Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

kooperatif başkan ve başkan yardımcısının sorumlulukları

Yanıt
Old 15-02-2010, 13:03   #1
Av.SÖZEN

Varsayılan kooperatif başkan ve başkan yardımcısının sorumlulukları

sayın meslektaşlarım merhaba. Taşıyıcılar kooperatifinin eski başkan yardımcısının, başkan ve başkan yardımcısından kesilmesi gereken aidatları kesmemesi sonucu doğan sorumluluk kime ait olur ( eski başkanın bir sorumluluğu doğarmı?). Ayrıca eski başkan, kendisi hakkında soruşturma başlatıldığında böyle bir durumdan haberdar oluyor ve yapılmayan kesintilerin kendi hesabına düşen kısmını ödüyor bu ödemeye rağmen yapılan yargılamada başkan hakkında 10 ay hapis cezası ve hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına ve 5 yıl süre ile denetime tabi tutulmasına karar verilirken, asıl fiili işleyen başkan yardımcısı hakkında ise 10 ay hapis cezası ve verilen cezanın ertelenmesine ayrıca 1 yıl süre ile denetime tabi tutulmasına karar verilmiştir. bu karara karşı eski başkanın temyiz başvurusuna sağlam bir dayanak aramaktayız, bu yönde yargıtay kararı paylaşılırsa memnun olucam.
başkan yardımcısın fiillerinden ötürü kooperatif başkanının sorumluluğu nedir ve yardımcının fillerinden ötürü başkana cezai sorumluluk doğarmı? paylaşımlarınız için şimdiden teşekkürler.
Old 15-02-2010, 13:40   #2
M.SERDAR DEMİRTAŞ

1163 sayılı yasa uyarınca mı müvekkiliniz ceza aldı ?Karar ayrıntısından bahsederseniz daha uygun yardımcı olabileceğimi düşünüyorum.
Old 15-02-2010, 13:50   #3
Av.SÖZEN

ilginize teşekkürler. evet 1163 sayılı yasanın 62/3 maddesi delaleti ile TCK.nın 257/1 gereğince cezalandırıldı. Fakat müvekkilim kooperatifin eski başkanı ve suç teşkil eden fiiliyardımcısı gerçekleştiriyor. burada başkanın denetim yükümlülüğü gibi bir durum sözkonusu olabilirmi. şimdiden teşekkürler
Old 15-02-2010, 14:35   #4
M.SERDAR DEMİRTAŞ

257.maddede düzenlenen suç tipi ; 765 sayılı yasanın 240.maddesinde yer alan görevi kötüye kullanma , 203.maddesinde yer alan görevi ihmal , 228.maddesinde yer alan kişilere karşı keyfi ve sert muamele ve 212/1 maddesinde yer alan basit rüşvet alma suçlarının karşılığını oluşturmaktadır.Yeni düzenlemede eski TCK’nın ana şekli muhafaza edilmiş ancak suç ; zarar suçu haline getirilerek ; mağduriyet , zarar ya da haksız kazanç koşullarına bağlanmıştır.Görevi kötüye kullanma suçunun faili ; 5237 sayılı yasanın 6/1-c maddesinde tanımlanan kamu görevlisidir.İdarenin yürüttüğü kamusal faaliyete kamu hukuku esaslarına göre katılan memur , sözleşmeli veya geçici personel ve işçiler kamu görevlisidir.257/1’deki suç ; icrai davranışla işlenen görevi kötüye kullanma suçudur. Ayrıca bu suçun oluşabilmesi için , gerçekleştirilen fiilin kamu görevlisinin görev alanına giren bir hususla ilgili olması gerekir.
1163 s.y.nın 62/3 maddesine göre yönetim kurulu üyeleri ve kooperatif memurları ; kendi kusurları ile defter ve belgeler üzerinde işledikleri suçlardan sorumludurlar ve devlet memurları gibi ceza görürler.Bu noktada eski başkan ve yardımcısının hangi evrak üzerinde eksik veya fazla işlem yaparak kurumu zarara uğrattığı hususu ön plana çıkıyor.Sanıkların kendi aidatlarını ödemediklerinden bahsetmişsiniz!Bence aidatların toplanmaması zarar unsurunu oluşturmaz ! Toplanan aidatların , doğru yerde kullanılmamış olması zararı meydana getirir , aidatlar henüz toplanmadığından yani kooperatifin aktif hanesine girmediğinden kooperatifin aktifinde bir azalma yani zarar meydana gelmemiştir.
Old 15-02-2010, 14:54   #5
Av.SÖZEN

sayın demirtaş karardan şu bilgiyi ekleyerek devam edeyim, diğer kooperatif üyelerinden yapılan masraf kesintilerinin başkan ve yardımcısından yapılmadığı kararda belirtilmiş;fakat başkan bu masraf kesintisinin yapılmamasını yardımcısının teklifine rağmen kabul etmemiş ancak yardımcısının yinede bu kesintiyi yapmadığı belirlenmiştir, başkan ise yapılan takip sonucu bu olaydan haberdar olmuş ve kendisinden yapılmayan kesintilerin tümünü ödemiştir. benim merak ettiğim ise kooperatif yönetiminde yeralanların sorumlulukları müteselsilmi yoksa şahsimi? ki olayımızda yardımcının yaptığı işlemden ötürü başkan ve yardımcısı eşdeğer cezayı almışlar ve yardımcısının cezası ertelenip 1 yıl denetime tabi olurken, başkanın cezasında hükmün açıklanmasının geri bırakılması ve 5 yıl denetim süresi öngörülmüş. yaptığım incelemede müteselsil sorumluluğa dair yasal bir dayanak bulamadım , bu konuda ve değindiğim diğer hususlarda ekleyebileceğiniz ekstra bir konu varsa paylaşmanızı rica edicem bu ricam diğer arkadaşlarımız içinde geçerli )
Old 15-02-2010, 15:22   #6
M.SERDAR DEMİRTAŞ

Burada inanılmaz olan husus şu ; eğer bir konu hakkında hukuki ihtilaftır denebiliyorsa o konu hakkında soruşturmada takipsizlik ; kovuşturmada ise kesinlikle beraat kararı verilmelidir.Sizin olayınızda ödenmeyen aidat borcu var ve anlattığınız kadarıyla zaten takip açılmış.Yukarıda belirrtiğim üzere sizin olayınızda 257'nin kurucu unsuru olan zarar kavramı yok ! Ancak karar da ortada , yüce hakimlerimiz (!) bunu zarar olarak yorumlamışlar , burada da sizin belirttiğiniz husus devreye giriyor ; ' ceza sorumluluğu şahsidir ' yani başkanın oturup karar defterine kendi kendine karar alıp imzalamış olması gerekir.!
Old 15-02-2010, 17:26   #7
Av.H.Sancar KARACA

Alıntı:
Yazan Av.SÖZEN
sayın demirtaş karardan şu bilgiyi ekleyerek devam edeyim, diğer kooperatif üyelerinden yapılan masraf kesintilerinin başkan ve yardımcısından yapılmadığı kararda belirtilmiş;fakat başkan bu masraf kesintisinin yapılmamasını yardımcısının teklifine rağmen kabul etmemiş ancak yardımcısının yinede bu kesintiyi yapmadığı belirlenmiştir, başkan ise yapılan takip sonucu bu olaydan haberdar olmuş ve kendisinden yapılmayan kesintilerin tümünü ödemiştir. benim merak ettiğim ise kooperatif yönetiminde yeralanların sorumlulukları müteselsilmi yoksa şahsimi? ki olayımızda yardımcının yaptığı işlemden ötürü başkan ve yardımcısı eşdeğer cezayı almışlar ve yardımcısının cezası ertelenip 1 yıl denetime tabi olurken, başkanın cezasında hükmün açıklanmasının geri bırakılması ve 5 yıl denetim süresi öngörülmüş. yaptığım incelemede müteselsil sorumluluğa dair yasal bir dayanak bulamadım , bu konuda ve değindiğim diğer hususlarda ekleyebileceğiniz ekstra bir konu varsa paylaşmanızı rica edicem bu ricam diğer arkadaşlarımız içinde geçerli )
Sayın SÖZEN
Sorunuzun cevabı , 1163 sayılı Koop. K.nun 98.maddesinin yollaması ile TTK 336. maddesindedir. Bu maddenin 5. ve son fıkrasına gözatmanız faydalı olur (diye düşünüyorum).
Kolay gelsin.
Old 15-02-2010, 18:51   #8
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan Kardan Adam
Sayın SÖZEN
Sorunuzun cevabı , 1163 sayılı Koop. K.nun 98.maddesinin yollaması ile TTK 336. maddesindedir. Bu maddenin 5. ve son fıkrasına gözatmanız faydalı olur (diye düşünüyorum).
Kolay gelsin.

Hukuki sorumluluk bakımından Sayın Kardanadam'ın belirttiği gibi TKoop.Kanunu.98. madde, TTK.336-340, 309. maddelere atıf yapmış ve Kooperatif Yönetim Kurulu Üyelerinin sorumluluğu konusunda Anonim Şirketlerde Yönetim Kurulu Üyelerinin sorumluluğuna dair hükümlerin uygulanacağını hükme bağlamıştır. Bu itibarla Kooperatif Yönetim Kurulunda üyeler arasında görev dağılımı (TTK:336/5 ve son bent hükmü) yönünde karar olmadıkça tüm yönetim kurulu üyeleri kanuna ve hukuka aykırı işlem ve eylemlerden -TTK.338'de zikredilen sorumluluktan kurtulma durumu ortaya koyamadıkça-müteselsilen sorumlu olurlar.

Buradan hareketle, hukuki sorumluluğu olmayan Yönetim Kurulu üyesinin cezai sorumluluğunun da olmaması gerekeceği söylenebilir.

Sizin olayınızda da tahmin ediyorum Kooperatif Yönetim Kurulu Başkanı olan müvekkiliniz, Yönetim Kurulu içinde görev taksimini ispatlayamadığı için, diğer Yönetim Kurulu üyeleri ile birlikte -hukuki temelde- sorumlu tutulmuş olabilir!

Yukardaki açıklamalarım hukuk davası için geçerlidir.

Ceza Hukuku bakımından ise, eyleme uyan suça göre sanıyorum hareket edilir. Cezaların şahsiliği ilkesi muhakkak ki dikkate alınmalıdır.

Alıntı:
Yazan Koop.Kanunu
5. ÜYELERİN TİTİZLİK DERECESİ VE SORUMLULUKLARI:
MADDE 62. Yönetim Kurulu, kooperatif işlerinin yönetim için gereken titizliği gösterir ve kooperatifin başarısı ve gelişmesi yolunda bütün gayretini sarf eder.

Yönetim Kurulu, kendi tutanakları ile Genel Kurul tutanaklarının, gerekli defterlerin ve ortak listelerinin muntazam hazırlanıp, tutulup, saklanmasından ve işletme hesabiyle, yıllık bilançonun kanuni hükümlere uygun olarak hazırlanıp tetkik olunmak üzere denetleme kuruluna verilmesinden sorumludur.

Yönetim Kurulu üyeleri ve kooperatif memurları, kendi kusurlarından ileri gelen zararlardan sorumludurlar. Bunların suç teşkil eden fiil ve hareketlerinden ve özellikle kooperatifin para ve malları bilanço, tutanak, rapor ve başka evrak, defter ve belgeleri üzerinde işledikleri suçlardan dolayı kamu görevlisi gibi cezalandırılır.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi