Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Stajı ve Meslek Seçimi Hukuk eğitimi sonrası meslek seçimi ile Avukatlık veya Hakimlik/Savcılık Stajı ile ilgili konular

Avukatlık Sınavı Hakkında Bir Bilginiz Var Mı?

Yanıt
Konu Notu: 6 oy, 4,17 ortalama. Değerlendirme: Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 30-11-2003, 13:20   #1
berceste

İnceleme Avukatlık Sınavı Hakkında Bir Bilginiz Var Mı?

merak ediyorum su avukatlık sınavı nasıl olacak ve kimler girecek yada en önemlisi bu sınav var mı????
Old 04-12-2003, 16:19   #3
Cest la vie

Merhaba,
Avukatlık sınavı yapılacak, ancak 2001 yılının Mayıs ayında "Hukuk Fakültesinde öğrenci olanlar" bu sınavdan muaf tutulacaklar.

Yani,ilk defa, bu yıl 3. sınıf olan hukuk fakültesi öğrencileri avukat olabilmek için gerekli stajı tamamladıktan sonra bu sınava girecekler.

Çok daha ayrıntılı bilgileri yine bu alanda yazılmış mesajlardan edinebilirsiniz.

Sevgiler, Başarılar...
Old 26-02-2006, 12:43   #4
a.tan

Bu konudaki bilgiler Avukatlık Sınav Yönetmeliği'nde yazmakta. İlk sınav henüz yapılmamış olduğundan kimsenin konu hakkında net bir fikri yok. Yönetmeliğe göre, sınav, avukatlık stajının sonunda yapılacak. Sınav, ÖSYM tarafından düzenleyecek ve yılda iki defa yapılacak. Stajını tamamlamış her avukat adayının 4 yıl süresi var. Bu süre içinde 6 defa sınava girme hakkı tanınıyor. Sınav soruları açısından, avukatlık hukuku ve meslek kuralları ile ilgili bölüm, soruların en az %30'unu oluşturacak. Sınavı kazanarak mesleğe kabul edilecekler açısından, herhangi bir kontenjan sınırı yok. %70 başarı oranına ulaşan her aday, sınavı kazanmış olacak.

Hepimize başarılar...
Old 25-04-2006, 16:52   #5
mehtap8053

Varsayılan avukatlık sınavı

son zamanlarda hukuk öğrencilerinin kafalarını en çok meşgul eden sorun bu olsa gerek hukukçu arkadaşlar ne düşünüyor sunuz?
Old 25-04-2006, 20:31   #6
onur acır

sınav tarihi açıklandı 23 12 2006 ancak son başvuru tarihi 10 11 2006.
ve başvurabilmek için gerekli belgelerin başında da staj bitim belgesi isteniyor
ayrıca sınava tabi olanlar ise 2001 mayısından sonra herhangi bir hukuk fakültesine kayıt yaptırmış olanları kapsıyor.Bn de 2005 mezunu olarak sınava tabiyim vede stajım 8 aralıkta bittiğinden başvuru tarihini kaçırıyorum vede 8 ayım boşa gidiyor [sınavın altı ayda bir yapılacağını var sayarsak]
Old 26-04-2006, 12:11   #7
obaykan

arkadaşlar 10 kasım olan sınava başvurma tarihi değiştirilmiştir.23 aralıkta stajı bitebilecek durumda olanlar sınava girebileceklerdir.staj egitim merkezinden gereki bilgiyi alabilir arkadaşlarım
Old 04-05-2006, 23:06   #8
beyaz

kesinlikle haklısınız arkadaşım ve hiçkimsede bize gerekli bilgi ve ardımı sağlamıyor.özellikle hukuk fakülteleri.
Old 04-05-2006, 23:11   #9
Aslı Yurtlu

Öyle ya da böyle bu sınava gireceğiz. Ama ben kalitesinden emin değilim. Hedeflenen amaca ulaşılacaksa tamam; dilerim de ulaşılır. Ancak, şu anki durum pek parlak değil gibi.
Old 04-05-2006, 23:21   #10
beyaz

bize düşen bekleyip görmek..ama dediğin gibi pek uzun sürecek gibi görünmüyor.ama ilk girecek olanlar şanslı gibi görünüyor
Old 05-05-2006, 13:38   #11
obaykan

'beyaz' arkadasım sınava ılk gırecek olanlar sanslı gıbı gozukuyor demıs ama ben burda nerede sans faktoru var anlayamadımbır belırsızlık ıcınde adım adım gıdıyor arkadaslarım sınava.osym nın hazırladıgı sorulardan ne beklenır bılmıyorum ama ilk olmaları bence buyuk bır sanssızlık.

ayrıca suan ıstanbul barosunda 2684 stajyer avukatın stajını yaptığı düşünülürse bir eleminasyon sisteminin getirilmesi gerekliydi bence.Ama bunun osym nın hazırladı şıklı bir test olması bana biraz garip geliyor.ki kazanamayan arkadaşların statüsü ne olucak bence bunları da tartışmaya açmalı arkadaşlar.

bu arada bılgısı olmayan arkadaslara bır duyuruyu yınelemek ıstıyorum avukatlık sınavı 23 aralıkta yapılmakla beraber 23 aralık tarıhıne kadar stajı bitebilicek olan stajyer arkadaşlar 10 kasıma kadar basvuruda bulunabılıyorlar.saygılarımla
Old 05-05-2006, 14:06   #12
davut

Mutsuz davut

Bir belirsizlik aşamasıdır sürüyor.Getirmelerinin gerekçeleri, eğer hukukçu kalitesini artırmaksa ne ala ama bu sınavın pek bir artırma olacağını zannetmiyorum.Zaten bu konu hakkındada bilgiler tam değil
Old 05-05-2006, 14:57   #13
hanifceltik

Avukatlık sınavı tum belırsızlıklere ragmen yaklaşıyor arkadaşlar.Bence sınava ilk girenlerin şanslı mı yoksa şanssız mı oldugunu soylemek bile çok zor.Çünkü sınavın içeriğini soruların zorluk derecesini bilemiyoruz.Ve tabi en buyuk problem de sınavı kazanamayan stajyer avukatların statüsü.....Ben de sınava ilk girecek gruptayım!!Sınavın çoktan seçmeli sorulardan oluşuyor olması düşündürücü bir diğer tarafı tabi.
Bence tüm bu yönleri ele alığın da avukatlık sınavının bir çok mağduriyete sebep olacağını düşünmek çok da yanlış olmayacaktır..
Hepimize bol şans.....
Old 05-05-2006, 15:52   #14
Emin ERKILIÇ

Bu sınavdan geçer ve avukat olursam sonra hangi sınava gireceğim acaba?Kesin bir sınav daha yapılacaktır eminim.Ben sınavlara girip mücadeleye devam ettikçe bir taraftan önüme yeni sınavlar çıkıyor..
Old 05-05-2006, 17:13   #15
Aslı Yurtlu

Ben ilk girenlerin şanslı olduğu fikrine katılmıyorum. Zira, ellerinde ne bir örnek soru tipi ne de neyle karşılaşacaklarına dair her hangi bir ipucu var.. Avukatların kalitesini yükseltmeyi aaçlayan bir sınav öncesi bence fakültelerin kalitesini arttırma yolları düşünülmeliydi. Ama zannediyorum hukuk eğitim sisteminde bir problem yok(!). Baksanıza, hangi şartlarda mezun olunduğundan çok, hangi bilgiyle mezun olunduğuna bakılıyor. Mükemmel bir eğitim vermişler mi ki, bizden mükemmeli bekliyorlar. Sayın sui_iuris; size katılıyorum. Yakında ehliyet sistemine getirilen gibi 5yılda bir yeterlilik sınavı yapılırsa hiç şarşırmam vallahi...
Old 05-05-2006, 23:42   #16
beyaz

Varsayılan avukatlık sınavı

sevgili arkadaşım sınava ilk girecek arkadaşlar şanslı derken anlatmak istediğim şu an belirsizlk hakim sınavla ilgili ve bu belirsizlik ortamı içinde kendine güvenen arkadaşlar rahatlıkla bu sınavın üstesinden gelebilirler.ama ileride tıpkı öss sınavı gibi başarı oranı arttıkça sınavıda aynı oranda zorlaştıracaklar.öss sınavını hatırlarsak her geçen yıl nasıl daha da zorlaşmakta.ama dediğin gibi önemli olan eleme yöntemi değil eğitim kalitesini yükseltmekten geçiyor.öncelikle öğrencileri ezberci mantıktan uzaklaştırıp daha çağdaş bir eğitim yöntemi aramak ve bunu pratiğe dökmede öğrencileri başarılı kılabilmek.önemli olan bu bence.saygılar...
Old 11-05-2006, 08:21   #17
Rusen_Alp07

A) Hukuk İlkeleri ile Yürürlükteki Hukuk Kurallarını Uygulayabilme (%60)
  • Anayasa Hukuku (% 5)
  • Medeni Hukuk (%5)
  • Borçlar Hukuku (%5)
  • Ticaret Hukuku (%5)
  • Ceza Hukuku (% 5)
  • İş Hukuku (% 5)
  • Hukuk Muhakemeleri Usulü (%10)
  • Ceza Muhakemesi Hukuku (% 10)
  • İdare Hukuku ve İdari Yargılama Usulü(%5)
  • İcra –İflas Hukuku (% 5)
(B) Avukatlık Hukuk ve Meslek Kuralları (% 40)
Old 12-05-2006, 11:03   #18
beyaz

gönderdiğin yararlı bigiler için teşekkür ederim.....
Old 19-05-2006, 15:33   #19
tmr_dmrc

bu sınavın biz hukuk öğrencilerini çok fazla sıktığın ıyukarıda arkadaşlar söylemiş zaten.istanbul hukukta okuyorum.okulun kalitesinin düşüklüğünden şikayetçi herkes.sınavda yetersiz olmaktan çok fazla korkuyorum.ayrıca eğer bu sınavlarda başarısız olursak akıbetimiz ne olacak o da tam bir muamma.allah hepimizini yardımcısı olsun.
Old 11-06-2006, 20:48   #20
berkiten

Varsayılan Slm

Bu Konu Genellİkle Dİger ArkadaŞlarim Gİbİ Benİde DÜŞÜndÜrÜyor...umarim Hepİmİz Zaman Kaybi Olmadan Avukatlik Sinavini Kazanir Ugruna Bunca Emek Sarfettİgİmİz Meslegİmİze Bİr An Önce BaŞlariz.hepİmİze Kolay Gelsİn......
Old 12-06-2006, 23:23   #21
Vedi Yücetaş

TürkiyeBarolarBirliği
Avukatlık Sınav Yönetmeliği *

BİRİNCİBÖLÜM
Genel Hükümler

Amaç ve Kapsam
Madde 1- Bu Yönetmelik; avukat adaylarının meslek kuralları bilgisi ile hukuk öğrenimi ve avukatlık stajı süresince öğrendikleri hukuk ilkelerini ve yürürlükteki hukuk kurallarını somut olaylara uygulayabilme yeterliliğini değerlendirmek amacıyla Türkiye Barolar Birliği tarafından Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezine yaptırılacak olan avukatlık sınavına ilişkin usul ve esasları düzenler.
Hukuki Dayanak

Madde 2 - Bu Yönetmelik, 19.3.1969 tarihli ve 1136 sayılı Avukatlık Kanununun 30 uncu maddesi uyarınca çıkartılmıştır.

İKİNCİBÖLÜM
Sınava Gireceklerin Belirlenmesi

Sınava Girecekler
Madde 3 Avukatlık sınavına, stajını yaptığı barodan staj bitim belgesi almış, ilan edilen sınav giriş ödentisini yatırmış ve barosunca Türkiye Barolar Birliğine bildirilen listede ad ve soyadı ile diğer kimlik bilgileri yer alanlar girebilir.
Staj bitim belgesi alarak sınava girmek isteyen aday, bir dilekçe ile barosuna başvurur. Başvuru dilekçesine adayın son altı ay içinde çekilmiş iki adet fotoğrafı ile sınav ilanında duyurulan sınav giriş ödentisinin yatırıldığını belgeleyen banka dekontunun eklenmesi zorunludur.
Sınav başvurusunu alan baro, adayın başvurusunu belgeleyen ve Türkiye Barolar Birliği tarafından tek tip olarak belirlenen, fotoğraflı sınav başvuru belgesi düzenleyerek onaylar. Bu belgede; adayın kimlik bilgileri ile baronun il kodu, stajyer sicil numarası ve belgenin verildiği yılın son iki rakamından oluşan aday başvuru numarası yer alır. Baro tek nüsha olarak düzenlediği bu belgeyi, sınava girecekleri belirleyen liste ekinde Türkiye Barolar Birliğine gönderir.
Baro, sınav başvuru belgesi düzenlediği adayların listesini üç nüsha olarak düzenler ve o-onaylayarak fotoğraflı başvuru belgeleri ile birlikte, ilan edilen en son sınav başvuru tarihini takip eden üç gün içinde, Türkiye Barolar Birliğine gönderir. Bu tarihten sonra Türkiye Barolar Birliğine gönderilen listelerde yer alan adaylar sınava kabul edilmez.
Türkiye Barolar Birliği, barolardan gelen listelerde yer alan adayların isimlerini, avukatlık sınavına gireceklerin belirlenmesine esas olmak üzere, baroların gönderdiği fotoğraflı başvuru belgeleri ile birlikte Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezine gönderir.
Sınava Girme Süresi

Madde 4 – Avukatlık sınavına girme hakkını elde eden aday sınava girme hakkının tamamını, staj bitim belgesini aldığı tarihten başlamak üzere dört yıl içinde kullanmak zorundadır.
Adayın sınava girmesini engelleyen haklı ve geçerli bir mazeretinin bulunması ve bunun Türkiye Barolar Birliğince kabulü halinde engelli sayılan süre dört yıllık süreye ilave edilir.
Sınava Girebilme Sayısı

Madde 5 - Sınava girecekler listesinde ad ve soyadı yer alan aday, 4 üncü maddede belirtilen süre içinde altı kez sınava girebilir. Bu süre içinde başarılı olamayan aday bir daha sınava alınamaz.

ÜÇÜNCÜBÖLÜM
Sınav

Sınav Konularının Belirlenmesi
Madde 6 – Avukatlık sınavında yer alacak konular ve bunların ağırlık puanları Türkiye Barolar Birliğince benimsenen ve Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi ile düzenlenecek protokolde belirlenir Belirlenen konulara ilişkin sınav soruları Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi tarafından hazırlanır ve muhafaza edilir. Sınav başarı puanının değerlendirilmesinde Avukatlık Hukuku ve Meslek Kuralları ile ilgili bölümün ağırlığı % 30 un altında olamaz.
Sınavdan Beklenen Amacın Sınava Yansıması

Madde 7 - Avukatlık sınavının amacı, stajyerin meslek kuralları bilgisi ile hukuk öğrenimi ve avukatlık stajı süresince öğrendiği hukuk ilkelerini ve yürürlükteki hukuk kurallarını somut olaylara uygulayabilme yeterliliğinin değerlendirilmesidir. Sınavın bu amaç doğrultusunda gerçekleştirilebilmesi için, Türkiye Barolar Birliği ile Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi arasında düzenlenen protokolde sınav konu alanları ile başarı puanına etki oranları her sınav öncesinde gözden geçirilir ve belirlenen sınav konu alanları sınav ilanı ile birlikte duyurulur.
Sınav Başarı Puanı

Madde 8 – Sınavda %70 ve üstünde başarı puanı elde edenler, sınavda başarılı olmuş sayılırlar.

DÖRDÜNCÜBÖLÜM
Sınavın Yapılışı

Sınav Tarihlerinin Belirlenmesi ve Duyurulması
Madde 9 Avukatlık sınavı yılda iki kez yapılır. Sınavın tarihi, yapılacağı yer, adayların başvuru şekli ve belirlenen sınav konu alanları Türkiye Barolar Birliği tarafından ilan edilir.
Sınav Giriş Belgesi

Madde 10 – Sınava girme hakkı olduğu saptanarak Türkiye Barolar Birliğinin, Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezine gönderdiği listede yer alan adaylar için, Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi tarafından, adayın hangi bina ve salonda sınava gireceğini gösteren “Sınava Giriş Belgesi” düzenlenir. Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi, adayın kimlik bilgileri ile sınav başvuru numarasının da yer aldığı bu sınava giriş belgesini, sınav tarihinden önce adayın adresine gönderir. Sınava giriş belgesi olmayan aday sınava alınamaz.
Sınav Giriş Ödentisi

Madde 11 Sınav Giriş ödentisi Türkiye Barolar Birliği ile Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi tarafından birlikte kararlaştırılır ve sınav ilanında duyurulur.
Sınav giriş ödentisinin duyuruda belirtilen yere yatırıldığını, başvuru sırasında kanıtlayamayan adayların başvuruları baro tarafından kabul edilmez. Aksi halde, Türkiye Barolar Birliğinin, bu nedenle Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezine ödemek zorunda kalabileceği sınav giriş ödentisinden baro, Türkiye Barolar Birliğine karşı öncelikle sorumlu olur.
Sınav nedeniyle Türkiye Barolar Birliğince karşılanması gereken yukarıdaki fıkra dışındaki giderler, Türkiye barolar Birliği Staj Kredi Yönetmeliğinin hükümleri gereğince Türkiye Barolar Birliğine aktarılan paradan karşılanır.
Sınavda Uyulması Gereken Kurallar

Madde 12 - Avukatlık stajı sırasında uyulması zorunlu meslek ilke ve kuralları ve Yönetmelik hükümleri sınav aşamasında da aynen uygulanır.

BEŞİNCİBÖLÜM
Sınav Sonuçları

Sınav Sonuçlarının Bildirilmesi
Madde 13 Sınav sonuçları, Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi tarafından Türkiye Barolar Birliğine bildirilir ve ayrıca sınava giren adayların adresine de postalanır. Türkiye Barolar Birliği Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi tarafından kendisine bildirilen sınav sonuçlarını ilgili barolara duyurur.
Sınav Başarı Belgesi

Madde 14Sınavda %70 ve daha yukarı başarı puanı elde eden aday için Türkiye Barolar Birliği tarafından, “Avukatlık Sınavı Başarı Belgesi” düzenlenir ve adaya verilmek üzere ilgili baroya gönderilir.
Yürütme

Madde 15 – Bu Yönetmelik hükümleri Türkiye Barolar Birliği Yönetim Kurulu tarafından yürütülür.
Yürürlük

Madde 16Bu Yönetmelik yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

*
30 Kasım 2001 tarih ve 24599 Sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmiştir
Old 26-06-2006, 11:52   #22
av.hulya

anlamadıgım tek sey devlet kendı unıversıtelerının verdıgı egıtıme guvenmıyor mu da bu snv yapılıyor
Old 26-06-2006, 13:15   #23
Tiocfaidh

Türkiye'de hukuk eğitimininve ve mesleği icra eden hukukçuların genel olarak batı standartlarından olmadığı hepimizce malum, ancak kaliteyi yükseltmek adına avukatlık sıvavının 2005 yılından itibaren mezun olan avukat adaylarına yapılması gerçekten de gülünç. Eğer hukukçuların bilgi ve beceri düzeyi bir sınavdan geçirilecekse bunun mesleğini icra eden hukukçuları da kapsaması gerekirdi diye düşünüyorum. Mevcut adli yapılanmada meydana gelen düzensizliklerin ve yetersizliklerin faturası malesef fakülteye 2001 yılından sonra kayıt yaptıran biz zavallılara kesilmek isteniyor.

Peki acaba gerçekten de amaç kaliteyi artırmak mı?

Bana göre ülkede hukukun ve hukukçuların kalitesinin artırılması devletin temel görevlerinden olmalı, ancak bir serbest piyasa mesleği olan avukatlıkta "mesleğe kalite getirme" söylemleriyle insanları oyalamanın altında başka nedenler yatmakta. Burada bizlerle birlikte görüşlerini paylaşan değerli avukat büyüklerimiz bizden daha iyi bilirler ki avukatlık mesleğinde kalite, bilgi ve beceri avukatın oluşturacağı kendi iş çevresinin oluşmasında etki sahibi olacak, kalitesi düşük bir avukat da doğal olarak başarısız kabul edilecek, kalitesiz avukatlar belki de mesleği bırakmak zorunda kalacaklardır. Serbest piyasanın kendi içinde kaliteli ile kalitesizi ayırt etme gibi böyle bir özelliği varken Barolar Birliğinin işe el atıp kimilerinin önünü kesmek istemesi bana çok da masum gelmiyor.

Öncelikle şu soruları sormak gerekli, bu sınavuın gelmesini kim istedi? Brolar Birliği.
Amaç ne? Söylediklerine göre Türkiye'de hukuka kalite getirmek(bunu yapmanın ne yeri ne de zamanı avukatlara mesleğe başlayacakları staj devresi değildir sayın büyük beyler, ağalar ve baronlar. Bunu yapmanın yeri hukuk fakülteleridir, yolu da eğitim kalitesini artırmaktır).

Kendi şahsi kanaatim, piyasada belirgli köşe başlarını kapmış olan(ve Barolarda etkili) avukatların 'piyasadaki rantı genç meslektaş adaylarıyla paylaşmak istememeler'inden başka hiç bir şey değildir maksat. Bu sınava giriş 4 yıllık bir süreyle sınırlandırmış, bu süre içinde bir çoğu en azından mesleğe geç atılmak zorunda kalacak, bazılarımız ise belki de mesleğe girme şansını bulamayacağız bu sınav sonunda. Sonuç itibariyle imzamda da belirttiğim gibi Türkiye'de para kazanmaktan başka hiç bir işe yaramayan Hukukun oluşturduğu iştah kabartan, lezzetli pasta büyüklerimiz tarafından bizlerle paylaşılmak istenmiyor, en azından mümkün olduğunca geç şekilde mesleğe girmemiz arzu ediliyor.

Sayın Baro başkanları ve Barolar Birliğinin başkanı, eğer bu foruma üye iseniz ve bu satırları okuyorsanız(ki bu zahmete katlandığınızı gözümle görsem inanmam), lütfen şu an piyasada avukatlık mesleğini icra eden meslektaşlarınızın da yeterliliğini biz zavallı meslektaş adaylarınızınki gibi sorgulayınız.

3 yıllık bir Avukatın Asliye Hukuk mahkemesinde açtığı dava dilekçesinde savını(iddiasını)ı 'iddaa' olarak yazdığını görmüş genç bir kardeşiniz olarak söylüyorum bunları..

Her ne kadar fakülte ve mezun sayısı 20 sene öncesine nazaran fazla ise de kalite o dönemdekinden kesinlikle daha iyi. En azından kendi dönemimde hiç bir arkadaşım mobilyacılık veya tesisatçılık yaparken sadece sınavdan sınava fakülteye giderek okulunu 4 yılda bitirmedi. Bizler derslerimiz kabuslarımıza girinceye kadar yurt köşelerinde sabahlayarak fakülteden mezun olduk, okulunu extern eğitimle bitirmiş ve asıl kalitesinden şüphe edilen eski mezunların o meşhur 'kalitesiszliği'nin faturasını kendim ödemekten dolayı isyan ediyorum.

Elinden icra takibi yapmaktan başka hiç bir iş gelmeyen, MÖHUK adında bir kanunun varlığından 32 yaşında haberdar olan bir avukatın(bu saydıklarım bizat gözlerimle şahit olduğum olaylardır) bu mesleği icra ettiği piyasada gencecik, pırıl pırıl gençlerin önünün kesilmek istenmesine de isyan etmekten başka bir şey gelmiyor edlimden.

PS: Bu forumda görüşlerini bizlerle paylaşan değerli büyüklerim bu yazdığım şahıslardan tamamen müstesnadır, benim bahsettiğim avukatlar malesef internet kullanmayı dahi beceremeyecek yetersizlikte. Sözlerimin meclisten dışarı olduğunu belirtmek istedim.

Saygılar
Old 26-06-2006, 13:49   #24
Avukat Ayla Köseokur

Hukuk fakültesinden mezun olmuş bir kişinin avukatlık sınavına tabi tutulması, o okullarda ders veren hocalarımızın da sınanması olmuyor mu ? Onlarca sayıda hukuk fakültesi açılmış ve bu fakültelerde eğreti hocalar ders vermekle görevlendirilmiş, devletin göstermelik üniversite mezunu sayısı artırma çabalarının kaçınılmaz sonucudur sınav. Kime güvenilmiyor ? Diploma alan mezuna mı? Öğrencisinin diploma almayı hakettiğini teyit eden hocalarımıza mı ? Yoksa eğitim koşullarının yetersizliğinin aşikar olduğu okulların mezunlarına mı ?
Bilmem hatırlayanınız varmıdır, bir dönem şöför ehliyeti almaya başvuran her bayana ehliyet verildi. Neden mi, AB kriterlerine göre sürücü bayan sayısı da değerlendiriliyordu.
İnşaat Mühendisi olanı da sınava tabii tutmalılar, bakalım depreme dayanan bina yapabilecekler mi çalışmaya başladıklarında ? Ya öğrenememişse...Her fakülte mezunu mesleğini yapmak için ayrıca bir daha sınava tabi oluyorsa hukukçular da sınava tabi olsun...
Sınava girecek tüm meslektaş adaylarıma başarılar diliyorum.
Old 14-07-2006, 15:31   #25
lawyerpiskin

Avukatlık sınavı Aralık ayı içerisinde yapılacaktır.Türkiye genelinde yapılacak olan bu sınav hakkında çok fazla demogoji yapıldı, yapılıyor ve yapılacaktır; zira hiçbir hukuki gerekçeye dayanmayan bu sınavın sorularının da kimin tarafından ve nerede hazırlanacağı halen merak konusudur.Benim tavsiyem kesinlikle nasihat değil çünkü nasihatlar sevilmez pek! Tüm avukatların bu ilginç sınavın doğru bir şekilde yapılması örneğin test sınavı çok yanlış bir uygulama zira muhakeme yeteneğini ölçen bir yöntem değildir, lütfen bu sınavı isteyenler bu sınavın kendilerine uygulanacağını düşünerek yani empati kurarak kara versinler ve kendi düşüncelerinden başlayarak tutumlarını yargılasınlar sadece bizim gibi öğrenciler için değil tüm Türk milleti adına...
Old 14-07-2006, 16:32   #26
Av.H.Sancar KARACA

"OSYM 2006 Sınav Takvimi" nden

"Türkiye Barolar Birliği Avukatlık Sınavı 23.12.2006"
Old 15-07-2006, 16:59   #27
Gülşen

Bu sınavı yapmaktaki amacın ne olduğunu anlayabilmiş değilim.Amaç, avukatlık mesleğinin kalitesini arttırmaksa, kalitenin ösym tarafından yapılacak süresi en fazla 3 saat olacak bir sınavla arttırılacağı nasıl düşünülebilir?Üniversiteye giriş sınavını bir yıl 2 basamaklı yapıp ertesi sene tek basamağa indirip yap boz gibi seneden seneye değiştirerek üniversitelerdeki eğitim kalitesini doğrusu epey yükselttiler.Meslekten beklenen kalite sınav yapmakla nasıl arttırılabilir?Onca sene okuyup stajını da tamamlamış insanlar sınavdan geçemeyince hangi sıfatla ortalıkta dolaşacak? Amaç, gerçekten ciddi bir sorun haline gelen avukat sayısının daha da artmasının önüne geçmekse, bunu daha işin başında önlem alarak üniversiteye giriş sınavında hukuk fakültelerine daha az kontenjan ayırmayla ya da hukuk mezunlarını avukatlık dışında hakimlik, savcılık gibi mesleklere yönlendirmeyle hayata geçirmek daha akıllıca değil mi? Hukuk sistemimizde büyük bir ironi yaşanıyor.Bir yandan hakim ve savcıların sayısının yetersizliğinden dosyalar mahkemede birikiyor, mahkemelerin iş yükü artıyor ve adalet artık bilinen bir gerçek olarak geç geliyor.Bir yandan ise, avukat sayısındaki artışın önüne geçmek için ne şekilde yapılacağı belli olmayan bir sınav getiriliyor.Mezunların, hakimlik mesleğine özendirilmesi için gerekli olanakların sağlanması gerekirken, avukat adaylarını budamak, adalet sistemimizin kalitesinin artmasına gerçekten katkı sağlayabileck mi? Avukatlık mesleğinin itibarını arttırmak için aranan kan sınav mı? Bu konuda çok büyük bir haksızlığa uğradığımızı düşünüyorum.Bu duruma hayıflanmak yerine , bize yapılan haksızlığı engellemek için bir şeyler yapmamız gerekir.Avukat büyüklerimden bu konuda hukuksal olarak ne tür girişimlerde bulunabileceğimiz konusunda bizleri bilgilendirmelerini rica ediyorum.Saygılarımla..
Old 24-07-2006, 14:41   #28
calforn

ben bu sınavın yerinde olduğunu düşünüyorum...sonuçta herkesin rahatlıkla yapabileceği bir meslek değil.ben de bir çok hukukçu gibi yıllarca çok çalıştım ve çalışmaya da devam ediyorum.bu sınav iyi ile kötüyü ayırır umarım.sonuçta özel bir üniversiteye gidip benim kadar çalışmadan hukuk bölümünü bitirenler var. sen çalışmanın mükafatını mesleğini icra ederken görüceksin diyenler vardır biliyorum ama ben böyle bi haksızlığa göz yumulmasını istemiyorum. aslında bu sınav konusunda benim de şüphelerim var. keşke gerçekten kaliteli bir sınav olsa da hakeden hakettiği yere gelse..ama yapıcak bir şey yok artık, çalışmaktan başka...
Old 28-07-2006, 13:03   #29
Tiocfaidh

Kendi mesleki yeterliliğini üst düzeyde gören sayın Calforn'a, yukarıda yazmış olduğum(biraz uzunca olan) mesajımı okumasını ve bu sınavın sadece yeni mezunlara uygulanmasının ne kadar adaletli olduğunu bir kez daha gözden geçirmesini tavsiye ediyorum.

PS:Umarım bu postum da site yöneticileri veya moderatörler tarafından silinmez
Old 28-07-2006, 16:29   #30
lawyerpiskin

Sevgili Californ kişisel bilgilerine baktığımda Dokuz Eylül üniversitesinden mezun olduğunuzu gördüm.Sizde diğer kişiler gibi bu sınavın vakıf -özel!- üniversitelerinin sebep olduğunu ve bizim sizin gibi çalışmadığımızı iddia ediyorsunuz. Size maalesef Sn.hocalarımın (Şeref Ertaş,Hakan Pekcanıtez,Nevzat Koç, Işıl Özkan, Ayşe Havutçu,Durmuş Tezcan) asistanları ders veririken biz bizzat kendilerinden ders alıyoruz(evet bende vakıf üniversitesinde okuyorum). Şimdi size sorarım acaba sizin eğitiminiz mi kaliteli yoksa bizimkisi mi? Siz maalesef mesleği ÖSS'den ibaret sanıyorsunuz galiba?

NOT:Ayrıca Özel üniversite diye bir kavram yoktur,zira hepsi kamu tüzel kişisidir ve YÖK'e bağlıdır.LÜTFEN DİKKAT!!!!!'
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi