Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

anlaşmalı boşanma protokol örneği

Yanıt
Old 18-04-2008, 11:55   #1
av_sibelll

Acil anlaşmalı boşanma protokol örneği

yurt dışında yaşayan müvekkiller boşanmak istiyorlar ve her konuda anlaştıklarını ve hiçbir taleplerinin olmadıklarını belirttiler. Çocukları bulunmamakta. Onlar türkiye' ye gelene kadar benim bu davayı açmam gerekiyor. Ancak şimdiye kadar hiç anlaşmalı boşanma için protokol örneği hazırlamadım. Buna ilişkin elinde protokol örneği olan arkadaşlar varsa bu konuda yardımıcı olurlarsa çok sevineceğim. Bir de anlaşmalı boşanma davalarında boşanma ssebebi olarak evlilik birliğinin temelinden sarsılamsını göstereceğim sanırım. Herkese iyi çalışmalr diliyorum ve cevaplarınız için şimdiden teşekkür ediyorum.
Old 18-04-2008, 12:05   #2
AV. İREM BATIBEKİ

Anlaşmalı boşanmalarda dava sebebi evlilik birliğinin temelinden sarsılmasıdır. Duruşma günü temyizden feragat dilekçesini de hazırlayıp taraflara imzalatırsanız kararı aynı gün kesinleştirmiş olursunuz. Protokol örneği de şöyle:

ANLAŞMALI BOŞANMAYA DAİR PROTOKOL

.......

....... ile ....... aralarında karşılıklı olarak anlaşarak BOŞANMAYA karar vermiş olup iş bu protokol tanzim edilmiştir.

Bu protokol gereğince ;

1- ....... ile ....... karşılıklı olarak boşanmayı kabul ederler,

2- .......'ta .......'ta bulunan her türlü şahsi eşyası ile çeyiz olarak getirmiş bulunduğu eşyalarının tümünü almış olup, eşya olarak başka alacağı olmadığını kabul eder. Aynı şekilde .......'ın da,.......'tan her hangi bir eşya alacağı yoktur.

3- Boşanma sebebiyle her iki taraf birbirlerinden tedbir, yoksulluk nafakası veya her hangi bir şekilde maddi ve manevi tazminat talebinde bulunmamaktadırlar.

4- Taraflar yukarıda yazılı şartlarda anlaşmış olup, iş bu protokol ....... tarafından açılacak boşanma davasında anlaşmalı boşanmanın esası olarak Mahkemede delil olarak kullanılacaktır.

İş bu protokolü okuduk, irademize uygun bulduk ve karşılıklı olarak imza altına aldık.
Old 18-04-2008, 12:15   #3
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan AV. İREM BATIBEKİ
Anlaşmalı boşanmalarda dava sebebi evlilik birliğinin temelinden sarsılmasıdır. Duruşma günü temyizden feragat dilekçesini de hazırlayıp taraflara imzalatırsanız kararı aynı gün kesinleştirmiş olursunuz.
Evlilik süresi 1 yılı aşmışsa, dilekçede sadece " taraflar boşanma hususunda anlaşmışlardır" yazmak yeterli değil mi? Bir sebep göstermek ( Şiddetli geçimsizlik gibi) gerekir mi?

Yine İstanbul'da gerekçeli karar yazılmadan, feragat dilekçesi kabul edilmemektedir. Bulunduğunuz yerde, eski uygulama devam etmekte midir?

Saygılarımla
Old 18-04-2008, 12:57   #4
av_sibelll

Neşeli

Anlaşmalı boşanma MK 166. md. de düzenlendiği için sanırım evlilik birliğinin temelinden sarsıldığını gerekçe olarak göstereceğim.Olayları çok açık anlatmama gerek olmasa gerek. Bir de anlayamadığım Sayın Av. İrem protokolü vekil olarak ben hazırlayacağım için ve taraflar bu protokolü hazırlarken yanımda olmayacakları için mahkeme sırasında sunmam yeterli sanırım. Yani dava dilekçemde eklemem mi gerekiyor? eğer dava dilekçemle eklemem gerekirse bu pek mümkün olmayacak da o yüzden soruyorum. Ve protokü taraflarla hazırlayacağımız için benim de imzalamam gerekiyor sanırım. Yanılıyorsam lütfen yanlış tarafları düzeltirseniz çok teşekkür ederim.
Old 18-04-2008, 14:20   #5
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan av_sibelll
Anlaşmalı boşanma MK 166. md. de düzenlendiği için sanırım evlilik birliğinin temelinden sarsıldığını gerekçe olarak göstereceğim.Olayları çok açık anlatmama gerek olmasa gerek. Bir de anlayamadığım Sayın Av. İrem protokolü vekil olarak ben hazırlayacağım için ve taraflar bu protokolü hazırlarken yanımda olmayacakları için mahkeme sırasında sunmam yeterli sanırım. Yani dava dilekçemde eklemem mi gerekiyor? eğer dava dilekçemle eklemem gerekirse bu pek mümkün olmayacak da o yüzden soruyorum. Ve protokü taraflarla hazırlayacağımız için benim de imzalamam gerekiyor sanırım. Yanılıyorsam lütfen yanlış tarafları düzeltirseniz çok teşekkür ederim.

Dilekçenize eklemenize gerek yoktur.Duruşma sırasında da ibraz edebilirsiniz. Kendi adınızı yazmakla yazmamak arasında da bir fark yoktur.

Saygılarımla
Old 18-04-2008, 16:45   #6
AV. İREM BATIBEKİ

Dilekçenizde boşanma sebebini göstermeniz gerekir kanaatindeyim. Protokolü dilekçeye ekleme mecburiyetiniz yok. Duruşmada ibraz edebilirsiniz. Ya da dilekçenizin sonuç ve istem bölümünde de protokol hususlarını belirterek hükümde yer almasını sağlayabilirsiniz. Benim bu şekilde yaptığım anlaşmalı boşanmalar bulunmakta.
Old 18-04-2008, 17:04   #7
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan AV. İREM BATIBEKİ
Dilekçenizde boşanma sebebini göstermeniz gerekir kanaatindeyim..

Hakimin takdir yetkisi olmadığı için, sebep gösterilmesine gerek yoktur.

Saygılarımla
Old 18-04-2008, 22:07   #8
av.s_ulusinan

Medeni Kanun 166/3: "Evlilik en az bir yıl sürmüş ise, eşlerin birlikte başvurması ya da bir eşin diğerinin davasını kabul etmesi halinde, evlilik birliği temelinden sarsılmış sayılır....Bu halde tarafların ikrarlarının hakimi bağlamayacağı hükmü uygulanmaz"
Anlaşmalı boşanmadan bahsettiğimize göre evlilik birliğinin 1 yıldan uzun süreli olduğunu peşinen kabul ediyorum. Yukarıda belirtilen yasa hükmü karşısında sayın Ergin'in de belirttiği gibi evlilik birliği temelinden sarsılmış sayılır. Hakim bu durumda tarafların ikrarı ile bağlıdır. Bu nedenle geçimsizlik vakıalarını ayrıca göstermeye ve şiddetli geçimsizliği ispatlamaya gerek yoktur.
Ayrı bir protokol hazırlayacaksanız her durumda davanın tarafı olan asillerin imzasını almanız gerekeceğinden ayrıca sizin vekil sıfatıyla imzalamanızın bir fonksiyonu olmaz. Protokolü önceden hazırlayıp duruşma günü taraflara imzalattıktan sonra duruşmada da mahkemeye sunabilirsiniz. Ancak sizin olayınızda müşterek çocuk bulunmadığı ve tarafların birbirinden herhangi bir talepleri bulunmadığı için ayrıca protokol hazırlamanızı gerektirir pratik sebepler bence yok. Tarafların bu beyanlarını duruşma sırasında zapta geçirmkle de yetinebilirsiniz. Ayrı bir protokol yaygın bir uygulama olmakla birlikte bildiğiniz gibi zorunlu değil..
Old 19-04-2008, 13:31   #9
Av.Bülent AKÇADAĞ

Sayın Av.Sibel, Aşşağıdaki protokolü kendi somut olayınıza uyarlayarak düzenleyiniz. Kolay gelsin, iyi çalışmalar.

BOŞANMA PROTOKOLÜ

1.TARAF :
VEKİLİ :
2.TARAF :
VEKİLİ :
HÜKÜMLER :

1- BOŞANMA HUSUSU : Her iki taraf da karşılıklı olarak boşanmayı kabul etmişlerdir. Evlilik birliğinin sona erdirilmesi konusunda her iki taraf da mutabıktırlar.

2) NAFAKA VE TAZMİNAT HUSUSU: Tarafların karşılıklı olarak Nafaka ve tazminat talebi yoktur. Bu husustaki taleplerden bu dosya için ve ileriye yönelik olarak vazgeçmişlerdir.

3) EŞYALAR HUSUSU: Taraflar özel ev eşyaları konusunda da anlaşmışlardır.Karşılıklı birbirlerinden eşyalar konusunda bir talepleri yoktur.

4) VEKALET ÜCRETİ VE MAHKEME MASRAFLARI KONUSU : Taraflar karşılıklı olarak birbirlerinden mahkeme masrafları ve vekalet ücreti talep etmeyeceklerdir

SONUÇ : Yukarıda açıklanan tüm hususlar üzerinde taraflar mutabakata varmış olup işbu protokol mahkeme dosyasına sunulmak üzere karşılıklı teati sonucu tanzim ve imza olunmuştur.

DAVACI DAVACI

Old 19-04-2008, 16:22   #10
Yücel Kocabaş

Yukarıdaki sözleşme örneklerine;
Mal varlığı ile ilgili ( katkı payı ve katılma alacakları hakkında) karşılıklı bir taleplerinin olup olmadığı konusunda bir maddenin eklenmesinin gerekli olacağını düşünüyorum.
Old 21-04-2008, 11:32   #12
av_sibelll

Neşeli

Sayın Habibe Yılamz Kayar tarafların çocukları olmadığı için velayet açısından bir maddeye gerek yoktur . Cevaplarınız için tüm meslelktaşlarıma teşekkür ederim. Protokol örneği açısından sorun çözüldü. Herkese iyi çalışmalar diliyorum
Old 13-02-2009, 16:46   #13
mntopcu

Boşanma protokollerinde; (çocuk varsa) velayetin kime verileceği, karşı tarafla şahsi ilişkinin nasıl olacağı, iştirak nafakasının miktarı ve mümkünse sonraki yıllarda artış şekli konularının da dikkate alınması yerinde oluyor, aksi halde mahkemede sorun çıkıyor. Her şeyin baştan konuşulması lazım.
Ayrıca yukarıdaki protokol örneklerinde ziynet eşyası açıkça belirtilmemiş, belirtilmesinde fayda var.
Old 17-05-2010, 08:08   #14
nizar

Önemli protokole manevi tazminat ödeneceği ve eşyaların müvekkileye teslimi şartı koymak

Değerli Meslektaşlarım,
Dava dilekçesi ile müvekkilenin sandık çeyizi ile maddi ve manevi tazminat talep etmiştik. Müvekkile, ilk duruşma öncesi MADDİ TAZMİNAT VE NAFAKA TALEBİNDEN VAZGEÇMEK İSTEDİĞİNİ, ANCAK MANEVİ TAZMİNAT İLE SANDIK ÇEYİZİ VE DİĞER EŞYALARINI KARŞI TARAFIN VERMESİ HALİNDE BOŞANMAYI KABUL ETTİĞİNİ SÖYLÜYORL.Karşı tarafta manevi tazminat ve müvekkilenin eşyalarını vermeyi kabul ettiğini söylüyor.

Duruşma gününü öne çekip TARAFLAR İÇİN NASIL BİR PROTOKOL DÜZENLENEBİLİR (karşı tarafın manevi tazminat ve eşyaları müvekkileye vereceğine ilişkin)

Böyle durumlarda protokolden önce tazminatın ve eşyaların müvekkileye teslimini mi şart koşmak daha garantili, yoksa boşanma sonrası tazminatın ve eşyaların teslimi konusunda protokole belirli bir tarih koymak mı? Uygulama ne şekilde?
Old 17-05-2010, 18:25   #15
av.humk

ANLAŞMALI BOŞANMA PROTOKOLÜDÜR

DOSYA NO : Kayseri ?.Aile Mahkemesinin 2001/000 E sayılı dosyası..

DAVACI : F____ Y____-KAYSRİ

DAVALI : Y____ Y____-KAYSERİ

KONUSU :Yukarıda tarafları mahkemesi ve dosya numarası belirtilen Boşanma ve tazminat davasında taraflar aşağıdaki hususlar üzerinde anlaşmaya varmışlardır.

1-Davacı F____ Y____’în açtığı boşanma davasını davalı Y Yamak kabul edecektir.Ancak dava dilekçesinin son bölümünde yer alan 15.000 TL manevi tazminat talebinden davacı F____ Y____ feragat edecektir.

2-Davalı Y____ Y____ davacı F____ Y____’dan nafaka tazminat ve yargılama masrafı talep etmeyecektir. Davacı F____ Y____’ta davalı Y____ Y____’tan nafaka,tazminat ve yargılama masrafı talep etmeyecektir

3-Taraflar karşılıklı olarak bir birlerinden vekalet ücreti ve yargılama masrafı adı altında her hangi bir talepleri olmayacaktır.Tarafların yapmış olduğu masraflar kendi üzerlerinde bırakılacaktır.

5-Taraflar karşılıklı olarak alacak ,ziynet eşyası ve çeyiz eşyası alacağı haklarından vazgeçmişlerdir.

6-İş bu anlaşma taraflar arasında 3 (üç) nüsha olarak düzenlenmiş olup taraflarca hür iradelerine bağlı olarak hiçbir baskı, cebir tehdit altında kalmadan birlikte imza altına alınmıştır…17.10.2001

DAVALI DAVACI
Old 17-05-2010, 19:15   #16
av_sibelll

Alıntı:
Yazan nizar
Değerli Meslektaşlarım,
Dava dilekçesi ile müvekkilenin sandık çeyizi ile maddi ve manevi tazminat talep etmiştik. Müvekkile, ilk duruşma öncesi MADDİ TAZMİNAT VE NAFAKA TALEBİNDEN VAZGEÇMEK İSTEDİĞİNİ, ANCAK MANEVİ TAZMİNAT İLE SANDIK ÇEYİZİ VE DİĞER EŞYALARINI KARŞI TARAFIN VERMESİ HALİNDE BOŞANMAYI KABUL ETTİĞİNİ SÖYLÜYORL.Karşı tarafta manevi tazminat ve müvekkilenin eşyalarını vermeyi kabul ettiğini söylüyor.

Duruşma gününü öne çekip TARAFLAR İÇİN NASIL BİR PROTOKOL DÜZENLENEBİLİR (karşı tarafın manevi tazminat ve eşyaları müvekkileye vereceğine ilişkin)

Böyle durumlarda protokolden önce tazminatın ve eşyaların müvekkileye teslimini mi şart koşmak daha garantili, yoksa boşanma sonrası tazminatın ve eşyaların teslimi konusunda protokole belirli bir tarih koymak mı? Uygulama ne şekilde?
Sayın Nizar,belirtiiğiniz gibi öncelikle manevi tazminat ve eşyaların teslimini garanti altına alın. Önce karşı taraf şart koştuğunuz hususları yerine getirsin sonra tek celsede boşansınlar. Eğer eşyalar teslim edilir ve manevi tazminat talebiniz de yerine getirilmiş olursa Hakimle görüşüp hem mahkemeye hemde müvekkiliniz ve karşı tarafa uygun olan bir günü belirleyip anlaşmalı olarak boşanabilirler. Ayrıca Protokol hazırlanması şart değildir. Protokol ileride çıkacak uyuşmazlıkların çözümünde delil mahiyetindedir. Bu sebeple anlaşmalı protokolda maddi tazminat ve nafaka hususnda herhangi bir taleplerinin olmadığını, manevi tazminat taleplerinin yerine getirilmesinden ötürü bu yönde başkaca bir taleplerinin olmadığını, eşyaların teslim alındığını belirten bir protokol hazırlayıp mahkemeye sunabilirsiniz. Kaldı ki hakim duruşma sırasında eşyanın teslim alınıp alınmadığını ayrıca sormakta. İyi çalışmalar.
Old 17-05-2010, 19:17   #17
nizar

Ben, DAVALI KOCANIN, müvekkilenin dava dilekçesinde müvekkilenin talep etmiş olduğu;

1-........TL MANEVİ TAZMİNAT İLE NAFAKAYI ÖDEYECEĞİNE
(davacı kadına ödeyeceğine

2-çeyiz ve şahsi eşyalarını teslim edeceğine,
(davacıya teslim edeceğine)

3-davacı müvekkilenin de maddi tazminat talebinden vazgeçeceğine

ilişkin örnek aramıştım.Bunun protokolde ifade ediliş şeklinin ne olduğunu öğrenmek istemiştim. Burada protokolü mahkemeye sunmadan önce manevi tazminatın ödenmesini eşyaların teslimini şart koşmak, protokole de bu yönde talepleri olmadığını belirtmek daha mı iyi olur?
Old 20-05-2010, 16:48   #18
av_sibelll

Alıntı:
Yazan nizar
Ben, DAVALI KOCANIN, müvekkilenin dava dilekçesinde müvekkilenin talep etmiş olduğu;

1-........TL MANEVİ TAZMİNAT İLE NAFAKAYI ÖDEYECEĞİNE
(davacı kadına ödeyeceğine

2-çeyiz ve şahsi eşyalarını teslim edeceğine,
(davacıya teslim edeceğine)

3-davacı müvekkilenin de maddi tazminat talebinden vazgeçeceğine

ilişkin örnek aramıştım.Bunun protokolde ifade ediliş şeklinin ne olduğunu öğrenmek istemiştim. Burada protokolü mahkemeye sunmadan önce manevi tazminatın ödenmesini eşyaların teslimini şart koşmak, protokole de bu yönde talepleri olmadığını belirtmek daha mı iyi olur?
sayın Nizar, Sivas' ta ki boşanma davasında davacı olan müvekkilin çeyiz eşyalarını teslim edeceğini belirtmişti. Ama Hakim bana bu eşyaları listelememi istemişt. Bende bunun yerine taraflarla görüşüp çeyiz eşyalarının telsim edildiğini belirttim. Bence şu an boşanma açısından sanırım kozlar sizin elinizde. neden sonrasında yine uğraşan siz olasınız ki. Öncelikle talepleriniz yerine getirilsin sonrasında protokolü mahkemeye sunarsınız zaten. Ya eşyalar ve talepleriniz konusunda karşı taraf sözünü tutmazsa ve taraflar boşanmış olursa, karşı tarafa sizi olyalayıp duracaktır ve bu sefer yine uğraşan olacaksınız. bu benim şahsi görüşüm sadece bir fikir vermek istedim. saygılarımla.
Old 24-02-2011, 14:28   #19
yukselayca

müvekkilim eşinden anlaşmalı boşanmak istemektedir ve velayetin anneye verilmesi konusunda taraflar mutabıktır fakat şahsi münasebet konusunda anlaşamamaktalar.protokolde şahsi münasebet konusundan bahsetmesek ya da takdiri mahkemeye bırakıyoruz şeklinde bir ibare eklesek geçerli olur mu?

syg.
Old 24-02-2011, 16:41   #20
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan yukselayca
müvekkilim eşinden anlaşmalı boşanmak istemektedir ve velayetin anneye verilmesi konusunda taraflar mutabıktır fakat şahsi münasebet konusunda anlaşamamaktalar.protokolde şahsi münasebet konusundan bahsetmesek ya da takdiri mahkemeye bırakıyoruz şeklinde bir ibare eklesek geçerli olur mu?

syg.

Geçerli olur.
Old 24-02-2011, 17:02   #21
Av.Özlem PEKSÜSLÜ

Alıntı:
Yazan yukselayca

syg.

Bence tarafların beyanları alınmalıdır.Bunun üzerine hakimin bir düzenleme yapması daha sağlıklı olur diye düşünüyorum.
Old 24-02-2011, 22:34   #22
Av.Ömer Güntay

Alıntı:
Yazan yukselayca

syg.

Takdiri mahkemeye bırakırken protokolde "taraflar, davalı babanın (veya ananın) müşterek çocukla kişisel ilişki tesisinin ne surette olacağına ilişkin belirlemenin mahkemece yapılması ve bu belirlemeyi kabul ettikleri hususunda da anlaşmaya varmışladır." şeklinde geçirilmesi durumunda geçerli olur. (diye düşünüyorum.)
Saygılarımla.
Old 24-02-2011, 22:47   #23
Yücel Kocabaş

Bence, geçerli olmaz.
Tarafların her konuda anlaşmaları gerekir.
Kişisel ilişki konusunda anlaşamadıklarına ve diğer konulardaki kabulleri hakimi bağlamayacağına göre, dava çekişmeli boşanma davasına dönüşür ve hakim tarafları delillerini toplayarak bir karar verebilir.
Old 24-02-2011, 23:02   #24
Av.Ömer Güntay

Alıntı:
Yazan Yücel Kocabaş
Bence, geçerli olmaz.
Tarafların her konuda anlaşmaları gerekir.
Kişisel ilişki konusunda anlaşamadıklarına ve diğer konlardaki kabulleri hakimi bağlamayacağına göre, dava çekişmeli boşanma davasına dönüşür ve hakim tarafları delillerini toplayarak bir karar verebilir.

Değerli Üstadım,

Taraflardan biri, diğerinin çocukla şahsi münasebet tesisini kabul etmediğini, bunun çocuğun zararına olduğunu ama diğer konularda anlaştıkları için mahkemenin "bu konudaki" kararını (lehine/aleyhine nasıl tecelli ederse) kabul edeceğini söylese bu geçerli olmaz.

Ancak, kişisel ilişki de diğer tüm anlaşma konuları gibi ihtilafsız geçilmişse mahkeme bunun içeriğini belirleyebilir. Yani, işte temmuz ayında şu kadar, sömestr tatillerinde şu kadar, hafta sonları c.tesi 10.00 pazar 19:00' a kadar vs.vs... Bu ahvalde geçerli olabilir kanısındayım.

Mefhum-u muhalifinden bakıldığında da görüşümü destekleyecek bir durum olduğunu düşünüyorum: Tarafların ölçüsüz bir şekilde belirlediği (mesela senede 1 gün) kişisel ilişki maddesini hakim değiştirerek, düzelterek protokolü tasdik edebimektedir.

Saygılarımla.
Old 24-02-2011, 23:26   #25
mnguckaya

Gerek velayet, gerekse şahsi münasebet hususunun, anlaşma protokolünde düzenlenmesinin daha uygun olacağını düşünüyorum. Böylelikle ebeveyn ile çocuk arasında daha geniş bir ilişki kurulması sağlanmış olur.
Taraflar karşılıklı olarak anlaşarak çocukla kurulacak ilişkinin kapsamını daha geniş tutabilirler.

Anlaşmalı boşanmanın gerçekleşebilmesi için tarafların her konuda anlaşmaları gereklidir.

Antalya, 19.02.2002

B O Ş A N M A A N L A Ş M A S I

Taraflar; İsmail ve Ayşe’den olma 15.08.19.… doğumlu Mehmet ……… ile Necati ve Safiye’den olma 16.02.19…. doğumlu Dilek ….., aralarında mevcut bulunan evliliği sona erdirmek için, açılacak boşanma davasına esas olmak üzere ve aşağıdaki şekilde, Medeni Kanun’un, 166/3 maddesi uyarınca anlaşmışlardır.
1- Taraflar, boşanma kararı verildikten sonra, müşterek çocukları 01.07.1996 doğumlu Buse’nin velayetinin, Dilek ……..’da kalmasını kabul etmişlerdir. Mehmet …….., boşanma kararının kesinleşmesinden sonra, müşterek çocukları Buse için iştirak nafakası olarak, “15 Ağustos 2002” dahil olmak üzere her ayın 15’inde, 60.000.000.-TL’sı (Altmış milyon lira), “15 Ağustos 2002”den sonra her ayın 15’inde 100.000.000.-TL’sını (Yüz milyon lira), “Dilek …….” tarafından gösterilecek bir banka hesabına ödemeyi kabul ve taahhüt etmiştir.
Taraflar müşterek çocuk Buse’nin, baba Mehmet ……. ile şahsi münasebet sağlaması konusunda karşılıklı olarak anlaşmışlardır. Şöyle ki ;
“Hafta içinde, gündüz saatlerinde, (sabah saat 8:00 ile akşam 20:00 saatleri arasındaki bir zamanda) baba Mehmet …….., müşterek çocuk Buse’yi kreşte, okulda yada başka yerde makul süreyle (1-2 saat gibi) görebilir. Bu durumda müşterek çocuk Buse, hafta içi akşamları annesi Dilek ………..’ın yanında kalacaktır. Hafta sonları ise, Cuma günü kreş veya okul çıkışından başlamak üzere, Pazartesi günü kreş veya okul saatine kadar müşterek çocuk Buse, geceli–gündüzlü ve kesintisiz olmak üzere baba Mehmet …….’ın yanında kalacaktır. Dini bayramlarda arefe günü akşamından başlamak üzere, bayramın ikinci günü öğle saatlerine kadar geceli–gündüzlü ve kesintisiz olarak müşterek çocuk Buse, baba Mehmet ……..’ın yanında kalacaktır.
2- Taraflar, yukarıda zikredilen iştirak nafakası dışında, karşılıklı olarak birbirlerinden hiçbir şekilde maddi ve manevi tazminat, yoksulluk nafakası, yargılama giderleri ile ücreti vekalet gibi masrafları talep etmeyeceklerdir. Taraflar bu konuda birbirlerini ibra etmişlerdir.
3- Boşanma davasının açıldığı tarihe kadar, karı ve kocanın üzerinde tapulu mülk olarak gözüken taşınmaz mallar kimin adına kayıtlı ise boşanmadan sonra da onun üzerinde kalmaya devam edecektir. Taraflar bu yüzden birbirlerinden başkaca bir talepte bulunmayacaklardır.
4- Taraflar, evlilik birliği içinde müşterek kullandıkları “televizyon, buzdolabı, müzik seti” gibi beyaz eşyaları ile şahsi eşyalarını ve evlilikten önce ve evlilik birliği sırasında edinilen tüm ziynet eşyalarını geri almışlardır. Taraflar boşanmadan sonra, evlilik birliğine ilişkin menkul mallar konusunda hiçbir hak talebinde bulunmayacaklarını, şimdiden kabul ve taahhüt ederler.
5- Yargıç tarafından boşanma kararı verilmesi halinde, her iki taraf veya vekilleri, mahkemeye temyizden vazgeçtiklerine dair dilekçe vererek, boşanma kararını kesinleştireceklerdir.

Beş maddeden ibaret olan bu boşanma anlaşması, 19 Şubat 2002 Salı günü, Dilek ……… ve Dilek ……….. vekili Av. Rahmi ……… ile Mehmet ……… ve Mehmet …… vekili Av. M. Nehir GÜÇKAYA da olduğu halde, taraflar ve vekillerince başkaca bir istek ve talep olmadığından, okunup kabul edilerek imza edilmiştir. 19.02.2002

DAVACI DAVALI

DAVACI VEKİLİ DAVALI VEKİLİ

Old 24-02-2011, 23:35   #26
BALDIRAN

bende sayın Yücel KOCABAŞ gibi düşünüyorum.TMK 166/3 ün uygulanabilmesi için tarafların boşanma, boşanmanın mali sonuçlşarı, velayet, kişisel ilişkinin zamanı konularında anlaşmış olmaları gerekir. Taraflar, bu konulardan birinde bile anlaşamamaışlarsa, bu durumda davaya 166/3 olarak devam edilemez 166/1 olarak devam edilir. Hakimin müdahalesi, tarafların anlaştığı her hangi bir konuda(eğer bu konu hakkaniyete uygun değilse yada küçüğün menfaatine aykırıysa) olabilir, tarafların anlaşamadığı bir konuda hakim, müdahale edip protokolü düzenleyemez, kaldı ki bu halde dahi, taraflar, hakimin müdahalesini kabul etmek zorunda değildir, kabul etmezlerse, yine davaya çekişmeli boşanma davası olarak devam edilmelidir diye düşünüyorum.saygılar
Old 25-02-2011, 13:05   #27
Av.Özlem PEKSÜSLÜ

Tarafların beyanları alındıktan sonra hakimin müdahale edip belirlediği günleri taraflarında kabul etmesi durumunda bir sıkıntı çıkmayacağı düşüncesindeyim.

Fakat takdir mahkemenindir şeklinde ibare gerekçeli karara geçildiğinde bence daha sonra şikayetler söz konusu olabiliyor.Anlaşmalı boşanma da ben de tarafların her konuda anlaşmaları gerektiği düşüncesindeyim.Hakimin müdahale edip belirlediği günleri de kabul etmek gibi bir zorunlulukta yok.Fakat bu protokolde sağlanamıyorsa duruşmada da belirttiğim şekilde çözümlenebilir diye düşünüyorum.
Old 25-02-2011, 13:51   #28
Av. Engin EKİCİ

Alıntı:
Yazan yukselayca
...protokolde şahsi münasebet konusundan bahsetmesek ya da takdiri mahkemeye bırakıyoruz şeklinde bir ibare eklesek geçerli olur mu?

Sayın Yücel KOCABAŞ ile aynı kanıdayım. Zira Türk Medeni Kanunu 166/3 "...hakimin...boşanmanın malî sonuçları ile çocukların durumu hususunda taraflarca kabul edilecek düzenlemeyi uygun bulması şarttır." demektedir. Dolayısıyla taraflar çocuk ile şahsi münasebet tesisi konusunda da mahkeme önüne çıkmadan önce "anlaşmaya varmış" olmalıdırlar ki hakimde bu durumu "uygun" bulsun. Kanunun lafzından çıkan sonuç bence bu şekildedir.

Saygılarımla..
Old 25-02-2011, 14:07   #29
Av.Ömer Güntay

Alıntı:
Yazan Av. Engin EKİCİ
Sayın Yücel KOCABAŞ ile aynı kanıdayım. Zira Türk Medeni Kanunu 166/3 "...hakimin...boşanmanın malî sonuçları ile çocukların durumu hususunda taraflarca kabul edilecek düzenlemeyi uygun bulması şarttır." demektedir. Dolayısıyla taraflar çocuk ile şahsi münasebet tesisi konusunda da mahkeme önüne çıkmadan önce "anlaşmaya varmış" olmalıdırlar ki hakimde bu durumu "uygun" bulsun. Kanunun lafzından çıkan sonuç bence bu şekildedir.

Saygılarımla..

Kıymetli Üstadım,

"Kanun lafziyle ve ruhiyle temas ettiği....."

Saygılarımla.
Old 25-02-2011, 14:14   #30
Av. Engin EKİCİ

Alıntı:
Yazan Av.Ömer Güntay
"Kanun lafziyle ve ruhiyle temas ettiği....."
Ruhundan çıkan sonuç sizce başka mı sayın üstadım?

Saygılarımla..
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi