Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Stajı ve Meslek Seçimi Hukuk eğitimi sonrası meslek seçimi ile Avukatlık veya Hakimlik/Savcılık Stajı ile ilgili konular

Hakimlik Savcılık Sınavı

Yanıt
Konu Notu: 3 oy, 4,00 ortalama. Değerlendirme: Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 25-04-2007, 16:39   #91
güneş çiçeği

Olumsuz

Alıntı:
Yazan Seyda
Duyumlar doğruymuş,sınav az önce açıklandı.. 72 alan, 39 genel kültür ile

kazanamadım.Barajın bu kadar yükseldiğine hala inanamıyorum. Kendimi yüksek

bir yerden aşağı düşmüş gibi hissediyorum..

kesinlikle katılıyorum.ben de 73 alan, 46 genel kültüre rağmen kazanamadım...............
Old 25-04-2007, 17:27   #92
cemaydın

Gerçekden çok üzüldüm aslında güzelde sonuçlar almışsınız. O kadar emek sarfedip o kadar umut ve beklentinin bir anda heba olması ama malesef birileri kaybetmek zorunda.
Old 25-04-2007, 23:24   #93
suzan

Hepimize geçmiş olsun Seyda. Ben de kazanamadım,gerçi çok çalışmamıştım. Netleri görünce şok oldum.Napıcam bilmiyorum.Yeni sınav haziranda diyolar ama bi kesinlik yok Derece için çalışmak lazım yoksa kazanılmaz bu puanlarla. Barajı aşmak imkansıza yakıın...
Old 26-04-2007, 10:11   #94
Seyda

Varsayılan :)

Değerli arkadaşlarım;

Lütfen sakın umutsuzluğa kapılmayın. 'Çalışamadım' diyen çok kişinin

kazandığını gördüm, elbette onlar için çok mutluyum.Ben çekinmeden 'yaklaşık

4 ay hazırlandım ama kazanamadım' diyebiliyorum. Siz de bunu demeyi

başarmışsınız, ne güzel!! Önce kendimize dürüst olalım.Neyi ne kadar

yapabileceğimizi, ne kadarlık bir çalışmaya ihtiyacımız olduğunu kendimize itiraf

ettikten sonra başaramama ihtimalimiz olduğunu sanmıyorum. Hedefimizi

belirledik ve bundan vazgeçmeyeceğiz Kazanana kadar çalışmaya devam

Tüm kazananları kutluyor ve mülakatta başarılar diliyorum. Biz

kazanamayanlar içinse büyük bir çalışma şevki ve inanç diliyorum..Hepinize

sevgiler..
Old 26-04-2007, 10:32   #95
faruksa

Nihayetinde bu kadar sancılı bir sınav açıklanmış oldu.Sanırım bu sınav birçok ilki de beraberinde getirdi.Ne olursa olsun Bu sınav Bir tecrübeydi ve bundan sonraki sınavlar için umutluyum.Mulakata girecek arkadaşlara öncelikle sabır sonrada başarılar diliyorum.
Old 19-08-2009, 18:38   #96
Avukatt

4.sınıfa geçtiğimizde sınava girebilme hakkımız mevcutmu ?Bilginiz varmı ?
Old 23-08-2009, 18:16   #97
yildirim_66

İdari hakimlik sınavına girebilmek için:

Hukuk veya hukuk bilgisine programlarında yeterince yer veren siyasal bilimler, idarî bilimler, iktisat ve maliye alanlarında en az dört yıllık yüksek öğrenim yapmış olmak veya bunlara denkliği kabul edilmiş yabancı öğretim kurumlarından mezun olup, Türkiye’deki fakülte programlarına göre eksik kalan derslerden sınava girip başarı belgesi almış olanlar.

Doktora yapanlar yazılı sınavdan muaf olup, sadece mülâkata tâbi tutulacaklardır. ( Yabancıyla evli kişiler başvuruda bulunamaz )

Adli Yargı Hakimliği İçiç:

Bu sınava sadece hukuk fakültesi mezunları girebilir. Diğer taraftan bu sınava iki farklı hukukçu girebilir.

1-Yeni mezunlar girebilir.(avukatlık stajını tamamlamamış olanlar da girebilir) ancak yaş şartı vardır.30 yaşından gün almamış olmak.Bu grubun soru sayıları ve dağılımları 120 alan grubu, 60 genel yetenek ve genel kültürden oluşur.Toplam 180 sorudur.

2-ikinci grup ise avukatlar girebilir. Bu gruba 5 yıl fiili avukatlık yapmış olanlardan 35 yaşından gün almamış olanlar girebilecektir. Bu grubun soru sayıları ve dağılımları 100 alan grubu, 40 genel yetenek ve genel kültürden oluşur. Toplam 140 sorudur.

Notoktara yapanlar yazılı sınavdan muaf olup, sadece mülakata tabi tutulacaklardır.(Yabancıyla evli kişiler başvuruda bulunamaz)
Old 25-08-2009, 22:33   #98
bürokrat

Alıntı:
Yazan yildirim_66

Hukuk veya hukuk bilgisine programlarında yeterince yer veren siyasal bilimler, idarî bilimler, iktisat ve maliye alanlarında en az dört yıllık yüksek öğrenim yapmış olmak veya bunlara denkliği kabul edilmiş yabancı öğretim kurumlarından mezun olup, Türkiye’deki fakülte programlarına göre eksik kalan derslerden sınava girip başarı belgesi almış olanlar.

Doktora yapanlar yazılı sınavdan muaf olup, sadece mülâkata tâbi tutulacaklardır. ( Yabancıyla evli kişiler başvuruda bulunamaz )

Bu sınava sadece hukuk fakültesi mezunları girebilir. Diğer taraftan bu sınava iki farklı hukukçu girebilir.

1-Yeni mezunlar girebilir.(avukatlık stajını tamamlamamış olanlar da girebilir) ancak yaş şartı vardır.30 yaşından gün almamış olmak.Bu grubun soru sayıları ve dağılımları 120 alan grubu, 60 genel yetenek ve genel kültürden oluşur.Toplam 180 sorudur.

2-ikinci grup ise avukatlar girebilir. Bu gruba 5 yıl fiili avukatlık yapmış olanlardan 35 yaşından gün almamış olanlar girebilecektir. Bu grubun soru sayıları ve dağılımları 100 alan grubu, 40 genel yetenek ve genel kültürden oluşur. Toplam 140 sorudur.

Notoktara yapanlar yazılı sınavdan muaf olup, sadece mülakata tabi tutulacaklardır.(Yabancıyla evli kişiler başvuruda bulunamaz)

Nasıl yani normal stajer avukatlar için sistem değişti mi?Nisan 2009da 40 genel kültür yetenek 100 alan bilgisi idi.120ye 60 mı olacak aralıktaki sınav?Bu bilginin kaynağını da belirtirseniz çok sevinirim.
Old 06-09-2009, 10:48   #99
Zehra Ekizo

Sayın bürokrat:Adalet Bakanlığında n yapılan duyuruyu az önce okudum.Orada her soruyla ilgili çözüm var .Sınav 40genel kültür genel yetenek 100alan bilgisinden oluşacaktır...Bilgilerinize...
Old 10-09-2009, 13:20   #100
gizem8989

herkese selam.ben doktora yapan öğrencilerin hakimlik savcılık sınavna girmeden mulakata alındıklarını duymustum.ama kesin bilgiye ulasamadım,bilgisi olan varmı?
Old 12-09-2009, 11:49   #101
Zehra Ekizo

Alıntı:
Yazan gizem8989
herkese selam.ben doktora yapan öğrencilerin hakimlik savcılık sınavna girmeden mulakata alındıklarını duymustum.ama kesin bilgiye ulasamadım,bilgisi olan varmı?
Sayın gizem adalet bakanlığından yapılan duyuruda istediğiniz bilgi var.Mülakata alınmıyorlar....
Old 12-09-2009, 12:05   #102
Doç. Dr. Özge Yücel

Alıntı:
Yazan Zehra Ekizo
Sayın gizem adalet bakanlığından yapılan duyuruda istediğiniz bilgi var.Mülakata alınmıyorlar....

Sayın Zehra Ekizo,

Duyuruyu yanlış okudunuz sanırım, mülakata alınıyorlar, ama yazılı sınava tabi tutulmuyorlar.

Alıntı:
Yazan bürokrat
Not: Doktora yapanlar yazılı sınavdan muaf olup, sadece mülakata tabi tutulacaklardır.(Yabancıyla evli kişiler başvuruda bulunamaz)
Old 12-09-2009, 17:06   #103
Zehra Ekizo

Alıntı:
Yazan Özge Yücel
Sayın Zehra Ekizo,

Duyuruyu yanlış okudunuz sanırım, mülakata alınıyorlar, ama yazılı sınava tabi tutulmuyorlar.
Ya kusura bakmayın aceleyle yazdığım için yanlış yazmışım mülakata alınıyorlar.Uyardığınız için teşekkür ederim...
Old 26-09-2009, 02:21   #104
berkan_555

Alıntı:
Yazan gizem8989

Sayın Gizem yazılı sınavdan muaf olup sadece mülakata tabi tutulanlar doktora öğrenimini tamamlamış olanlardır.Doktora öğrencilerinin ise herkes gibi yazılı sınavı kazanmaları gerekmektedir.
Old 26-09-2009, 02:25   #105
berkan_555

Alıntı:
Yazan yildirim_66

Yabancı ile evli olmama şartı daha önceki kanun değişikliği ile kalktı.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi