Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Kamulaştırma Davasında Vekalet Ücreti Kesinleşmeden İcraya Konu Edilebilir Mi?

Yanıt
Old 30-06-2022, 14:19   #1
avsoruc

Varsayılan Kamulaştırma Davasında Vekalet Ücreti Kesinleşmeden İcraya Konu Edilebilir Mi?

Merhaba meslektaşlarım,
Taşınmazın tescili istemli kamulaştırma davasında karar çıktı. Davalı olan tarafımız lehine de maktu vekalet ücretine hükmedildi. Karar tescil yönünden kesin, bedel yönünden ise istinaf yolu açık.

Bildiğim kadarıyla, normal şartlarda tescil yönünden kararın kesin olması dolayısıyla kesinleşmeden de vekalet ücreti icraya konu edilebiliyor.

Lakin, 2021 yılında İcra ve İflas Kanunu'na getirilen geçici 16. madde kafa karıştırıcı. Buna göre artık kamulaştırmasız el atma davaları kesinleşmeden icraya konu edilemeyecek.

Farklı davalar olmasına rağmen, bu kanun uygulamada tescil istemli kamulaştırma davalarına da sirayet etmiş midir? Deneyimleyen meslektaşımız var mıdır?
Old 30-06-2022, 20:01   #2
Lord Mozart

Kamulaştırma bedel tespit ve tescil davasında hükmedilen vekalet ücreti kesinleşmeden icra edilir. Son dönemde istinafta olan yaklaşık 7-8 tane kamulastirma bedel tespit ve tescil davasının vekalet ücreti yönünden icra takibi yaptım hiç bir sorunla karşılaşmadım hepsi de ödemeyi yaptı.Kesinleşmeden icra edilemeyen hüküm kamulaştırmasız el atma davasıdır.
Old 22-07-2022, 18:01   #3
avsoruc

Meslektaşım teşekkür ederim. İlamlı icraya koydum, karşı taraf Devlet Su İşleri. Kesinleşmeye rağmen ödeme yapılmadı. Haciz de yapamıyoruz malum. Ortalama ne kadar sürede ödeme yapıyorlar?

Alıntı:
Yazan Lord Mozart
Kamulaştırma bedel tespit ve tescil davasında hükmedilen vekalet ücreti kesinleşmeden icra edilir. Son dönemde istinafta olan yaklaşık 7-8 tane kamulastirma bedel tespit ve tescil davasının vekalet ücreti yönünden icra takibi yaptım hiç bir sorunla karşılaşmadım hepsi de ödemeyi yaptı.Kesinleşmeden icra edilemeyen hüküm kamulaştırmasız el atma davasıdır.
Old 23-07-2022, 06:53   #4
Lord Mozart

Vekil ile iletişime geçmeyi deneyin meslektaşım. Muhtemelen ödenek istenilip geldiğinde ödemesi yapılıyordur. Vekil ile iletişime geçmeden de çözüm elde edemezseniz KEP adreslerine bildirim yapabilirsiniz. Yine bir çözüm elde edemezseniz kamu hizmetine ayrılmayan özel malları var ise haczini isteyebilirsiniz.
Old 07-09-2022, 23:52   #5
ogrenenavukat

Alıntı:
Yazan Lord Mozart

Burada meslektaşımızın dediği gibi, kamulaştırma alacaklarına ilişkin davalarda vekâlet ücretleri kesinleşmeden icraya konabiliyor. Bu ise aslında "çoğun için de az da vardır (in toto et pars continetur)" ilkesi ile "hürriyet asıl, sınırlama istisnadır" kaidesinden ileri gelmekte. Anayasa Mahkemesi'nin kararıyla kamulaştırma ve kamulaştırmasız el atmadan doğan alacaklar kesinleşmeden icraya konulabildiğinden (ND, E: 2021/127, K: 2022/85, T: 30/06/2022, RGTS: 04/08/2022 - 31913; ND, E: 2019/89, K: 2021/10, T: 04/02/2021, RGTS: 07/05/2021 - 31477) ve vekâlet ücretleri de bu alacaktan neşet ettiğinden kesinleşmeden icraya konabilir. Yani meslektaşımızın dediği doğru ama eksik olmuş. Kamulaştırmasız el atmadan doğan alacaklarda da aynı durum geçerlidir.

Devlet, kasasından para çıkarken maalesef biraz acımasız ve hoyrat davranıyor. Oysa ki bir hakkı teslim ediyor...

Ben bu tip alacaklarda ilamın icraya konulması ve akabinde de bedelin ödenmemesi sebebiyle idari yargıda iptal davası açılması taraftarıyım. Böylece sanki idare bedeli ödemeye biraz daha zorlanabilir gibi geliyor bana.
Old 31-10-2022, 08:46   #6
avsoruc

Çok teşekkürler meslektaşım. İcra dosyasına ödeme yaptılar. Fakat öyle kesintiler yaptılar ki dosya borcu ile arasında ciddi bir fark oldu. Yani dosyada halen alacağım var görünüyor. Bu durumda ne yapmam lazım? Feragat mı edeceğim, yoksa takipsiz mi bırakmak daha mantıklı? Takipsiz bırakırsam şikayet konusu olur mu?

Kesintiler nedeniyle harçları üzerime bırakıp gittiler keza

Alıntı:
Yazan Lord Mozart
Vekil ile iletişime geçmeyi deneyin meslektaşım. Muhtemelen ödenek istenilip geldiğinde ödemesi yapılıyordur. Vekil ile iletişime geçmeden de çözüm elde edemezseniz KEP adreslerine bildirim yapabilirsiniz. Yine bir çözüm elde edemezseniz kamu hizmetine ayrılmayan özel malları var ise haczini isteyebilirsiniz.
Old 31-10-2022, 08:47   #7
avsoruc

Değerli bilgilendirmeniz için çok teşekkür ederim. Çok kıymetli. Yukarıda yer verdiğim soruyu size de iletmek isterim bu vesile ile.

Alıntı:
Yazan ogrenenavukat
Burada meslektaşımızın dediği gibi, kamulaştırma alacaklarına ilişkin davalarda vekâlet ücretleri kesinleşmeden icraya konabiliyor. Bu ise aslında "çoğun için de az da vardır (in toto et pars continetur)" ilkesi ile "hürriyet asıl, sınırlama istisnadır" kaidesinden ileri gelmekte. Anayasa Mahkemesi'nin kararıyla kamulaştırma ve kamulaştırmasız el atmadan doğan alacaklar kesinleşmeden icraya konulabildiğinden (ND, E: 2021/127, K: 2022/85, T: 30/06/2022, RGTS: 04/08/2022 - 31913; ND, E: 2019/89, K: 2021/10, T: 04/02/2021, RGTS: 07/05/2021 - 31477) ve vekâlet ücretleri de bu alacaktan neşet ettiğinden kesinleşmeden icraya konabilir. Yani meslektaşımızın dediği doğru ama eksik olmuş. Kamulaştırmasız el atmadan doğan alacaklarda da aynı durum geçerlidir.

Devlet, kasasından para çıkarken maalesef biraz acımasız ve hoyrat davranıyor. Oysa ki bir hakkı teslim ediyor...

Ben bu tip alacaklarda ilamın icraya konulması ve akabinde de bedelin ödenmemesi sebebiyle idari yargıda iptal davası açılması taraftarıyım. Böylece sanki idare bedeli ödemeye biraz daha zorlanabilir gibi geliyor bana.
Old 28-04-2023, 16:01   #8
AVUKATYGMR

Varsayılan kamulaştırma kanunu 16.11.2022 de yapılan değişiklik hakkında

Konu ile ilgili olduğunu düşündüğüm için bir sorunumu buraya yazıyorum , bilgisi olan arkadaşların cevabını bekliyorum.

Kamulaştırma kanununda 16.11.2022 de yapılan değişiklik ile tazminat kararı çıkan dosyalar da tazminat için idareye başvuru ve 30 gün bekleme süresi ve bu süreden sonra icraya başvuru getirilmiştir. İdareye başvurmadan ve doğal olarak süreyi beklemeden icra takibi yapmış bulunmaktayız. Takibin iptali için karşı tarafça icra hukuka itiraz edildi , buradaki başvuruyu yapıp eksikliği icra hukuku dosyası karara çıkmadan giderdiğimiz zaman takibin devamına şeklinde bir karar çıkabilme ihtimali yada bu icra takibini iptal ettirmemenin bir yolu var mı ?
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi