Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

soruşturma aşamasında yapılan tutukluluk incelemesi

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 30-08-2018, 18:41   #1
Adalet1903

Varsayılan soruşturma aşamasında yapılan tutukluluk incelemesi

Merhaba Sayın Meslektaşlarım ..

Müvekkilim kasten yaralama suçundan dolayı 31 Temmuz'da tutuklandı . Soruşturma evresinde otuz günlük tutukluluk incelmeleri bildiğim kadarıyla Sulh Ceza Hakimlikleri tarafından yapılıyor . Bu değerlendirmelere müdafii olarak katılmam nasıl mümkün olur ? Katılmam mümkün değilse tahliye talebimi içeren dilekçe mi soruşturma evresinde görevli dosya savcısına mı vermeliyim yoksa nöbetçi sulh ceza hakimliğine mi ?

şimdiden çok teşekkür ederim .
Old 30-08-2018, 19:12   #3
Adalet1903

Varsayılan tutuk inceleme

Alıntı:
Yazan Av. Hatun Olguner
duruşmaya çağırıyorlar...

daha önce cmk'dan görevlendirildiğim bir çok tutuklu dosyam oldu hiçbirinin tutuk inceleme duruşmasına çağrılmadım . ilk defa özel müdafiiliğini üstlendiğim müvekkilimin tutuk incelemesine nasıl çağrılacağım ?
Old 31-08-2018, 07:29   #4
Av. Hatun Olguner

cmkdan görevli olduğum dosyaların tutukluluk incelemesi duruşmasına ben çağrıldım...
Old 31-08-2018, 08:27   #5
Av. Can DOĞANEL

Alıntı:
TUTUKLULUĞUN İNCELENMESİ
MADDE 108. (1) Soruşturma evresinde şüphelinin tutukevinde bulunduğu süre içinde ve en geç otuzar günlük süreler itibarıyla tutukluluk hâlinin devamının gerekip gerekmeyeceği hususunda, Cumhuriyet savcısının istemi üzerine sulh ceza hâkimi tarafından 100 üncü Madde hükümleri göz önünde bulundurularak (EKLENMİŞ İBARE RGT: 30.04.2013 RG NO: 28633 KANUN NO: 6459/16), şüpheli veya müdafii dinlenilmek suretiyle karar verilir.
2013 yılında yapılan değişiklikle şüpheli ve müdafii dinlenilmek suretiyle ibaresi getirilmiş. Eskiden dosya üzerinden yapılıyordu.
Old 31-08-2018, 09:51   #6
Adalet1903

Varsayılan Tutuk inceleme

Alıntı:
Yazan Av. Can DOĞANEL
2013 yılında yapılan değişiklikle şüpheli ve müdafii dinlenilmek suretiyle ibaresi getirilmiş. Eskiden dosya üzerinden yapılıyordu.

Bu değişiklikten haberim var sayın meslektaşım . Ancak ben tutuk incelemenin ne zaman yapılacağını ve ne şekilde haberdar edileceğimi merak ediyorum. daha önce soruşturma evresinde yapılan tutukluluk incelemesinden haberdar edilmedim.
Old 31-08-2018, 10:01   #7
Av. Hatun Olguner

isterseniz dosyaya bir dilekçe verin... tutukluluk inceleme duruşmasına katılmak istediğinizi belirtin,cep numaranızı yazın... çağırmaları lazım...
Old 31-08-2018, 10:05   #8
Av. Alper

Sayın meslektaşım,

Tereddüt ettiğiniz konuyu anlıyorum. Fakat maalesef yasadaki düzenlemenin uygulandığına şahit olabileceğinizi sanmıyorum.

(Usul hükümleri, Mahkemelerimizin tümünde esas harmanıyla değerlendiriliyor. Bu uygulamanın doğruluğu/yanlışlığı ayrıca tartışılabilir fakat durum böyle. Örneğin, Anayasa Mahkemesi bir başvurumda sanığın kolluktaki ifadesinin, kanunun emredici hükmüne rağmen müdafi yardımı olmadan alınmış olmasının; yargılamanın devamında sanığın müdafi yardımından faydalandığı gözetilerek hak ihlali niteliği taşımadığı yönünde karar verdi.)

Tutukluluk incelemesi için de yasa lafzına uygun şekilde ayda bir duruşma açan bir Mahkeme ile karşılaşmadım. Yoktur demiyorum ancak benim deneyimlerime konu olmadı. Ayda bir tutanak tutuyorlar ama onu kaçırdıklarını görmedim.

Tutukluluk incelemesindeki 1 Ay sınırı, o dönem AİHM tarafından verilen bir ihlal kararının ardından düzenleme konusu yapılarak yasalaştırıldı. Ancak sorun salt olarak incelemenin 'duruşmalı' yapılması da değil, 'etkin' olarak koşulların irdelenmesidir. Fakat maalesef ceza mahkemelerimizde bu hususa önem verildiğini düşünmüyorum.

Salt olarak bu uygulama bile duruşmasız inceleme ile verilen tutukluluğun devamı kararının itiraz yolu ile kaldırılmasına sebebiyet vermelidir ancak ben çok daha ağır ihlallerde itiraz makamınca kararın korunduğuna şahit oldum.

Ümitsiz konuştum, farkındayım. Ancak aynı yargılama kapsamında 1.5 yılda toplam 13 kere farklı gerekçeler göstererek itiraz ettiğim tutukluluğun devamı kararına 13 kere de aynı kopyala-yapıştır metinle olumsuz yanıt verildiğini deneyimlemiş bir meslektaşınız olarak, bundan farklı konuşamıyorum.

Saygılarımla.
Old 31-08-2018, 12:30   #9
Lord Mozart

Bu hususta değişik uygulamalar mevcut olmakla birlikte bir kısım hakimlikler dosya üzerinde inceleme yapıp kararını vermekte bir kısım ise duruşma açarak karar vermektedir. Anayasa Mahkemesi tarafından duruşma açılmadan yapılan incelemelere hak ihlali verdiği kararları olduğu gibi her dosyaya duruşma açılması yargı düzeninin işleyeşini tıkayacağı sebebiyle duruşma açılmamasını hukuka uygun bulan kararları da mevcuttur. Anayasa Mahkemesince 1 ay 28 günlük süreçte duruşma açılmadan dosya üzerinden tutukluluk halinin devamına karar verilen dosyada hak ihlali görmemiştir.(Mehmet Haberal § 128) Ancak 3 ay 17 gün, 7 ay gibi uzun tutukluluk dönemlerinde hiç duruşma açılmadan yapılan tutukluluk incelemelerinde hak ihlali görmüştür.(Mehmet Halim Oral, § 53; Ferit Çelik, § 53 , Ulaş Kaya ve Adnan Ataman, § 61) Anayasa Mahkemesi kararları doğrultusunda belki bu sefer ki yapılacak tutukluluk incelemesi dosya üzerinden yapılacak olsa da bir kaç ay sonra Anayasa Mahkemesi kararları doğrultusunda artık duruşma üzerinden incelemenin yapılması gerekmektedir.
Old 01-09-2018, 21:17   #10
Adalet1903

sayın meslektaşlarım , cuma günü savcının yanına gittim kendisi bana tutuk inceleme için dosyayı sulh ceza hakimliği'ne gönderdiğini söyledi. sulh ceza hakimi aynı gün müvekkilimi cezaevinde dinleyerek tutukluluk halinin devamına karar vermiş. bana haber verilmesini beklemiyordum nitekim de öyle oldu .
Old 04-09-2018, 09:09   #11
Av. Hatun Olguner

Kızımın müdafii olduğu bir şüphelinin tutukluluk incelemesi bugün ve telefonla kızıma haber vermiş duruşmaya çağırmışlar... Kızımın yerine duruşmaya ben gideceğim... Demek ki uygulamalar arasında fark varmış...
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi