Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Soruşturma aşamasında adli kontrol talebi

Yanıt
Old 01-09-2009, 12:41   #1
üye16817

Varsayılan Soruşturma aşamasında adli kontrol talebi

Merhabalar,

Geçenlerde silahla adam yaralama(basit bir tıbbi müd. giderilebilecek nitelikte) suçundan şüpheli müvekkil hakkında soruşturma başlatılıp tutuklama kararı verildi. Yalnız adli kontrol kararı verilmesine bir engel de yoktu. Soruşturma aşamasında adli kontrol talebi ancak savcının isteği üzerine verilebildiğinden savcılığa bu yönde bir dilekçe vererek müvekkilin adli kontrol altında serbest bırakılmasını talep ettik. Dilekçeyi savcıya ben götürdüm. Savcı okuyunca oldukça şaşırdı. "Daha önce böyle bir şey görmedim, adli kontrolü uygun görseydim isterdim" şeklinde şaşkınlık yaşadı.

Meslektaşlara sorum, uygulana gelen böyle bir yöntem (savcıdan adli kontrol talebi) var mıdır? Yoksa savcı mı biraz acemi?
Old 01-09-2009, 13:09   #2
av.araf

CEZA MUHAKEMESİ KANUNU

MADDE 103- (1) Cumhuriyet savcısı, şüphelinin adli kontrol altına alınarak serbest bırakılmasını sulh ceza hakiminden isteyebilir. Hakkında tutuklama kararı verilmiş şüpheli ve müdafii de aynı istemde bulunabilirler. Bu halde sulh ceza hakimi, Cumhuriyet savcısı ile şüpheli ve müdafiini dinledikten sonra üç gün içinde karar verir.
Old 01-09-2009, 13:14   #3
av.araf

Sitede göz atarken adli kontrolün farklı açılardan tartışılmış olduğunu farkettim belki bu da işinize yarar.

http://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=26631
Old 01-09-2009, 13:19   #4
üye16817

Alıntı:
Yazan av.araf
CEZA MUHAKEMESİ KANUNU

MADDE 103- Cumhuriyet savcısı ile şüpheli ve müdafiini dinledikten sonra üç gün içinde karar verir.

İşin güldürücü tarafı, daha sonra savcıya dilekçenin akıbetini sorduğumda kem küm etti... Muhtemelen işleme dahi almamıştır. Cevabınız için teşekkürler. Ne yapalım, böyle yapa yapa öğreteceğiz biz de...
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi