bağlı olmayan bir bilgisayarda kayıtlı veriler üzerinde yapılan yedek CD.leri alma, bellektekileri de silmeden ibaret eylem "bilişim sistemi" üzerinde yapılmış sayılamaz görüşünü taşıyorum. Burada, zimmet ile genel görevi kötüye kullanma maddeleri üzerinde durmak gerekir. Saygılarımla.
Old 22-12-2010, 12:25   #6
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan Av.Ömer Güntay
Değerli meslektaşlarım, dikkat edilmesi gereken bir nokta olduğunu düşünüyorum. TCK.m.244'ün uygulanabilmesi için söz konusu bilgisayarın bir bilişim sistemine bağlı olması ve personelin eyleminin bu bilişim sistemi üzerinde icraı gerekir. Aksi takdirde kanuni tipe uygunluk koşulu gerçekleşmez. Hiçbir kamusal hizmet ağına bağlı olmayan bir bilgisayarda kayıtlı veriler üzerinde yapılan yedek CD.leri alma, bellektekileri de silmeden ibaret eylem "bilişim sistemi" üzerinde yapılmış sayılamaz görüşünü taşıyorum. Burada, zimmet ile genel görevi kötüye kullanma maddeleri üzerinde durmak gerekir. Saygılarımla.

Sayın Güntay,

Sorudaki bilgisayarın "hiç bir bilişim sistemi üzerinde kayıtlı olmadığını" nerden biliyorsunuz?

P.S: Bu arada dikkat çektiğiniz husus için açık teşekkürler.
Old 22-12-2010, 12:31   #7
Av.Ömer Güntay

Alıntı:
Yazan Av.Mehmet Saim Dikici
Sayın Güntay,

Sorudaki bilgisayarın "hiç bir bilişim sistemi üzerinde kayıtlı olmadığını" nerden biliyorsunuz?

Ben öyle birşey bildiğimi söylemedim; yanıtı dikkatli okuyunuz. Bu husus soru metninden zaten anlaşılmıyor. Siz de kayıtlı olduğunu bilmiyorsunuz, öyle mi? m.244'ün unsuruna değindim, meslektaşın maddi olayıyla örtüşüyorsa sorun yok. "aksi takdirde" demek suretiyle de diğer görüşümü açıkladım. Siz bu çerçevedeki görüşünüzü yazsanız daha faydalı olur...
Old 22-12-2010, 12:33   #8
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan Av.Ömer Güntay

"Bilişim sistemi"nin ne olduğu konusunda sizinle aynı düşüncede değilim. TCK 243'ün gerekçesinde bilişim sistemi "Bilişim sisteminden maksat, verileri toplayıp yerleştirdikten sonra bunları otomatik işlemlere tâbi tutma olanağını veren manyetik sistemlerdir." biçiminde tanımlanmıştır. Bu bakımdan bilgisayar herhangi bir ağa bağlı olmasa da bir bilişim sistemidir.
Old 22-12-2010, 12:38   #9
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan Av.Ömer Güntay
Ben öyle birşey bildiğimi söylemedim; yanıtı dikkatli okuyunuz. Bu husus soru metninden zaten anlaşılmıyor. Siz de kayıtlı olduğunu bilmiyorsunuz, öyle mi? m.244'ün unsuruna değindim, meslektaşın maddi olayıyla örtüşüyorsa sorun yok. "aksi takdirde" demek suretiyle de diğer görüşümü açıkladım. Siz bu çerçevedeki görüşünüzü yazsanız daha faydalı olur...

Sayın Güntay neden kızdınız anlayamadım.
Old 22-12-2010, 12:43   #10
Av. Engin EKİCİ

Alıntı:
Yazan Av.Cengiz Aladağ
..."Bilişim sisteminden maksat, verileri toplayıp yerleştirdikten sonra bunları otomatik işlemlere tâbi tutma olanağını veren manyetik sistemlerdir."

Madde gerekçesinde bilişim sisteminin tanımının yapılmış olmasıyla, herhangi bir internet ağı ile bağlantısı olmasa dahi bilgisayarın içeriğindeki bilgi/belgelerin ortadan kaldırılması eyleminin TCK 244'deki suç tanımına uygun olduğunu düşünüyorum.
Old 22-12-2010, 12:43   #11
Admin

Ben de buradaki suçun TCK madde 244 olduğu görüşündeyim. Verilen daha sonra kurtarılabilecek durumda olması, yedeklerinin bulunması vs bence hukuki nitelendirmeyi değiştirmez. Bir bilgisayara format atılması kadar onun işleyişi bozan veya engelleyen başka bir teknik işlem bulmak oldukça güçtür, dolayısıyla ister yedekleri olsun, ister olmasın, ister veriler kurtarılsın, ister kurtarılmasın format atılması açıkça TCK md 244'da tanımlanmış eylem kapsamındadır.

Sayın Güntay'ın bilgisayarın bilişim sistemine dahil olması durumunda suçun işlenmiş olabileceği yönündeki yorumuna da katılma imkanı bulamıyorum. TCK madde 244 ile getirilmek istenen düzenleme elektronik ortamdaki verilerin korunmasına yöneliktir ve madde içindeki "bilişim sistemi" terimi Sayın Güntay'ın yorumladığı şekilde network (bilgisayar ağı) anlamında değil, herhangi bir elektronik sistem anlamında kullanılmıştır. Hiçbir ağa dahil olmayan bir bilgisayarın içindeki verilerin dahi tahrip edilmesi bu bağlamda TCK 244'e aykırılık teşkil eder. Esasen kanun metninde bilgisayar yerine bilişim sistemi terimi kullanılmasının asıl nedeni de budur, zira kanun koyucu elektronik verilerin korunmasını sadece bilgisayarlara özgülemek istememiş, dijital formatta saklanan her veriyi kapsamak amacıyla bilgisayar yerine bilişim sistemi terimi kullanmıştır. Nitekim Yargıtay kararlarında vs. de bilgisayar özelliği olmayan başkaca cihazlar üzerinde yapılan bu tip eylemler bu madde kapsamında cezalandırılmaktadır.

Verilerin elektronik olarak sakladığı herhangi bir cihazın işleyişin bu şekilde tahrip edilmesi bu bağlamda suç olacaktır görüşündeyim. Bilgisayardan çok daha radikal bir örnek vereyim: Hesap makinesinin kullanımının serbest olduğu bir mühendislik dersi sınavına girecek öğrencinin hesap makinesi içindeki firmware'i değiştiren ve böylece makinin hatalı sonuçlar verip, öğrencinin sınavda başarısız olmasına yol açan arkadaşının yaptığı eylem bile kişisel görüşüme göre TCK md. 244 kapsamındadır.
Old 22-12-2010, 12:45   #12
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan Av.Cengiz Aladağ
"Bilişim sistemi"nin ne olduğu konusunda sizinle aynı düşüncede değilim. TCK 243'ün gerekçesinde bilişim sistemi "Bilişim sisteminden maksat, verileri toplayıp yerleştirdikten sonra bunları otomatik işlemlere tâbi tutma olanağını veren manyetik sistemlerdir." biçiminde tanımlanmıştır. Bu bakımdan bilgisayar herhangi bir ağa bağlı olmasa da bir bilişim sistemidir.

Sayın Aladağ'a katılıyorum. aksi takdirde bir başkasının evinde ya da işyerindeki bağımsız bilgisayarına bluetooth ile ya da internet üzerinden izinsiz girip verileri bozmak, silmek söz konusu olduğunda da bilişim suçu yoktur demek zorunda kalırız ki bunun doğru olmayacağını düşünüyorum.
Old 22-12-2010, 12:54   #13
Av.Mehmet Saim Dikici

TDK Büyük sözlükte

Alıntı:
bilişim
a. İnsanoğlunun teknik, ekonomik ve toplumsal alanlardaki iletişiminde kullandığı ve bilimin dayanağı olan bilginin özellikle elektronik makineler aracılığıyla düzenli ve akla uygun bir biçimde işlenmesi bilimi, enformatik.

Alıntı:
bilişim dizgesi İng. information system
Belli bir konuya ya da örgüte ilişkin verilerin bir düzen içinde bilgisayar ortamında saklandığı ve kullanıcı olarak tanımlanan kişilerin bilgi gereksemelerini karşılamak üzere dönem dönem ya da başvuruldukça raporlar üreten ya da gereksenen veriye benimsenebilecek kısa bir süre içinde erişim olanağı sağlayan, belli bir donanım üzerinde işletimsel durumda yazılım ve veriler topluluğu. İlgili konu ya da örgüte göre örneğin yönetim bilişim dizgesi (YBD), hastane bilişim dizgesi, kitaplık bilişim dizgesi, hava yolları (yer ayırma) bilişim dizgesi vb. söz konusu edilir.

Alıntı:
bilişim ağı İng. computer network
Birçok bilgisayar çevresinde yer alan donanım, yazılım ve veri kaynaklarının bu bilgisayarlar arasında çok yönlü veri iletişim olanaklarının sağlanmasıyla, her türlü olası bilgisayar kullanıcısının çok amaçlı hizmetine sunulduğu bir ağ. Bilgisayar çevrimi deyimi de kullanılmaktadır.

Şeklinde tanımlanmıştır.

Bilişim ağı ile Bilişim sisteminin farklı olduğunu düşünüyorum.
Old 22-12-2010, 13:34   #14
Av.Ömer Güntay

Alıntı:
Yazan Av.Cengiz Aladağ

Değerli meslektaşım, madde toplumsal hizmet verilen/alınan bilişim sistemlerine duyulan güveni korumak için ihdas edilmiştir. Kişilerin bilişim sistemlerinin işleyişine olan güvenleri ve ekonomik düzenin sağlıklı işleyişi ile doğrudan ilgili bilişim sistemlerinin zarar görmeden işler durumda bulunmasında toplumsal yarar olduğu için, madde yasanın 'topluma karşı işlenen suçlar' kısmına dahildir. Esasen, bu madde uygulamasıyla ilgili içtihatlar incelendiğinde de kastedilenin bu olduğu ve yasadışı olarak girilen "bilişim sisteminin" varlığından bahsolunduğu görülmektedir. Örneğin, G Bankası internet şubesi bankacılık hizmetini evinde kendi bilgisayarında alan/kullanan vatandaşın şifresinin "sisteme girilmek" suretiyle alınması ve hesabından havaleler yapılması halinde bu madde (m.244) oluşur. Dolayısıyla suçların cezasız kalması durumu da söz konusu değildir. Ancak, bu kişinin bilgisayarında bulunan bir kısım verilerin (müşteri listesi, tez çalışması vs...), bilişim sistemine girilmeksizin, alınması durumunda bu madde kapsamındaki suç oluşmaz; m.136'daki suç oluşur. Saygılarımla.
Old 22-12-2010, 14:12   #15
parmex770

1-
acaba md 244 hackerlara yönelik bir kavram değil midir..
2-
kurumun tahsis ettiği program ve planların kasten silinmesi ve yedek cdlerinin verilmemesi resmi belgeye girmez mi ..
3-
m 205 'in oluşabilmesi için illa ki yazılı belge mi olması gerekir maddi unsurun?
teşekkürler saygıar
Old 22-12-2010, 14:14   #16
parmex770

ha bir de bu programların bulunması için TUBİTAK'a mı başvurmamız lazım acaba? ya da başka bir yer var mıdır?
özel bir yerden istesek biliyorsunuz ihal komisyonmu vb şeylerle uğraşmamız lazım..
Old 22-12-2010, 15:02   #17
Av. Engin EKİCİ

Alıntı:
Yazan parmex770
1-
2-
kurumun tahsis ettiği program ve planların kasten silinmesi ve yedek cdlerinin verilmemesi resmi belgeye girmez mi ..
3-
m 205 'in oluşabilmesi için illa ki yazılı belge mi olması gerekir maddi unsurun?
teşekkürler saygıar

1. Bir bilişim sistemine girmek, hacker kadar ehil olmasa bile bilgisayara hakim herhangi biri tarafından da gerçekleştirilebilir.

2. Resmi belge olarak nitelendirilemez, söz konusu belgenin yazılı kağıt olması gerekir. (bknz: TCK 204. md. gerekçesi)

3. 2. sorunun yanıtı
Old 22-12-2010, 15:05   #18
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan Av.Ömer Güntay
Dolayısıyla suçların cezasız kalması durumu da söz konusu değildir. Ancak, bu kişinin bilgisayarında bulunan bir kısım verilerin (müşteri listesi, tez çalışması vs...), bilişim sistemine girilmeksizin, alınması durumunda bu madde kapsamındaki suç oluşmaz; m.136'daki suç oluşur. Saygılarımla.

Sayın Güntay,

Bu örnekte kişi, izinsiz olarak girdiği bilgisayardaki verileri yok ederse hangi madde uygulanacaktır?
Old 22-12-2010, 15:26   #19
parmex770

anlaşıldığı üzere 244/3 benim sorumun yanıtı.çok teşekkürler.
peki konuyla alakasız ama bu verilerin giderilmesi ve geri alınması için görevli bir kurum var mı ülkemizde var ise hangisi?
bilginiz varsa paylaşırsanız sevinirim yoksa yine de çok teşekkürler
Old 22-12-2010, 15:45   #20
Admin

Alıntı:
Yazan parmex770
1-
Madde 244 uygulamada daha çok hacker'lar için uygulanıyor, zira bilişim sistemlerini en çok bozan onlar. Ancak madde metnini okursanız sadece onlara uygulanacak diye bir kriter olmadığını tesbit edebilirsiniz. Kanunun suç olarak tanımladığı eylem bir bilişim sistemini engellemek veya bozmaktır. Bunun ne şekilde yapıldığının suçun nitelendirilmesinde önemi olmadığı düşüncesindeyim.

Bir bilgisayarın kasten fişini çekerek çalışmasını engellemek, üzerine su döküp kullanılmaz hale getirmek, içine sinek sokup kısa devre yaptırmak vs. suretiyle BİLE bu suç işlenebilir.

Hatta konunun daha önce tartışıldığını veya yargı önüne geldiğini sanmıyorum ancak elektronik sinyal karışması yüzünden cep telefonlarının kapalı tutulması gereken bir yerde/araçta (uçak, deniz otobüsü, haberleşme merkezi vs.) sistemi devre dışı bırakma amacıyla cep telefonunuzu açmanız bile bence TCK md. 244'deki suçu oluşturur.

Yukarıda da arz ettiğim üzere yasal düzenlemenin amacı elektronik sistemlerin ve verilerin korunmasıdır. Bu nedenle madde yorumlanırken bu amaca uygun yorumlanmalıdır. En azından ben bu şekilde yorumluyorum.

Verilerin geri alınmasıyla ilgili sorunuzun konu dışı olduğu konusundaki tesbitinize ben de katılıyorum, zira verinin geri alınması veya kurtarılması suçu ortadan kaldırmıyor. Ancak faili değil de, veriyi nasıl kurtarabiliriz diye soruyorsanız , o zaman veri kurtarma konusunda uzmanlaşmış bir şirkete başvurabilirsiniz, bu konuda çalışan özel şirketler var. Veriyi her zaman kurtarmak mümkün değildir, bunun için çeşitli teknik şartlar vardır (örneğin veri kaybından sonra başka bir işlem yapılmamış olması vs.) ancak belirli şartlar altında veriler bazen kısmen, bazen tamamen kurtarılabiliyor.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi