Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Boşanma Kararı Nüfus Kayıtlarına Ne Zaman Geçer?

Konuyu Kilitleyin
Old 05-06-2007, 16:59   #1
Konuk

Varsayılan Boşanma Kararı Nüfus Kayıtlarına Ne Zaman Geçer?

merhabalar biz bayanlara böyle bi olanak verdiğiniz için teşekkürler.ben 1998 yılında evlendim ve 2003 senesine kadar evliliğimizi ayakta tutmaya çalıştım ama sorumsuzlukları yüzünde boşanma kararı aldık ve eski eşim boşanma davası açtı.2005 senesine kadar dava sürdü davalara kendisinin ve avukatının gelmemesinden dolayı dava düştü.2005 sene sonunda tekrar dava açıldı ve 01.12.2005 tarihinde nihayet hakim boşanma kararı verdi.Fakat 1 ay öncesi nüfus müdürlüğüne gittiğimde kütükde halen evli göründüğümü ögrendim.Adliyeye gittiğimde ise karşı tarafa tebligat gönderilmesi gerektiğini söylediler.Bende ne işlem yapılması gerekiyorsa yapılmasını rica ettim.Benden posta ücretini verirsem tebliğatı göndereceklerini söylediler.bende posta ücretini ödedim.ve gönderdiler.ve bunun ne zaman sonuçlanacağını sorduğumda 1 ay sonra sonuçlanabileceğini söylediler.bundan sonra ne yapmam gerektiği konusunda beni bilgilendirirseniz çok sevinirim.iyi çalışmalar
saygılarımla
f.ç.
Old 05-06-2007, 18:17   #2
Av.Suat Ergin

Anlaşıldığı kadarıyla, 01.12.2005 tarihinde karar verilmesine rağmen(Daha sonra yazılan) gerekçeli kararı taraflardan birisi almamış ve karşı tarafa tebliğe çıkarmamıştır. Böyle olunca karar kesinleşmemiştir.

Daha sonra yaptığınız işlem ile, kararı siz tebellüğ etmiş oldunuz; karşı tarafa da tebliğ edilmek üzere gönderilmiş oldu. Karşı tarafın, tebliğten itibaren 15 günlük temyiz süresi bulunmaktadır. Bu süre geçtikten sonra karar kesinleşecek ve mahkeme kalemi ilgili nüfus müdürlüğüne durumu bildirecektir.

Eşiniz davayı açtığına göre, kararı temyiz etmesi düşünülemezse de uygulamada benzer örnekler yaşanmaktadır. Onun için, tebligat pulunu verdiğiniz tarihten 20-25 gün sonra mahkeme kalemine gidip, kararın temyiz edilip edilmediğini sorunuz. Temyiz edilmediyse kesinleşmiştir. Kalem bundan sonra nüfus müdürlüğüne bilgi verecektir.

Saygılarımla
Old 06-06-2007, 16:28   #3
Konuk

sayın av.suat ergin bey konuyla alakalı beni bilgilendirdiğiniz için çok teşekkür ederim.Çalışma hayatınızda başarılar dilerim.
Saygılarımla
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi