Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Soruları Hukukçu olmayan üyelerimizin hukukla ilgili sorularına ayrılmış iletişim alanı. Lütfen Dikkat : THS bir hukuki danışmanlık sitesi değildir ve bu foruma da "hukuki danışma" niteliği taşıyan sorular yöneltilemez. Alanda soru sormadan önce lütfen Hukuk Soruları Alanı Kural ve İlkelerimizi okuyunuz.

Sahte kimlikle malvarlığı edinme

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 18-02-2009, 12:48   #1
kişiye özel

Varsayılan Sahte kimlikle malvarlığı edinme

Merhabalar,

Hukuk fakültesi son sınıf öğrencisiyim. okuduğum bir haber üzerine aklıma takılan ufak birşey büyüdü,bir sonuca varamadım.
başkasına ait kimlik bilgilerini kullanan bir şahsın sahtekarlıkları sonucu masum bir insanın yüksek miktarda borç altına sokulması ya da hiç tanımadığı biriyle 10 yıldır evli olduğunu öğrenmesiyle ilgili haberlere rastlıyoruz. geçtiğimiz haftalarda yine benzer bir haber okurken, kendi kendime dedim ki sahte kimlik kullanan kişi borç altına girmek yerine,iş kursa ve şansı yaver gidipte çok büyük kazanç elde etse,bir evlilik yapsa,sonra da ölse,kimlik bilgileri kullanılan kişiye (bu kişi K olsun) ait görünen malvarlığı ne olacak? (K) alabilir mi? eşine kalacağını düşünmüyorum ama kalma ihtimali olabilir mi?

kendi adına açılmış bir banka hesabında örneğin 5 milyon TL si olduğunu öğrenen biri,ben kendim kazanmadığım parayı istemem demeyecektir muhtemelen. benim fikrime göre,borç nasıl ki kimliğin gerçek sahibine ait oluyor ve evine haciz gelebiliyorsa,kazanç da ona ait olmalıdır. diğer yandan, sahte kimlikle yapılan bir evlilik ve dolayısıyla bir eş söz konusu. benim 2 sorum var.

1) (K)nın gerçek kimlik bilgileriyle,sahte kimlikteki bilgilerin %100 uyuşmasının ya da birkaç bilginin farklı olmasının (K)nın malvarlığı üzerindeki tasarruf hakkına bir etkisi olur mu?
2) Eğer ki (K) nın malvarlığı üzerinde tasarruf ve yararlanma hakkı olursa, taraflardan birinin açtığı evliliğin iptali davasında (K) kendi adına kayıtlı taşınmazları,banka hesabındaki parayı,kısacası tüm malvarlığını (bu malvarlığı evlilik gerçekleşmeden önce elde edilmiş dahi olsa) resmi kayıtlarda evli göründüğü ancak fiili bir evliliği bulunmadığı kişiye bağışlayabilir mi?
Old 18-02-2009, 18:24   #2
BaharB

Alıntı:
Yazan kişiye özel
Merhabalar,

benim fikrime göre,borç nasıl ki kimliğin gerçek sahibine ait oluyor ve evine haciz gelebiliyorsa,kazanç da ona ait olmalıdır.

Sayın meslektaşım;
(Her ne kadar derdini anlatana kadar evine haciz gelebiliyorsa da)
Borç kimliğin gerçek sahibine ait olmadığı gibi, kazanç da ona ait olmayacaktır.
Old 20-02-2009, 01:20   #3
onur_k

külfetine katlanan K, nimetten de faydalanmalıdır.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi