Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Etek Boyu Ölçen Polis

Yanıt
Old 11-05-2006, 11:27   #1
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Varsayılan Etek Boyu Ölçen Polis

Bir polis, Emniyet'in önünde 'eteği kısa' diye bir liseliyi dövdü. Anne: Güvenli diye kızı okula oradan yolluyorduk, şimdi polis görünce ağlıyor

RADİKAL - İSTANBUL - Maltepe Kız Meslek Lisesi'nde okuyan 16 yaşındaki Ö.S. geçen cuma günü üç arkadaşıyla okula gidiyordu. Markete uğradı. Alışveriş yaptıktan sonra arkadaşlarını üstgeçitte beklemeye başladı. O sırada yanına bir polis memuru geldi. 'Sen bu etekle okula mı gidiyorsun' dedi. Ö.S.'yi tartaklamaya başladı. O sırada okula giden iki öğretmeni de saldırıyı gördü. Belki de onların sayesinde cesaretini topladı, şikâyetçi oldu. Maltepe İlçe Emniyet Müdürlüğü, polis memuru Dursun Ali Morgül hakkında soruşturma başlattı.
İstanbul Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah ise olayda dayak görülmediğini belirterek, polis memurunun da "karşısında çocuğunu görmüş gibi olduğu, onun için uyardığı" şeklinde ifadede bulunduğunu söyledi. Celalettin Cerrah, polis memurunun psikolojik durumunun da inceleneceğini vurguladı.
Ö.S. 5 Mayıs'ta yaşadığı olayı şöyle anlattı: "Dört kişiydik. Ben markete girdim, alışveriş yaptım çıktım. Bu sırada iki arkadaşım da emniyet müdürlüğünün karşısındaki bankta oturuyordu. Polis arkadaşların yanına gitmiş. 'Bu mini eteklerle burada oturamazsınız. Sizde edep ar yok mu' demiş. Sonra benim yanıma geldi. 'Sen bu etekle okula mı gidiyorsun' dedi. Ben cevap veremeden ayaklarıma tekme attı. Omuzumdan tutup beni merdivenlerden fırlattı. Tutunmasam yuvarlanacaktım. O sırada biri sınıf hocam iki öğretmen geliyordu. Onlar da polisin beni ittiğini gördü. Okula gittiğimde hocalarım şikâyetçi olmam gerektiğini söyledi."
Maltepe İlçe Emniyet Müdürlüğü'ne şikâyette bulunmaya giden Ö.S, kendisine tekme atan polisi tarif etti. Görevliler "Bizde öyle bir polis yok" dedi ve Ö.S.'yi Çocuk Büro Amirliği'ne yönlendirdi. Oradaki kadın başkomiser Ö.S.'yle yakından ilgilendi. Tekrar ilçe emniyet müdülüğüne giderek kamera görüntülerini istemesini tembih etti. Ö.S. emniyete gidip görüntüleri izlemek istediğini söyleyince önce bilgisayarların bozuk olduğu söylendi. Ö.S. ısrar etti. Binanın dışındaki kameradan çekilen görüntüleri polislerle beraber seyrettiler. Kendisine saldıran polis memuru görüntülerdeydi.

Psikolojisi bozuldu
Ö.S, bankta oturan iki arkadaşıyla birlikte Kartal Cumhuriyet Savcılığı'na şikayette bulundu. Ö.S'nin annesi, Havva S. ise aynı akşam savcılıkta kzının da polis memurunun da ifade verdiklerini belirterek, "Tanık öğretmenler de savcılıkta ifade verdi. Polis ifadesinde kendimi öyle davranmak zorunda hissettim dedi. Kızımın psikolojisi bozuldu. Polis görünce ağlıyor, tek başına evde duramıyor" dedi. Adli Tıp'ta muayene edilen Ö.S.'nin raporu tutuldu.
İdari tahkikat başlatıldı
Önceki gün annesinin okuldan almaya gittiği Ö.S. dönüş yolunda karakolun önünde yine aynı polisin durduğunu görünce moralinin bozulduğunu söyleyerek, "Kendimi zor tuttum. Onu görünce, içimden gidip ona bağırmak geldi" diye duygularını özetledi. Olayın ardından Maltepe İlçe Emniyet Müdürlüğü yetkilileri, konuyla ilgili idari tahkikatın başlatıldığını söyledi.
Yetkililer, "Bu konuyla ilgili, memurun da karşı tarafın da ifadeleri alınacak. Şikâyetleri duyduktan sonra polis memuru hakkında soruşturma başlattık. Soruşturma başlatılması olayı doğrudur yanlıştır diye değil, böyle bir iddia var, araştırılacak. Eğer böyle bir konu varsa gereği yapılır. Bir hafta içinde soruşturma sonuçlanacak" dedi.
http://www.radikal.com.tr/haber.php?haberno=187006
Old 11-05-2006, 13:02   #2
Veysel

Habibe hanım; olayı gazeteden ilk okuyanlardan biriyim. İlginç olan olaydan çok, olaya dolaylı da olsa taraf olup beyanat verenler. Sayın Cerrah' ın yaklaşımı zaten olayın az çok ne şekilde biteceğinin bir göstergesi. Muhtemelen ; Memur beyin ya psikolojisi bozuk çıkacak, ya kamera görüntüleri birimler arasında gidip gelmekten kaybolacak, yada " bir baba olarak kendisini o kızın babasının yerine koyup çocuğu uyarmış ne var bunda uğraşmaya değmez" denilip olay kapatılacak. Bir diğer ilginç nokta ; gazetedeki haberin altında yorum yapan bir eğitimcinin " ben bir polisin durup dururken öğrenciye niye etek boyun kısa diye soracağına ve hırpalayacağına ihtimal vermiyorum." sözleriydi. Böyle eğitimcilerimiz bolca olduğu sürece polise kızmaya pek hakkımız yok. Allahtan adam beni tahrik etti dememiş, O zaman olayla biraz daha ilgilenmek zorunda kalacaktınız. Saygılarımla.
Old 12-05-2006, 19:55   #3
ersa44

polisin bu işe karışması bence doğru değil çünkü değil polisin hiç kimsenin böyle bir şeye karışmaya hakkı yok buna rağmen olayın fazla büyütülmemesi gerekir çünkü günlük yaşantımızda bundan daha ağır vakıalar var.
Old 13-05-2006, 14:52   #4
NİLGÜN SEYMEN

Karar Aksayan işler..!

Büyük bir ihtimalle bu yazacaklarımı havayı biraz olsun yumuşatmak için yazmaktayım..
Ben dua ediyorum teknoloji daha ileri boyutlara kadar çıkmasın..düşünsenize;polisin elinde son derece gelişmiş dedektörler..
Siz evden son derece karmakarışık bir psikolojiyle çıkmış yürümektesiniz..ve aklınızdan çılgınca düşünceler fiiliyata dökülmese de geçmekte..!
Çocuğunuza kızmışsınız..,ya da eşiniz..kayınvalideniz..ev sahibiniz..,taksitlerini ödeyemediğiniz galeri sahibinin zaten sizi kazıkladığını falan da düşünmektesiniz..
Ya da elinizdeki maaş daha ayın 15 inde tükenmiş..
evde çoluk çocuk üzerinize üzerinize gelmekte..

Beyninizden bolca miktarda kuru kafalar yıldırım hızıyla bir film şeridi gibi seyretmekteyken..
Tam karşınızda tam techizatlı bir polis ekibi..
-Hadi bakalım ..!Düşünce suçluları olarak 2. bir hapishane inşaatına bile başlarlar..
Vallahi ben teknolojinin böyle formatlara ulaşmasından endişe duymatayım..
Beynimin içindekiler bana kalsın..tek özgürlüğüm onlar..!

Ayrıca ben de bir kız çocuk annesiyim..benim kızım NAMIK KEMAL ilköğretim okuluna giderken daha 5.sınıfta etek içine tayt giyerek çıkardı yola..
Çelebi mehmet lisesine giderken de eteklerini kıvırttığını falan da görmedim..
AYRICA..;
Kısa giyene de saygıyla bakarım..türban takana da..!
Güvenliğimizi emanet ettiğimiz polis brimine bu tarz yaklaşımları asla yakıştıramam..mutlaka ..suçlu olan memura hakettiği ceza verilecektir diye düşünmekteyim..
Saygılar/nilgün
13.05.2006/15.50
Old 14-05-2006, 14:07   #5
mbgisfree

polis polis polis bu işi abartmanın anlamı yok bence bazı kesimlerde polisi düşman olarak görüyoruz oysaki polis pvsk'nın1. maddesindede belirtildiği gibi '' Madde 1 - Polis, asayişi amme, şahıs, tasarruf emniyetini ve mesken masuni-
yetini korur. Halkın ırz, can ve malını muhafaza ve ammenin istirahatini temin
eder.
Yardım istiyenlerle yardıma muhtaç olan çocuk, alil ve acizlere muavenet
eder. Kanun ve nizamnamelerinin kendisine verdiği vazifeleri yapar.''
bu olayda polisin yaptığının doğru olduğunu söylemiyorum ama bu medya bozuntusu neden işi bu kadar abartıyo anlamış değilim neyse uzatmayayım anlayan ne demek istediğimi anlamıştır herkese mutlu huzurlu günler
mbgisfree@hotmail.com
Old 14-05-2006, 19:18   #6
justicewarior

sayın memur bey neyı ne sekılde nasıl gordu bılemeyız ama karısması yıne de yanlıs dogrusu polısın gorevlerı ne ıse onları yerıne getırmesı yeter dogrusu.toplumsal hayatta parkta bahcede kampuste her yerde su gozler neler gormekte cevresınde ınsan oldugunu unursamadan neler yapanı var ama yıne de mudahale edılemez brakın ınsanlar ozgurce yasamalı rahatsız mı oluyosunuz ceker gıdersınız bazen de kendı rahatınızdan feragat edeceksınız cunku laf soyledı mı senden kotusu yok sana ne kahyasımısın gıbı laflar soylenır.cunku ben hatıceye degıl netıceye bakan bırıyım oyle kısıler ayrılıp baska baska hayatları alt ust olmakta evlılık zamanı geldımı de gecmıslerını gızlemek ıcın dokuz kılıga gırmekteler yada kader kurbanı olu vermekteler.ınsanlar once kendısını duzeltmelı sen ıyı ol kı cevre de ıyı olur.
Old 25-05-2006, 09:49   #7
NİLGÜN SEYMEN

Karar Özgürlüklerimiz

Hatırlar mısınız bilmem geçen yıllarda parklarda oturan çiftlere de
-BANK YASAĞI MAHKÜMİYETİ getirilmiş,hatta bu cilalıtaş uygulamasından evli çiftler bile payını almıştı..
Lütfen ..bu parktaki güneş..sadece tek tek oturan tercihen orta yaş üzeri
insanlara aittir..siz gidiniz evinizin terasında güneşleniniz..
Ya kardeşim ya evinde teras olmayanlar ne yapsın..?
************************************************** **
OLMAMALI AMA OLUYOR bu tarz garip VE ÇAĞDIŞI uygulamalar..
Düzeltmek zorunda olduğumuz kesin bu tarz özgürlüklerin kısıtlanmasının demokrasi ile bağdaşamayacağının her camiaya anlatılması gerekmektedir..

Bir CUMHURİYET rejiminde en büyük servetimiz başkalarını rahatsız etmemek koşulu ile -kişisel özgürlüklere saygıdır-diye düşünmekteyim..
sevgiyle kalınız
25.05.2006
10.48
bursa
Old 22-08-2006, 17:41   #8
hilal ozan

Yine "Ancak Türkiye'de olur!" denilebilecek bir olay. en vahim olan da toplumumuzun can ve mal güvenliğinden sorumlu,kolluk kuvveti olan bir polisin bu davranışı gerçekleştirmesi!!!! tasvip edilmesi kesinlikle mümkün olmayan bir olay... kanaatimce polisler mesleğe alınırken çok daha dikkatli davranılmalı ve eğitimleri de daha uzun sürmeli,daha disiplinli,daha bilgili olmaları sağlanmalı.psikolojileri sürekli kontrol edilmeli ki toplumla bu kadar içiçe olmanın yoruculuğu ve mesleğin ağırlığı altında sağlam durabilsinler... böyle bir olayın bir daha gerçekleşmemesi dileği ile....
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi