Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Ücretin ödenmemesi sebebiyle Vekillikten çekilme

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 17-02-2009, 16:57   #1
hukukcu1985

Varsayılan Ücretin ödenmemesi sebebiyle Vekillikten çekilme

Kendisinin saygın bir meslek mensubu olduğunu her fırsatta ifade eden müvekkilim bir arkadaşım vasıtasıyla hukuki yardım almak amacıyla büroma geldi.Mesleğimin başında olmam ve henüz ücreti bile doğru düzgün söyleyemediğim dönemde olduğundan, sadece baromuzun bu tip davalarda uygulamış olduğu tarifeyi göstererek kendisine biraz daha uygun bir ücretle davasına bakabileceğimi ilettim.Ancak dediğim gibi acemilik döneminde olduğumdan yazılı bir sözleşme yapmadık.Aradan 7 ay kadar süre geçti ve vekalet ile birlikte sadece masrafı bıraktı.Davası açıldı,6 duruşması yapıldı,keşfine gidildi ama müvekkilden ücrete ilşkin bir açıklama yapılmadı.Kendisiyle davanın seyrine yönelik hep mail yoluyla görüştüğümüzden ötürü yine bu hususu kendisine mail atarak bildirdim.Önceleri maili almadım, şehirdışındayım ben size sonra döneyim vs derken hep bahanelerle oyaladı.Bana başlangıçta masraflar için vermiş olduğu parada kuruşu kuruşuna davasına harcandı.Yani ben bu işten tek kuruş bile almadım.En son yine mail yoluyla 3 gün içinde cevap vermediğiniz takdirde vekilliğinizden çekileceğim diye açıkca yazdım.Buna rağmen bana dönemeyen ve arkadaşlarımı araya sokarak beni çok cüzi (200 TL ) ücret almaya ikna etmeye çalışan müvekkil yarınki duruşmanın olduğunu bildiği halde bana mesaj atmış ve duruşmaya girmeme gerek kalmadığını,artık vekili olmadığını bildirmiş.
Yarın bu dosyanın duruşması var ve beni bir hayli Yoran (her hafta aynı şeyleri anlatmak zorunda olduğum ve saatlerce telefon konuşmaları,duruşmalar,keşif vs)müvekkilime karşı sizce en iyi yol nedir? Bunu bir gurur meselesi yaptım ve sonuna kadar da direneceğim
Old 17-02-2009, 20:36   #2
miss_lawyer

artık vekillikten çekilmenin bir anlamı kalmadığını düşünüyorum çünkü o kadar emek verilmiş ki dosyaya çekilince emeğinizin karşılığını hiç alamayacağınızı düşünüyorum.Yerinizde olsam dava bittikten sonra avukatlık ücreti için ilamsız takip yaparım,itiraz gelmezse zaten sorun da kalmayacaktır.(tabi müvekkilinize icra takibi yapmadan önce baronuza bilgi vermelisiniz diye biliyorum)
Old 18-02-2009, 17:37   #3
Batu Han

ücret sözleşmesi yapılmadıysa asgari ücret tarifesi üzerinden takip yapabilirsiniz.

zaten sizi vekillikten haklı bir nedenle azletmediyse yine vekalet ücreti ödemekle yükümlüdür.

ayrıca mail yoluyla vekillikten azletmesine de bence itimat etmeyin ilerde başınıza iş açabilir. eğer sizi azledicekse büronuza gelir bir dilekçeyle hem sizi azleder hem de ibra eder. sizde ücretinizi sonrasında icra marifetiyle alırsınız.
Old 18-02-2009, 21:31   #4
miss_lawyer

Avukatın azli noter kanalıyla yapılan bir işlemdir, o yüzden meslektaşımın "büroya gelip dilekçe ile azleder" düşüncesine katılmıyorum.
Old 18-02-2009, 22:05   #5
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan miss_lawyer
Avukatın azli noter kanalıyla yapılan bir işlemdir

Bu düşüncenizin dayanağı nedir?
Old 20-02-2009, 17:51   #6
av.nuşin

eğer dosyanız karar aşamasındaysa bence de davanın bitirilmesini bekleyin.Yarınki duruşmaya katıldığınızda,sizin yerinize başka bir avukatın müvekkiliniz adına girdiğini görürseniz de şaşırmayın.
Aranızdaki e-postalar ücretin ödenmediği konusunda önemli bir kanıt,arada sözleşme olmadığı için Bakanlık tarafından yayınlanan A.Ü.Tarifesi uygulanıyor ,ama ilamsız takibi daha fazla bir miktardan yapmanız yönünde nasılsa bir engel yok.
Old 20-02-2009, 17:53   #7
av.nuşin

vekalet ilişkisi noter aracılığıyla kurulduğundan,bu ilişkinin yine müvekkiliniz tarafından noter aracılığıyla çekilecek bir azilname ile bitirilmesi daha uygun olur,ama bence bir zorunluluk değildir.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi