Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Alt soyun olduğu hallerde başkasını evlat edinme

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 04-11-2008, 14:40   #1
Av_Burcu

Varsayılan Alt soyun olduğu hallerde başkasını evlat edinme

Müvekkilimin evlilik dışı bir ilişkiden çocuğu bulunmakta. Ancak çocuğun yaşı çok küçük olduğundan mirasın kalması halinde çocuğun annesi miras üzerinde söz hakkına sahip olacağı için müvekkilim mirasının bir kısmını çocuğu gibi baktığı yeğenine bırakmak istemekte. bu durumda evlat edinme ihtimalini düşündük ancak alt soy olduğu için pek mümkün görünmüyor. Aslında müvekkilim çocuğuna da bir kısım mirasının kalmasını istiyor zaten. Yani işler karışık. Fikri olan varsa ve paylaşırsa çok sevinirim.

Kolay gelsin
Av. Burcu
Old 04-11-2008, 15:14   #2
FYLOZOF

Sayın meslektaşım, evlat edinenin alt soyunun olması, evlatlık einmeye engel değil, eski yasada engeldi , ancak, 4721 sayıl MK göre, evlat edinenin alt soyunun olması evlatlık edinmeye engel değil,
MK. 305 ve devamı maddelerindeki şartları mevcut ise, evlatlık edinebilir.
Old 04-11-2008, 15:25   #3
Av_Burcu

Sayın meslektaşım cevabınız için teşekkür ederim. Ancak ben size yukarıda eksik bilgi vermişim, cevabınızdan sonra farkına vardım. Müvekkilimin evlat edinmek istediği kişi reşit. bu sebeple de müvekkilimin alt soyunun olmaması gerekiyor ergin kişilerin evlat edinilmesini düzenleyen M.K. 313. maddeye göre.

Bu hususta bilgileriniz varsa ve paylaşırsanız çok sevinirim.
Old 04-11-2008, 15:39   #4
FYLOZOF

Evlat edinilmek istenen kişi ergin ise, 313 madde açık sizin müvekkilin alt soyu olduğu için, tabiki evlat edinmesi mümkün değil.
Müvekkilinizin amacı, evlilik sışı çocuğa miras payı bırakmamak ise, onu başka hukuki yollarla halledebilirsiniz.
Old 04-11-2008, 15:44   #5
Av_Burcu

Evet aslında ben de bunu ve evlilik dışı çocuğa da bir miktar miras kalmasını istersek gidebileceğimiz diğer yolları sormuştum...
Old 04-11-2008, 15:58   #6
BaharB

TMK 313.md.ilk cümlesindeki altsoyun bulunmama koşulu kaldırılmış yerine muvafakat koşulu getirilmiştir. Bilgilerinize!

Cümlenin yeni şekli:

Alıntı:
Madde 313 - (Değişik cümle: 03/07/2005-5399 S.K./1.mad) Evlât edinenin altsoyunun açık muvafakatiyle ergin veya kısıtlı aşağıdaki hallerde evlât edinilebilir.
Old 04-11-2008, 16:08   #7
FYLOZOF

evet bahar hanım haklı, tabii maddenin yeni şekline bakmadan eski haline göre aklımda kaldığı kadarıyla cevap verdim. şimdi, yasaya baktım gerçekten,altsoyu bulunmama şartı kaldırılmış.
Old 04-11-2008, 16:10   #8
Av_Burcu

bundan haberim var sayın meslektaşlarım. Bizim müvekkilin alt soyu henüz 4-5 yaşlarında. onun rızası söz konusu olamaz herhalde değil mi? tabii ben olayı ilk başta açık açık yazamadığım için aceleden sonradan böyle yeni yeni bilgiler veriyorum sizlere.

tekrar teşekkürler ilginize. bu yeni bilgiyle ne yapılabilir acaba?
Old 04-11-2008, 16:43   #9
FYLOZOF

Müvekkilinizin çocuğu evlilik dışı ise normalde, çocuğun bayanın hanesinde kayıtlı olması gerekir. müvekkiliniz tanıması varmı? çocuk müvekkilinizin hanesindemi kayıtlı görünüyor?
Evlat edinme davasında, çocuk , müvekilinizin hanesine kayıtlı ise, çocuğun velayeti anne ve babadadır. bu durumda, çocuk adına annesinin muvafakati yoksa, kanaatimce hakim, çocuğa vasi tayin edilmesini talep edebilir.
Old 04-11-2008, 17:47   #10
Av_Burcu

Müvekkilimiz çocuğu tanımış ve hanesine kayıtlı görünüyor. dolayısıyla dediğiniz gibi velayet hem annede hem de babada. bu durumda evlat edinme işine birinin rızası var diğerinin rızası yok. Yani evlat edinme işlemini gerçekleştirelim daha sonra olay hakim müdahalesine kalsın öyle mi dersiniz? Kolay iptal edilir mi acaba böyle bir durumda?
Old 05-11-2008, 11:25   #11
Av.Nazlı Yolaç

Sn.Av.Burcu,
yadıklarınızdan anladığım kadarıyla aslında müvekkiliniz illaki evlat edinme talebinde değil, yeğeninin mirasından pay almasını sağlamaya çalışıyor.

niye evlat edinme müessesesindeki zorluklarla uğraşacağınıza müvekkilinize bir vasiyetname hazırlat mıyosunuz? Yani miras hukukuna göre çocuğun mahfuz hissesinden kalan tüm mirasını (başka mirasçısı yoksa) yeğenine bırakabilir vasıyetname ile. Kaldı ki gelişen hayat koşullarında eğer fikrini değiştirirse veya başka çocukları olursa daha sonra ya da evlenirse mesela yani koşullar değişirse veya yeğenine karşı duygu ve düşünceleri değişirse ve mirasçısı olmasını istemekten vazgeçerse vasiyetnamesini iptal ederek yeni duruma uygun çözüm üretme şansı da olur.

Başka bir seçenek te; ölünceye kadar bakma vaadi ile yeğenine bir kısım malını vermesi olabilir,

TEk ihtimal evlat edinme olmasa gerek diye düşünüyorum,

İyi çalışmalar,
Old 05-11-2008, 11:33   #12
Av_Burcu

Aslında bütün bunları biz de düşünüp müvekkile ilettik ancak o illa ki mirasını evlat edinme yolu ile bırakmak istiyor. yine de biz her görüşmede kendisine tekrar hatırlatıyoruz diğer çözüm yollarını da.

ayrıca cevabınız için de teşekkürler. iyi çalışmalar
Old 05-11-2008, 13:25   #13
Av.Nazlı Yolaç

Alıntı:
mirasın kalması halinde çocuğun annesi miras üzerinde söz hakkına sahip olacağı için müvekkilim mirasının bir kısmını çocuğu gibi baktığı yeğenine bırakmak istemekte

ilk mesajınızdaki bu söylemlerinize göre yukarıdaki düşüncelerimi yazmıştım. Eğer evlat edinirse iki çocuk (kendi çocuğu ve evlat edindiği çocuğu) mirası % 50 oranında paylaşırlar (başka mirasçı olmadığı varsayımı ile söylüyorum.) Vasiyetnamede de alt soyun saklı payı yasal miras hakkının % 50'si olduğundan paylaşımda bir değişiklik olmaz, bu nedenle mirastan alınan pay açısından hiç bir şey değişmez. Bu nedenle sorun salt bırakılacak miras ise başka çözümler olduğunu düşünmüştüm.
Old 05-11-2008, 13:34   #14
Av_Burcu

Çok doğru düşünmüşsünüz Nazlı Hanım; teşekkürler.

aslında bizim sorunumuz; alt soyun rızası olamayacağı için sonradan alt soyun annesinin işlemi iptal ettirmesi. bu hususu sorun yapıyoruz şu noktada.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi