Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Stajı ve Meslek Seçimi Hukuk eğitimi sonrası meslek seçimi ile Avukatlık veya Hakimlik/Savcılık Stajı ile ilgili konular

hakimlik - savcılık stajı nasıl bir iştir.

Yanıt
Konu Notu: 2 oy, 3,00 ortalama. Değerlendirme: Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 19-02-2011, 20:58   #31
inoktaanokta

Konuyu güncellemek isterim, bizim gibi sınava hazırlanan öğrencilere de rehberlik olur..
Old 12-09-2011, 16:43   #32
stajyerav

Ben hala ne olacağına karar verememiş eski mezun yeni avukat stajyeri bir hukukçuyum. Ben mezun olduktan sonra 1sene boyunca sınava hazırlandım. 2 kere sınava girdim birinde yazılıyı geçemedim diğerinde yazılıyı geçtim sözlüyü geçemedim. Ben liseden beri hakim olmayı istiyordum ama sınav bu şekilde sonuçlanınca hakimlikten soğudum gibi oldum. Şimdi avukatlık stajına başladım. Burada yazılanları okuyunca hakimlik aşkım depreşti sanki. Ama hakim olunca oradan oraya sürüklenme fikri beni hala korkutmakta. 2 yılda bir oradan oraya gitmek çok yorucu benim kannatimce. Ama avukat olunca da paranızı tahsil konusunda sorun yaşanacaktır. Hala ne yapayım karar veremiyorum. Birde avukatlığa temelli başlarsam yani staj bitipte birinin yanında çalışmaya başlarsam oradaki işleri takip etmem gerekecek ve bir daha sınava girme şansım belkide hiç olmayacak. Yani diyeceğim şu ki hiç kimse aklında başka bir meslek varken başka bir mesleğe başlamasın
Old 26-09-2011, 09:55   #33
mbs1905

Bende bu konuda çok kararsızım. 1.5 aylık stajyer Avukatım. Gönlümde hep Savcı olmak vardı benim ama şu ordan oraya tayin çıkma meselesi beni korkutuyor. İlk 1 aylık savcı stajımda da Savcı bey soğuttu beni biraz. Senin maddi bir kaygın yok, ailen ticaretle uğraşıyor Avukat olman onlar içinde yararlı olacaktır dedi. Bakalım ben yine de gireceğim sınava. Hayırlısı artık.
Old 07-12-2011, 12:03   #34
ferudun_038

Merhaba,
Bu konuya birde hazırlanma açısından bakmak istiyorum.
Ben son sınıf öğrencisiyim ve mayısta mezun olmayı planlıyorum! ve ondan sonra ki sınav ise bildiğim kadarıyla aralıkta, yani arada yaklaşık beş ay var. Bu sürede ne yapmam gerektiğini sorduğumda Ankara'da hızlandırılmış, güzel dershaneler olduğu söylendi. Bu konuda bilgisi olan ya da daha iyi bir yol bilen var mı acaba hakim-savcılık sınavına hazırlanma yolunda.
Old 08-12-2011, 01:53   #35
endersav

Her şeyden önce okulu sorunsuz bir şekilde en kısa sürede bitirmek ilk adımınız olmalı.
Kurslar ortalama dört ay sürmektedir. Kursa gitmeyi planlıyorsanız haziran sonu temmuz başları gibi başlayan bir gruba dahil olmanız yararlı olacaktır. Böylece kursu daha erken sürede bitirip dersleri tekrar etmek için daha fazla vakit sağlayabilirsiniz. Kurs zamanı günün yarısını ders dinleyerek geçireceğiniz için çok fazla ders çalışma imkanınız da olmayacaktır. Zaten önemli olan da sınav tarihinden önceki son iki ayda yapmış olduğunuz çalışmalardır. Kurs zamanı yapmanız gereken o gün işlenen dersi tekrar etmek ve konunun üzerine test çözmektir. Daha sonra biten dersleri dönüşümlü olarak tekrar okumaktır. Ancak kesinlikle hafif bir tempoda başlayıp kadameli olarak temponuzu arttırmanız gerekli. İlk zamanlar çok sıkı bir şekilde çalışırsanız sonradan sıkılıp son ayalarda iyi çalışamayabilirsiniz. Dediğim gibi son iki aylık sıkı çalışma en önemlisidir.
Şehir mevzusuna gelecek olursak Ankara diğer şehirlere göre bu konuda önde gibi görünüyor. Hem bu alana yönelik sayıca daha fazla kurs var hem de bu tip kariyer sınavlarının merkezi olmasından dolayı hocaları ve kaynakları açısından uzmanlaşmış durumdalar. Ankara'da kurs olarak Monopol'ü önerebilirim. Tabi kurstan ziyade hocalar daha önemlidir. Medeni ve borçlarda Abdülkerim Yıldırım, cezada Ömer Keskinsoy, anayasa, idare, idari yargıda ise Ümit Kaymak iyi hocalardır. Sonuç olarak kursların sınav kazandırma gibi bir işlevleri yok. Sadece size kaynak, sınav taktiği ve disiplinli çalışma konusunda yardımcı olabilirler, gerisi ise size kalmıştır. Kursa gitmeden evde çalışmakta ayrı bir seçenektir. Bu şekilde çalışan arkadaşlarda sınavda başarılı olup hatta daha iyi dereceler bile alabilmektedirler. Kendisi hazırlananlar ise İsmail Ercan'ın kitaplarından çalışmaktadırlar. Kursa gidip gitmeme tercih meselesidir. Ancak sonradan keşke kursa gitseydim gibi bir hayıflanma durumu yaşamak istemiyorsanız gitmenizi salık veririm.
Old 18-06-2012, 20:58   #36
av.hüseyin çelikkol

ben 8. dönem idari yargı hakim adayıyım.staj süremiz toplam 14 ay.hakimlik stajı nasıl derseniz paralı öğrencilik gibi.gayet güzel
Old 30-07-2012, 17:33   #37
zynphkk

Alıntı:
Yazan judge-law
maaşlar 2.700 civarı başlar 5.000 ytl ye kadar çıkar.. en yüksek devlet memuru maaşlarından birisidir. Savcı olmaya siz karar verirsiniz hakimlik isterseniz kuraya girersiniz..

merhabalar... ben bu yıl mezun oldum ve sınava hazırlanıyorum. idealim hakimlik. hakimlik isterseniz kuraya girersiniz yazmışsınız. ben tam anlayamadım. nasıl bir kura oluyor aydınlatırsanız çok sevinirim. doğuya atanma riski mi fazla oluyor emin olun cevabınız tercihlerimi ciddi şekilde etkileyecek. çok teşekkür ediyorum şimdiden
Old 26-01-2013, 13:43   #38
av. mustafa malkoç

Alıntı:
Yazan av.hüseyin çelikkol
ben 8. dönem idari yargı hakim adayıyım.staj süremiz toplam 14 ay.hakimlik stajı nasıl derseniz paralı öğrencilik gibi.gayet güzel
idari hakimlik stajının süreçleri nasıl nasıl genelde staj yeri olarak ankara seçiliyo nedeni ankara stajının uzun olması mı istanbulda yapmak nasıl olur bilgilendirebilir misiniz.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi