Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Ziynet

Konuyu Kilitleyin
Old 22-07-2020, 11:46   #1
Konuk

İnceleme Ziynet

Merhabalar, ben anlaşmalı olarak 2018 yılında boşandım. Ziynetten feragat ettiğime dair bir beyanda bulunmadım. Kişisel eşya olduğu için zamanaşımı yoktur diye biliyorum. Ziynet davası açmayı düşünüyorum delillerim var. Fakat anlaşmalı boşanma protokolündeki maddeleri tam olarak şu an hatırlamıyorum. Adliyeden istetebilirim. Sorum şu; eğer protokolde taşınır taşınmaz eşya alacağım yoktur maddesi varsa bu maddeden dolayı ziynetten feragat etmiş mi sayılırım yani?
Old 22-07-2020, 17:17   #2
av.murat kılıç

Sayın Katılımcı,

-Anlaşmalı boşanma yaptığınızı ve imzaladığınız protokolde "taşınır taşınmaz eşya alacağım yoktur" ifadesinin ziynet alacağı davası açmanıza engel olup olmayacağını sormaktasınız.

-Hukukta eşya kavramı şeyler demek olup maddi varlığı olan her türlü şeye eşya denir. Dolayısı ile protokolde yazdığınız eşya kavramı sizin ziynet eşyanızı da kapsamaktadır. Böyle bir feragat beyanınız varsa ziynet eşyası alacağı davası açmaya hakkınızın olmadığını düşünüyorum.
Old 23-07-2020, 11:01   #3
Konuk

İnceleme Ziynet

Cevabınız için teşekkür ederim. Protokolde menkul gayrimenkul alacakları yoktur. Diye geçiyorsa. Daha sonradan kişisel eşya takı olarak dava açılamaz mı?
Old 23-07-2020, 14:31   #4
av.murat kılıç

Alıntı:
Yazan Konuk
Cevabınız için teşekkür ederim. Protokolde menkul gayrimenkul alacakları yoktur. Diye geçiyorsa. Daha sonradan kişisel eşya takı olarak dava açılamaz mı?

Merhaba

Bu sorunuz için de yukarıda ki cevabım geçerlidir.
Old 23-07-2020, 16:39   #5
Konuk

İnceleme Ziynet

Teşekkür ederim. Bir sorum daha var; 250 bin liralık bir ziynet davası açılırsa harç ne kadar olur?
Old 24-07-2020, 06:01   #6
av.murat kılıç

Alıntı:
Yazan Konuk
Teşekkür ederim. Bir sorum daha var; 250 bin liralık bir ziynet davası açılırsa harç ne kadar olur?

Merhaba

-250 bin TL lik dava açarsanız; başvuru harcı 54,40 TL + Peşin Harç (binde 68,31 den) 4269,00 TL + 500 TL civarında bilirkişi masrafı + posta masrafları ödersiniz.

-Dava aleyhinize sonuçlanırsa ve davada karşı tarafın avukatı olması durumunda 25.950,00 TL de vekalet ücreti ödemek durumunda kalabilirsiniz. Bu nedenlerle hak kaybına uğramamak için dava açmadan önce bir avukattan hukuki yardım almanızı öneriyoruz.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi