Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hasta Hakları Hukuki Destek Merkezi (HASDEM) Hasta Hakları Hukuki Destek Merkezi (HASDEM), THS Hasta Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece hasta haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [HASDEM Portalı]

Doktorun İhmali ve Ameliyat Sonrası Tek Doktor Olmasına Rağmen Tatile Çıkması

Yanıt
Old 05-07-2022, 14:08   #1
Konuk

Varsayılan Doktorun İhmali ve Ameliyat Sonrası Tek Doktor Olmasına Rağmen Tatile Çıkması

10-15 sene gibi uzun bir zamandır sıklıkla böbrek taşı üreten bir bünyeye sahibim ve birçok kez taş büyüklüğü nedeniyle kanallar tıkadığından gerek lazer gerek ameliyat ile taş kırdırma operasyonları geçirdim. En son 31 Mayıs 2022 tarihinde yine böbrek taşının kanalı tıkaması neticesinde bulunduğum ilçenin devlet hastanesinde ameliyat oldum ve aynı gün 400 mg’lık bir antibiyotik ilaç yazılarak taburcu edildim. Doktor tatil için izne ayrılacağını ve 400 mg’lık antibiyotiği kullanmamı söyledi. (Bu hastanede bir tane ürolog var ve o da ameliyatı yaptıktan sonra izne ayrılıyor.)

İlacı kullanmaya başladım fakat bir gün sonra ağrım daha da arttı, tahlil yaptırıp kandaki enfeksiyonun (normalde 5’ten düşük olmalı) 45’e yükseldiğini öğrendim ve hastanede doktor da olmadığından eczaneden 4 adet antibiyotik iğne alıp vuruldum. Fakat ağrılarım geçmedi rahatsızlığım daha da arttı.

Bir hafta sonra 07.06.2022 tarihinde aynı hastaneye gelen geçici doktordan randevu alıp durumu anlattım. Doktor ilk başta niye kendi kafana göre iğne vuruldun dedi. Tekrar tahlil yapıldığında enfeksiyonun 45’ten 76’ya yükseldiğini öğrendim. Hastanede doktor olmaması nedeniyle eczaneden antibiyotik iğne aldığımı, iğneleri vurulduğum halde enfeksiyonun yükselmiş olduğunu vurulmasaydım kim bilir kaça yükseleceğini dile getirince geçici doktor da bana hak verdi. Hastaneye yatışımın yapılması gerektiğini ancak geçici doktor olduğundan yatış yapamayacağını, asıl doktorun pazartesi günü 13.06.2022 tarihinde geleceğini, o tarihe kadar damar yolu açıp evde kendi kendime antibiyotik kullanmaya devam etmemi tavsiye ederek reçete yazdı.

Aynı gün (07.06.2022 tarihinde) evde damar yolundan antibiyotik kullanmaya devam ettim, sabahı zor ettim, pazartesiyi bekleyemeyeceğimden sabaha kadar önceki doktorlarımı araştırıp bir tanesinin şehir merkezindeki bir devlet hastanesinde başhekim olduğunu öğrendim ve sabah (08.06.2022) telefonla görüşüp bulunduğum ilçeden şehir merkezindeki devlet hastanesine kardeşimle gittim. Buradaki doktor yaptığı tetkiklerde kanala stent takılmadığını, kanaldaki taşın hala düşmediğini ve tıkamaya devam ettiğini, kanaldaki taşın kırılmış gibi de kırılmamış gibi de gözüktüğünü söyledi. Kanal tıkalı olduğundan böbreğimin zarar görmeye devam ettiğini, böbrekteki üre vs değerlerin de normalin üstüne çıktığını söyledi. Tüm tahlil sonuçları tamamlandıktan sonra 09.06.2022 sabahında yani bir sonraki gün tekrar ameliyata girdim bu kez iki böbrek kanalıma da stent takıldı. Bugün (05.07.2022) de tekrar şeh,r merkezindeki hastaneye gideceğim yatışım yapılacak ve stentler çıkarılacak bu süre zarfında idrarım da hep kanlı geldi doğru düzgün yemek yiyemedim.

Doktorun ciddi manada ihmali söz konusu, kanala stent takması gerekirken takmamış, stabilizasyonumu sağlamadan düşük bir antibiyotik verip aynı gün taburcu etti ve enfeksiyon oranının ciddi anlamda yükselmesine, böbreklerin zarar görmesine neden oldu. Benim yerimde yaşlı bakıma muhtaç kimsesiz biri olsaydı resmen ölüme terk edilmiş olacaktı. Aynı şeyi bir başkasının yaşamasını istemiyorum. İlçemizdeki Başhekim de bu doktor da sıkıntılı. Tüm hukuki yollara başvurmak istiyorum.

Bu süreçte nasıl bir yol izlemeliyim, yaşadıklarım malpraktis olarak değerlendirilir mi yoksa operasyon sonrası komplikasyon olarak mı kabul edilir, doktorun ameliyat sonrası hastanın durumunu stabil hale getirmeden hemen tatil için izne ayrılma hakkı var mıdır?
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi