Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Soruları Arşivi THS Hukuk Soruları alanına 2000-2007 yılları arasında gönderilmiş eski soruların arşivlendiği forum alanımız. Bu alan yeni mesajlara ve yanıtlara kapalıdır ve sadece arşiv amaçlı olarak yayında tutulmaktadır.

kiracı-ev sahibi problemii

Old 12-02-2002, 00:42   #1
barış

Varsayılan kiracı-ev sahibi problemii

Ben bir ev satın aldım,fakat eskı evsahıbının kıracısı evden cıkmak istemıyo.kiracı kira parasını odemedığı için eskı ev sahıbı dava açmış ve evden tahlıye kararı cıkartmış.eğer ev sahıbı parasını alırsa tahlıye kararını iptal etmesi sozkonusu olurmu?ayrıca bizim şu an yapmamız gereken nedir? bana ulaşın lutfen e-mail: baris_s5@hotmail.com

14-07-2000 18:13:09
Old 12-02-2002, 00:43   #2
A.Taşkın

Varsayılan YNT:kiracı-ev sahibi problemii

Eve oturmak amacıyla ihtiyacınız varsa yasal süreler içinde ihtiyaçtan tahliye davası açabilirsiniz. Eve kendinizin ihtiyacı olmasa bile eski evsahibinin aldığı tahliye kararını uygulayabilirsiniz. Eski evsahibinin kirayı alması tahliye kararını tek başına ortadan kaldırmaz.

15-07-2000 12:09:14
Old 12-02-2002, 00:44   #3
armagan

Sayın Barış,
Her ne kadar evi satın almakla eski ev sahibinin kira sözleşmesinden
doğan haklarını da devir almış iseniz de,tahliye etme hakkı kira sözleşmesinden doğmadığından, eski ev sahibinin tahliye kararını uygulayabilmeniz için, eski ev sahibinin dava haklarını da size devretmiş olması gerekir.

İhtiyaç nedeni ile dava açma yolu için, satın alma tarihinden
itibaren bir ay içinde ihtarname çekmeniz gerektiğinden acele
karar vermeniz gerekiyor. Süreyi kaçırmanız halinde eski ev sahibinin
yapmış olduğu eski sözleşmeye göre yeniden sürelerin hesaplanması gerekir. Kira sözleşmesinin başlangıç tarihine göre hesaplanacak bu
süre zararınıza da işleyebilir.

Şu anda yapmanız gereken bir avukattan profesyonelce
yardım almaktır. Sanal ortamdan alacağınız bilgiler
tahliye davasını tek başınıza taşımanıza yetmez; ağırdır.

17-07-2000 23:00:04
Old 12-02-2002, 00:45   #4
seyyah

sayın armağan,
barış isimli katılımcıya gönderilen mesajınızı okudum. adı geçen katılımcının bir avukatın profesyonel yardımından yararlanması yolundaki öğüdünüze tam olarak iştirak ediyorum. ancak küçük bir sorum olacak, acaba eski ev sahibi (kiralayan) kiracısını kira parasının ödenmemesi nedeniyle akde aykırılık nedeniyle tahliye davası yahut icra takibi sonucunda tahliye durumunda ise bu durum kira sözleşmesinden kaynaklanmış bir tahliye ve bu itibarla da yeni malik bakımından da ileri sürülebilir bir hak niteliğine bürünür mü dersiniz? yanıtınızı bekliyorum.

17-07-2000 23:23:27
Old 12-02-2002, 00:46   #5
armagan

Sayın Seyyah,
Her ne kadar ortada tek bir kira sözleşmesi var ise de, kira ilişkisi
satımdan önce ve satımdan sonra başka kişilerle kurulmuş olduğundan,
yeni malikin kira ilişkisi satımdan sonra başladığından, satımdan önceki olayların yeni malikle olan kira sözleşmesinden doğduğu ileri
sürülemez. Bu olaylar eski kiralayanın kira ilişkisinden (kira sözleşmesinden) doğmuş olmakla yeni malik bu olaylara dayanarak dava
hakkına sahip değildir.

Kiracı yeni malike kiralarını hep zamanında yatırmış ise temerrüde düşmemiş demektir. Eski kiralayana karşı temerrüde düşmesi, yeni malikle arasındaki kira ilişkisinden, kira sözleşmesinden
kaynaklanmamaktadır.

Yeni malikin kira sözleşmesinden doğan hakları malik olduktan sonra
doğar. Malik olmadan önce kiracının temerrüde düşmesi yeni malike
dava hakkı vermez. Ancak; yeni malik eski kiralayandan dava haklarını
da ayrıca devir alırsa, ayrı bir hak olarak kiracıya karşı açılmış
dava ve icra takiplerini sürdürerek tahliyesini isteyebilir. Bu nedenle yeni malikin dava hakkı kira sözleşmesinden değil, devraldığı dava hakkından doğar.

İlk mesajımın ilk paragrafındaki ifade eksikliğini aşağıdaki biçimde
değiştirmekle gidereceğimi umuyorum:

Her ne kadar evi satın almakla eski ev sahibinin kira sözleşmesinden doğan haklarını da devralmış iseniz de, tahliye etme hakkı sizin kira ilişkinizden doğmadığından, eski kiralayanın kira ilişkisinden doğduğundan, eski kiralayanın tahliye hakkını kullanabilmeniz için eski
kiralayanın dava haklarını da size ayrıca devretmiş olması gerekir.

Gösterdiğiniz ilgiye ve ilk mesajımın yetersizliği uyarınıza teşekkür ederim.

Ayrıca, bir yanlış anlamaya neden olmaması için eklemek zorundayım ki, kiranın ödenmemesi akde aykırılık sayılmaz, kendi başına ayrı bir
tahliye nedenidir. Akde aykırılık sözleşmenin kurallarına uygun davranmama halleridir. Örneğin, kiralananın amacı dışında kullanılması
(dükkan olarak kiralanmış yerin depo olarak kullanılması vs)

Herkesin kendi evinde mutlu olması ve kiracılığın yok olması dileklerimle....

20-07-2000 00:06:46

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi