Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Stajı ve Meslek Seçimi Hukuk eğitimi sonrası meslek seçimi ile Avukatlık veya Hakimlik/Savcılık Stajı ile ilgili konular

staja başlamak

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 10-08-2008, 14:19   #1
gülsün_05

Varsayılan staja başlamak

herkese iyi günler ben istanbul hukuktan henüz mezun oldum ve bir an önce stajımı başlatmak istiyorum.bilenlerden öğrenmek istediğim şey şu;ilk aşamada adliyedeki stajı mı yapmak zorundayım ve şu an adli tatil olsa da staja başlayabililyor muyum?
Old 11-08-2008, 10:49   #2
taner uzum

Selam, benimde stajım başlayalı 15 gün oldu avukatlık kanununa göre staj kesintisiz olarak yapılır.
stajın ilk altı ayı adliyede daha sonraki altı ayı avukat yanında yapılıyor. yani adli tatili beklemeden stajına hemen başlayabilirsin..
Old 11-08-2008, 23:09   #3
uye12277

Selamlar , gerekli evraklarla birlikte baroya başvurduktan sonra yaklaşık 3 hafta - 1 ay sonra adliye stajınız başlar.
Öncelikli olarak adliye stajını yapmak durumundasınız.
Old 13-07-2009, 23:53   #4
infinity

Soru adli tatil ve staj

öncelikle herkese merhaba.Yeni mezun oldum ve henüz stajımı başlatmadım önümde 6 aylık adliye stajı var.stajımı başlatmadan önce adli tatilin stajı etkileyip etkilemediğini ve etkiliyorsa nasıl etkilediğini öğrenmek istiyorum.adli tatil süresince de stajyer avukatlar adliyeye gider mi veya o süre onlar için de mi tatildir.Bu konuda bilgisi olanlar beni de aydınlatırsa sevinirim.
Old 14-07-2009, 09:34   #5
wellan

Varsayılan Staj

Sayın INFINITY öncelikle kutlamak istiyorum mezuniyetinizi,

1-)1 AĞUSTOS-5 EYLÜL arasındaki adli tatil stajın başlamasına hiçbir engel teşkil etmemektedir.İkinci olarak adli tatilde icra dairelerinde ve mahkemelerde görülecek olan işlemler HUMK da açıkça belirtilmiştir.Çalışmış yada çalışacağınız büronun sizden beklediği işe göre gitmeniz gerekebilir yada gerekmeyebilir.Adli tatilde daima nöbetçi mahkemeler açıktır ve ivedi olarak aciliyet kesbeden işler için adli işlemler devam etmektedir.

"SATJINIZDA VE İŞ HAYATINIZDA BUNDAN SONRAKİ DÖNEM İÇİN BAŞARILARINIZIN DEVAMINI DİLİYORUM"
Old 14-07-2009, 17:05   #6
infinity

öncelikle güzel dilekleriniz ve cevabınız için teşekkür ederim sayın wellan.stajımın, adli tatille örtüşen cumhuriyet savcılığında yapacağım bir aylık bölümünde savcılıkta bulunmam gerekip gerekmeyeceği
Old 15-07-2009, 13:30   #7
aak

Varsayılan Tebrikler

Sayın İnfinity ÖNCELİKLE mezuniyetiniz için sizi tebrik etmek istiyorum .İnşallah herşey dilediğiniz gibi olur.Sonrasında şayet bulunduğunuz yargı çevresinde idare mahkemesi varsa savcılıkta staj süreniz 15 gündür.Ben stajımı Malatya'da yaptım ve staja adli tatilde başladım.Savcı beyin gönderdiği tüm bölümlerde infaz savcılığı, hazırlık bürosu gibi 2-3 gün staj yaptım.Ancak İstanbuldaki uygulama nasıl bilemiyorum.Size çok kolay gelsin.Ama benden bir tavsiye sakın adliye stajını ihmal etmeyin.İnanın duruşma izlemek bile insana çok şey kazandırıyor.Hiçbirşey öğrenmeseniz,duruşmalarda duracağınız yeri öğreniyorsunuz.Başarılar dilerim.Şimdiden aramıza hoş geldiniz.[/size]
[/b]
Old 17-07-2009, 16:46   #8
avsb

Varsayılan Merhaba

Ben adliye stajımı Mayıs ayında bitirdim.Beyoğlunda yaptım.Savcılıktaki 1 aylık süre içinde beni hiç çağrmadılar.Diğer mahkemelerde ise bu durum hakime bağlı,kimi haftada bir kere,kimide iki kere duruşmalara gel diyor.Hakimlerle konuştuğun zaman hiçbiri kolay kolay zorluk çıkarmaz,özellikle çalışıyor olduğunu ve çalışmak zorunda olduğunu belirtmelisin.Ozaman kalem de hakim de yardımcı olmaya çalışır,istisnalarda olabilir.Hayırlı olsun.
Old 24-07-2009, 01:36   #9
redrum

herkese merhaba.yeni mezun oldum ve henüz stajımı başlatmadım ve bir süre sonra adli tatil başlayacak.adli tatil süresinde baroya başvuruda bulunulabiliyor mu acaba?yazılanlardan bunun mümkün olduğunu anlıyorum ancak kesin bilgisi olan birisi beni aydınlatırsa sevinirim.teşekkürler.
Old 26-07-2009, 21:56   #10
wellan

Adliyelerin durumunu bilmiyorum ama SULTANAHMET ADLİYESİ için kesinlikle HAYIR cevabı verebilirim.Çünkü oradaki memurlar kaleme gelmemeniz durumunda size minnettar kalırlar ve sadece haftada bir kere imza atarak staj dönemini geçirirsiniz ve böylelikle çalışmış olduğunuz hukuk bürosundan bir çok şey öğrenecek zamanınız olur.Adliye kalemlerinde istanbul için konuşursak malesef bilgi öğrenmek değil angarya işleri yaptırmak anlayışı hakim.SAYGILARIMLA.(İdare mahkemelerini hariç tutuyorum )

"Güç erkekte güzellik kadındadır,herşeyi yenen güç güzelliğe yenilir"
Old 28-07-2009, 12:22   #11
Av.Özgür KARABULUT

Alıntı:
Yazan akbasela
herkese merhaba.yeni mezun oldum ve henüz stajımı başlatmadım ve bir süre sonra adli tatil başlayacak.adli tatil süresinde baroya başvuruda bulunulabiliyor mu acaba?yazılanlardan bunun mümkün olduğunu anlıyorum ancak kesin bilgisi olan birisi beni aydınlatırsa sevinirim.teşekkürler.

Elbette başvurunuzu yapabilirsiniz. Adli tatilde de stajınızı başlatabilirsiniz...
Old 09-08-2009, 19:56   #12
glayor

Merhaba ben bu sene mezun oldum ve bu hafta baroya başvurup stajımı başlatmayı düşünüyorum. Ancak sormak istediğim şu; şuan stajyer olarak yanında çalışabileceğim bir avukat arıyorum. Adliye stajımı yaparken bir avukatın yanında da çalışmam gerekiyor mu? Böyle bir zorunluluk var mı? yani adliye stajını yaparken bir avukata bağlı olmak zorundamıyız yoksa kişiye mi bağlı?
Old 11-08-2009, 11:16   #13
wellan

Avukatın yannda staj yapmak prosedür olarak gerekli değil çünkü 3 er aylık periyotlar halind sizden yanında çalımış olduğunuz avukattan onay mektubu adı altında yazılı bir belge istiyorlar ve bu sebeple prosedürel açıdan bir zorunluluk bulunmamaktadır ancak kendinizi geliştirmek açıısndan yararlı olduğunu düşünüyorum.Çalışmak isteğiniz ile ilgili olarak istanbulda hangi semtte ikamet ettiğinizi söyler iseniz size yardımcı olabilirim.SAYGLARIMLA.
Old 11-08-2009, 12:11   #14
oguzhand0

Konuyla yakından ilgili bir hususta da fikirlerinizi almak istiyorum. Aralık ayı için askerlik kararımı aldırmış bulunmaktayım, önümüzdeki 3,5 ay için, sizce, stajımı başlatmalı mıyım? Yoksa askerlik bittiğinde muhtemelen mayıs 2010'da mı staja başlamam daha karıma olur? Bu konuda fikirlerinizi yorumlarınızı bekliyorum.
Old 11-08-2009, 15:25   #15
Av.Özgür KARABULUT

Alıntı:
Yazan glayor
Merhaba ben bu sene mezun oldum ve bu hafta baroya başvurup stajımı başlatmayı düşünüyorum. Ancak sormak istediğim şu; şuan stajyer olarak yanında çalışabileceğim bir avukat arıyorum. Adliye stajımı yaparken bir avukatın yanında da çalışmam gerekiyor mu? Böyle bir zorunluluk var mı? yani adliye stajını yaparken bir avukata bağlı olmak zorundamıyız yoksa kişiye mi bağlı?

Merhabalar;

Usulen ilk altı aylık adliye stajı yaparken herhangi bir şekilde çalışmamanız gerekiyor. Ancak uygulamada stajyer avukatlar stajları başladığı andan itibaren (ki elbette öğrencilik döneminde de) bir avukatlık bürosunda bulunabilrler. Buna "çalışma" demesek de çalışma oluyor. Yani sözün kısası, ilk altı ay bir avukatlık bürosunda çalışmak zorunda değilsiniz.

İkinci altı aylık stajınızda ise bir avukat yanında stajınızı sürdüreceksiniz.

İyi çalışmalar...
Old 11-08-2009, 15:28   #16
Av.Özgür KARABULUT

Alıntı:
Yazan Av.Oğuzhan Dayar
Konuyla yakından ilgili bir hususta da fikirlerinizi almak istiyorum. Aralık ayı için askerlik kararımı aldırmış bulunmaktayım, önümüzdeki 3,5 ay için, sizce, stajımı başlatmalı mıyım? Yoksa askerlik bittiğinde muhtemelen mayıs 2010'da mı staja başlamam daha karıma olur? Bu konuda fikirlerinizi yorumlarınızı bekliyorum.

Merhabalar;

Askere gitmeden önceki 3.5 ayı değerlendirmenizde fayda var, derim. Çünkü staja başladıktan sonraki o 12 aylık süre o kadar uzuyor ki insanın gözünde, döndüğünüzde ne kadar az zamanınız kalmışsa o kadar yararınıza olur.

3.5 ayı da boşa geçirmemiş olursunuz.

İyi çalışmalar...
Old 19-08-2009, 00:26   #17
glayor

merhaba;
Ben henüz adliye stajımı başlatmadım. İkametgaha göre yapıyoruz galiba. Hangi adliyede yapmamı tavsiye edersiniz. Adliye stajı hakkında bilgi verirseniz sevinirim.Haftada kaç gün? Devam zorunluluğu olan bir yer mi olmalı? vs..
Old 21-08-2009, 13:07   #18
nurdanay

adli tatil olması stajını başlatmanda engel değil ancak sen belgelerini henüz baroya vermediysen zaten 15 gün askı süresi olduğundan senin stajının başlaması adli tatilden sonra olacaktır.
Old 21-08-2009, 13:15   #19
nurdanay

kadıköy üsküdar ve kartal adliyeleri yalnızca kendi ikametgah alanlarındaki kişileri kabul ediyor bunu dışında istanbulda staj yapmak için istanbul ikametgahına sahip olman yeterli sultanahmet en iyisi olur kanısındayım.
Old 21-08-2009, 22:32   #20
glayor

Yanıtınız için teşekkür ediyorum. Sultanahmeti tavsiye etmenizin sebebini de öğrenebilirmiyim. Çünkü pazartesi başvurmayı düşünüyorum. Bu konu da aydınlatırsanız sevinirim. (kartal adliyesi mi yoksa sultanahmet adliyesi mi?)
Old 15-10-2009, 13:31   #21
Tuğba Sinem Özsaygılı

herkese iyi günler..

Bende bu sene mezun olmuş ve staj başvurusunu henüz tamamlamış , askıda bekleyen stajyer avukat aday adayıyım ..
sanırım 20 gün içersinde sultanahmet adliyesine bağlı olarak stajyer avukat ünvanımı alacağım ..

avrupa yakasında oturuyorum ve burada okuduğuma , arkadaşlarımdan edindiğim bilgilere göre aynı zamanda bir büroda çalışmak bana daha faydalı olucak ..

dediğiniz gibi sultanahmet adliyesi çok yoğun ve sadece imza için gelmenizi istiyorlar. Açıkcası adliye stajımı yoğun olarak , bir çok şey öğreniceğim beklentisi içinde bekledim .. Sanırım Bende yanında çalışabileceğim ve bana bişeyler öğretmeyi gerçekten isteyen bir avukatın yanında işe girmeyi düşünüyorum. Ancak şuana kadar böyle bir büro bulabilmiş değilim ..

herkese staj sürecinde başarılar diliyorum
sıkıcaz birazcık dişimizi
Old 15-10-2009, 16:44   #22
wellan

Eğer çalışmak istiyor ve kendinizi geliştirmek istiyorsanız BARO sayfasında ki ilanlar ilgilinizi çekebilir.Stajyer avukatlara BARO tarafından verilen kullanıcı adı ve şifre ile sayfadan iş ilanlarına bakabilirisniz.SAYGILARIMLA.Umarım yardımcı olabilmişimdir.
Old 15-10-2009, 22:52   #23
Tuğba Sinem Özsaygılı

İlginiz için çok teşekkürler.
Artık resmi olarak stajyer olduğumda şifrem ve kullanıcı adımla ordan da bakıcam
Old 11-11-2009, 19:17   #24
hazall

Öncelikle herkese iyi akşamlar..Bende adliye stajıma başlayabilmek için evraklarımı toparlıyordum fakat iki konuda hala yardıma ihtiyaç duyuyorum yardımcı olabilirseniz sevinirim.
Kadıköy ve Sultanahmet adliyeleri arasında kaldım,biri evime yakın,diğeri içinse daha esnek ve rahat olduğunu duydum..ben adliye stajım sırasında devam zorunluluğum olmamasını istiyorum ama kimileri 'sultanamhet o zaman' derken,bazıları da kadıköyde de aynı şekilde olabildiğini söylüyorlar.bu konuda yakın zaman tecrübesi olanlar varsa tavsiyelerinizi rica ediyorum.
İkinci sorunum ise SSK evrağımda sorun var çünkü aktif gözüküyor sigortam işten çıkış belgem var fakat iş yeri bildirimi henüz yapılmadığı için iptal edilmiyor.Baroya işten çikiş evrakımla gidip sigortamın bittiğini belgelesem kabul görür mü acaba?..
Old 12-11-2009, 03:13   #25
Tuğba Sinem Özsaygılı

hazalcım bende 2 hafta önce sultanahmette başlattım stajımı 2-3 günde bir imza atmaya gidiyorum sadece..
genelde eğer başvurduğunuzda yoğun bir büroda çalıştığınızı söylerseniz onlar size yardımcı oluyorlar.
örneğin ben kaçakçılık bürosuna düştüm kalemdekiler hergün gelip imza atıcaksın dediler
bende sadece imza attırıcaksanız hergün gelmiyim bari dedim 2 günde bir gelmemi söylemelerine rağmen 3 günde bir gidiyorum sorun çıkarmıyorlar..
ancak bildiğim kadarıyla sultanahmet adliyesi bile olsa ( ki en rahat stajın orda olduğu söyleniyor ) bazen hergün gelmeni isteyen kalemler çıkıcaktır..

ssk olayın içinde eğer işverenin işten çıkışını bildirdiyse bu ssk 'nın web sitesine aynı gün ya da ertesi gün otomatik olarak geçiyor. sen sorguladığında yine aktif gözükür bu önemli değil .. önce ssk dökümünü al sonra sırasıyla ssk.gov.tr 'nin ana sayfasından çalışan bölümüne gir , sonrada hizmet hesabına tıkla .. orda açılan ekranında dökümünü al çünkü son priminin yatış tarihini ve işten ayrılma tarihini bu döküm belirliyor.

bu eğer işverenin bildirim yaptıysa böyle.. ki seni işten çıkardığına göre aynı gün bildirim yapmıştır sanırım sen sorgulama sayfasındaki " aktif " yazısına takıldın
Old 12-11-2009, 12:48   #26
av.araf

Alıntı:
Yazan hazall
İkinci sorunum ise SSK evrağımda sorun var çünkü aktif gözüküyor sigortam işten çıkış belgem var fakat iş yeri bildirimi henüz yapılmadığı için iptal edilmiyor.Baroya işten çikiş evrakımla gidip sigortamın bittiğini belgelesem kabul görür mü acaba?..

SSK evrakınızla ilgili sorunu biran önce halletmenizi öneririm Sayın Hazal aksi halde staja başlamanız halinde aktif SSK kaydınız var ise stajınızı tekrar etmeniz gerekebilir.Bu durumu ayrıldığınız işyerine bildirin veya işten çıkış belgenizi de ekleyerek SGK'ya bir dilekçe ile başvuruda bulunun .
Old 13-11-2009, 21:50   #27
hazall

bilgileriniz için teşekkürler..ssk olayımda işten çıkışım bu ayın 23 une kadar işveren mhasebesinden yapılacaktı ama ben başvurumu geciktirmemek için sadece işten çıkış belgemle gittim kabul ettiler..ama genede içim pek de rahat değil,kabul ettiler ama stajım yanar mı diye de düşünüyorum..adliye olayında da seçim hakkım pek olmadı,sultanahmet doluymuş bende kadıköye başvuru yaptım..belki onlarda esneklik gösterirler en azından yakın olur..hoş orasıda doluymuş ama sen başlayana kadar açılır dediler..kısmet..gene de yardımlarınız için teşekkürler.
Old 16-11-2009, 11:41   #28
ozgur_algul

Varsayılan Merhaba

Öncelikle herkese iyi günler dilerim. Bende Hazal arkadaşımız gibi Kadıköy ve Sultanahmet adliyeleri arasında kaldım,biri evime yakın,diğeri içinse daha esnek ve rahat olduğunu duydum..ben adliye stajım sırasında devam zorunluluğum olmamasını istiyorum ama kimileri 'sultanamhet o zaman' derken,bazıları da kadıköyde de aynı şekilde olabildiğini söylüyorlar.bu konuda yakın zaman tecrübesi olanlar varsa tavsiyelerinizi rica ediyorum.
Old 12-01-2010, 19:30   #29
av.sahin67

Varsayılan aktif olup olmadığı nasıl anlaşılıyor

Sayın hazall aktif olduğunu nasıl anlıyoruz ben bakıyorum ssk dökümüne ödenen prim sayısı gibi bir şeyler yazıyor;ama aktif gibi bir ibare yok.
Old 18-10-2011, 21:55   #30
Av.Hatice1

Kadıköy Adliyesinde devam zorunluluğu olup olmadığı konusunda bilgisi olan var mı ? Yardımcı olursanız gerçekten çok sevinirim arkadaşlar..
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi