Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

mimari proje çizimi ve alacağı

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 07-02-2012, 11:44   #1
av.semih özcan

Varsayılan mimari proje çizimi ve alacağı

Öncelikle herkese iyi çalışmalar.müvekkil mimarlık şirketi,inşaat alanındaki bir şirkete inşaat projesi çiziyor. bedel konusunda sözlü olarak anlaşıyorlar fakat bunu sözleşmeye dökmüyorlar.mimarlık şirketi karşı tarafa sadece açık fatura kesiyor.inşaat şirketi şu anda parayı ödemiyor. bu durumda öncelikle ilamsız takip yapıp takipe itiraz edildiği takdirde itirazın iptali için dava mı açmalıyım? müvekkilin elinde bizim avukatlık ücret tarifesi gibi mimarlar odasından onaylı ücret tarifesi var.itirazın iptali davasında herhangi bir problem yaşar mıyım,belediyede olan projelerde filan hep bizim müvekkil şirketin imzaları var. takip miktarı yüksek olduğu için tedbirli davranmak istiyorum.( not:takip kesinleştiği takdirde şirketin halen devam eden inşaatlarına haciz koydurabilir miyim?) yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.
Old 08-02-2012, 00:02   #2
Av.Bülent Özkan

Sn. Semih Özcan;

Mimar ile müteahhit arasındaki proje çizilmesine ilişkin sözleşme eser sözleşmesidir.

Kural olarak eser sözleşmesi yazılı veya resmi şekle tabi olamayıp bu sözleşmenin yazılı yapılması gerekmez.Daha açık anlatım ile sözleşmenin yazılı yapılması bir GEÇERLİLİK ŞARTI OLMAYIP, İSPAT ŞARTIDIR.

Dolayısı ile burada PROJE İÇİN MİMARA ÖDENECEK BEDELİN YAZILI OLARAK ispatı gerekecektir. Olayınızda yazılı sözleşme olsa idi FATURA BEDELİNİZİ ispat edebilirdiniz. Yazılı sözleşme olmadığına ve elinizde yazılı bir delil de olmadığına göre proje çizimi için ödenecek bedel neye göre belirlenir. Aynen söylediğiniz gibi proje çizimi hizmetleri için tıpkı vekalet ücretlerinde olduğu gibi asgari ücret tarifesi mevcuttur. Yazılı olarak KARARLAŞTIRILAN ÜCRET olmadığına göre olaydaki ücret bu tarifeye göre belirlenecektir. Kanaatimce sizin olayda ücrete ilişkin yazılı sözleşme mevcut olmadığından mimar asgari ücret tarifesindeki bedeli almakla yetinecektir.

Olayda icra takibi ile başlayıp itiraz halinde itirazın iptali yoluna gidebilirsiniz. İcra takibinde fatura bedeli üzerinden ödeme emri gönderebilirsiniz. İtiraz olmaz da takip kesinleşir ise ne ala. Ancak itiraz olur ise İTİRAZIN ALACAĞIN BİR KISMI İÇİN İPTALİNİ İSTEMENİZİ öneririm. Yani örneğin gerçek bedel 100.000 ve bu bedel üzerinden takip yaptınız. tarifedeki bedel ise 20.000. Takibe itiraz edildi. Bu halde fazlaya dair hakları saklı tutarak 20.000 TL için itirazın iptalini dava edebilirsiniz. Çünkü elinizde bedele ilişkin yazılı delil yok. Ayrıca itirazın iptali davasında dosyanız bilirkişiye gittiğinde alacak miktarı daha çok çıkar ise kalan kısım için de itirazın iptalini talep edebilirdiniz.

Veya karşı taraf mutlaka itiraz eder diyorsanız fazlaya dair hakları saklı tutup doğrudan 20.000 TL üzerinden takip yapabilirsiniz.

Selamlarımla..
Old 18-08-2015, 17:37   #3
kalem59

Sayın Semih Özcan
Sizin davaya benzer bir davayı ben de acacağım. Açmış olduğunuz davanın seyri hakkında bilgi veririseniz sevinirim. Her şey için teşekkürler. Kalem59
Old 18-08-2015, 17:51   #4
kalem59

Sayın Semih Özcan
Bu konuda Yargıtay 11 hukuk Dai. 2001/ 10702 E ve 2022/ 2515 sayılı bir kararı var bu karada şayet sözleşme yoksa ilgili meslek kuruluşundan rayiç bedel tepit edilerek tazimn edilebileceğini belirtiyor. Bilgilerinize. Kalem59
Old 19-08-2015, 14:10   #5
av_my

Sayın meslektaşlarım benzer bir durum bende de var. Halihazırda dosyam derdest. Bendeki durum farklılığı ise şu şekilde;

-Müvekkilim mimar. ''A'' şirketi ile mimari projede dahil olmak üzere tüm projelerin yapılası konusunda sözlü anlaşıyor. Diğer projelerin hazırlanması ile ilgili olarakta farklı meslekten insanlarla iletişimi bizzat kendi kuruyor ve tüm projeleri hazırlıyor. Daha sonra ''A'' şirketi biz bu projeleri istemiyoruz diyor ve başka projeleri başkalarına hazırlatıyor.

-Müvekkilin bir çanta yığını projelerinin hiçbiri zemine uygulanmıyor ve haliyle belediyede herhangi kayıt yok.

-Lakin müvekkilin tüm projeleri yapı denetim şirketine verdiğine dair teslim tutanağı var. Ancak A şirketi bu yapı denetim şirketinin de bizle alakası yok diyor.

-Şirket ortaklarına sunumlar vs yapılıyor. Mailler gönderiliyor. Bunlara ilişkin mailler elimizde mevcut ve dosyaya sunduk.

-Yargılama şu anda devam ediyor. Karşıyanın ticari defterleri incelendi. Haliyle onların defterlerinde bu anlaşmayla ilgili bir bir belge yok.

-Tarafımca müvekkilin bu süreçte çalıştığı tüm ehil meslek sahipleri şahit olarak gösterildi. Muhtemelen hakim bunları tek tek dinleyecek.

-Ayrıca mimarlar odasından ''mimarların mevcut piyasa şartlarında paket olarak tüm projeleri üstlenip üstlenmediği, anlaşmaların genellikle nasıl yapıldığı gibi hususlarda bilgi istedim.

-Sizce davanın akıbeti ne olur? Saygılar...
Old 19-09-2015, 16:57   #6
kalem59

Sayın Meslektaşım

Bence davanızı MK nun dürüstlük hükümlerine göre yürütmeniz daha olumlu olacaktır böylesine ilginç bir davanın gelişmelerinden bilgi verirseniz tüm arkadaşlar faydalanacaktır sizlere kolaylıklar diliyorum.
Old 28-09-2015, 12:33   #7
Av.Bülent Özkan

Alıntı:
Yazan av_my
Sayın meslektaşlarım benzer bir durum bende de var. Halihazırda dosyam derdest. Bendeki durum farklılığı ise şu şekilde;

-Müvekkilim mimar. ''A'' şirketi ile mimari projede dahil olmak üzere tüm projelerin yapılası konusunda sözlü anlaşıyor. Diğer projelerin hazırlanması ile ilgili olarakta farklı meslekten insanlarla iletişimi bizzat kendi kuruyor ve tüm projeleri hazırlıyor. Daha sonra ''A'' şirketi biz bu projeleri istemiyoruz diyor ve başka projeleri başkalarına hazırlatıyor.

-Müvekkilin bir çanta yığını projelerinin hiçbiri zemine uygulanmıyor ve haliyle belediyede herhangi kayıt yok.

-Lakin müvekkilin tüm projeleri yapı denetim şirketine verdiğine dair teslim tutanağı var. Ancak A şirketi bu yapı denetim şirketinin de bizle alakası yok diyor.

-Şirket ortaklarına sunumlar vs yapılıyor. Mailler gönderiliyor. Bunlara ilişkin mailler elimizde mevcut ve dosyaya sunduk.

-Yargılama şu anda devam ediyor. Karşıyanın ticari defterleri incelendi. Haliyle onların defterlerinde bu anlaşmayla ilgili bir bir belge yok.

-Tarafımca müvekkilin bu süreçte çalıştığı tüm ehil meslek sahipleri şahit olarak gösterildi. Muhtemelen hakim bunları tek tek dinleyecek.

-Ayrıca mimarlar odasından ''mimarların mevcut piyasa şartlarında paket olarak tüm projeleri üstlenip üstlenmediği, anlaşmaların genellikle nasıl yapıldığı gibi hususlarda bilgi istedim.

-Sizce davanın akıbeti ne olur? Saygılar...

Üstad,

Sözleşme görüşmeleri sırasında dahi tarafların sorumlulukları vardır. Yani, uygulamada pek kullanmadığımız "culpa in contrahendo" sorumluluğu. Bu hususta çokça içtihat mevcut.

"Davada, Sözleşmenin ifa edilmemesi yanında sözleşmenin kurulacağı ve ifa edileceğine güvenilerek sözleşme öncesi görüşmelerden doğan sorumluluğa da dayanılmıştır. Doktrinde "culpa in contrahendo" olarak adlandırılan bu tür sorumluluğun da tazminat talebine dayanak yapılabileceği kuşkusuzdur". Yargıtay 19. Hukuk Dairesi E. 2005/1932, K. 2005/4790, T. 28.4.2005

Davanız 818 sayılı BK 108 de düzenlenen menfi zarar sorumluluğuna, bu na ek olarak ta "culpa in contrahendo" sorumluluğuna dayandırılmalıdır. Bu şartlarda lehinize sonuç çıkar.

Selamlar...
Old 20-01-2016, 15:04   #8
başgil

Varsayılan elektrik proje çizimi ve alacağı

Değerli Meslektaşlarım,

Benzer bir durumla ben de karşılaştım. Müteahhit firma mimari, elektrik, makine vs. projelerinin çizimi konusunda mimarla anlaşıyor. Mimar da elektrik ve makine gibi diğer projeleri başka firmalara yaptırıyor. Müvekkilim elektrik projesini çizen elektrik firması. Onaylı elektrik projelerinin ön yüzünde iş sahibi olarak müteahhit firmanın ismi yazıyor. Alacağımızı tahsil etmek amacıyla müteaahhit firmaya açık fatura ile birlikte ihtarname gönderdik, cevabi ihtarname ile faturayı iade ettiler. ilamsız takip ve itiraz gelirse devamında itirazın iptali davası açmayı düşünüyorum..

Sizce sonuç ne olur? Müteahhit firma yerine mimara mı yönelmemiz gerekirdi?
Old 03-09-2018, 12:08   #9
mefhumumuhalif

Varsayılan mi

Merhaba sayın meslektaşlar;
Davalarınızdaki gelişmeler nasıl oldu lütfen paylaşabilir misiniz? Benzer bir durumla karşılaştım ve epey araştırdım.
Konuyu tekrar açarak mütaala etmemizin faydalı olacağını düşünüyorum.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi