Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Tapu Iptal Ve Tescil 3. Kişi

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 13-09-2022, 13:11   #1
Mr. Kök

Varsayılan Tapu Iptal Ve Tescil 3. Kişi

Sayın Meslektaşlarım merhabalar, Sizlere kafamı karıştıran bir olayı anlatmak istiyorum Durum şöyle;

A bir hanımefendi olup B ve C adında iki oğlu bulunmaktadır. Ailelerinde olan bir mali sıkıntı sebebiyle A'nın üzerinde bulunan bir taşınmazı D adlı aile dostlarına inançlı işlem gibi ekonomik sıkıntımız geçince bana veya oğlum B'ye devredersin şeklinde adi yazılı protokol düzenleyip devir işlemini gerçekleştiriyor. Sonra malum ekonomik sıkıntılar son buluyor ancak A vefat ediyor. B vefattan sonra D'ye tapu iptal tecil davası açıyor protokole dayanarak dava sırasında D durumu ikrar ediyor ve taşınmazı B'ye vermek istiyor bu konuda bir uyuşmazlık yok. Mahkeme davayı kabul ediyor. Dosya D tarafından usulen istinaf ediliyor ve istinaf başvurusu red oluyor taşınmaz hala D'nin mülkiyetinde. Özetle yaşanılan durum bundan ibaret uyuşmazlık şu ben C'nin vekili konumundayım ve C ben bu taşınmazdan hakkım olan miras payını istiyorum diyor bu durumda yönelteceğim dava tipi ve husumet yönelteceğim kişi konusunda şüphelerim bulunmakta Taşınmaz D'nin üstüne Ama mahkeme A'ya tesciline karar verdi. Bu durumda nasıl bir yol izlemeyelim şimdiden yardımlarınız için çok teşekkür ederim. İyi günler
Old 13-09-2022, 21:15   #2
alagoz81

Muvazaalı işlem olduğu görülüyor. Muvazalı işlem olduğu yönünde davayı B ye yöneltebilirsiniz. Öncelikle noterden hızlıca veraset ilamı alın. Sonra dava dilekçesinde B ile D arasındaki dosyayı delil olarak sunun. Zaten dosyada protokol olduğu ve D nin ikrarı söz konusu olduğundan size kalan miras payını kurtarabilirsiniz. Muvazaalı satışlarda zaman aşımı yoktur. Yargıtay kararı da bulup ekleyebilirsiniz. Muvazaalı satış nedeni ile müvekkilinin payına düşen kısmın tapuya tescil talebi yapmanız gerekiyor
Old 13-09-2022, 21:21   #3
Mr. Kök

Meslektaşım öncelikle cevap verdiğiniz teşekkür ediyorum. Ancak verdiğiniz cevaba istinaden şunu sormak istiyorum. Taşınmazın henüz tascili B için gerçekleşmemişken de Husumeti B'ye yöneltebilir miyiz?
Old 13-09-2022, 21:28   #4
alagoz81

Karar kesinleşmiş ise mahkemenin tapuya bildirmesi ve tapunun tescil işlemi yapma zorunluluğu var. Mahkeme ile görüşüp kararın kesinleşme şehrinin tapuya gönderilmesini talep edebilirsiniz gayrı resmi olarak. Ya da müdahil olup yapabilirsiniz. Veya açtığınız davada mahkemeye bu durumu açıklar beyanda bulunabilirsiniz ve D yi de davalı yapabilirsiniz. Size kalmış.
Old 14-09-2022, 20:09   #6
Cumhur Okyay

Alıntı:
Yazan alagoz81
Muvazaalı işlem olduğu görülüyor. Muvazalı işlem olduğu yönünde davayı B ye yöneltebilirsiniz. Öncelikle noterden hızlıca veraset ilamı alın. Sonra dava dilekçesinde B ile D arasındaki dosyayı delil olarak sunun. Zaten dosyada protokol olduğu ve D nin ikrarı söz konusu olduğundan size kalan miras payını kurtarabilirsiniz. Muvazaalı satışlarda zaman aşımı yoktur. Yargıtay kararı da bulup ekleyebilirsiniz. Muvazaalı satış nedeni ile müvekkilinin payına düşen kısmın tapuya tescil talebi yapmanız gerekiyor

(...A bir hanımefendi olup B ve C adında iki oğlu bulunmaktadır. Ailelerinde olan bir mali sıkıntı sebebiyle A'nın üzerinde bulunan bir taşınmazı D adlı aile dostlarına inançlı işlem gibi ekonomik sıkıntımız geçince bana veya oğlum B'ye devredersin şeklinde adi yazılı protokol düzenleyip devir işlemini gerçekleştiriyor...).Anlatılana göre, somut olay bu şekilde olunca, murisin asıl irade ve amacı, mal kaçırmak değil, inançlı muameledir, bu itibarla ben ortada bir muris muvazaası vardır diyemiyorum. Zira, D adlı kişiyle el ve iş birliği içinde bulunmamış, aksine, ekonomik sıkıntımız geçince bana veya oğlum B'ye devredersin demiştir. Muris ölmeseydi, taşınmaz belki murise devredilecekti ve iki çocuk da MİRAS PAYLARI oranında mirasçı olacaklardı. Bu nedenle ben,uyuşmazlığın, mirasta iade, denkleştirme dâvasına konu olabileceğini düşünüyorum. Denleştirme, bu olmaz ise tenkis şeklinde bir dâva dilekçesi... Kolay gelsin.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi