Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Stajı ve Meslek Seçimi Hukuk eğitimi sonrası meslek seçimi ile Avukatlık veya Hakimlik/Savcılık Stajı ile ilgili konular

Adli Yargi Hakımlık Sinavi İçin Kaynak Kitaplar

Yanıt
Old 13-09-2008, 09:45   #31
erinona

Varsayılan soru

değerli bilgilerinizi okuduktan sonra bazı soru işaretleri kaldı aklımda. eğer yardımcı olursanız çok sevinirim
1) bilge öztan'ın miras hukuku kitabı ile mehmet ayan ın miras hukuku kitabı arasında hangisi tercih edilmelidir? yoksa ikisi de mi okunmalıdır?
2) borçlar özel'de aydın zevkliler Fahrettin Aral' a göre nasıldır? mutlaka Fahrettin Aral mı çalışılmalıdır sınav açısından?
3) eşya hukukunda lale sirmen'e iyi ama çok ayrıntılı diyenler olmuş. altın seri mi tercih edilmeli?
teşekkürler
Old 13-09-2008, 23:37   #32
Av. R. Onur ÇINAR

bu 3 soru da benim şu anda takıldığım noktalardan.
ben şöyle bi çözüm yolu buldum: açtım b.öztan'ın kalın kitabını kişilerden başlayacağım mirastan çıkacağım. borçlar özeli de zevkliler'den okuyacağım.bakacağım themis amca beni nasıl sınamış kaç doğru kaç yanlış. yetersizse altın seri o da olmazsa lale sirmen...
Old 14-09-2008, 01:24   #33
temren

Varsayılan erinona'ya cevap:)

Öncelikle yardımcı olabildiğime sevindim. Miras hukuku için ben Mehmet Ayan'a çalışacağım. Esasında miras hukukundan 4 veya 5 soru çıkıyor ki onlarda o kadar zor değil. Eşya hukuku için Lale Sirmen'i tercih ediyorlar çünkü sınav soruları onun kitabından çıkıyormuş diye bi duyum aldım, Lale Sirmen'in özet ders notları satılıyor onlardan faydalanabilirsiniz, ama ben Oğuzman'ın kitabindan çalışacağım. Ayrıca sınavda borçlar özel çıkmıyor diye biliyorum, daha önceki sınav sorularına baktım ve sadece borçlar genel vardı. Borçlar genel için de özet bi kitaba bakmayı düşünüyorum, zamanım kalırsa da fikret Eren'e bakabilirim.Şunu söylemeliyim ders kitapları özet kitaplardan daha yararlı oluyor yani sadece ezberlemiyorsunuz mantığını da kavrıyorsunuz. Bu da sınav için daha faydalı olur bence. Tabi karar size ait,çalışmalarıızda başarılar dilerim.
Old 14-09-2008, 12:39   #34
Av.İsmail

arkadaşlar ben sadece özel ince kitaplardan çalışmayı düşünüyorum. altın seri uygunmudur bunun için
Old 15-09-2008, 20:04   #35
coldplayer

arkadaşlar borçlar özelde fahrettin aralı ben önermiştim ama daha önce okuduğum içindir. aydın zevkliler bildiğim kadarıyla daha ince bir kitapmış ve okuyan arkadaşlar beğeniyorlar.
Old 17-09-2008, 00:57   #36
Av.İsmail

icra hukuku ve medeni usul : 2. safa

ceza hukuku : 2. sayfa

Cmk : kanun

anayasa : kanun ve 2. sayfa

medeni : bilge öztan

eşya: lale sirmen

idare : kanun ve 2. sayfa

ticaret hukuku : 2. sayfa

kiymetli evrak : mehmet bahtiyar

borçlar : ahmet kılıçoğlu

tarih : 2. sayfa

arkadaşlar bunlardan çalışmaya karar verdim. Eksik bir kısım vardı. Baya pahalıya patlayacak sanırım bunları temin etmek 2 tane de soru kitabı alacağım. Cihan şahin var gerçi ama pek hoşuma gitmedi.
Old 18-09-2008, 12:37   #37
coldplayer

Av.ismail, borçları Ahmet Kılıçoğlu'ndan çalışacağım demişsiniz. O kitabı 6 veya 7 defa okudum.Şu an tam anlamıyla o kitabı idrak etmiş biri olarak, yeni başlayanlara asla önermem.İfa yerinde bile görüşleri sınavla çatışıyor.Daha doğrusu sınavla hemfikir olduğu pek konu da yok.Alacağın temliki konusunda birçok kişiyi sınavda yanıltmıştır.
Eğer elinizde Ahmet Kılıçoğlu varsa, araç işletenin sorumluluğu, munzam kusur, cezai şart konularına bakarsanız artısı olur.Yoksa çok eziyetli olur.
Old 23-09-2008, 08:03   #39
Dilge

Borçlar Hukuku için Safa Reisoğlu'nun kitabını önerebilirim.
Old 23-09-2008, 08:06   #40
Kemal Yıldırım

Safa REİSOĞLU' nun yeterli olmayacağını düşünüyorum. Ahmet KILIÇOĞLU derim.
Old 23-09-2008, 13:11   #41
Av. R. Onur ÇINAR

kemal'e katılıyorum. kılıçoğlu daha iyi. onu okuyamam ben diyenlere ank hukuk betacopy ders notu öneririm. kılıçoğlu hoca'nın dersinde tutulmuş olan notlar bence kitabın tam bir özeti...

ama kitap okumak çok daha iyi
Old 23-09-2008, 13:33   #42
Dilge

Ben de tavsiyelerinizi değerlendirip Kılıçoğlu'nu da okuyayım. Derinlerde bir yerlerde notlar da olsa gerek...
Old 23-09-2008, 23:07   #43
Av.İsmail

bunların yerine daha özet kısa bi kitap yok mu? bence çok kalın kitaplardan okumak yerine süreden tasarruf için özet kısa kitaplardan çalışılmalı, tasarruf edilen süreyle bol bol soru çözülmeli
Old 23-09-2008, 23:08   #44
Av.İsmail

arkadaşlar bir de sadece kanunu iyice çalışıp halledilebilinecek dersler hangileri
Old 27-09-2008, 12:46   #45
Sinem Bakırcıoğlu

merhaba ben yeni mezunum 3 ay gibi kısa bir sürede ders kitaplarından ziyade soru bankalarından çalışarak sınava hazırlanmayı düşünüyorum.sizce yeterli olurmu?yada bu kısa sürede etkili ve faydalı olabilecek hangi soru bankalarını önerebilirsiniz.şimdiden teşekkürler...
Old 12-10-2008, 18:55   #46
mervemge

Varsayılan adli yargı hakimliği

merhaba,
adli yargı hakimliği sınavı için anayasa hukukunda çoğunlukla kemal gözlerin kitabı tavsiye edilmiş.ben erdoğan teziçten okudum sınav için teziçin kitabı yeterli mi yoksa şiddetle gözleri tavsiye edermisiniz?

bu sınav hakkında alan-genel kültür-yetenek sınavları olarak 3bölümden oluşuyormuş.yetenek sınavı hakkında bilgi verirmisiz??ve sınavda deniz ticareti,uluslararası hukuk alanlarından soru çıkıyor mu?

sınava girenler,kazananlar yada hazırlanan kısacası bilgisi olan arkadaşlar bilgi verirseniz çok sevinirim...
Old 14-09-2009, 14:51   #47
sahinaydın

dünyada ölümden başkası yalansa, borçlarda Fikret Eren'den başkası yalan derim.
Old 24-09-2009, 10:16   #48
turkishrock

arkadaşlar hakimlik sınavı ile ilgili kaynak kitaplar hakkında yazılanları okudum da ilgimi çeken bir şey oldu...ismail ercanın icra-iflas ve medeni usul kitabını(diğer bir adıyla ikinci sayfa yayınlarını) öneren pek çok arkadaş var...kitabın yeni basıları değiştimi bilmiyorum ama yaklaşık 2 yıl önce basılmış olan basılarında ismail ercan türkiyede istinaf mahkemeleri faaliyete geçmiş gibi henüz çıkmamış olan 2004 tarihli kanuna göre kitabını yazmış...hocamız anlatırken 2004 tarihli yeni kanun çıkmadığı için şimdiki kanuna göre anlayıyorum diyordu...tabiiki kanun maddeleri apayrı...hakimlik savcılık sınavında hangi kanuna göre soruluyor?
Old 25-09-2009, 01:24   #49
berkan_555

Alıntı:
Yazan mervemge
merhaba,
adli yargı hakimliği sınavı için anayasa hukukunda çoğunlukla kemal gözlerin kitabı tavsiye edilmiş.ben erdoğan teziçten okudum sınav için teziçin kitabı yeterli mi yoksa şiddetle gözleri tavsiye edermisiniz?

bu sınav hakkında alan-genel kültür-yetenek sınavları olarak 3bölümden oluşuyormuş.yetenek sınavı hakkında bilgi verirmisiz??ve sınavda deniz ticareti,uluslararası hukuk alanlarından soru çıkıyor mu?

sınava girenler,kazananlar yada hazırlanan kısacası bilgisi olan arkadaşlar bilgi verirseniz çok sevinirim...

Kemal Gözlerin Türk Anayasa Hukuku Dersleri adlı kitabını tek geçerim.Tabi ki zamanı olanlar.Yoksa İkinci Sayfadan Anayasa-İdare Hukuku adlı kitaba çalışmak yeterli olabilir.Olabilir diyorum çünkü Anayasa Hukukundan artık çok istisnai sorular da sorulabiliyor.

Sınav 2 bölümden oluşuyor:Genel Kültür ve Yetenek, Alan Bilgisi olmak üzere.

Uluslararası Hukuktan soru çıkmıyor.Deniz Ticaretinden 1 veya 2 soru çıkıyor.
Old 25-09-2009, 01:26   #50
berkan_555

Alıntı:
Yazan turkishrock
arkadaşlar hakimlik sınavı ile ilgili kaynak kitaplar hakkında yazılanları okudum da ilgimi çeken bir şey oldu...ismail ercanın icra-iflas ve medeni usul kitabını(diğer bir adıyla ikinci sayfa yayınlarını) öneren pek çok arkadaş var...kitabın yeni basıları değiştimi bilmiyorum ama yaklaşık 2 yıl önce basılmış olan basılarında ismail ercan türkiyede istinaf mahkemeleri faaliyete geçmiş gibi henüz çıkmamış olan 2004 tarihli kanuna göre kitabını yazmış...hocamız anlatırken 2004 tarihli yeni kanun çıkmadığı için şimdiki kanuna göre anlayıyorum diyordu...tabiiki kanun maddeleri apayrı...hakimlik savcılık sınavında hangi kanuna göre soruluyor?

Geçmiş yıllardaki hemen hemen tüm soruları çözmeme rağmen İstinaf ve Yeni temyiz hükümleri ile ilgili bir soru hatırlayamıyorum.
Old 25-09-2009, 01:28   #51
berkan_555

Alıntı:
Yazan Av.İsmail
arkadaşlar bir de sadece kanunu iyice çalışıp halledilebilinecek dersler hangileri

Aslına bakarsan tüm dersleri kanunla birlikte çalışmak en güzeli.

Sadece kanuna çalışarak halledilebilecek ders olarak Ceza Muhakemesi var.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi