Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

karakola şikayetten sonra ki süreç nedir?

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 06-08-2009, 10:53   #1
Konuk

Kitap karakola şikayetten sonra ki süreç nedir?

sayın yetkili;

5,5 yıllık evliyim,1 çocuğum var 24 aylık. eşimden darp gördüm ilk kez.polisi aradım eve geldiler ve şikayetci olduğumu söyledim. ilk önce hastaneye gidildi rapor için daha sonra karakola.ifademiz alındı ve eve döndük.barışmamıza rağmen ben alabilaceği en ağır cezayı almasını istiyorum yaptıklarının bedeli olarak.
1-bundan sonraki aşamalar nelerdir?
2-eve kağıt gelecek demişti 4 gün oldu ama bişey gelmedi.
3-gelecek kağıtta ne yazıcak, mahkemeyemi çıkarılıcaz?
4-mahkemede ne gibi şeyler ceza olarak talep edebilirim?
5-alacağı ceza yanında manevi tazminat da talep edebilirmiyim?

daha önce ne benim nede bir yakınımın başına böle bir olay gelmediği için açıkçası bu konularda hiç bir fikrim yok.soru sorarken bile neler sorucağımı bile bilemiyorum.

şimdiden teşekkürler yardımlarınız için.
Old 06-08-2009, 11:46   #2
üye8180

Sayın Konuk, kasten yaralama suçu mağduru olmuşsunuz. TCK. ilgili madde aşağıda sunulmuştur.

Madde 86 - (1) Kasten başkasının vücuduna acı veren veya sağlığının ya da algılama yeteneğinin bozulmasına neden olan kişi, bir yıldan üç yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.
(2) (Ek fıkra: 31/03/2005 - 5328 S.K./4. md.)(*) Kasten yaralama fiilinin kişi üzerindeki etkisinin basit bir tıbbi müdahaleyle giderilebilecek ölçüde hafif olması halinde, mağdurun şikayeti üzerine, dört aydan bir yıla kadar hapis veya adli para cezasına hükmolunur.
(3) Kasten yaralama suçunun;
a) Üstsoya, altsoya, eşe veya kardeşe karşı,
b) Beden veya ruh bakımından kendisini savunamayacak durumda bulunan kişiye karşı,
c) Kişinin yerine getirdiği kamu görevi nedeniyle,
d) Kamu görevlisinin sahip bulunduğu nüfuz kötüye kullanılmak suretiyle,
e) Silahla,
İşlenmesi halinde, şikayet aranmaksızın, verilecek ceza yarı oranında artırılır.

Görüldüğü gibi, eşe karşı yaralama suçunun işlenmesi halinde şikayet şartı aranmaksızın cezada arttırım yapılmaktadır. Bu hal, suçun nitelikli halidir.

Polis merkezinde ifadeleriniz alındığına göre, tüm deliller toplanarak dosyanız yetkili Cumhuriyet Savcılığına gönderilecektir. Cumhuriyet Savcısı kamu davasını açacak ve sonraki aşamada yetkli asliye ceza mahkemesinde eşiniz yargılanacaktır. Müşteki sıfatınız, davaya katılma talebiniz olursa, katılan/ müdahil sıfatına dönüşecektir. Özel hukuka dair tazminat haklarınızı mahfuz tuttuğunuzu beyan ediniz.

Suç teşkil eden bu haksız fiil sebebiyle, hukuk mahkemesinde eşiniz aleyhinde tazminat davası açma hakkınız bulunmaktadır.

Bir avukat yardımı almanızı, yoksulsanız bulunduğunuz yer baro adli yardım servisine başvurarak, size ücretsiz vekil atanmasını talep etmenizi önemle rica ederiz. Ceza davası aşamasında da baro CMK servisine yapacağınız başvuru ile, size soruşturma ve kovuşturma aşamalarında avukat atanmasını talep etme hakkınız vardır. Hukuk tazminat davasında adli yardım servisi avukat talebinizi değerlendirecektir.
Old 06-08-2009, 14:52   #3
Konuk

Varsayılan manevi tazminattaki alt ve üst sınır?

teşekkür ederim neslihan hn.

"Müşteki sıfatınız, davaya katılma talebiniz olursa, katılan/ müdahil sıfatına dönüşecektir. Özel hukuka dair tazminat haklarınızı mahfuz tuttuğunuzu beyan ediniz."

burada ne demek istediğinizi daha net açıklayabilirmisiniz.manevi tazminatı istememin nedeni yüzümdeki parmak izleri.ben bir kamu kuruluşunda çalışıyorum ve her saniye iş arkadaşlarıma,komşularıma,akrabalarıma bu izler yüzünden rezil oluyorum. ayrıca hastanede ve karakolda 24 aylık bebeğim kucağımda nasıl yerin dibine girdiysem onuda aynı dibe indirmek istiyorum.manevi tazminatı ne kadarlık açabilirim?alt ve üst sınır varmıdır?
Old 08-08-2009, 10:53   #4
üye8180

Sayın Konuk, eşiniz sanık sıfatıyla yetkili asliye ceza mahkemesinde yargılanacaktır. Bu davada siz, suçtan zarar gören şikayetçi konumunda olacaksınız. Mahkemeye çağrılıp duruşmaya çıktığınızda, hakime davaya katılmak ve davayı takip etmek istediğinizi beyan etmelisiniz. Bu durumda, davaya katılmış olursunuz. Ceza davasında da barodan size bir avukat atanmasını talep edebilirsiniz. Ceza hakimi, barodan avukat atanması hususunda ara karar vercektir.

TCK. 87. madde gereği, kasten yaralama fiili, yüzde sabit ize sebep olmuşsa bu, suçun neticesi sebebiyle ağırlaşmış hali olarak öngörülmüştür. Bu suçtan dolayı daha ağır bir ceza verilmesi gerekmektedir. Saldırgan eşinize verilecek ceza 5 yıldan az olamaz. Yüzde sabit iz, yaralama sonucu yüzde meydana gelen daimi, sürekli izlerdir.

Hukuk mahkemesinde açılacak tazminat davasında parasal sınır bulunmamaktadır. Yüksek miktarlı talepler dava harçların arttırır.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi