Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Sohbetleri Hukuki yorumlar, görüşler ve tartışmalar.. Soru niteliği taşımayan her türlü hukuki sohbet için.

Adalet Komisyonu Kararı: Dava açılırken Yetki Belgesi İstenmesi

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 26-12-2013, 10:52   #1
_gamze_

Varsayılan Adalet Komisyonu Kararı: Dava açılırken Yetki Belgesi İstenmesi

Merhaba Meslektaşlarım,
Önceki gün Bakırköy Adliyesinde başka bir avukat için dava açacaktım. Dosya içerisinde davada vekil avukatın vekaletnamesi var ve dava dilekçesi de vekil avukat tarafından imzalı. Ancak davayı açarken görevli memur dosyaya benim de yetki belgesi sunmam gerektiği ya da kimlik fotokopisi koymam gerektiğini, bunun komisyon başkanının kararı olduğunu söyledi. Ben de dosyada ben vekil değilim, kendi imzam ile hiç bir işlem yapmadığımı söyleyince, bu şekilde dava açamıyoruz dediler.

Komisyon başkanının almış olduğu bu karar hukuka uygun mudur? Kendi adıma işlem yapmadığım bir dosyada yetki belgemin bulunması gerekmemekte. Kaldı ki HMK 77. md "Vekâletnamesinin aslını veya onaylı örneğini vermeyen avukat, dava açamaz ve yargılamayla ilgili hiçbir işlem yapamaz. Şu kadar ki, gecikmesinde zarar doğabilecek hâllerde mahkeme, vereceği kesin süre içinde vekâletnamesini getirmek koşuluyla avukatın dava açmasına veya usul işlemlerini yapmasına izin verebilir. " demektedir. Bu durumda vekaletname olmaksızın dahi dava açabilecekken ve bunu değerlendirme yetkisi hakimde iken tevzi memurlarının kontrol etmesi açıkça hukuka aykırı değil midir?
Old 26-12-2013, 11:35   #2
Av.Tümer

Bahsettiğiniz uygulama Bakırköy adliyesinde 2 haftadan beri uygulanmaya başladı. Komisyonun aldığı karar, kısmen hukuka uygundur. Asıl olarak birinin yerine başka birinin dava açtığını ya da fotokopi vekaletnameyle başka bir avukat adına dava açtığını düşünün. Telafisi güç sonuçlar doğuracaktır. Nitekim, bu tarz durumlar yaşanmaktadır ve başımıza da her an gelebilir. Düşünün ben sizin yerinize ya da sinirlendiğim bir kişi adına paraf imza atarak çok rahatlıkla bir dilekçe yazıp dava açabilirim. Bunun başka bir yolu olamaz mı? Mutlaka olabilir, başka birisine dava açtırmak istiyorsanız ya ona yetki yazısı düzenlenmeli ya da davayı başkası adına açan kişiden kimlik fotokopisi ve imzası alınarak dava açılmalıdır.
Old 27-12-2013, 23:58   #3
_gamze_

Alıntı:
Yazan Av.Tümer
Bahsettiğiniz uygulama Bakırköy adliyesinde 2 haftadan beri uygulanmaya başladı. Komisyonun aldığı karar, kısmen hukuka uygundur. Asıl olarak birinin yerine başka birinin dava açtığını ya da fotokopi vekaletnameyle başka bir avukat adına dava açtığını düşünün. Telafisi güç sonuçlar doğuracaktır. Nitekim, bu tarz durumlar yaşanmaktadır ve başımıza da her an gelebilir. Düşünün ben sizin yerinize ya da sinirlendiğim bir kişi adına paraf imza atarak çok rahatlıkla bir dilekçe yazıp dava açabilirim. Bunun başka bir yolu olamaz mı? Mutlaka olabilir, başka birisine dava açtırmak istiyorsanız ya ona yetki yazısı düzenlenmeli ya da davayı başkası adına açan kişiden kimlik fotokopisi ve imzası alınarak dava açılmalıdır.

Peki başkasının adına dava dilekçesine imza atan kişi, yetki belgesine de sahte imza atamaz mı?
Old 28-12-2013, 16:19   #4
eser_29

Misal Ankara'da savcılığa suç duyurusu yapar iken aynı muameleyi uyguluyor kısa boylu, gözlüklü, bıyıklı savcımız (adını bilmiyorum, bilsem tarife girmezdim.)
Old 30-12-2013, 13:07   #5
Av.Selim Balku

Alıntı:
Yazan _gamze_
Peki başkasının adına dava dilekçesine imza atan kişi, yetki belgesine de sahte imza atamaz mı?

Dava açmak için yetki belgesi verilecek kişiler, kayıtlı çalışan personel veya avukat olduğu müddetçe bir sorun olmaz.

Bu noktada tevzi bürolarına iş düşmektedir. Dosyayı verenden imza almalı...
Old 31-12-2013, 18:05   #6
Av. Eyüp KATI

Komisyon kararına bence şu şekilde doğru olabilir.

Bir evrakı resmi bir merciye başka biri adına bir başkasının teslim etmesi mümkün değildir. Bizzat veya vekil veya velisi tarafından verilmesi gerekmektedir.
Dava dosyalarında ise bizzat vekilin veya yanında çalışan kişilerce imzalı evrakın sunulmasının hukuken doğru olacağı düşüncesindeyim.
Bu konuda Avukatlık Kanunu 46. maddesi gereği yanında çalışan avukat veya asistan buna ilişkin belgesini göstermek suretiyle işlemleri yürütebileceği düşüncesindeyim.
Avukatlık Kanunu 46 ''Avukat, işlerini kendi sorumluluğu altındaki stajyeri veya yanında çalışan sekreteri eliyle de takip ettirebilir, fotokopi veya benzeri yollarla örnek aldırabilir."
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi