Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

tedbir nafakası

Yanıt
Old 27-04-2006, 11:44   #1
hidayet

Varsayılan tedbir nafakası

Merhabalar,
Tedbir nafakası hakkında kafama takılan bir konu hakkında fikirlerinizi öğrenmek istiyorum.Derdest boşanma davası sırasında dava tarihinden itibaren hükmedilen nafakanın tahsili için başlatılan takipte davalı/borçlu dava tarihinden karar tarihine kadar birikmiş olan nafakayı ödememekle beraber,sonraki ay nafakalarını ödemektedir.Bu durumda birikmiş tedbir nafakası alacağı için İİK.344 çerçevesinde şikayet etmek mümkün olur mu?Zira Yargıtay'ın birikmiş ilamlı nafaka alacağı konusunda birtakım olumsuz kararlarını hatırlıyorum ama tedbir nafakasında durum tam olarak nedir kestiremiyorum.Borçlu aylık nafakayı ödemekle beraber birikmiş nafakayı ödemekten kaçmaya çalışmaktadır...
Old 27-04-2006, 13:27   #2
Hoca

Yargıtayın yerleşik kararlarına göre "Kesinleşmemiş" nafaka alacaklarının ödenmemesi münhasıran "nafaka borcunu ödememe suçu"nu oluşturmuyordu... İİK'daki son değişikliklerden sonra farklı uygulama ve kararlar var mı bilmiyorum. Saygılar.
Old 27-04-2006, 13:41   #3
hidayet

Teşekkür ediyorum,evet 2003 değişikliğinden sonra tedbir nafakaları hakkında da İİK.344/1'in uygulanacağı hükme bağlandı.Benim sorum;birikmiş nafaka olması nedeniyle adi alacak niteliğinde olup olmayacağı ve bu ndenele suçun oluşmasına engel olup olmayacağı noktasında.Ayrıca ara kararda birikmiş kısmın peşin ödenip ödenmeyeceği noktasında da herhangi bir hüküm bulunmamakta.Cevaplayan herkese şimdiden teşekkürler.
Old 28-04-2006, 13:30   #4
erdal7

Aşağıya Sayın Talih Uyar dan yapılan alıntıyı cevap olarak ekliyorum

XVII-Kanunun 344’üncü maddesinin başlığında ve metninde yapılan değişiklikle;

-4949 sayılı Kanunla; İcra ve İflas Kanununun 344’üncü maddesinin başlığı yeni düzenlemeye paralel olarak “nafakaya ilişkin kararlara uymayanların cezası” olarak değiştirilmiştir.

-4949 sayılı Kanunla, 344’üncü maddeye yeni bir fıkra eklenerek, “mahkemeler tarafından ara kararı ile kararlaştırılan nafakayı ödemeyen borçlular hakkında da bu maddenin birinci fıkrasındaki hükmün uygulanması” sağlanmıştı. İcra ve İflas Kanununun 344’üncü maddesinin değişiklikten önceki şeklinde; ancak (kesinleşmiş) nafaka ilamında yazılı olan nafakayı ödemeyen borçlu, alacaklının şikayeti üzerine, icra mahkemesi tarafından cezalandırılmaktaydı. Yargıtay, madde metnindeki ilam terimini dar yorumladığı için, uygulamada, nafaka veya boşanma davası sırasında, tedbir olarak mahkemelerce ara kararı ile takdir olunan nafaka kararları müeyyidesiz kalmaktaydı. Aslında, muhtaç durumda olduğu için hemen alacaklısının eline geçmesi düşüncesiyle takdir edilmiş bulunan tedbir nafakaları’nın da bu maddedeki himayeden yararlandırılması için maddede bu doğrultuda değişiklik yapılmıştı.

5358 sayılı Kanunla bu madde yeniden düzenlenirken “nafakaya ilişkin kararların gereğini yerine getirmeyen borçlunun, alacaklının şikayeti üzerine… cezalandırılacağı” belirtilmiş ve ne bu maddede ve ne de İİK.’nun yürürlükten kalkan maddelerini belirten 23. maddede, 344/son hükmünden bahsedilmemiştir. Kanımızca bu madde -yeni şekliyle- “nafakaya ilişkin kararların gereğini yerine getirmeyen” borçluyu cezalandırdığına göre, borçlunun yerine getirmediği nafakaya ilişkin karar “nafaka ilamı” olabileceği gibi “nafakaya ilişkin ara kararı” da olabilir. Yani; 5358 sayılı Kanunla yapılan değişiklik sonucunda -4949 sayılı Kanunla suç haline getirilmiş olan- “ara kararı ile hükmedilen nafakayı ödememe eylemi”, bugün için de İİK. 344’e göre suç olmaya devam etmektedir…

sayıgılarımı sunarım ERDAL
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi