Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Azilname - Vekalet Ücreti- Dosya İadesi

Yanıt
Old 11-04-2008, 11:59   #1
Av. Mehmet Demirezen

Varsayılan Azilname - Vekalet Ücreti- Dosya İadesi

Sayın Meslektaşlarım
Müvekkilliğini yaptığım iki farklı şiketin vekilliğinden ''gördükleri luzum üzerine'' azledildim.

Açılmış olan yaklaşık 1000 adet icra dosyası belirli periyotlarla açıldı.Bu dosyalar için tarafıma hiçbir masraf verilmedi,yapılan tahsilatlardan bir sonraki grup dosyanın masrafı karşılandı.
Yapılmış olan tahsilatlardan büyük kısmı müvekkillere ödendi. Ancak tahsilat yapılan dosyalardan vekalet ücret sözleşmesine göre tarafıma ait olan ve tahsilat yapılmayan dosylardan da azledilmemden dolayı yüklü bir şekilde vekalet ücret alacağım kaldı.

Şimdi bu şirketlerin vekilliğini yeni üstlenen Meslektaşımdan 3 gün içinde açılmamış olan evrak asıllarını ve açılmış olan icra dosylarının da evrak asıllarıyla birlikte kendi adresine teslim edilmesini aksi taktirde aleyhime yasal yollara başvurulacağı ihtarını aldım.

Şimdi müvekkile henüz teslim edilmeyen tahsilata alacağımın bir kısmına karşılık el koyma hakkım varmı? (bu teslim edilmeyen kısım tahsilat yapılan dosyalardan hak ettiğim vekalet ücretini bile karşılamıyor.) kalan kısmı içinde tüm evraklar üzerinde hapis hakkımı kullanabilirmiyim?

Eski müvekkiller aleyhine takip yapacağım için onlara karşı herhangi bir sorumluluk altına girmek istemiyorum. Konu hakkında tecrübesi olan Meslektaşlarımdan yardımlarını bekliyorum.
Saygılarımla
Old 11-04-2008, 14:43   #2
ebrus

Bildiğim kadarıyla öncelikle azleden müvekkillerinize hapis hakkınızı kullanacağınıza dair yazılı olarak bildirimde (ihtarname) bulunmanız gerekmekte. Ancak bence siz hem hapis hakkınızı kullandığınızı hem de haksız olarak azledildiğiniz için tüm vekalet ücretlerinizin tutarı ile ödenmediği takdirde yasal takibe girişeceğiniz ihtarını aynı ihtarnamede belirtin. Yasal bildirimi mutlaka yapın aksi takdirde haklı alacağınız olduğu halde sizi hizmet sebeiyle emniyeti suistimalle suçlayabilirler. İhtarnamenizde yaptığınız tüm işleri tahsil ettiğiniz ve tahsil edilmediği halde haksız azil nedeniyle hak ettiğiniz tüm vekalet ücretlerinin toplamını belirtin. Hapis hakkına yetmeyen kısmı için de yasal takip yapın. Başarılar dilerim.
Old 11-04-2008, 15:16   #3
Gamze Dülger

Öncelikle,size ihtarname keşide eden meslektaşımın davranışını hoş görmedim.
Ancak meslek gurubu olarak suçun öncelikle "Biz avukatlarda olduğunu " (olayla ilgisi yoktur) düşündüğümden sadece kınamakla yetiniyorum.Meslektaş en azından ihtarname keşidesinden önce,sizinle görüşmeli ve alacağınızla ilgili girişimlerde bulunabilmeliydi.Bu benim şahsi kanaatimdir.

Neticede ise ;

1136 sayılı Avukatlık Kanunu
AVUKATIN DOSYA SAKLAMASI VE HAPİS HAKKI

Madde 39 - Avukat, kendisine tevdi olunan evrakı, vekâletin sona ermesinden itibaren üç yıl süre ile saklamakla yükümlüdür. Şu kadar ki, evrakın, geri alınması müvekkile yazı ile bildirilmiş olduğu hallerde saklama yükümlülüğü, bildirme tarihinden itibaren üç ayın sonunda sona erer.
Avukat, ücreti ve yapmış olduğu giderleri kendisine ödenmedikçe, elinde bulunan evrakı geri vermekle yükümlü değildir.

Bu maddeden anlaşılan "evrakın avukat tarafından müvekkiline iade isteminde bulunulması halinde sorumluluk üç ayın sonunda sona ermektedir"
olayınızda ise ihtarname ile evrak asıllarının sizden talep edilmiş olma durumu sözkonusudur.
Bana göre;
Tüm alacak miktarınız dosya bilgileri ve numaraları ile çıkarılarak;
"A.K. 39 madde gereği tüm ücret (eğer kazanılmış bir ücret var ise açıkça bildirilerek ) ve giderlerin ... ibaret olduğu ve bu giderlerin ... süre içinde ödenmesi halinde tarafınızda bulunan evrak asıllarının ilgiliye teslim edileceği aksi takdirde aynı madde gereği bu ücret ve giderler ödenene kadar hapis hakkınızı kullanacağınızı " bildiren bir ihtarname keşide etmeniz uygun olacaktır.
Büyük bir ihtimalle bu husus suç duyurusu ve yargılama konusu olabileceğinden hesabınızı titizlikle yapmanız menfaatiniz gereğidir.
Bana göre yine bu dosyalara ait tüm alacak tutarı ve masraflar çıkarılarak miktar itibarıyla hangi mahkeme görevli ise bir hapis hakkı kararı çıkartmanız durumunuzu daha da güçlendirecektir.
Çünkü hapis hakkı bana göre, mahkemeler aracılığı ile kullanılmalı ve suç teşkil edebilecek iddialara karşı hukuki korunmadan faydalanılmalıdır.
Bu konuda Sn.Gizem Yeşilova Özyılmaz'ın makalesini incelemenizi tavsiye ederim.
http://www.turkhukuksitesi.com/makale_749.htm
Saygılarımla
Old 13-04-2008, 13:25   #4
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Mehmet Demirezen
Şimdi müvekkile henüz teslim edilmeyen tahsilata alacağımın bir kısmına karşılık el koyma hakkım varmı? (bu teslim edilmeyen kısım tahsilat yapılan dosyalardan hak ettiğim vekalet ücretini bile karşılamıyor.) kalan kısmı içinde tüm evraklar üzerinde hapis hakkımı kullanabilirmiyim?

Sayın Demirezen, meslek kurallarından konuyla ilgili olanları aktarıyorum:

Alıntı:
AVUKATLIK MESLEK KURALLARI

Müvekkil adına alınan paralar ve başkaca değerler geciktirilmeksizin müvekkile duyurulur ve verilir. Müvekkille ilgili hesap varsa uygun sürelerde durum yazıyla bildirilir.

Avukat, “hapis hakkı” nı alacağı ile orantılı olarak kullanabilir.

Bir takım tahsilattan söz etmektesiniz. Bunların miktarı ve ne zaman tahsil edildiğini bilmiyoruz. Müvekkil ile aranızda anlaşma yoksa, bu tahsilatlar makul bir sürede mi sizde bulunmaktadır?

Bence meslek kuralları ile kendi durumunuzu karşılaştırın. Dimyat'a pirince giderken evdeki bulgurdan olmayın.

Saygılarımla
Old 14-04-2008, 11:08   #5
ezgi48

Size,ihtarname yolu ile ulaşan meslaktaşı kınıyorum,bugün size yarın ona olacağından eminim bu davranışın,görüşlerini sunan arkadaşlardan farklı birşey söylemek mümkün değil,kolay gelsin
Old 14-04-2008, 16:08   #6
Av.muhittinköylüoğlu

benim anlamadığım bir mesele var.bir avukat 1000 tane icra takibi yapmışsa bunları belirli periyotlar ile de yapsa tahminimce 100 er adet olarak yapmıştır.masraf almadan 100 adet icra takibi nasıl yapılır.ortalama 100 adet olsa ve ortalama dosya başına en az 25.00 ytl masraf yapılsa eder 2.500.ytl .peki avukat niye kendini riske atarak böyle bir icra işi alır.Bu şekilde iş almak meslek kurallarına uygunmudur.Bu yönleri de tartışmak ve biraz düşünmek gerekmez mi.Bizler adeta hiç hata yapmayan insanlarmıyız.yada hata yapmak gibi hak ve özgürlüğümüz mü var.
Bu tarz icra takiplerinin mesleki tecrübelerimle taksitçi işi olduğunu tahmin edebiliyorum.taksitçi işlerini de hiç yapmamaış olmakla birlikte çalışma tarzını da az çok biliyorum.Dikkatimi çeken hususu da belirtmeden geçemeyeceğim.Haciz mahallerinde avukatlarla kavga çoğunlukla taksitçi işlerinde oluyor.acaba tesadüf mü.Ya da meselenin altında yatan nedir.bazı bürolarda (taksitçi işi yapan) sadece ve sadece senet tanzim eden birimler olduğuna ilişkin rivayet ve hatta kesin beyanlar var.özellikle harbiyede bir büronun yaptıklarından icra memurları bile artık şikayetçi.Ve bu büroların ortak özelliği müvekkillerinden masraf almadan iş yapmaları.Başkaca hususlar da var. ama şimdilik girmeyeyim.kısacası iğne çuvaldız kuralını biz hiç hatırlamayacakmıyız.
Old 15-04-2008, 12:58   #7
Av. Mehmet Demirezen

Alıntı:
Bu tarz icra takiplerinin mesleki tecrübelerimle taksitçi işi olduğunu tahmin edebiliyorum.taksitçi işlerini de hiç yapmamaış olmakla birlikte çalışma tarzını da az çok biliyorum.Dikkatimi çeken hususu da belirtmeden geçemeyeceğim.Haciz mahallerinde avukatlarla kavga çoğunlukla taksitçi işlerinde oluyor.acaba tesadüf mü.Ya da meselenin altında yatan nedir.bazı bürolarda (taksitçi işi yapan) sadece ve sadece senet tanzim eden birimler olduğuna ilişkin rivayet ve hatta kesin beyanlar var
Sayın muhittinköylüoğlu öncelikle bu başlık altında konuyu meslektaşlarımdan yardım almak amacıyla açtım.
yani konumuz ''taksitci büro'' değil bir meslektaşınızın bir konuda yardım talebidir.
Ayrıca bir hukukçu olarak kulaktan duyma dedikodu ve beyanları dayanak göstererek benden ''taksitçi büro'' gibi amiyane bir tabiri üzerime alıp kendime çuvaldız batırmamı mı bekliyorsunuz? Ben sahibine iade etmeyi tercih ediyorum.

Tahminlerinizle,rivayetlerle, yada kesin beyanlar la (kesin beyan nedir? kim karar verdi kesin olduğuna?)bir hukukçu olarak(öyle zannediyorum??) meslektaşlarınızı aynı çevreden insanların buluştuğu kamuya açık bir platformda yargılama ve onlara etiket takma hakkını nerden buluyorsunuz?

Sayın muhittinköylüoğlu bu sitede özellikle de meslektaşların soruları bölümünde hukuki niteliği olan konular tartışılıyor, rivayetler değil. Rivayetler hakkında değerli beynalarda bulunacağnız eminim bir çok dedikodu sitesi vardır.
Old 05-02-2009, 14:39   #8
namutenahi

Varsayılan başka bir soru

merhaba,

ben bu soruda belki "ihtar çeken avukat" durumunda olabilecek bir cepheden soru soracağım.

avukatını azletmiş olan müvekkil, bana vekaletname çıkardı. önceki avukat da hukukumuz olan bir meslektaş, ancak dosya iadesi konusunda bir sorun çıkabileceğini düşünmekteyim.

dosyanın iadesi için ihtar çekmeyi ben de çok uygun görmüyorum.

nasıl bir usul önerirsiniz?
Old 05-02-2009, 23:01   #9
Av.Özlem PEKSÜSLÜ

Alıntı:
Yazan Av.muhittinköylüoğlu
benim anlamadığım bir mesele var.bir avukat 1000 tane icra takibi yapmışsa bunları belirli periyotlar ile de yapsa tahminimce 100 er adet olarak yapmıştır.masraf almadan 100 adet icra takibi nasıl yapılır.ortalama 100 adet olsa ve ortalama dosya başına en az 25.00 ytl masraf yapılsa eder 2.500.ytl .peki avukat niye kendini riske atarak böyle bir icra işi alır.Bu şekilde iş almak meslek kurallarına uygunmudur.Bu yönleri de tartışmak ve biraz düşünmek gerekmez mi.Bizler adeta hiç hata yapmayan insanlarmıyız.yada hata yapmak gibi hak ve özgürlüğümüz mü var.
Bu tarz icra takiplerinin mesleki tecrübelerimle taksitçi işi olduğunu tahmin edebiliyorum.taksitçi işlerini de hiç yapmamaış olmakla birlikte çalışma tarzını da az çok biliyorum.Dikkatimi çeken hususu da belirtmeden geçemeyeceğim.Haciz mahallerinde avukatlarla kavga çoğunlukla taksitçi işlerinde oluyor.acaba tesadüf mü.Ya da meselenin altında yatan nedir.bazı bürolarda (taksitçi işi yapan) sadece ve sadece senet tanzim eden birimler olduğuna ilişkin rivayet ve hatta kesin beyanlar var.özellikle harbiyede bir büronun yaptıklarından icra memurları bile artık şikayetçi.Ve bu büroların ortak özelliği müvekkillerinden masraf almadan iş yapmaları.Başkaca hususlar da var. ama şimdilik girmeyeyim.kısacası iğne çuvaldız kuralını biz hiç hatırlamayacakmıyız.

Size sonuna kadar katılıyorum.Saygılarımla
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi