Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

izale-i şuyu - icra dosyası - satış.

Yanıt
Old 08-04-2011, 11:04   #1
Arif Aydın

Varsayılan izale-i şuyu - icra dosyası - satış.

Sayın Meslektaşlarım, vereceğiniz cevaplar için şimdiden teşekkür ederim.

2005 yılına ait bir icra dosyasından borçlu hakkında icra takibi yaptık. Murisinden intikal edecek taşınmaz hisselerine haciz koyduk. Borçlunun annesinden intikal edecek taşınmazlarına 23/08/2005 tarihinde, babasından intikal edecek taşınmazlarına 20/04/2007 tarihinde haciz koyduk. Bizden sonra da hacizler konulmuştur.
Daha sonra İTM’den yetki belgesi alarak 16/08/2007 tarihinde Sulh Hukuk Mahkemesine izalei şuyu davasını açtık. Bu dava 04/03/2010 tarihinde kesinleşti. 18/10/2010 tarihinde 2. satışta alacaklı çıkmadığından satış düştü.
Biz bu davalar ile uğraşırken İcra Müdürü dosyada her hangi bir işlem yapılmadığı için icra dosyasını düşürmüştür.(dosyada davanın açıldığına ilişkin bilgi olmadığı için)

İzale-i Şuyu dosyasından tekrar satış isteyeceğiz. Ancak icra dosyası düştüğü için bir an tereddüt ettim. İcra dosyasını yenilediğim zaman taşınmazlar üzerindeki hacizler düşmüş müdür?

İzale-i Şuyu davasında satış istediğim zaman bir sıkıntı olur mu?
Old 08-04-2011, 14:00   #2
Av.Naciye Yıldırım

merhaba, aynı konu hakkında çok yeni İcra Hukuk Hakimliği'nden takibin düşmesi kararı hakkında şikayet yoluyla iptal kararı aldım.Zira icra müdürünün takibi düşürmesi yanlış bir karar, ortaklığın giderilmesi davası açılması zaten hacizli taşınmazların satışının istendiği anlamına geliyor.Ancak uyap sisteminde dosya işlemden kalktığı için yeni numara alması ve harçlandırılması gerektiği söylendi, eski takip numarası üzerinden tapuya bilgi verilerek satış müdürlüğüne de borç hesabı bildirildi.
Old 08-04-2011, 14:10   #3
kezzy

Alıntı:
Yazan Av.Naciye Yıldırım
...Ancak uyap sisteminde dosya işlemden kalktığı için yeni numara alması ve harçlandırılması gerektiği söylendi...

Sehven takipsizlik kararı verildimiş ise harçsız yenilenmesi gerekir diye düşünüyorum.
Old 08-04-2011, 14:13   #4
Arif Aydın

Alıntı:
Yazan kezzy
Sehven takipsizlik kararı verildimiş ise harçsız yenilenmesi gerekir diye düşünüyorum.

İcra müdürünün gerekçesi, dosyaya izale-i şuyu davası ile ilgili bilgi verilmediğidir.
Ancak ben dosyayı harçlı veya harçsız olarak yenilesem bile taşınmazlar üzerindeki hacizlerin devam edip etmediği benim için önemlidir.
Old 08-04-2011, 14:41   #5
kezzy

Ortaklığın giderilmesi yoluyla satış işlemlerine geçmişiniz, süresi içerisinde satış talep ettiğiniz için haciz düşmeyecektir. Ortaklığın giderilmesi ile satış işlemlerine başlandığını belirterek sehven düşürülen takibin harçsız olarak yenilenmesini talep edin, yeni numaranızı ve işlemlere artık bu dosya numarası üzerinden devam edileceğinizi de ilgili yerlere bildiriniz.
Old 08-04-2011, 14:46   #6
Arif Aydın

Alıntı:
Yazan kezzy
Ortaklığın giderilmesi yoluyla satış işlemlerine geçmişiniz, süresi içerisinde satış talep ettiğiniz için haciz düşmeyecektir. Ortaklığın giderilmesi ile satış işlemlerine başlandığını belirterek sehven düşürülen takibin harçsız olarak yenilenmesini talep edin, yeni numaranızı ve işlemlere artık bu dosya numarası üzerinden devam edileceğinizi de ilgili yerlere bildiriniz.

taşınmazlar için haciz tarihinden itibaren 2 yıl içinde satış isteme süresi vardır. İzale-i şuyu davasında tekrar satış istememi engel bir durum yok. beni düşündüren icra dosyası.
Old 08-04-2011, 15:08   #7
Av.Naciye Yıldırım

"...İcra Müdürlüğü'nce 13.09.2006 tarihinde İİK.78.md.ce takip edilmediğinden dosyanın muameleden kaldırılmasına karar verilmiş ise de icra dosyasında borçlunun miras bırakanından kendisine intikal eden miras hisselerinin haczedildiği, alacaklı tarafa ortaklığın giderilmesi davası açmak üzere mahkememizce yetki verildiği, yetki üzerine Sulh Hukuk Mahkemesi'nde ortaklığın giderilmesi davası açıldığı, davasının sonuçlanması üzerine ilgili taşınmazların satış işlemlerinin satış dosyasında devam ettiği görülmüş olup bu haliyle alacaklı tarafın icra takibinin ilerlemesini sağlayacak işlem yapabilmesi ya da hacizli taşınmazların satışa hazırlık veya satış işlemlerini yapabilmesi kendi iradesine ve isteğine bağlı olmaktan çıkmış olup Sulh Hukuk Mahkemesi'nin kararı ve satış dosyası doğrultusunda bu işlemlerin yapılması mümkün olduğundan alacaklı tarafın icra dosyasını takipsiz bırakmasından veya satış istememesinden sözedilemeyeceğinden haczin düşmesi sözkonus olmadığı için icra müdürlüğünün şikayete konu 13.09.2006 tarihli dosyanın İİK.78.md.ce işlemden kaldırılması kararı usul ve yasaya uygun olmayıp iptali gerekmiştir." (Gelibolu İcra Hukuk Mahk.2011/40 E.17 K. 30.03.2011 T)
Old 08-04-2011, 15:11   #8
kezzy

Alıntı:
Yazan Arif Aydın
taşınmazlar için haciz tarihinden itibaren 2 yıl içinde satış isteme süresi vardır. İzale-i şuyu davasında tekrar satış istememi engel bir durum yok. beni düşündüren icra dosyası.

Sayın Arif Aydın, sehven düşürüeln icra dosyası neden sizi düşündürüyor anlayamadım
Old 08-04-2011, 15:51   #9
Arif Aydın

Taşınmaz üzerindeki haczin kalkıp kalmadığı. 2 yıllık süreye takıldım galiba
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi