Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Stajı ve Meslek Seçimi Hukuk eğitimi sonrası meslek seçimi ile Avukatlık veya Hakimlik/Savcılık Stajı ile ilgili konular

Hukuk Fakültelerinde Ders Zorunluluğu Olmaması

Yanıt
Old 12-11-2006, 12:17   #1
ilhan

Varsayılan Hukuk Fakültelerinde Ders Zorunluluğu Olmaması

hukukfakültelerinde ders zorunluluğunun olmamasını nasıl değerlendiriyosunuz.
Old 17-11-2006, 14:11   #2
pharaoh

ders zorunluluğu derken derse girme zorunluluğu olmamasından mı bahsediyorsun?? eğer öyle ise;
hukuk uygulamasını stajda gösterir, yalnız tıp veterinerlik gibi fakülteler ders sırasında uygulamalı olarak anlatım oldğ için bunlarda zorunlu AMA!!!

hukukta derse katılma zorunluluğu olması gereken ders sadece ADLİ tıp olması gerektiğini düşünüyorum
Old 29-03-2007, 14:45   #3
hakan03

son sınıf öğrencisiyim geçen dönem 36 saat dersim vardı ve bunların 11 saati aynı gün idi bu şartlar altında her derse girmenin beklenmesi çok saçma olur hele hukuk gibi sözel bir konuda insan beyni bir yerden sonra kitleniyor
(mezun olmak için seneye 14 ders vermem gerekiyor bir dönemde akıl sağlığımın ne olacağından şüpheliyim)
Old 29-03-2007, 17:23   #4
hukukcu_ba

hukuk fakültesi 3.sinifta okumaktayım.Bence önemli olan derslerin zorunlu olup olmaması değil o dersi vern hocanın öğrenciler üzerindeki olumlu ya da olumsuz etkisidir.Öğretim görevlisi öğrenciyi derse çektikten sonra o dersin zorunlu olup olmaması pekte önemli değil..
Old 31-03-2007, 15:45   #5
alibozoglu

Bende 3. sınıf öğrencisiyim ve bana faydası olacağını bildiğim bütün derslere giriyorum. Dersi veren hocalar kaliteliyse bir şekilde öğrenciyi derse çekiyor ise zaten o ders için bir zorunluluk olmasa daha 400-500 kişilik amfiler doluyor.
Old 31-03-2007, 19:13   #6
melbaska

kesinlikle olmamalı.hukuk 3.sınıftayım.fakültemizde devam zorunluluğu var.bazı derslere sırf devam zorunluluğu yüzünden giriyorum.bazı hocalar yoklama almıyor ama derse isteyerek dinlemek için gidiyorum.ancak bazı hocaların her sene aynı sekilde ezberden anlattıkları kitabın aynısı olan derslerine girmek zaman kaybı diye düşünüyorum.üstelik o derste zorla oturuyor olduğumu düşünmekten dersi dinleyemiyorum.sonuçta yine girmemiş gibi oluyorum yani.
Old 05-04-2007, 16:23   #7
wellan

Varsayılan hukuk fakültelerinde ders zorunluluğu

Gerçektende hukuk fakültelerinde derse girme zorunluluğu ve ders saatlerinde bir yoğunluk var fakat bazı üniversitelerdede dengeli olarak bu saatler dağılıyor.(bunu çeşitli üniversitelerinden okuyan arkadaşlarımdan aldığım bilgilere göre ifade ediyorum)..Bencede hukukçu ba adlı arkadaşımızın dediği gibi ders saatini fazlalığından dolayı derslere girememe yada girmekte sıkıntı çekme konusu önemli değil aksine o ders veren hocanın anlatımı ve sistematiği önem taşımaktadır çünkü bazen insan okuduğundan nefret eder hale geliyor..Bu açıdan arkadaşım kesinlikle sana katılıyorum
Old 27-04-2007, 14:28   #8
Av.Mustafa Çolak

ben selçuk hukuktayım ve 2.sınıftayım maliye ve bilgiayar dersleinde daha hocayı görmedim zaten gerek te yok önemli olan hukuk derslerine girmek.bizim fakültede devam zorunluluğuda yok o bakımdan baya rahatız yani
Old 10-08-2007, 17:51   #9
Nuran UZUNLU

bende erzincan hukuktayım bu yıl bızede devam zorululugunu getırdiler.tum gun okuldaydım ve aksam yurda gelince ölü gibi oluyor ders mers calısamıyordum.felsefe gibi sıkıcı bı dersi oturup dinlediğime ve haftada üc saatımı ona harcadıgıma hala inanamıyorum...
Old 15-08-2007, 12:24   #10
MUSTAFA AKAR

ben selçuk hukuktayım 3, sınıf öğrencisiyim 2 sene boyunca toplam 4 derse düzenli gittim alttan da dersim yok hukuk fakültesinde evam zorunluluğunu olmaması tam bir üniversite ortamı yaratıyor
Old 09-09-2007, 14:52   #11
obaykan

ders zorunluluğu koysalarda bunu nasıl denetleyebilirlerki? marmara üniversitesini ele alalım toplam bır donemde tek cıft ve ıkıncı ogretımlerle beraber bini aşkın öğrenci var.yoklama konsa ders biter imza sistemi getirilse işin cıvkı çıkar.o yüzden öğrencilerin vicdanına kalıyor birazda derslere girmek.saygılarımla
Old 09-09-2007, 15:10   #12
ncoban

Ders zorunluluğunun olmaması öğrenciye fazla birşey kaybettirmiyor.Nitekim hocalar genelde kitabı ve kanunu aynen anlatıyorlar.Derse gitmenin faydası sınav zamanında çalışırken kendini gösteriyor.Kitabı bir kere okumanız yeterli geliyor.Bunun dışında çok da büyük bir avantajı yok bence.Çünkü hukuk gerçekte staj ve iş hayatında öğreniliyor.
Old 09-09-2007, 17:23   #13
Deniz İpek

Alıntı:
Yazan ncoban
Ders zorunluluğunun olmaması öğrenciye fazla birşey kaybettirmiyor.Nitekim hocalar genelde kitabı ve kanunu aynen anlatıyorlar.Derse gitmenin faydası sınav zamanında çalışırken kendini gösteriyor.Kitabı bir kere okumanız yeterli geliyor.Bunun dışında çok da büyük bir avantajı yok bence.Çünkü hukuk gerçekte staj ve iş hayatında öğreniliyor.

Sayın ncoban size katılıyorum.Derse gırmeden hukuk bıter ama derse gırmemının cok faydası var,konuları daha cabuk ögreniyorsunuz ve hocalardan sınavda cıkabılecek konuları,önemsediği yerleri vurguluyor boylece o dersi geçmeiz daha kolay oluyor benden soylemesi

saygılar
Old 09-09-2007, 17:26   #14
jumeaux

Bence de devam zorunluluğu gereksiz. Okuduğumuz okul üniversite; ilkokul ya da lise değil. Hepimiz koca koca insanlarız. Dersleri takip etmek sorumluluk ya da yöntem meselesi ve bir üniversite öğrencisi sorumluluk duygusunun aşılanacağı veya herhangi bir yöntemin benimsetileceği yaşta değil.
Old 14-09-2007, 12:10   #15
lawstudent

[quote=jumeaux]Bence de devam zorunluluğu gereksiz. Okuduğumuz okul üniversite; ilkokul ya da lise değil. Hepimiz koca koca insanlarız.quote]
syn. jumeaux'a katılmakla beraber derse girmenin zorunlu olmaması öğrencinin derse gereken ilgiyi göstermesini engelliyor. derse girmenin tercihe bırakılmasının yanında dersten sıkılan öğrencinin de dışarı çıkmasına da izin verilmelidir.
Old 21-09-2007, 20:04   #16
..Deniz..

zorunlu olmasına gerek olmadığını düşünüyorum..zaten hocaların ağzından çıkan her kelime not tutan arkadaşlar tarafından kaleme alınıyor..öğretmenler de kitabı aynen aktarıyorlar...ama derse gidince notu bir defa okumak yeterli oluyor..hem benim okuduğum fakültede yoklama alınabilmesi için bir ders saatinin yoklama ile geçmesi gerekiyor..
Old 24-09-2007, 11:20   #17
Av.Didem Kutlu

bence zorunlu olup olmamasının bir önemi yok,sonuçta birşeyler kapabilmek için biz yine de okula devam ediyoruz,ben istanbul hukukta okuyorum ve devam zorunluluğu yok ama bu kişiye kalmış birşey...
okula gitmeyeceksen okumanın ne anlamı var
Old 29-09-2007, 21:37   #18
muwf

ben de 4.sınıftayım ve bu yıla kadar hep hoca yoklamaya önem veriyor diye üst sınıflardan aldığım bilgi dahilinde o derslere devam ettim ama şu an o dersleri alttan alıyorum bütün yıl hiç hocanın yüzünü görmediğim halde o dersleri de finalde verdim.ama ben istisnai bir örneğim sanırım yine de düşüncem dersi öğretebilen hocaların derslerine girilmesi yönünde.ben .sınıfat levent gönenç kadar muhteşem ders anlatan bir hoca daha tanımam.eğer dersinize giriyorsa kesinlikle devam edin inanılmaz bir performans ve karşılık..
Old 09-11-2007, 22:43   #19
aysuda

evet gerçektende derse girip girmemenin bir önemi yok .bende dersine günü gününe girdiğim dersleri alttan aldım.hiç takmadığım dersleri daha kolay verdim.kendimi istisna zannederken benim gibi arkadaşların olduğunu görmek çok güzel.felsefeyi sallamayan arkadaşa bir ricam olacak.hiçbir dersi gereksiz görmeyin ben felsefeden okul uzattım gerçi benimki bir şanssızlık sonucu oldu.mamafih her dersi önemseyin mutlaka bir gün karşınıza çıkacaktır.hepinize sevgiler
Old 10-11-2007, 21:38   #20
memetdurmaz

Ben de şuan da bi hukuk fakültesi olarak derse girme zorunluluğu olmaması taraftarıyım ve bünyesinde bulunduğum Marmara Üniversitesinde paralel bir uygulama bulunmakta.Bence bu sıralarda oturanlar bi takım şeylerin farkında ve bu göre kendini ayarlayabilir bu nedenle pratik çalışma derleri takibi yeterli diğer kısımlar kitaptan halledilebilecek derecede.
Old 01-03-2011, 17:33   #21
Aslı Aydın

Merhabalar,
Fakültede derslere girmek bence çok önemli. Bizim okulumuzda hukuk dersleri için yoklama alınmıyor, her ne kadar sınıflarımız 100 kişiyi geçmese de. Ancak bazı hocalarımız bazı günlerde kendileri yoklama alıyorlar ve sınav kağıtlarını okurken eğer sınırda olan öğrenciler varsa bu yoklamaları dikkate alabiliyorlar. Tabii bu durum bazı hocalarımıza özgü, tüm hocalarımız böyle yapmıyor.
Ben kesinlikle dersin derste öğrenildiğini savunanlardanım. 2. sınıftayım ve şimdiye kadar dersi astığım günlerin sayısı bir elin parmaklaırnı geçmez. Ders anlatırken hocanın vurgu yaptığı noktalar çok önemlidir ve bunları salt notlara bakarak anlayamazsınız. Bence sadece notlardan çalışıp derse gitmemek, bir nevi ezber yaparak ders geçmektir. Bu nedenle derslere gidilmesinin çok önemli olduğunu düşünüyorum ben.
Old 25-07-2011, 22:49   #22
EDikyol

merhabalar.
hukuk fakültesinde devamlılığın fiilen zorunlu olmamasının mevcut hukuk öğretimi bakımından oldukça zararlı olduğu kanısındayım. Zira bu düzenin öğrenciyi devamsızlığa ve miskinliğe; her hukukçuda olması gereken araştırma-okuma alışkanlığının hiç oluşmamasına ya da körelmesine yol açtığını düşünüyorum. Halihazırda okul zaten öğretim görevlisi eksikliği-fiziki imkanların yoksunluğu- son dönemde kontenjanların düşürülmesi gerekirken iki-üç katına çıkarılması vs. nedenlerlee öğrenciyi itmekte ve motive edememekte. Sonuç da malum zaten, ders notlarıyla mezun olan, ne mesleğin ne de bilimin hakkını vermekten uzak bir "hukukçu"lar ordusu... Tabii, nitelikteki düşüşün esaslı nedenleri ayrı bir tartışma konusu...
Old 05-10-2011, 20:01   #23
GÜNEŞİ

anadolu üniversitesi hukuk fakültesinde devam zorunluluğu var mı acaba
Old 07-12-2011, 12:15   #24
ferudun_038

Üniversiteyi liseden ayıran iki şeyden birisi değil midir devam zorunluluğu olmaması? Bence üniversitenin en güzel yanlarından birisidir zorunluluk olmaması. İkincisi kılık kıyafet serbestisi.
Old 10-12-2011, 13:04   #25
GÜNEŞİ

ve de üçüncü: '' isteyen çıkabilir'' denildiğinde yararsız olduğu ilk on dakikada anlaşılan dersi terketmek. lisede mecburen sonuna kadar dinlerdik
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi