Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Stajı ve Meslek Seçimi Hukuk eğitimi sonrası meslek seçimi ile Avukatlık veya Hakimlik/Savcılık Stajı ile ilgili konular

Neden bayan stajyer?

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 26-11-2008, 12:05   #61
prometeus

Bu sayfayı görmeyesdim, avukatlık mesleğine heyecanla atılanların stajda yaşadıkları hakkında bilgi edinemeyecektim. Mesajların hepsini alt alta getirip topladığımda karşıma şu sonuç çıkıyor; Staj geleneği içinde bayanlara öncelik tanınıyor çünkü, annelik iç güdüsüyle daha temiz bir büro, ister istemez daha ciddi bir ortam, taze çaylar ve en sonunda aynı yetişip , kendini geliştirse bile , en kötü ihtimal kendi bürosunu açabilme cesaretini pek az gösterebiliyor, en fazla evlenip mesleği bırakıyor.

İşin en acıklı yanı bence bu tarafı değil, mesleğin öğrenilmesinde yaşanılan bunca zahmet, nesiller geçsede değişmiyor. Bugünün stajyerleri de, ne kadar şikayetçi olsalarda durumlarından , gelecekte kendilerine staj başvurusu yapan adayları aynı gözle eleyecekler, aynı şartları sunacaklar...İstisnaları elbette gözardı edemeyiz.
Old 27-11-2008, 23:42   #62
Kerem Özgündüz

Nefer dostum insanların içini okumak herkesi aynı kefeye koymaya benzer. Şüphesiz segilerin doğru olabilir.Ama bin kişiden birisi dahi sizin düşündüğünüz ün dışında ise 999 kişinin niyetinin kötülüğü bir kişiyi ilzam altında bırakmamalı diye düşünüyorum.

Zonguldak ve Zongulaklılar selam
1979-1988 on senemin anısına
Kerem Özgündüz o tarihlerde 3.icra müdürü
Old 28-11-2008, 17:34   #63
av.ismaill

Varsayılan çirkin avukat istenmiyor

sanırım mesleğin buhranlı ve zor olmasından olsa gerek herkes güzel avukatlarla çalışmak istiyor. çirkin avukat istemiyor. çok aptalca ve çağdışı bir durum bu
Old 28-11-2008, 17:38   #64
av.ismaill

Varsayılan haklısın

erkek av.lar çay taşımak istemiyor haklısın.
Old 29-11-2008, 00:18   #65
Marlon35

"Bir avukatın stajyerine sekreterlik veya çaycılık yaptırabileceğine ve hukuk fakültesini bitirmiş bir stajyerinde bunlara gözyümücağına inanamıyorum.Herkes kendi haddini bilmeli bence, stajyeri çırak diye almıyolar herhalde?"
Avukatlık da biraz usta çırak ilişkisi değilmidir arkadaşlar? "Üstad" olarak gördüğüm, 60-70 yaşına dayanmış meslekdaşıma, genç bir stajyer olarak çay söyleteceğim! Büronun sekreter tutacak maddi gücü yoksa, sabahları ,masanın tozunu "üstada " aldıracağım! Bunun adı da stajyerlik olacak...
Bu kadar keskin yargıyla üstadları yargılamaktansa, "biraz haddimizi bilsek!"
Staj eğitim merkezlerinde verilen eğitimde, kantarın topuzu kaçıyor galiba.
Old 10-02-2009, 00:21   #66
eren41

bunu bir vitrin meselesi olarak gören bayanları kınıyorum.çay kahve getirme meselesine gelince yanında stajerlik yaptığınız avukatın yaşına vizyonuna saygınlığına göre bu durumun hazmedilebilir olabileceğini düşünüyorum ortalama 45 yaşındaki bir avukatın 20 yaşındaki bir stajerden çay istemesi abes deil bence.
Old 12-02-2009, 17:14   #67
Av_Ece Altunay Önal

Sorun bu işleri yapmak değil, sorun bu işlerin istenilme şekli..Benim de başıma geldi. Birisi "çay getir" diye bağırırken tecrübesi daha az olan "rica etsem" diyordu, kendisi söylemeden yapılan şeylerigörüp teşekkür ediyordu. Hiç gocunmamıştım.Ama emir verir tarzda konuşanın yanında pek durmadım doğrusu.
Sayın Marlon, staj eğitimine katkıda bulunan,saygı duyulan ve yaşı da büyük olan "üstat"a yardım için kimsenin burun kıvıracağını sanmıyorum ancak, bu üstat zaten stajyeri var diye sekreter almıyorsa, bir de meslekten çok sekreterlik ve ayakçılık yaptırıyorsa bu kabul edilemez(misal bana istanbul'da 20 tane müzekkere veriyorlardı değişik tapu müdürlüklerine elden dağıtmak üzere.Bunun meslekle ne ilgisi var?)İstisnalar kaideyi bozmaz derler kabul, ancak ne yazık ki çoğu bunu yapıyor. Ayrıca ağır bir üslup kullandığınızı düşünüyorum "had bilmek, kantarın topuzunun kaçması" gibi.
Old 19-02-2009, 22:52   #68
judge-law

Bir dönem ben de avukat yanında öğrenci iken çalışmıştım.. Bulaşık yıkamak yer silmek olmasa da, mahkeme kaleminde avukattan azar işitmek, sürekli aranıp nerde kaldığımın sorulması, işler yetişsin diye yeri gelip cebimden taksi parası vermeme rağmen masraf hesabında 3 lira nın hesabının soruması benim canıma tak etti..
Sömürüldüm mü? Hem de sapına kadar sömürüldüm, sömürüldük, sırtımdan yüzbinlerce YTL kazandı mı kazandı.. Tahsilatlar yapılınca bana %5 pay vereceğini söyledi mi? Söyledi.. Ben de saf gibi inanıp yeri geldi akşam 22 lere kadar büroda dirsek çürüttüm mü? Evet çürüttüm.. Bir insanın kaldıracağından daha fazla yük ve sorumluluğa rağmen olumsuz giden her iş bir şekilde bana patladı mı? evet patladı.. Toplam 2 farklı yerde buna benzer iki avukatla çalıştım.. Bilin bakalım cinsiyetleri neydi? Tabi ki bayandılar.. Hep hayalim babacan, ağabey diyeceğim bir erkek hemcinsimle çalışmaktı, denk gelmedi.. Yanlız hayatımda aldığım derslerden birisi de; bayan bir patronla asla!! )
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi