Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Soruları Hukukçu olmayan üyelerimizin hukukla ilgili sorularına ayrılmış iletişim alanı. Lütfen Dikkat : THS bir hukuki danışmanlık sitesi değildir ve bu foruma da "hukuki danışma" niteliği taşıyan sorular yöneltilemez. Alanda soru sormadan önce lütfen Hukuk Soruları Alanı Kural ve İlkelerimizi okuyunuz.

Mirasın Reddinde Reddedenin Eşine Murisin Mirası Kalabilir Mi?

Yanıt
Old 15-03-2013, 16:28   #1
nihatozkumova

Varsayılan Mirasın Reddinde Reddedenin Eşine Murisin Mirası Kalabilir Mi?

Merhabalar. Murisin altsoyunun mirası reddetmesi üzerine miras Medeni Kanun md. 611'e dayanarak altsoyun çocuklarına mı geçer,yoksa miras hukuku genel hükümlerine göre mirası reddeden altsoyun çocuklarıyla birlikte eşine de miras kalabilir mi? Medeni Kanun md.611'deki "miras açıldığı zaman kendisi sağ değilmiş gibi hak sahiplerine dağıtılır" hükmünü nasıl yorumlamalıyız? Cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim.Saygılarımla.
Old 15-03-2013, 16:54   #2
Cumhur Okyay

Alıntı:
Yazan nihatozkumova
Merhabalar. Murisin altsoyunun mirası reddetmesi üzerine miras Medeni Kanun md. 611'e dayanarak altsoyun çocuklarına mı geçer,yoksa miras hukuku genel hükümlerine göre mirası reddeden altsoyun çocuklarıyla birlikte eşine de miras kalabilir mi? Medeni Kanun md.611'deki "miras açıldığı zaman kendisi sağ değilmiş gibi hak sahiplerine dağıtılır" hükmünü nasıl yorumlamalıyız? Cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim.Saygılarımla.

Mirasi reddeden altsoy mirasçi, muris öldugunde ( yani murisin mirasi açildiginda) kendisi sag degilmis gibi sayilacagindan, kendi miras payi, kendi altsoyuna geçecektir; reddeden altsoyun esinin, asil murisin mirasindan herhangi bir pay almasi söz konusu olmayacaktir,,, Kolay gelsin,,,
Old 15-03-2013, 22:27   #3
nihatozkumova

Alıntı:
Yazan C_OKYAY
Mirasi reddeden altsoy mirasçi, muris öldugunde ( yani murisin mirasi açildiginda) kendisi sag degilmis gibi sayilacagindan, kendi miras payi, kendi altsoyuna geçecektir; reddeden altsoyun esinin, asil murisin mirasindan herhangi bir pay almasi söz konusu olmayacaktir,,, Kolay gelsin,,,
Ben de öyle düşünüyorum fakat birebir başıma gelen olayda üstsoyum dedemin mirasını annem reddetti ve hakim verasette anneme düşen mirası babam ile çocukları yani ben ve kardeşim arasında dağıttı. Hakim ilgili maddenin kendisi sağ değilmiş gibi demesini murisin mirasının açılıp altsoya geçtikten sonra ölmüş gibi kabul etmek olarak yorumladı sanırım.
Old 24-03-2013, 18:12   #4
Av. Özge Çavuş

Kanundaki "kendisi sağ değilmiş gibi" ifadesinden ben mirası reddeden kişinin eşinin bertaraf edildiği sonucunu çıkarmıyorum. Bir insan elbette ki eşinin babasına/annesine mirasçı değildir ancak o eş mirası reddettiği zaman, hak o eşin hak sahiplerine geçer ve reddeden kişinin eşi de onun mirasçısı olacağından, hakimin kararının doğru olduğunu düşünüyorum. Aksi halde kanunda "kendisi sağ değilmiş gibi alt soyuna geçer" demesi gerekirdi ancak kanun "hak sahipleri" diyerek, reddeden kişinin tüm mirasçılarını (eş dahil olmak üzere) dahil etmiş gibi duruyor.
Old 24-03-2013, 21:57   #5
magistra175

Alıntı:
Yazan Av. Özge Çavuş
Kanundaki "kendisi sağ değilmiş gibi" ifadesinden ben mirası reddeden kişinin eşinin bertaraf edildiği sonucunu çıkarmıyorum. Bir insan elbette ki eşinin babasına/annesine mirasçı değildir ancak o eş mirası reddettiği zaman, hak o eşin hak sahiplerine geçer ve reddeden kişinin eşi de onun mirasçısı olacağından, hakimin kararının doğru olduğunu düşünüyorum. Aksi halde kanunda "kendisi sağ değilmiş gibi alt soyuna geçer" demesi gerekirdi ancak kanun "hak sahipleri" diyerek, reddeden kişinin tüm mirasçılarını (eş dahil olmak üzere) dahil etmiş gibi duruyor.
Kanunda "kendisi sağ değilmiş gibi altsoyuna geçer" denilmesine gerek yoktur. "Kendisi sağ değilmiş gibi" denilmesi eşin bu halde mirasçı olmayacağını kendi başına sonuçlar. Zira, eşin kayın hısımlarına mirasçı olması mümkün değildir. Mirasın reddi halinde mirasçı ölmüş gibi paylaştırma yapılacağından eşin kayın hısımlarına mirasçı olamayacağı kuralı gereği bu halde eşin mirastan pay alması söz konusu olmaz.
Old 24-03-2013, 22:13   #6
Av. Özge Çavuş

Alıntı:
Yazan magistra175
Kanunda "kendisi sağ değilmiş gibi altsoyuna geçer" denilmesine gerek yoktur. "Kendisi sağ değilmiş gibi" denilmesi eşin bu halde mirasçı olmayacağını kendi başına sonuçlar. Zira, eşin kayın hısımlarına mirasçı olması mümkün değildir. Mirasın reddi halinde mirasçı ölmüş gibi paylaştırma yapılacağından eşin kayın hısımlarına mirasçı olamayacağı kuralı gereği bu halde eşin mirastan pay alması söz konusu olmaz.

"kendisi sağ değilmiş gibi" ifadesinden "kendisi hiç var olmamış gibi" bir anlam çıkarmak ne kadar doğrudur emim olamıyorum ben. Eşin kayın hısımlarına mirasçı olmayacağı malum tabi ki ama kanundaki "hak sahipleri" ifadesi beni "tüm mirasçıları" olarak düşünmeye zorluyor.
Old 24-03-2013, 22:20   #7
scoskun72

Benim madde metninden anladığım ;
Mirası reddeden, sanki muristen önce ölmüş gibi işlem yapılır denmeye çalışılıyor,eğer böyle olsaydı sağ kalan eşe pay düşmeyeceğinden bu durumda da düşmeyecektir ve miras alt soya geçecektir.
Old 24-03-2013, 22:42   #8
magistra175

Alıntı:
Yazan Av. Özge Çavuş
"kendisi sağ değilmiş gibi" ifadesinden "kendisi hiç var olmamış gibi" bir anlam çıkarmak ne kadar doğrudur emim olamıyorum ben. Eşin kayın hısımlarına mirasçı olmayacağı malum tabi ki ama kanundaki "hak sahipleri" ifadesi beni "tüm mirasçıları" olarak düşünmeye zorluyor.
"kendisi hiç var olmamış gibi" bir anlam çıkarmaya ihtiyaç yok. Mirasçıcının kendi anne babasından önce ölmüş olması halinde de eş kayın baba ve validesine mirasçı olamaz. Bu halde mirası reddedeni "hiç var olmamış gibi" değil de "ölmüş" gibi kabul etmek vardığım sonuç bakımından yeterlidir.
Old 25-03-2013, 00:29   #9
nihatozkumova

Henüz miras hukuku almadım,2.sınıf hukuk öğrencisiyim bu yüzden sorumu maruz görün lütfen. Bir kimsenin eşi ve çocuklarından başka mirastan hak sahibi olabilir mi örneğin" MK md.497 Altsoyu, ana ve babası ve onların altsoyu bulunmayan mirasbırakanın mirasçıları, büyük ana ve büyük babalarıdır." hükmünde olduğu gibi büyükanne ve büyük baba şartları varsa diğer hak sahipleri olabilir mi ? Eğer olursa miras açıldığında altsoy ölmüş gibi kabul edilip şartları varsa üstsoya da kalabilir.
Old 25-03-2013, 18:01   #10
Av.Ufuk Bozoğlu

Varsayılan Katkı.

Alıntı:
Yazan nihatozkumova
2.Hukuk Dairesi
Esas: 2011/23214
Karar: 2012/8265
Karar Tarihi: 03.04.2012

Dava: Taraflar arasındaki davanın yapılan muhakemesi sonunda mahalli mahkemece verilen, yukarıda tarihi ve numarası gösterilen hüküm temyiz edilmekle, evrak okunup gereği görüşülüp düşünüldü:

Karar: 1- Mirasbırakan 13.07.2009 tarihinde bekar ve çocuksuz olarak ölmüş, yasal mirasçı olarak annesi, kardeşleri Y___ ve A____ ile kendisinden evvel vefat eden kardeşi N.'nin oğlu O____ kalmıştır. Yasal mirasçılarından kız kardeşleri Y____ ve A____, mirası kayıtsız şartsız reddetmişlerdir. Mirası reddedenlerin payı, miras açıldığı zaman sağ değillermiş gibi, kendi altsoylarına geçmiştir (TMK. md. 611). Ret sebebiyle miras açıldığı andan itibaren Y____ ve A_____, yasal mirasçılık sıfatlarını yitirdiklerinden bunların eşleri hiçbir zaman mirasçı olamazlar. Yasal mirasçılık sıfatı bulunmayanların ise mirası ret hakkı yoktur. Bu bakımından, mahkemece verilen ret kararı, davalı H_____ ve N_____ yönünden açıklanan sebeple sonucu itibarıyla usul ve yasaya uygun olup, adı geçen davacıların temyiz itirazları bu sebeple yerinde görülmemiştir.

2- Diğer davacıların temyiz itirazlarına gelince;
Davacılardan T_____ ve B_____, mirası reddeden Y_____.'un altsoyu, O____ M____ ve E_____ ise mirası reddeden A____'un altsoyudur. Ret sonucunda miras daha önce mirasçı olmayanlara geçerse, bunlar için ret süresi, önceki mirasçılar tarafından mirasın reddedildiğini öğrendikleri tarihten işlemeye başlar (TMK. md. 608/3). O halde, öğrenme tarihine yönelik deliller toplanarak sonucuna göre reddin süresinde olup olmadığının tespiti gerekir. Bu husus gözetilmeden eksik inceleme ile yazılı şekilde karar verilmesi doğru görülmemiştir.
Sonuç: Davacılar T____, B____, E____ ve O____ M____'ın temyiz itirazlarının kabulü ile hükmün yukarıda 2. bentte gösterilen sebeple BOZULMASINA, diğer davacılar H____ ve N____'in temyiz itirazlarının reddiyle, bunlarla ilgili verilen hükmün yukarıda 1. bentte gösterilen sebeple ONANMASINA, temyiz peşin harcının yatırana geri verilmesine oybirliği ile, 03.04.2012 tarihinde karar verildi.

Saygılar,
Old 27-03-2013, 12:51   #11
Av. Kübra İSLAMOĞLU BAYER

Mirası reddeden kişi, mirasbırakandan önce ölmüş gibi hesap yapılır ve pay hesabına katılmaz. Bu durumda A kişisi öldüğünde A'nın kızı/oğlu B mirası reddederse bu defa varsa (B'nin altsoyu yoksa A'nın anne ve babasına, onlar da A'nın yoksa kardeşlerine gidilir) miras B'nin altsoyuna geçer. Bu durumda B mirastan pay almadığından B'nin eşinin de mirastan pay alabilmesi mümkün değildir. Zira B'nin eşinin pay alabilmesi B'nin pay alabilmesi dolayısıyladır. Diğer bir değişle B mirası reddetmese ve pay alsa ve akabinde ölse bu durumda B'nin eşi, B'nin mirasçısı sıfatıyla mirastan pay alır. Vasiyet vs yoksa B'nin eşi, A'nın mirasçısı olamaz ve onun mirasından pay alamaz.
Old 03-07-2013, 13:23   #12
avsonerengin

sağ değilmiş ten kasıt muristen önce ölmüş gibi değerlendirilmektedir.
Old 08-07-2013, 10:20   #13
mervealcik

Alıntı:
Yazan nihatozkumova

Merhaba , murisin alt soyunun mirası reddetmesi halinde reddeden kişi muristen önce ölmüş varsayılarak miras murisin diğer mirasçıları arasında paylaştırılır. Red halinde reddedenin çocukları varsa onlar da paylaştırmaya göre mirastan pay alırlar.Bu halde redddeden kişiyi muristen önce ölmüş sayıyoruz ve kalan mirasçılar arasında mirası paylaştırıyoruz.Eğer red değil de ıskat sözkonusu olsa idi bu halde ıskat edilen kişiye düşen payı ıskat edilen kişi muristen önce ölmüş gibi varsayıp ona düşen payı mirasbırakanın tasarruf nisabına ekleyecektik.
Old 17-11-2014, 18:54   #14
lola_88

Merabalar ,

Benim de bu hususta bir sorum olacaktı. Yasal Mirasçılar mirası reddettiğinde her daim onların altsoyu mirasçı olduklarını bilemeyebiliyorlar, önüme gelen olayda da aynen böyle bir durum vuku bulmuştur. Altsoylara hiçbir resmi mercii tarafından mirasta hakları olduğuna dair bir bildirimde bulunulmamıştır, bu sebeple de kendileri böyl ebir hakları bulunduğunu bilmediğinden herhangi bir itirazda bulunmamışlardır. Bu durumda bu kişiler nasıl mirasçı olduklarını öğrenecekler? Bilmediklerinden ötürü de 6 ay sonra red talebinde bulunsalar sizce kabul edilebilecek midir?

Şimdiden teşekkür ederim.
Old 17-11-2014, 19:45   #15
nihatozkumova

Alıntı:
Yazan lola_88
Merabalar ,

Benim de bu hususta bir sorum olacaktı. Yasal Mirasçılar mirası reddettiğinde her daim onların altsoyu mirasçı olduklarını bilemeyebiliyorlar, önüme gelen olayda da aynen böyle bir durum vuku bulmuştur. Altsoylara hiçbir resmi mercii tarafından mirasta hakları olduğuna dair bir bildirimde bulunulmamıştır, bu sebeple de kendileri böyl ebir hakları bulunduğunu bilmediğinden herhangi bir itirazda bulunmamışlardır. Bu durumda bu kişiler nasıl mirasçı olduklarını öğrenecekler? Bilmediklerinden ötürü de 6 ay sonra red talebinde bulunsalar sizce kabul edilebilecek midir?

Şimdiden teşekkür ederim.
TMK md.606 3 aylık red süresinin yasal mirasçılar için daha sonra öğrendiklerini ispat etmedikçe ölüm anından başladığını düzenler. Dolayısıyla ölümden haberdar olmadığını ispatlarsanız süreyi öğrendikleri tarihten başlatabilirsiniz diye düşünüyorum.
Ayrıca md605 ölüm anında miras bırakanın ödemeden aczi açıkça belli veya resmen tespit edilmiş ise miras reddedilmiş sayılır der. Uygulamada "hükmen red" denen bu yola başvurabilmek için elbette müvekkillerin mirası kabul ettiğine dair bir davranışta bulunmaması gerekir. Hükmen red bir süreye bağlı değildir dolayısıyla mirasbırakan borca batıksa sonradan öğrendiklerini ispat etmenize gerek yoktur.
Old 18-11-2014, 09:47   #16
lola_88

TMK m.606'da yasal mirasçı diye atıf yapılmaktadır, yasal mirasçı ise mirası reddedecek mirasbırakanın çocuklarıdır, ancak mirası reddedenlerin çocukları yani altsoyları ise o anda yasal mirasçı değillerdir ve aile ilişkileri gereği de birbirleri ile herhangi bir temasları bulunmamaktadır. Bu durumda altsoy mirasçı olduğunu nasıl öğrenebilir de itiraz edebilir ki? Buradaki boşluğu tamamlayamıyorum.

Kaldı ki haberi dahi olsa annesine miras kaldı ve o reddetti diye sorumluluktan kurtulduklarını zanneden hukuka dair bilgisi olmayan kişilere ya da ailesi ile ilişkisi olmayan kişilere bir tebligat yapılması gerekmiyor mu? Ya da yapılıyor mu?
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi