Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Tek Ortaklı Limited Şirkette,Tek Ortak ve Aynı Zamanda Tek Müdür Vefat Etti,Şirket Vekili Olarak Vekalet İlişkisinin Durumu Nedir

Yanıt
Old 26-10-2022, 12:46   #1
avsukrblt

Varsayılan Tek Ortaklı Limited Şirkette,Tek Ortak ve Aynı Zamanda Tek Müdür Vefat Etti,Şirket Vekili Olarak Vekalet İlişkisinin Durumu Nedir

Merhaba meslektaşlarım,
Müvekkil Şirket tek ortaklı bir limited şirkettir. Şirketin tek ortağı aynı zamanda şirketin tek yetkili müdürüdür. Şirket ortağı aynı zamanda müdürü vefat etti. Şahsın mirasçıları ise reddi miras talebinde bulundu.
Bahse konu şirketin bir istihkak davasında vekilliğini yürütmekteyim.
Öncelikle bana vekaletname çıkaran şirket müdürü öldüğü için şirkete vekillik görevim genel anlamda devam eder mi? Bu konuda net bir bilgiye ulaşamadım. Yetki veren müdür ölse de şirket henüz sona ermedi. Bu konuda nihayetinde mirasçıların reddi miras talebi sonuçlanıncaya kadar devam eden davada müvekkil şirketin menfaatlerini koruyabilmek adına vekillik görevimi devam ettireceğim ama bu süreç ne zaman kadar sürecek?
Mirasçılar reddi miras yaptıktan sonra şirkete geçici müdür veya kayyum tayinini kim nasıl talep edebilir? Bu süreçte ben vekiliğe devam etmeli miyim? Geçici müdür atandığında vs vekillik görevim devam edecek mi? Bu konuda net hiç bir bilgiye rastlayamadım.

Aynı zamanda devam eden dosyada şirket müdürü ve tek ortağının vefat ettiğini söylediğim halde hakim hiç umursamadan delil bildirmem için süre verdi, deliller ile ilgili görüşebileceğim kimse yok ne yapmam gerektiği konusunda çok kararsız kaldım.
Bilgi ve tecrübelerinizi merak ediyorum.
Teşekkür ediyorum.
Old 26-10-2022, 17:39   #2
Admin

Şirket müdürünün ve ortaklarının ölmesinin sizin vekaletinizi etkileyen bir durumu bulunmuyor. Ölüm sadece gerçek kişilerde vekaleti sona erdirir. Tüzel kişilerde vekaletin sona ermesi için tüzel kişiliğin sona ermesi gerekir. Tüzel kişilik devam ettiğine göre sizin vekaletiniz de devam ediyor.

Reddi miras sonrası TTK 504 gereğince şirketin tasfiyesi söz konusu olabilir diye düşünüyorum. Kanun alacaklılar demiş ama biraz geniş yorumla vekil sıfatıyla sizin de bu yönde bir talep hakkınız olmalı bence. Hatta derdest davada bile hakimden bu yönde bir talepte bulunulabilir düşüncesindeyim.
Old 26-10-2022, 20:02   #3
avsukrblt

Öncelikle düşüncenizi paylaştığınız için teşekkürler. Devam eden istihkak davasının ön inceleme duruşmasında durumu izah ettim ama hakim beyan sunun diyerek delil bildirmek için 2 haftalık kesin süre verdi. Tek başıma şirkete dair delil bildirmem mümkün değil. Bu sebeple bugün ara karardan dönmesi ve öncelikle reddi miras davasını bekletici mesele yapmasını, reddi miras kesinleştikten sonra geçici müdür atanması için talepte bulunulmasını, bu işlemler hallolduktan sonra esase ilişkin dosyaya devam edilmesini talep ettim. Nasıl değerlendirecek merak ediyorum. Geçici müdür atanırsa hemen dosyadan istifa edip geçici müdüre tebliğ ettirmeyi düşünüyorum. Böylece sorumluluktan kurtulabileceğimi düşünüyorum. Davaya devam etmek istemiyorum çünkü müteveffanın şahsi borçlarından dolayı müvekkil şirketin malına haciz konulmuştu. Şirketin de alacaklıları yakında kapıya dizilir. Davanın kaybedilmesi ve müteveffanın şahsi borcu için müvekkil şirketin mallarının satılması halinde şirket alacaklılarına karşı vekil olarak sorumluluğum doğmasından endişe ediyorum. (Örneğin hakim delil bildir diyor ama tek başıma delil bildirmem mümkün değil.)
Belki de ilk kez başıma geldiği için fazla endişeleniyorumdur. Bu yüzden düşünceleriniz benim için çok önemli.

Aslında dediğiniz gibi miras reddolduktan sonra tasfiye için gerekli olan işlemlerin yapılmasını talep edilmesi gerek ama kanunda bu yetki hep ortaklara ve alacaklılara verilmiş.Yoruma açık olmadığı düşünüyorum.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi