Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Aldatilma Sonucu BoŞanmalarda ÇocuĞun Velayetİ Kİme Verİlİr

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 15-09-2010, 12:44   #1
Konuk

Varsayılan Aldatilma Sonucu BoŞanmalarda ÇocuĞun Velayetİ Kİme Verİlİr

8,5 yıllık evliyim 7 yaşında biri kız biri erkek ikiz çocuklarım var eşim tarafından aldatıldığımı öğrendim.boşanmak ve çocuklarımın velayetini almak istiyorum. elimde delil olarak ayrıntılı telefon faturası var. faturanın detay bilgilerinde gece geç saatlerde tek bir numara ile yapılan telefon görüşmeleri var elimdeki tek somut belge bu. buna istinaden boşanabilirmiyim BOŞANIRSAM ÇOCUKLARIMIN VELAYETİNİ ALABİLİRMİYİM. ayrıca eşimle ikimizin adına olan ortak bi hesap var boşanma sebebi aldatma olduğu için bu hesaptaki paranın hepsi yada büyük bir kısmı mı bana verilir.eger çocuklarımın velayetini alamazsam hakim kararı açıkladığında boşanmaktan vazgeçebilirmiyim.
Old 15-09-2010, 14:00   #2
Levent Cirit

Elinizdeki ayrıntılı telefon faturası da bir delildir ancak tek başına yeterli olmayabilir. Bu delile karşı eşinizin mahkemede ne diyeceği önemlidir. Aldatmayı destekleyecek yan deliller bulabilmeniz halinde (fotoğraf, internet görüşmeleri, ses kaydı, görgü tanığı gibi) işiniz kolaylaşacaktır.
Boşanma durumunda çocukların velayetinin kime verileceğini hakim takdir eder. Eğer aldatmayı ispat edebilirseniz, hakim muhtemelen çocukları size verecektir (sizin yanınızda ruhsal ve fiziksel gelişimlerinin daha sağlıklı olacağı düşüncesi ile) ama bu kesin bir yorum değildir. Çocukların babasının yanında daha iyi yetişeceğine kanaat getirirse babasına da verebilir. Hakim kararını açıkladıktan sonra boşanmaktan vazgeçmek mümkün değildir.
Ortak hesaptaki para üzerinde ortaklık payınız kadar hakkınız vardır, daha fazlasını talep edemezsiniz. Ancak eşinizden maddi-manevi tazminat ve çalışmıyorsanız nafaka talep etmeniz mümkündür. Ayrıca çocuklarınız için de nafaka talep edebilirsiniz.
Herhangi bir hak kaybına uğramamak için bir avukattan hukuki yardım almanız, avukat tutacak ekonomik durumunuz yok ise bulunduğunuz il barosuna başvurarak hukuki yardım talebinde bulunmanızı tavsiye ederim.

Av.Levent Cirit
Old 17-09-2010, 07:50   #3
Konuk

levent bey öncelikle verdiğniz bilgiler için teşekkür ederim. aldatılma durumu ortaya çıktığında zaten kendiside sadece internette görüştüğünü itiraf etmişti bunu arkadaşlarımızda biliyor onun bu itiraflarına istinaden arkadaşlarımızı şahit göstermem çocuklarımın velayetini üstüme almam açısından lehime bir durum oluşturur mu? ayrıca bende çalışıyorum memurum.fakat imkanlar açısından hakim babanın çocuklara daha iyi bir gelecek sağlaması durumunda velayeti babaya verebilir demişsiniz. maddi kazanç anlamında eşim beden daha iyi kazanıyor yalnız özel sektör olduğu için yarınının bi garantisi yok. bu durumu kullanmamın yani benim işimin garanti olduğunu belirtmemin velayet açısından fayda sağlaması mümkünmü?
Old 17-09-2010, 07:54   #4
Konuk

Varsayılan sms

ve sonbi soru daha, mahkeme açıldığında eşime ait bir tek telefon ile yaptığı sms kayıtlarını isteme hakkım varmı. yani bu mesajların içeriğini görebilirmiyim? eğer oluyorsa bunu sadece boşanma davası açıldığındamı yapabilirim .öncesinde eşimin haberi olmadan yapamazmıyım. bu kayıtlara ulaşamazmıyım.
Old 17-09-2010, 10:34   #5
uye8490

Sayın konuk,

Eşininizin sizi aldattığını yasal her türlü delille kanıtlama olanağınız vardır.Bu konuda arkadaşlarınızın yapacağı tanıklık tabiidir ki önemlidir.

Mahkemeden telefon kayıtlarının ilgili şirketten celbini isteyebilirsiniz.Mahkemece getirtilen telefon kayıtları sadece iletişimi tespit amaçlıdır.Bu nedenle kayıtlar içeriğe ilişkin bir bilgi içermez. Eşinizin haberi olmadan kendisine ait olan hattın görüşme ayrıntılarını temin etmeniz mümkün değildir.

Çocukların velayetinin kimde kalacağı hususu değerlendirilirken göz önünde bulundurulan en önemli nokta çocuğun yüksek yararı ve çocuğun görüşüdür.Bu nedenle maddi durum velayetin tayinininde tek başına etken bir sebep değildir.Aynı şekilde kamu sektöründe veya özel sektörde çalışıyor olmanın da başlı başına velayetin tayininde etken olduğunu düşünmüyorum.

Bir avukattan doğrudan hukuki yardım almanız lehinizedir.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi