Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk ve Bilgisayar Yazılımları Avukatlık Bürosu Programları, İçtihat ve Mevzuat Programları, UYAP (Ulusal Yargı Ağı Projesi). Hukukla ve hukukçularla ilgili her türlü bilgisayar yazılımlarına dair sorular, program incelemeleri ve sohbetler

Microsoft Lisanssız Yazılım Kullanımlarını Önleyecek

Yanıt
Old 17-02-2007, 16:43   #1
Av.G.Öz.

Varsayılan Microsoft Lisanssız Yazılım Kullanımlarını Önleyecek

Orijinal yazılım kullanmayan kişilerin bilgisayar ekranına, 20 şubat 2007 den itibaren bir yazı gelecek ve programını lisanlaması istenecek. Bu yazı programın çalışmasına engel olmayacak ama sizin lisanssız program kullandığınızı deşifre edecek ve büyük ihtimallede program lisanslanmadan ekrandan kalkmayacak.

Bu sistemin sadece windows için mi yoksa Micrososft ürünü tüm yazılım programları için mi uygulanacak? bu konuda net bir durum yok. Office programları da bu sistemde olacak gibi görünüyor.

Microsoft'un 20 Şubat Salı günü uygulamaya koyacağı Windows Orijinal Ürün Avantajı Bildirimi (WGA) uygulaması ile orijinal olmayan yazılım kullananlar, Windows işletim sistemlerini güncelleyemeyecek.

Microsoft'tan yapılan açıklamaya göre, kullanıcıları, kopya yazılım kullanmanın riskleri ve orijinal ürün kullanmanın avantajları konusunda bilgilendirmeyi hedefleyen Microsoft, orijinal olmayan yazılımlarla mücadelede 20 Şubat tarihini milat olarak belirledi.

Bu tarihte devreye girecek WGA Bildirimi uygulaması, orijinal olmayan Windows kullanıcılarına uyarılarda bulunacak.

İnternete bağlı ve otomatik güncelleme seçeneğini kullanan kişilerin Windows XP'lerinin orijinal olup olmadığını kontrol eden WGA Bildirimi, kullanıcılara orijinal yazılım kullanmanın avantajlarına ilişkin bilgi verecek.

WGA Bildirimi kapsamında, kullanılan Windows orijinal değilse, giriş ekranında ve sistem uygulamaları alanında 14 gün boyunca ''sahte yazılım mağduru'' olabileceklerini vurgulayan bir uyarı görünecek.

İki haftalık süre sonunda hala orijinal olarak etkinleştirilmeyen Windowslar için, aynı alanlarda ürünlerinin orijinalliğinin doğrulanamadığı uyarısı yer almaya başlayacak.

Windows'unun orijinal olmadığını öğrenen kullanıcılar orijinal lisans sahibi olup bu doğrulamayı yapabilirken kullanıcılar bu aşamadan sonra herhangi bir uyarıyla karşılaşmayacak.

Windows'unu orijinalleştirmeyen kullanıcılar, virüs, kurtçuk ve casus yazılım gibi tehditlerin yanı sıra kodlamadaki hatalar sonucu yazılımın bazı fonksiyonlarının düzgün çalışmaması riskleriyle karşılaşıyor.

Açıklamada, kopya yazılım kullanmanın, Fikir Hakları Kanunu'na istinaden, 150 bin YTL para ve/veya 4 yıla varan hapis cezası gibi büyük hukuki riskler içerdiği belirtilirken, Türkiye'de bugüne kadar 4 milyonu aşkın kullanıcının internet üzerinden işletim sistemlerinin orijinal olup olmadığını kontrol ettiği ve yüzde 45'i orijinal olmayan Windows kullandığı için doğrulamayı geçemediği kaydedildi.

www.microsoft.com/turkiye/orijinal
Old 18-02-2007, 19:20   #2
| Burak |

Ev kullanıcılarını engelleyeceklerini düşünmüyorum. Şirketlerle ilgilenirler. Çünkü çoğu kullanıcı ev kullanıcısı. Ve arkalarından gelen, ücretsiz dağıtılan, açık kaynak kodlu Linux markasına milyonlarca kullanıcısını kaptırmak istemezler.
Old 19-04-2007, 19:53   #3
Av.Can

Microsoft şu aşamada sadece lisanssız bilgisayarları yayan şirketlerle ilgilenmekte ve uygulama bu yönde ilerlemektedir.
Old 21-04-2007, 19:09   #4
Avukat Mustafa Kemal Batur

Microsoft öyle birşey yaptığı zaman pazar payını komple linux e kaptıracağının farkında ve sadece göz korkutmaya çalışıyor.
Old 23-04-2007, 01:45   #5
Av. Meral Akçınar

Mahçup Sahte Yazılım Değil Benim ki!! Mağdurum!!

Öncelikle belirtmeliyim ki Microsoft ile ilgili bu haber doğrudur ve bu sistem uygulanmaktadır. Bunu bu kadar net biliyorum çünkü ofisteki bilgisayarımda artık bu ibareyle yaşıyorum. İşyerimdeki Microsoft yazılımı sahte olmamasına rağmen Microsoft kontrol mekanizmasını aşamadı. Durumu bilgisayarlar ve teknik konularla ilgilenen görevli arkadaşa ilettiğimde her bilgisayarın ilk başta satın alınırken Microsoft yazılımı ile eşleştirildiğini, o nedenle ürün orjinal olsa bile sahte görüneceğini söyledi. "SAHTE YAZILIM MAĞDURU OLABİLİRSİNİZ!!" Sürekli ekranda beliriyor. 14 günü geçti de.. Bilgisayar bununla açılıyor, küçük bir kutucukta iki seçenek veriyor. Şimdi çözümle - Sonra çözümle. 15 saniye boyunca bu uyarıyı gözardı edemiyorsun. Sinir bozucu. Şimdi çözümlemeyi seçince Microsoft'a bağlanıyor direkt. Sonra çözüme tıklayınca gün boyu taciz ediliyorsun!! Merak edenlere duyurulur..
Old 25-04-2007, 12:16   #6
philomelion

Eğer lisanssız yazılım kullanıyorsanız ve bu tür sıkıntılarla uğraşmak istemiyorsanız artık Linux'a geçme vaktiniz gelmiş demektir.
Daha fazla beklemeniz için de bir neden yok, lisans sahiplerinin büronuza, işyerinize gelip kontrol yapmasını yada güncellemelerinizin sonlandırılmasını beklemeyin. Yada artık lisansız programlarınız için crack yada serial aramakla da uğraşmayın.

Avukat arkadaşlar için lisanssız windows ürünleri yerine Tübitak tarafından geliştirilen PARDUS işletim sistemini tavsiye ederim.
UYAP Mevzuat ve UYAP E-Takip programları çalışıyor.
Ücretli Office yerine ücretsiz Open Office yada başka ofis programları var ve hemen hemen hiçbir eksiği yok.
Explorer yerine ücretsiz Firefox var ve şu an explorer'dan daha iyi, hızlı ve güvenli olduğunu söyleyebilirim.
Linux sistemlerde virüs, truva atı, trojan vs. temizlemekle, belli sürelerde sistemin şişmesinden dolayı "... geçersiz işlem yürüttü, kapatılması gerek" şeklinde uyarılarla, belli aralıklarla format atmakla uğraşmazsınız.

Avukat arkadaşlar için şu andaki tek problem varsa mevcut mevzuat ve icra programlarını linux tabanlı işletim sistemlerinde çalıştıramamaları olabilir. Ancak yakın zamanda bunun da halledileceğini, artık bu tür ücretli programların linux sürümlerinin de çıkacağını umuyorum.

İlgilenen arkadaşlar için
http://www.pardus.org.tr
Old 27-05-2007, 20:09   #7
thecoderman

Varsayılan MErhabalar

Alıntı:
Yazan mkbatur
Microsoft öyle birşey yaptığı zaman pazar payını komple linux e kaptıracağının farkında ve sadece göz korkutmaya çalışıyor.

Herkese selamlar;
Arkadaşlar öncelikle microsoft zaten ınternete baglı makınalarda kımlerın lısans lı kullandıgını kımlerın kullanmadıgını cok ıyı bılıyor..Ama ev kullanıcıları vs. karısmıyordu ! yalnız sımdı onlarada boyle bır uyarı verdırmeye basladılar ..Ancak guncellemelerde Lisans guvenlıgı yamasını yuklemey,ı ıptal ettırırsenız bu sorun karsınıza cıkmayacaktır ! ılk kurulumda bu hatayı alamassınız cunku !
Internetten guncelleme yapması gerekıyor..
Bu arada arkadaslar unutmayın ki : "Microsoft yada hangi firma olursa olsun, kimlerin lisanslı kimlerin lisanlı olmadığını çok iyi biliyorlar, Sadece ınternet bağlantınız olması yeterlı bunu ogrenmelerı ıcın .."

Saygılar sunar, güzel geceler dılerım....
Old 15-10-2009, 09:23   #8
Delipoyraz

Bir yazılım firması var adını vermek istemiyorum.
Türkiye'de kendi programlarını crackli olarak internete yayıyor ve daha sonra internet bağlantısı üzerinden sizi tesbit edip.
İstersen programı satın al istersen seni dava edeyim. Şeklinde bir konuşmada bulunuyor bu tarz bir şey sizce hukuksal acıdan sorun arz eder mi? Yoksa yağtığı şey tamamen yasal mı?

Mantık olarak bana yasal gibi geldi işin açıkçası ama hukukcu gözüyle nasıldır bilmiyorum?
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi