Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

ben ölürsem, oğluma babası değil de abim bakabilir mi?

Konuyu Kilitleyin
Old 16-12-2010, 00:51   #1
Konuk DERYA-BERAT

Varsayılan ben ölürsem, oğluma babası değil de abim bakabilir mi?

benim 6 aylık bir oglum var ve bebegimin babasıyla aramızda nikah yok o yurt dışında yaşıyor
Ama bebegim onun soyismini aldı kütügüne gecti
Benim ögrenmek istedigim benim vefatımdan sonra oglumun babasına degilde benim abime verilmesini nasıl saglarım
Hem o yurtdışında başkasıyla resmi nikahlı olarak evli ve orada bebegime bakabilecek birisinin olmaması da avantaj saglarmı
kısacası bebegimin benim ailemde kalmasını istiyorum sadece varsayımlar üzerine soruyorum insanın nerede ne zaman başına ne gelecegini kimse bilemez
ŞİMDİDEN TEŞEKKÜR ETTİM
Old 16-12-2010, 13:27   #2
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı

Babası tarafında tanınsa,nüfusa kaydedilse ve baba soyadını alsa dahi evlilik dışında doğan çocuğun velayeti annededir.

Annenin vefatı sebebi ile çocuğun velayeti hakkında Aile Mahkemesi hakimi bir karar vermelidir.

Çocuğun çıkarları gerektiriyorsa çocuğa vasi atayabilir veya velayeti babaya da verebilir.

Bu durum gerçekleştiğinde yakınlarınız çocuğun uzun süreden beri onlarla birlikte yaşadığını,aralarında menfaat çatışması olmadığını ve vasi olarak atanacak kişinin engel hali olmadığını kanıtlayarak vasi adayı olarak kendilerini gösterebilir.

Hakim çocuğun yüksek ve öncelikli menfaatlerini gözeterek dosya durumuna göre karar verecektir.

Daha detaylı bilgi edinmek için bir avukattan hukuki yardım almanızı öneriyoruz.
Old 17-12-2010, 00:16   #3
Konuk derya-berat

Cevap için çok teşekkür ettim
Yani şuan istese bile oglumu hic bir şekilde alamaz sanırım )))
bu şekilde vasi tayini icin bir mahkeme acılırsa babanın maddi gücü onun icin bi avantaj saglarmı
Old 17-12-2010, 22:13   #4
Av.Ufuk Bozoğlu

Alıntı:
Yazan Konuk derya-berat
Cevap için çok teşekkür ettim
Yani şuan istese bile oglumu hic bir şekilde alamaz sanırım )))
bu şekilde vasi tayini icin bir mahkeme acılırsa babanın maddi gücü onun icin bi avantaj saglarmı

Babanın maddi gücü olması velayet için tercih edilmesi anlamına gelmez. Veya tek başına maddi güç velayetin babaya verilmesine gerekçe olamaz.

Baba maddi gücü oranında çocuğuna nafaka vermekle yükümlüdür. Velayet için zenginlikten fazlası aranır.

Kahdem'e gösterdiğiniz ilgi ve güven için teşekkür ederiz.

Saygılarımla,
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi