Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

İzale-i şuyu davası için nasıl yol izlenir ?

Yanıt
Old 10-08-2020, 11:27   #1
Av. Zümer AYDIN

Varsayılan İzale-i şuyu davası için nasıl yol izlenir ?

Meslektaşlarım merhaba. Miras meselesi ile ilgili bir dava açmam gerekecek. Bu konuda çok tecrübem olmadığı için sizlerden bilgi almak istedim. Olay şu ki; müvekkilin dedesi vefat ediyor. Kalan miras, müvekkilin babasına ve halasına bölüşmüş. Hala kendi haklarını almış, tapuları çıkartmış. Baba hiçbir işlem yapmamış. Akabinde müvekkilin de babası vefat etmiş ve dolayısıyla müvekkilim de şuan mirasçı olmuş, kendisi haricinde 4 mirasçı daha var. Ama hala, zamanında müvekkilin babasına da kalan mallardan fazla pay almış, bir takım karışıklıklar yaşanmış, başka mirasçılar da var şuan, müvekkilin babasına kalan arsaların bazılarına müteahhitler ev de yapmış. Şimdi müvekkil dava açıp dededen ve akabinde babasından kalan mirasların tespit edilip herkese hakkı oranında paylaştırılmasını istiyor. Bu sebeple bir izale-i şuyu davası açılması gerektiğini düşünüyorum.

1- Bu kanaatim doğru mudur öncelikle yoksa başka bir tespit ile mi başlanmalı ?

2- Açılacak olan dava için nasıl bir yol izlemem gerek ? Önceden tapuya gidip kişilere kalan miras paylarını tespit edebilir miyim ? Hala kendisi bir takım evraklar çıkarttırmış ( belediye ve tapudan ). Açılacak davada davacı sadece müvekkil mi olmalı yoksa tüm mirasçıları davacı mı yapmalıyız ? Tüm mirasçılar davacı olursa davalı kim gösterilmeli ?

3- Dava değeri olarak ilk etapta 1000 tl mi denmeli, daha sonra bilirkişi tespiti ile harç tamamlatılması mümkün oluyor mu?

4- Başka neleri hazırlamam, hangi tespitlere ulaşmam gerek? Yardımcı olursanız çok sevinirim.
Old 17-08-2020, 11:44   #2
gülnihal çevik

İzale i şuyu davası maktu harca tabidir, dava değeri yoktur, harç tamamlama durumu da yoktur.

Davada tapulardan tespit ettiğiniz tarafları davalı olarak göstereceksiniz. Eksik kalan olmuşsa, sizin sağ olduğunu düşündüğünüz ancak vefat etmiş taraf vs. mahkeme bu eksiklği tamamlamanız için size süre verecektir. Sıkıntı etmeyiniz.

Belge olarak tapu örneğiniz vasa ekleyebilirsiniz, eklemeseniz de olur. Tapuların ada-parsel bilgilerini doğru verin yeterli.

Taşınmazlardan herhangi birinin olduğu yer mahkemesi yetkilidir. Başka şehirde taşınmaz varsa onu da davaya dahil edebilirsiniz.

Tapudan sorgulama yaptırıp taşınmazları tespit ettirebilirsiniz. Sonradan taşınmaz ilave edemeyebilirsiniz ancak ayrı dava açıp birleştirilmesini talep edebilirsiniz diye düşünüyorum.
Old 18-08-2020, 13:06   #3
Av. Zümer AYDIN

Alıntı:
Yazan gülnihal çevik
İzale i şuyu davası maktu harca tabidir, dava değeri yoktur, harç tamamlama durumu da yoktur.

Davada tapulardan tespit ettiğiniz tarafları davalı olarak göstereceksiniz. Eksik kalan olmuşsa, sizin sağ olduğunu düşündüğünüz ancak vefat etmiş taraf vs. mahkeme bu eksiklği tamamlamanız için size süre verecektir. Sıkıntı etmeyiniz.

Belge olarak tapu örneğiniz vasa ekleyebilirsiniz, eklemeseniz de olur. Tapuların ada-parsel bilgilerini doğru verin yeterli.

Taşınmazlardan herhangi birinin olduğu yer mahkemesi yetkilidir. Başka şehirde taşınmaz varsa onu da davaya dahil edebilirsiniz.

Tapudan sorgulama yaptırıp taşınmazları tespit ettirebilirsiniz. Sonradan taşınmaz ilave edemeyebilirsiniz ancak ayrı dava açıp birleştirilmesini talep edebilirsiniz diye düşünüyorum.

Meslektasim cok teşekkür ederim. O zaman öncelikle tapudan tespit yapmam gerekiyor. Takbis sistemi kullanarak bu tespitleri yapabiliyor muyuz ? Dedenin ve babanin tclerini girerek nerde , ne var bu sekilde öğreniriz saniyorum. Akabinde birden çok taşınmaz olmasi nedeniyle murisin son ikametgahinda dava acabiliyoruz veya tasinmazlardan herhangi birinin olduğu yerde dimi ?? Diger tüm mirascilar bana vekalet verirse husumetsiz dava mi açmak gerekecek? Hepsini davacı yapicam o halde?
Old 18-08-2020, 13:20   #4
gülnihal çevik

Tek bir mirasçıdan vekalet almanız yeterli. Diğer tüm mirasçıları davalı olarak göstereceksiniz.
Birden çok mirasçının vekaleti sizde varsa da sadece biri adına davayı açıp diğerini ve diğerlerini davalı gösterirsiniz. Bu davanın hasımsız olması diye bir şey hiç duymadım.

Zaten tüm taraflar anlaşıyorsa izale i suyu davası açmaya ne gerek var.

Dava ce satış masrafları tüm taraflar arasında eşit olarak paylaşılacağı için kimin adına davayı açtığınızın bir önemi olmayacak.

Davacı dava süresince 100 birim masraf, harç vs ödemişse, 5 eşit paydaş varsa mesela, davacı da kendi payına düşen 20 birim masrafa katlanacak, davalılar da paylarına düşen 20'şer birim masrafa katlanacak.

Dava sonunda verilen satış kararıyla taraflardan herhangi biri satış memurluğuna müracaat edebilir, satış işlemlerini başlatabilir.

Mahkeme ile kazanacağınız vekalet ücretini icraya koymayacaksınız, satış bedeli paylaşırken bu para ayrılıp sizin hesabınıza yatırılacak ayrıca satışı talep eden taraf siz olursanız oradan da satış dosyası vekalet ücreti alacaksınız.

Taşınmazlardan birinin olduğu size de en kolay gelen adliyede açabilirsiniz.

Sorgulamanın takbis den yapılıp yapılmadığını bilmiyorum. Genelde müvekkiller taşınmazlar konusunda bilgi verir, gerekirse tapudan veya oluyorsa takbisten inceleme yaparsınız. Mümkünse tapudan mutlaka inceleyin isimleri eksik bırakmışlardır göbek adı vardır bilmiyorlardır, sonradan uğraşmak zorunda kalmazsınız.
Old 18-08-2020, 13:21   #5
gülnihal çevik

Hem davalı hem davacı tarafın vekili olamayacaginizi unutmayın.
Old 18-08-2020, 14:03   #6
Av. Zümer AYDIN

Alıntı:
Yazan gülnihal çevik
Tek bir mirasçıdan vekalet almanız yeterli. Diğer tüm mirasçıları davalı olarak göstereceksiniz.
Birden çok mirasçının vekaleti sizde varsa da sadece biri adına davayı açıp diğerini ve diğerlerini davalı gösterirsiniz. Bu davanın hasımsız olması diye bir şey hiç duymadım.

Zaten tüm taraflar anlaşıyorsa izale i suyu davası açmaya ne gerek var.

Dava ce satış masrafları tüm taraflar arasında eşit olarak paylaşılacağı için kimin adına davayı açtığınızın bir önemi olmayacak.

Davacı dava süresince 100 birim masraf, harç vs ödemişse, 5 eşit paydaş varsa mesela, davacı da kendi payına düşen 20 birim masrafa katlanacak, davalılar da paylarına düşen 20'şer birim masrafa katlanacak.

Dava sonunda verilen satış kararıyla taraflardan herhangi biri satış memurluğuna müracaat edebilir, satış işlemlerini başlatabilir.

Mahkeme ile kazanacağınız vekalet ücretini icraya koymayacaksınız, satış bedeli paylaşırken bu para ayrılıp sizin hesabınıza yatırılacak ayrıca satışı talep eden taraf siz olursanız oradan da satış dosyası vekalet ücreti alacaksınız.

Taşınmazlardan birinin olduğu size de en kolay gelen adliyede açabilirsiniz.

Sorgulamanın takbis den yapılıp yapılmadığını bilmiyorum. Genelde müvekkiller taşınmazlar konusunda bilgi verir, gerekirse tapudan veya oluyorsa takbisten inceleme yaparsınız. Mümkünse tapudan mutlaka inceleyin isimleri eksik bırakmışlardır göbek adı vardır bilmiyorlardır, sonradan uğraşmak zorunda kalmazsınız.

Tek mirasciyi muvekkil davacı yaparak normal ortaklığın giderilmesi davası aciyoruz o zaman, diger mirascilar davali olacak şekilde. Uyaptan açarken maktu harc çıkıyor ancak dava deger kismi da açık bırakılmış o yuzden bir dava değeri belirtmek gerekiyor mu diye emin olamadim. Biz davayi açarken ilk etapta masrafları, harçları hallediyoruz zaten. Ilerleyen aşamalarda o zaman dediginiz gibi masraflar bolusulecek anladigim kadariyla? İlk kez acicam da o yuzden pek hakim değilim meslektasim kusura bakmayın ayrintili soruyorum
Old 18-08-2020, 14:19   #7
gülnihal çevik

Davayı açarken maktu harç olacak. Keşif için mahkeme davacı taraftan tekrar masraf isteyecek. Tüm masraflar kararda davacı dahil tüm paydaşlara payları oranında bölünecek.

Karar kesinleşince dosya satış talebinde bulunacaksınız, siz satış istemezseniz davalılardan biri de satış talebinde bulunabilir. Satış için 10 yıl süreniz var. Dosya satış memurluğuna gönderilecek, satış memurunun kim olacağını mahkeme kararda belirtiyor zaten, yazı işleri müdürü mü başkası mı, satış aşamasında tekrar keşif yapılacak satışa esas kıymet takdiri belirlenecek, burada kıymet takdirine itiraz davası açılabilir, açılırsa o davanın sonucu beklenir.

Kıymet takdirinin kesinleşmesi sonrası gazete ilanı safhasına geçilir, ilanın uzunluğuna göre 8-10 bin lira tutuyordu en son ilan ücreti. Şimdi ne kadar tutar bilmiyorum. Sonra ihale yapılıyor.

İhalenin feshi davası açılabilir. Açılır reddedilirse veya açılmazsa, paralar paylaştırılır, önce müvekkilinizin davada ve satışta yaptığı masraflar ayrılır, avukatların vekalet ücreti satış memurluğu gideri vs. ayrılır. Kalan para paydaşlara payları oranında dağıtılır.
Old 18-08-2020, 15:05   #8
Av. Zümer AYDIN

Alıntı:
Yazan gülnihal çevik
Davayı açarken maktu harç olacak. Keşif için mahkeme davacı taraftan tekrar masraf isteyecek. Tüm masraflar kararda davacı dahil tüm paydaşlara payları oranında bölünecek.

Karar kesinleşince dosya satış talebinde bulunacaksınız, siz satış istemezseniz davalılardan biri de satış talebinde bulunabilir. Satış için 10 yıl süreniz var. Dosya satış memurluğuna gönderilecek, satış memurunun kim olacağını mahkeme kararda belirtiyor zaten, yazı işleri müdürü mü başkası mı, satış aşamasında tekrar keşif yapılacak satışa esas kıymet takdiri belirlenecek, burada kıymet takdirine itiraz davası açılabilir, açılırsa o davanın sonucu beklenir.

Kıymet takdirinin kesinleşmesi sonrası gazete ilanı safhasına geçilir, ilanın uzunluğuna göre 8-10 bin lira tutuyordu en son ilan ücreti. Şimdi ne kadar tutar bilmiyorum. Sonra ihale yapılıyor.

İhalenin feshi davası açılabilir. Açılır reddedilirse veya açılmazsa, paralar paylaştırılır, önce müvekkilinizin davada ve satışta yaptığı masraflar ayrılır, avukatların vekalet ücreti satış memurluğu gideri vs. ayrılır. Kalan para paydaşlara payları oranında dağıtılır.

Cok cok tesekkur ederim yardımlarınız için. O zaman dava dilekçesinde dava degeri olarak 1000 tl göstersek (fazlaya dair haklar saklı kalmak üzere) sonradan klasik harc tamamlattirilacak zaten anladigim kadarıyla. Son sorum bu olsun
Old 18-08-2020, 16:12   #9
gülnihal çevik

Hayır, dava degeri diye birsey yok.

Maktu harcla açacaksınız, maktu harcla sonlanacak dava.

Dava degeri diye bir baslik acmayin, deger göstermeyin. Veraset ilamı alirken yok ya dava degeri, bunda da yok.
Old 18-08-2020, 17:11   #10
Av. Zümer AYDIN

Alıntı:
Yazan gülnihal çevik
Hayır, dava degeri diye birsey yok.

Maktu harcla açacaksınız, maktu harcla sonlanacak dava.

Dava degeri diye bir baslik acmayin, deger göstermeyin. Veraset ilamı alirken yok ya dava degeri, bunda da yok.

Tamam meslektasim o hususa hiç girmiyorum o zaman. Uyapta o sekmenin acik olmasi beni yanılttı. Tekrar teşekkür ederim zaman ayırdığınız için.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi