Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

tedbir nafakası yoksulluk nafakasına nasıl dönüşür?

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 12-03-2011, 14:06   #1
Konuk 07

Varsayılan tedbir nafakası yoksulluk nafakasına nasıl dönüşür?

merhabalar..açmış olduğum davada hakim boşanmamıza,altınları haketmeme karar verdi.tedbir nafakası olarak da 150 tl olmasına hükmetti.yani karar kesinleşinceye kadar mı bu tedbir nafakası geçerli?şöyle ki;9 ay davam devam etti dava açılış tarihinden son duruşmaya kadar geçen zaman için geriye dönük tedbir nafakası alabilecek miyim?ve tedbir nafakası yoksulluk nafakasına dönüşmesi için ne yapmam gerekir.hakim yoksulluk nafaksı değil tedbir nafakasına karar verdi sanırım çalıştığım için.oysa geçici,asgari ücretten biraz fazla,sigortalı bir işte çalısıyorum fakat geçici olduğumu ispatlar belge de olmasına rağmen böyle bir karar aldı.yoksulluk nafakasını almak için ne yapmalıyım itiraz mı etmem gerekir.yardımcı olursanız sevinirim.şimdiden çok teşekkür ederim.
Old 12-03-2011, 16:26   #2
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Konuk 07
merhabalar..açmış olduğum davada hakim boşanmamıza,altınları haketmeme karar verdi.tedbir nafakası olarak da 150 tl olmasına hükmetti.yani karar kesinleşinceye kadar mı bu tedbir nafakası geçerli?şöyle ki;9 ay davam devam etti dava açılış tarihinden son duruşmaya kadar geçen zaman için geriye dönük tedbir nafakası alabilecek miyim?ve tedbir nafakası yoksulluk nafakasına dönüşmesi için ne yapmam gerekir.hakim yoksulluk nafaksı değil tedbir nafakasına karar verdi sanırım çalıştığım için.oysa geçici,asgari ücretten biraz fazla,sigortalı bir işte çalısıyorum fakat geçici olduğumu ispatlar belge de olmasına rağmen böyle bir karar aldı.yoksulluk nafakasını almak için ne yapmalıyım itiraz mı etmem gerekir.yardımcı olursanız sevinirim.şimdiden çok teşekkür ederim.

1- Tedbir nafakası karar kesinleşinceye kadar sürecektir.

2- Başlancıcı, dava tarihinden itibarendir. Kararda aksine bir hüküm yoksa, dava başından itibaren hesaplayıp icra takibi yapabilirsiniz.

3- Yoksulluk nafakası talep halinde ve şartları varsa verilir. Talep edip etmediğiniz mesajdan anlaşılmamaktadır.

4- Yoksulluk nafakasına karar verebilmek için diğer şartlar yanında, kadının boşanmadan sonra yoksulluğa düşeceği hususunda kanaat oluşması ve davalının da mali gücünün uygun olması gerekir. Asgari ücretle çalışıyor olmanız yoksulluk nafakasının bağlanmaması için tek başına yeterli değildir. Ancak, davalı da benzer ücreti alıyorsa, nafaka bağlanmaması hakkaniyet gereğidir.

Davayı avukatsız takip ettiğinizi sanıyorum. Eğer temyiz süresi geçmemişse hemen elinizdeki belgelerle bir avukata gitmeniz hak kaybına uğramamanız için önemlidir.
Old 12-03-2011, 20:08   #3
Konuk 07

Varsayılan yoksulluk nafakası

sayın suat ergin öncelikle teşekkür ederim cevaplarınız için.dava daha yeni sonuçlandı yoksulluk talebim olmadı ama talep edeceğim.davalı benden iyi durumda olup 2.000 liraya yakın maaş alan bir devlet memurudur.bu durumda ben karara itiraz edip yoksulluk nafakası alabilir miyim?ayrıca hakimin benim lehime verdiği kararına,davalı tarafın temyiz etme hakkı var olduğunu biliyorum.kesinlikle temyize gönderecekler.hakimin verdiği karar temyizden geldikten sonra mı kesinleşecek.ayrıca altın alacağım var bunu icra takibi dısında nasıl alabilirim?şimdiden ilginize çok teşekkür ederim.
Old 13-03-2011, 12:32   #4
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı

Yargılama sırasında ve boşanma kararaı verilmesi durumunda yoksulluk nafakası talep etmemiş iseniz bu davada yeniden yoksulluk nafakası talep edemesiniz.Karar verilmiştir ve hakim dosyadan elini çekmiştir.

Nafaka verilmemesini temyiz konusu da yapamazsınız.Talep etmediğiniz konuda temyiz gerekçeniz de olamayacaktır.Hakim kendiliğinden yoksulluk nafakası takdir etmez.

Yapılacak şey Yargıtaydan onanan karar gelip kesinleştikten sonra ,kesinleşme tarihinden itibaren bir yıl içinde -eğer boşanma davası sırasında feragat etmemiş iseniz-bağımsız bir yoksulluk nafakası davası açmanızdır.

Altınlar için tarafınıza hükmedilmiş alacak ,karşı taraf gönüllü ödeme yapmıyorsa elbette ancak icra yolu ile tahsil edilebilir.

Bir avukattan hukuki destek almanızı öneriyoruz.
Old 13-03-2011, 13:45   #5
Konuk 07

yoksulluk nafakasını davadan önce talep etmiştim.anladığım kadarıyla dava temyizden geldikten sonra tekrar yoksulluk davası açacağım öyle dimi?
Old 13-03-2011, 14:05   #6
Av.Ufuk Bozoğlu

Alıntı:
Yazan Konuk 07
yoksulluk nafakasını davadan önce talep etmiştim.anladığım kadarıyla dava temyizden geldikten sonra tekrar yoksulluk davası açacağım öyle dimi?

Sayın Katılımcı,

Boşanma davasından önce açtığınız bir nafaka dosyası varsa istediğiniz nafaka tedbir nafakasıdır. Ve boşanma kesinleşene kadar devam ederler.

Hayır ben boşanma davası içinde nafaka talep ettim ve boşanmadan sonra da devamını istedim diyorsanız, bu durumda mahkeme size tedbir nafakasına hükmetmiş ve yoksululğa düşmeyeceğinize kanaat getirerek, yoksulluk nafakası olarak devamına hükmetmemiştir. Kararı temyiz edebilirsiniz.

Boşanma davanızın içinde sadece nafaka talebinde bulunup, bu nafakanın boşanma kesinleşince de devamını istemediyseniz mahkeme kendiliğinden devam kararı veremez.

Dosyanız yargıtaydan döndükten sonra 1 yıl içinde yoksululk nafakası davası açarsınız.

Sayın Katılımcı, hukuk eğitimi almadığnızdan sorularınız hukuki ayrıntı ve istikrarlı bir bilgi de içermemektedir. Yapmanız gereken profesyonel bir avukattan DOĞRUDAN yazılı ve sözlü hukuki destek almaktır. Dosyalarınız hukuki gözle incelenmeli ve sağlıklı bir yol izlenmelidir. Aksi hal yanıltıcı olacaktır.

Bir an önce profesyonel destek alınız.

Kahdem'e gösterdiğiniz ilgi için teşekkürler. Saygılar.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi