Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

İleride bankaya yatacak para için iştirak halindeki mülkiyetin paylı mülkiyete çevrilmesini talep etme

Yanıt
Old 25-01-2011, 17:04   #1
avukatedali

Varsayılan İleride bankaya yatacak para için iştirak halindeki mülkiyetin paylı mülkiyete çevrilmesini talep etme

Öncelikle herkese iyi çalışmalar diliyorum.Müvekkillerin babalarından kalan arazileri acele kamulaştırma kararıyla kamulaştırılmıştır.acele kamulaştırma kararıyla tespit edilen bedel bankaya yatırılmış ancak kardeşlerin birinin imza atmaya yanaşmaması nedeniyle müvekkil parayı çekememiştir.Şİmdi bu para için iştirak halindeki mülkiyetin paylı mülkiyete çevrilmesi talebiyle bir dava açacağım.Ancak kafama takılan bir husus var.Daha sonra arazinin idare adına tescili ve kamulaştırma bedelinin tespiti davası idare tarafından açıldığından belirlenen bedelde artış olacak ve oda bu hesaba yatacaktır.Şimdi açacağım davada şimdi olan para ve ileride yatacak kamulaştırma bedeli için aynı talepte bulunabilirmiyim?Yani henüz yatmamış ama yatacak para içinde paylı mülkiyet kararı verilebilir mi bnm bu talebim ne kadar doğru olur?
Old 26-01-2011, 00:09   #2
TABUOSMAN

İştirak halindeki mülkiyetin müşterek mülkiyete dönüştürülmesi davası adı üstünde kati olarak mülkiyet hakkına konu olan bir malvarlığı değerine ilişkin olmalıdır diye düşünüyorum. Beklenen bir menfaat henüz mülkiyet hakkına dönüşmedikçe böyle bir davaya konu edilemez. Aksi halde mahkeme "İleride açılması muhtemel kamulaştırma davasında tespit edilecek muhtemel bakiye bedelin de müşterek mülkiyete dönüştürülmesine" diye mi karar verecek ? Kaldı ki o davada hüküm altına alınacak muhtemel bakiye bedel müvekkiliniz davada mirasçı olarak taraf olacağından ve taraf olması kanun gereği zaruri olduğundan hiç şüphesiz miras payı nispetinde müvekkiliniz adına bankaya ayrıca depo edilecektir.
Old 26-01-2011, 14:12   #3
avukatedali

Sayın Tabuosman aslında bende sizin gibi düşünmekte idim ama emin olamadım.Yalnız ileride açılacak bedel tespit davasında müvekkilimin ve diğer mirasçıların taraf olcağı kesin zira acele kamulaştırma davasında da müvekkil ve mirasçılar taraf olarak görünmektedirler.Ancak yatan para bütün mirasçıların payları oranında değil bütün hainde yatmakta ve mirasçılar bu para üzerinde de iştirak halinde malik olmaktadırlar.Zaten bu şekilde olmadığından biz bu davayı açmak zorunda kaldık.Ancak bende sizin düşündüğünüz gibi düşündüm ve davayı sadece şu an bankada var olan para için açtım daha sonraki aşamada elimdeki paylı mülkiyet kararına da dayanarak bankaya başvurmayı düşünüyorum.İlginiz ve cevabınız için çok teşekkür ederim.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi