Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

mal rejiminin değişimi!!

Yanıt
Old 04-06-2007, 11:26   #1
av.efsun

Varsayılan mal rejiminin değişimi!!

merhaba arkadaşlar!!
bayan müvekkilim eşinden boşanmadan, malların paylaşılmasını istiyor. çünkü kocaya güvenmiyor ve zaten eşin geçimini sağlaması için parada vermiyor.
kocanın mal varlığı oldukça fazla ve malların büyük çoğunluğu 2002 den sonra edinilmiş. ben mal rejiminin mal ayrılığı şeklinde değiştirilmesi için bir dava açacağım. daha önce böyle bir olayla karşılaşan arkadaşlardan, tecrübelerini paylaşmalarını rica ediyorum. şimdiden çok teşekkürler..
Old 04-06-2007, 16:20   #2
Av.Murat Serezli

Sayın meslektaşım,
Mal rejiminin değişiklik neden istediğiniz anlayamadım?Evin geçimine katkısı olmayan eşe nafaka davası açılmalı bence....Mal ayrılığı rejimi geçmekle ne elde edeceksiniz anlayamadım?Bana sorarsanız aile konutu şerhi ile başlayın....Bunu tabi olayda eşin ailenin ekonomik varlığına ağır şekilde tehlikeye düşürdüğüne dair delilleriniz varsa mad 199 göre tasarruf hakkını kısıtlayın.....BOŞANMA KESİNLEŞMEDEN MAL PAYLAŞIMI YAPILAMIYACAĞINI BİLİYORSUNUZ MUTLAKA.........Malum 2. Hukuk Dairesi.........
Old 04-06-2007, 20:00   #3
OLCAYK

Malların çoğu 2002 den sonra edinilmişse, ve edinilmiş mallara katılma rejimi söz konusu ise sorun ne ben de anlayamadım. Ayrıca her ne kadar boşanma kesinleşmeden tasfiyeye gidilemiyorsa da, açılan tasfiye davasında tasfiyeye konu malların satılamaması yönünde tedbir kararı alınabiliyor.
Old 04-06-2007, 21:56   #4
recepbarlas

Varsayılan Önce boşanma

Taraflar boşanmadan malların paylaşımı olmaz.Yine mal rejiminin değiştirilmesi dava yoluyla olmaz.Anlaşarak olur.Önce boşanma..
Old 04-06-2007, 21:59   #5
OLCAYK

Söylediğimiz şeyler biraz farklı, elbette tasfiye boşanmayla olur ama dediğim gibi tedbir kararı alınabilir bir, ikincisi mal rejiminin değişitirilmesi ile ilgili özel hükümler var.
Old 05-06-2007, 07:58   #6
av.efsun

öncelikle herkese teşekkürler,
müvekkilim boşanmak istemiyor. ve koca üzerinde sayısız gayrımenkul var. öncelikle aile konutu şerhi koydurtsam, sadece tek ev için geçerli olacak ve buda işimize pek yaramaz.
ikincisi ise koca evin geçimini sağlamıyor evet. ben zaten nafaka davası açacağım.
asıl sorun ise kadın malların şimdiden paylaştırılmasını istiyor ve ilerde hak kaybı yaşamaktan korkuyor.
M.K.206 ya dayanarak, mal rejimini mal ayrılığı şeklinde değiştirirsek. daha önce edinilmiş mallara katılma rejimi olduğundan, önceki mallar paylaştırılmaz mı?
Old 06-06-2007, 13:34   #7
Av.Murat Serezli

MK madde 206/4 ve 225 kullanarak mal ayrılığına geçerek tasfiye talep etmek istiyorsunuz. Ancak evlilik devam ettiği müddetçe mümkün değil....
Açıkçası evlilik müessesini kadınların bu bakış açısı mahvediyor....Eğer mutlu değilsen boşanırsın, nafaka ve tazminatını alırsın Kocanın üzerinde bulunan bu sayısız taşınmaz nasıl edinildi? Hangi tarihte ve eşin buna katkısı var mı?Eğer malların alımında katkın varsa bunu da talep edersin.....Evlilik kurumuna en büyük zararı son yasal rejim verecektir. Şirket tasfiyesine dönen rejim tasfiyesi sayesinde kimileri evliliği sınıf atlama olarak görmektedir....
Sayın meslektaşım son sözlerimi sakın alınmayın, bu sözler gözlemlerime dayanarak tamamen kendiliğinden doğaçlama sözlerdir.
Old 06-06-2007, 13:47   #8
av.efsun

bende bu konuda sizinle aynı görüşü paylaşıyorum Metin Bey, emin olun. kadınlar boşanmaktan çok korkuyorlar. yoksa kötü giden ve mutsuz olduğun bir evliliği niye sürdürürsün ki?
galiba toplumun baskısı ve bir güvencelerinin olmayışı??
elimde bir dosya daha var bu şekilde. boşanma davası devam ediyor bayan boşanmak istemiyor ama mutsuz da.
görüşlerinizi paylaştığınız için teşekkürler.ben m.k.206 boşanmadan da uygulanabilir diye düşünüyordum.
Old 06-06-2007, 14:09   #9
Av.Burhan FILIZÖZÜ

Sayın av.efsun ;Sanıyorum http://www.kadinininsanhaklari.org/id_501 adresinden de bilgi bulunabilir. Bence, Edinilmiş Mallara Katılma Rejimi Mahkeme Kararı ile Mal ayrılığına dönüştürülmüş ise, sona ermiştir. Sona erdiğine göre tasfiye istenmesine engel bulunmamaktadır. Saygılarımla Av.Burhan FİLİZÖZÜ

10) Mal Rejimi nasıl sona erer?
Boşanma ile,
Evliliğin iptali ile
Ölümle,
Başka bir mal rejiminin kabulü ile sona erer.
11) Evlilik sona erdiğinde bu mallar nasıl paylaşılacaktır ?
Her eş, diğer eşte bulunan mallarını geri alır. ( md. 226 ve devamı)
12) Edinilmiş maldaki değer artışı nasıl hesaplanır?
Eşlerden biri diğer eşin bir mal edinmesine, sahip olduğu malın iyileştirilmesine veya korunmasına HİÇ VEYA BİR KARŞILIK ALMAKSIZIN katkıda bulunmuşsa, tasfiye sırasında bu malda ortaya çıkan değer artışı için KATKISI ORANINDA alacak hakkına sahip olur. Bu alacak o malın tasfiye sırasındaki değerine göre hesaplanır. Bir değer kaybı söz konusu olmuşsa katkının başlangıçtaki değeri esas alınır. (md.227)
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi