Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

5 yaşındaki oğlumu babasından almak istıyorum

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 15-03-2011, 16:35   #1
konuk

Mutsuz 5 yaşındaki oğlumu babasından almak istıyorum

Merhaba. ben 3 sene önce eşimden ayrıldım.
Yaşadığımız sevgisiz ilişkinin sonucunda evden ayrıldım. aılemde boşanmayı kabul etmedığı için arkadaşımın yanına sığındım. Mahkeme yaşam şartlarımı göz onunde bulundurarak 2.5 yaşındaki oğlumu babasına verdı. Haftasonları çocuğumu gorebılıyorum ama çocuğum gıtmemek için sureklı ağlıyor. Eşim yenıden evlendı ve oğlum eşimin yeni eşini hiç sevmıyor ve ona kötü davrandığını onu dövdüğünü söylüyor. çocuğum sabah 9dan akşam 7 ye kadar anaokulunda. Eski eşim zaten ilgisiz bırı okuldakı öğretmenıde süreklı benı anlattığını ve çocuğumun psikolojisinin ıyı olmadığını söylüyor. eski eşimle çocuğumu almaya gıttığım bı gunde kavga ettık ve çocuğumun onunde benı dövdü ve kolum kırıldı. Çocuğum o gunden sonra okulda defalarca bayıldı. Şu anda bı arkadaşımla kalıyorum ve çalışıyorum. Velayet davası açmak ıstıyorum. Hangı şartlarda çocuğumu geri alabılırım ne olur bılgı verın.
Old 15-03-2011, 21:10   #2
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın Katılımcı,

Velayetin babadan alınarak tarafınıza verilmesi için dava açmanız mümkündür.

Açacağınız davada, çocuğun yaşadığı şartlar altında bedenen ve ruhen ve fikren rahat, huzurlu olmadığını kanıtlamanız gerekecektir.

Babanın yeniden evlenmesi tek başına yeter şart olmamakla birlikte, bu yeni evliliğin çocuğun gelişiminde olumsuz etkileri varsa, çocuk bulunduğu ortamda zarar görüyor ise veya zarar görme tehdidi altında ise velayetin babadan alınması gerekir.

Açılacak davada, uzman bilirkişiden rapor istenmelidir. Böylece çocuğun psikolojik gözlemlenmesi, tarafların mevcut şartları, çocuğun içinde bulunduğu yeni aile ortamı, kişilerin çocuğa ve çocuğun kişilere davranışları tavırları, uzman pedagog tarafından değerlendirilmelidir.

Çocuğunun gözü önünde şiddet uygulayan babanın velayete uygun olmadığını düşünüyorum. Şiddet olayı kanıtlanmalıdır. Tanık ifadeleri, darp raporu vs..

Çocuğunuzun kreşindeki eğitmenlerinin de mahkemede dinlenmelerini talep edebilirsiniz.

Çocuğunuzun sizinleyken kalacağı ortam da önemlidir. Sakin, temiz ve huzurlu bir ortam olmalıdır.

Baba yanında da çocuğun sabah 9 akşam 7 kreşte olduğu düşünüldüğünde çocuk ancak akşam yemeği ve uykuyu evde geçirmektedir.

Çalışıyor olmanız dezavantaj değildir. Çocukla beraber vakit açısından her iki taraf da eşit durumdadır.

Tüm bunların dosya içerisine yansıtılması gerekmektedir. Babanın iyi maddi imkanları bir tarafa eğer çocuk manen zor durumda ise, ruhen çığlık atıyorsa anne olarak bunu gözlemlemişseniz velayetin babadan alınması için dava açmalısınız.

Mahkemece önem verilecek tek şey ise çocuğun yüksek menfaati olacaktır. İlgili kanun maddeleri aşağıdadır.

Alıntı:
2. Ana veya babanın yeniden evlenmesi halinde

Madde 349 - Velayete sahip ana veya babanın yeniden evlenmesi, velayetin kaldırılmasını gerektirmez. Ancak, çocuğun menfaati gerektirdiğinde velayet sahibi değiştirilebileceği gibi, durum ve koşullara göre velayet kaldırılarak çocuğa vasi de atanabilir.
Alıntı:
III. Velayetin kaldırılması

1. Genel olarak

Madde 348 - Çocuğun korunmasına ilişkin diğer önlemlerden sonuç alınamaz ya da bu önlemlerin yetersiz olacağı önceden anlaşılırsa, hakim aşağıdaki hallerde velayetin kaldırılmasına karar verir:

(DEĞİŞİK BENT RGT: 07.07.2005 RG NO: 25868 KANUN NO: 5378/38)
1. Ana ve babanın deneyimsizliği, hastalığı, başka bir yerde bulunması veya benzeri sebeplerden biriyle velayet görevini gereği gibi yerine getirememesi.

2. Ana ve babanın çocuğa yeterli ilgiyi göstermemesi veya ona karşı yükümlülüklerini ağır biçimde savsaklaması.

Velayet ana ve babanın her ikisinden kaldırılırsa çocuğa bir vasi atanır.

Kararda aksi belirtilmedikçe, velayetin kaldırılması mevcut ve doğacak bütün çocukları kapsar.

Davanızı açarken ve iddialarınızı ispat ederken MUTLAKA bir avukattan DOĞRUDAN destek alınız.

Saygı ile,
Old 17-03-2011, 19:41   #3
Konuk

çok teşekkür ederim. Çok mutlu oldum inş alabılırım.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi