Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Stajı ve Meslek Seçimi Hukuk eğitimi sonrası meslek seçimi ile Avukatlık veya Hakimlik/Savcılık Stajı ile ilgili konular

Yeni Adli Yargı Sınavı

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 26-11-2007, 12:27   #31
korayoz

bu puan olayına takılmayın arkadaşlar puan sistemini ösym ayarlıyor bu sınavı 750 kişi kazandı geçen sınavı 520 kişi kazanmıştı. bu sınavda 70 39 yapan barajı geçti geçen sınavda 80 39 barajı geçmişti. ayrıca bu sınavda yaklaşık 1500 kişinin puanı 70 i geçmiş zaten. önemli olan sınava giren grup içindeki yeriniz bu sınavda 80 alanlar geçen sınavda ancak 70 alabilirlerdi. bu durumun kaynağı yeni puanlama sistemi ve 750 kişinin sınavı kazanmasına dair yönetmeliktir. eskiden 500 kişilik kadronun tam olarak doldurulamaması nedeniyle böyle bir uygulamaya gidildi. artık sınavı daha çok kişi kazanıcak ama eskiye göre daha çok kişide mülakatta elenicek.
Old 26-11-2007, 13:24   #32
suzan

Sn. Müddeiumumi öncelikle geçmiş olsun,her şeyin hayırlısı,canınız sağolsun diyelim
Yeni sınav -tamamen duyum olmakla birlikte- öncelikle ocak ayında olacak dendi;ancak son aldığım duyuma göre, yine nisan ayında olacakmış..
Herkese şimdiden kolay gelsin,yalnız ders kaynakları konusunda napmayı düşünüyorsunuz arkadaşlar.Bu sınavda altın seri vs. kitapların yetmediği anlaşıldı
Old 26-11-2007, 14:58   #33
h_sea

Bu sınavın puan sistemi konusunda sayın korayoza katılıyorum.Bence bu kadar yüksek ouanların gelmesinde standart sapmanın büyük bir etkisi oldu.Ayrıca edindiğim bir bilgiye göre puanlar hesaplanırken birincinin puanı 100 tam puan almasa bile bu rakama tamamlanacaktı ve diğerlerinede birinciye eklenen puanl kadar ekleme yapılacaktı.Ben o yüzden puanların bu kadar yüksek geldiğini düşünüyorum.Çünkü kazananların net sayısı geçen sınava göre düşük. Kaynak konusunda ise elimizdeki kitapların (ikinci sayfa vs.) yanısıra ders kitaplarınada bakılmalı diye düşünüyorum.Mevcut kitaplarımız geçmiş sınav sistemindeki soruları baz alarak ;bunlar içerisinden önemli olanları vurgulamaya çalışmış. Eğer bu vurgulamalara takılmadan çalışırsak elimizdeki kitaplarında yeterli olacağını düşünüyorum...
Kazanan arkadaşlarımıza mülakat için ;kazanamayan arkadaşlarımızıda yeni sınav için başarılar.....
Old 26-11-2007, 15:12   #34
Müddeiumumi

Alıntı:
Yazan korayoz
bu puan olayına takılmayın arkadaşlar puan sistemini ösym ayarlıyor bu sınavı 750 kişi kazandı geçen sınavı 520 kişi kazanmıştı. bu sınavda 70 39 yapan barajı geçti geçen sınavda 80 39 barajı geçmişti. ayrıca bu sınavda yaklaşık 1500 kişinin puanı 70 i geçmiş zaten. önemli olan sınava giren grup içindeki yeriniz bu sınavda 80 alanlar geçen sınavda ancak 70 alabilirlerdi. bu durumun kaynağı yeni puanlama sistemi ve 750 kişinin sınavı kazanmasına dair yönetmeliktir. eskiden 500 kişilik kadronun tam olarak doldurulamaması nedeniyle böyle bir uygulamaya gidildi. artık sınavı daha çok kişi kazanıcak ama eskiye göre daha çok kişide mülakatta elenicek.
Teşekkür ederim cevabınız için.Sanırım yine ders çlışmam gerek.Dediğim gibi bu benim kaderim..
Old 26-11-2007, 15:17   #35
Müddeiumumi

Alıntı:
Yazan suzan
Sn. Müddeiumumi öncelikle geçmiş olsun,her şeyin hayırlısı,canınız sağolsun diyelim
Yeni sınav -tamamen duyum olmakla birlikte- öncelikle ocak ayında olacak dendi;ancak son aldığım duyuma göre, yine nisan ayında olacakmış..
Herkese şimdiden kolay gelsin,yalnız ders kaynakları konusunda napmayı düşünüyorsunuz arkadaşlar.Bu sınavda altın seri vs. kitapların yetmediği anlaşıldı
Sn.suzan duyumunuz bir nebze de olsa su serpti.Kaynak konusunda esasen ben de şaşırmış durumdayım.Themis iyi bi kitap ancak bu sınavda yetersiz kaldığı kanaatindeyim. Yine de ben aynı kaynaktan devam etmeyi düşünüyorum.Saygılar..
Old 27-11-2007, 19:06   #36
iclal yağmur

Merhaba arkadaşlar;
Sınavda süre konusunda oldukça sıkıntı yaşadım.Sanırım bunda süreyle yarışarak soru çözmemiş olmam etkili oldu.Buanlamda adli yargı için piyasada deneme sınavı var mı?ben araştırdım fakat bulamadım.Bukonuda bana yardımcı olursanız çok sevinirim...
Old 28-11-2007, 14:47   #37
agah

Alıntı:
Önceden 70 barajını aştım mı tamamdı.Kazanılıyordu.Eee şimdi ne oldu da ikinci bir baraj daha icat ettiler
Ben de 73 aldım ama kontenjan nedeniyle mülakata çağrılmadım.Bu sınav önceki sınavlardan daha kolay olmuş ki ben 40 g.k-64 alan bilgisi ile 73 almışım.En düşük ortalamanın olduğu 2005 yılına göre bile bu kadar puan getirmiyor bana bu doğrular.Demek ki bizden daha iyi yapan 752 kişi varmış ki biz kontenjana girmedik.Yani biz baraj dediğimiz 70 puanı geçtik ama diğerlerinin tamamı neredeyse 80 puanı geçmiş.Olay bu.
Bu arada en son sırada mülakata çağrılan kişi 77,337 gibi bir puan almış.Sizin milimetrik hesapla kaybetmenize üzüldüm.
Old 28-11-2007, 14:54   #38
agah

Ben de themis ve altın seri çalışmıştım ama sınava bir ay kala themisi iki kere çözdüm kaynak kitapları bıraktım bir kenara.Ama zaten themis sorularının cevaplarını neredeyse ezberlemiş olduğumdan yeni birşey katmadı bana.Biliyorsunuz Themisin yeni baskısında bu sınavda sorulan sorular ve çözümleri de olur.Yani yine themise devam etmemiz gerekiyor.Bir de ben sınavda şöyle bir hata yaptığımı düşünüyorum.Soruları çözmeye genel kültürden başladım, beni çok yıprattı.Oysa alan bilgisinden başlasaydım daha iyi yapardım diye düşünüyorum.Bir sonraki sınavda bu şekilde hareket edeceğim.
Old 28-11-2007, 15:13   #39
Müddeiumumi

Sizce bu sınav yönetmeliğinde mesnet kanuna aykırılık gibi bir durum söz konusu değil mi arkadaşlar?70 barajını anladık ama bir de kadronun %50 fazlası gibi garip bir baraj daha koydular önümüze!Hangi kanunda hangi yönetmelikte var böyle bir saçma baraj? Ya da işime öyle geldiği için ben mi böyle anlamak istiyorum!
Old 28-11-2007, 22:53   #40
PINAR YILMAZ

Alıntı:
Yazan iclal yağmur
Merhaba arkadaşlar;
Sınavda süre konusunda oldukça sıkıntı yaşadım.Sanırım bunda süreyle yarışarak soru çözmemiş olmam etkili oldu.Buanlamda adli yargı için piyasada deneme sınavı var mı?ben araştırdım fakat bulamadım.Bukonuda bana yardımcı olursanız çok sevinirim...
Maalesef iclal hanım bende yazın çok aramıştım ama bulamamıştım.İdari yargı sınavıyla ilgili ilk defa bu sene deneme sınavı basılmış.Ama adli yargıyla ilgili hiç yok
Old 29-11-2007, 11:15   #41
suzan

Alıntı:
Bu sınav önceki sınavlardan daha kolay olmuş ki ben 40 g.k-64 alan bilgisi ile 73 almışım.
Bence sınav kolay değildi Agah Bey, bu sonucu aldığım puanla kıyaslayarak söylemiyorum. Bir önceki sınavda bu netlerle emin olun daha az puan alınırdı.Ancak standart sapma işin içine girince puanlar yükseldi.
Ayrıca bildiğim kadarıyla sınava hazırlık kursları deneme sınavı yapıyor; varsa kursa giden bir arkadaşınız ondan temin edebilirsiniz.Ancak bu sınavların da işin ucunu kaçırıp çok zor olduğunu duymuştum.Anlayacağınız sadece moral bozuyor
Old 29-11-2007, 11:59   #42
agah

Varsayılan ortalama ve standart sapma düşmüş olmalı

Alıntı:
Bir önceki sınavda bu netlerle emin olun daha az puan alınırdı.Ancak standart sapma işin içine girince puanlar yükseldi.
Siz öyle diyorsanız ikinci olarak şöyle bir durum olabilir.Evet sınav zordu.Ama demek ki bu sınava gerçekten çok iyi çalışmış, bilgili insanlar girdi ve bizden daha fazla puan alarak kontenjanı doldurdu.Yapılan doğru sayısının daha fazla puan getirmesi için hem yapılan doğru ortalamasının hem de standart sapmanın düşük olması gerekiyor.Ben puan hesaplama formülünden bunu çıkardığım için, sınavın adaylara kolay geldiğini ve ortalamanın düştüğünü düşündüm.Sınav üzerine fazlasıyla kafa yormuş biri olarak ta hata yaptığımı zannetmiyorum.Nitekim sana bana sınav zor geldi ama 752 kişiye kolay geldi ki onlar bizden daha fazla puan aldı.
Old 30-11-2007, 15:57   #43
suzan

Öncelikle Agah Bey amacım sizi tenkit etmek değildi; bunu belirtmek isterim.Ayrıca kursa gidip de çok iyi dereceler yapmış ve çok iyi hazırlanmış arkadaşlarım da bı sınavda geçöemediler.Gerçi bu durum sınavın kolaylık derecesinde mukayese ettiğim bir husus değil; ancak sınav sorularının önceki sınavlara göre net sorular olmadığını siz de farketmişsinizdir. Emin olun ki bu netlere göre bu puanlar biraz şişirilmiş.Tabiki bu, kazanan arkadaşların kazanmış ve mülakata çağrılmış olmalarını gözardı edecek bir durum değil.Ben de sonuç olarak klazanan arkadaşların benden fazla puan almış olduğunun farkındayım.Bunu unutmuş değilim.Yine de hatırlatdığınız için teşekkür ederim.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi