Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Site Haberleri Türk Hukuk Sitesi duyuru, ilan ve haberleri.

'Şehirlerarası Nöbetçi Avukat' Forumu

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 07-09-2006, 00:10   #1
Admin

Varsayılan 'Şehirlerarası Nöbetçi Avukat' Forumu

Özellikle avukatlar arası mesleki dayanışmayı arttıracağını düşündüğümüz yeni bir forum alanımız var:

Şehirlerarası Nöbetçi Avukat Forumu

Diyelim ki İstanbul'da avukatsınız ve Trabzon'da bir haciz yapmanız gerekti. Ya da İzmir'de çalışıyorsunuz ama Antalya'daki bir dava dosyasından bir evrak almanız gerekiyor. Şehirlerarası yolculuk yapıp 2 gününüzü harcamak yerine, bu foruma bir mesaj gönderebilir ve o şehirde bulunan bir meslektaşın yardımını isteyebilirsiniz.

Bu forumla ilgili ilke ve kurallarımızı şöyle belirledik:
  • Forum tüm üyelerimizin okumasına açıktır ancak sadece hukukçu üyelerimiz yazışabilir. (Avukatlık meslek kuralları gereği hukukçu olmayan üyelerin "avukat arama" mesajlarına forumda yer veremiyoruz, özür dileriz.)
  • Hukuk Profesyonelleri (hukuk bürosu çalışanları, adli personel vb) forumda yeni konu açabilir ancak yardım taleplerinin kişisel değil, sadece mesleki nitelikte olması beklenmektedir (Örneğin bir hukuk bürosu çalışanı kendi bürosundaki bir dosya için bu forumda yardım talep edebilir ancak eşinin alacağı için talep edemez.)
  • Forumdaki yardımlaşma talepleri ücretli ya da ücretsiz olabilir. Ancak forum içinde ücret hakkında detaylara girilmemesini (özellikle yanıtlarda) ve bu konuların üyeler arasında özel mesajla halledilmesini rica ediyoruz.
  • Okumayı kolaylaştırmak adına, forumda açılacak konularda işin mahiyeti ve ilgili bulunduğu şehir (büyükşehirler için gerekirse ilçe) konu kısmında açıkça belirtilmelidir.
  • Forum sadece "yardım isteyen" meslektaşların mesajlarına açıktır, Avukatlık Meslek Kuralları gereği "yardım edenlerin" duyurularına izin verilmeyecektir (örneğin "Ankara'da avukatım, Mürafaanız varsa yardımcı olurum" tarzı mesajlar foruma gönderilemez.)
  • Yardım talep eden mesajlara yanıt eklenerek yardımın mahiyeti, detayları, içeriği sorgulanabilir ancak Avukatlık Reklam yönetmeliğine ve Meslek Kurallarına aykırı, reklam mahiyetinde, kendini öven veya tanıtan mesajların konulara yanıt olarak eklenmesine izin verilmez.
(Bu kural ve ilkelerin en güncel hali forum içinde "Şehirlerarası Nöbetçi Avukat" Forumu Hakkında Bilgiler ve Bu Foruma Özgü Kurallar başlığı altında yayınlanmaktadır. İleride yapılacak değişiklikleri de doğrudan o konu içinde yayınlayacağız)

Uzak bir şehirdeki işiniz için "nöbetçi" bir meslektaşımızı bulmak isterseniz alanda yeni bir konu açabilirsiniz. Tabii sizin bir işiniz olduğunda size yardımcı olacak bir meslektaş bulmak için, sizin de başka meslektaşların sizin şehrinizdeki işlerine yardımcı olmanız gerektiğini söylemeye gerek yok eminim. Kısaca parolamız herzaman olduğu gibi karşılıklı yardımlaşma ve dayanışma!

Bu arada konuyla ilgili olabilecek bir de küçük not: Eğer bir şehirdeki meslektaşların listesine ulaşmak ve onlarla özel mesajla iletişim kurmak istiyorsanız Üye Listesinde detaylı arama sayfamızı kullanabilirsiniz.
Old 07-09-2006, 15:07   #2
Av.Duygu Keleş

Sayın Admin,Bu forumu çok yararlı bulduğumu söylemem gerek.Düşünenlerin aklına ve kalbine sağlık.Bende meslektaşlarıma seve seve yardımcı olurum.Ancak şu ücret hususu bence yanlış madem ortada yardımlaşma ve dayanışma var ortada ücretinde olmaması gerekir.
Saygılarımla...
Old 07-09-2006, 17:15   #3
Armağan Konyalı

Sayın delmar

Ücret konusunda adalet iki tarafın ekonomik gücüne ve işin niteliğine bağlı olarak değişebilir. Bu denge taraflarca kurulmalı. Baştan ücret alınmayacak diye bir kural koyarsak, yazıhanesini yeni açmış genç kardeşlerimize haksızlık olur. Ayrıca duruşmaya girilmesi vb durumlarda vekaletname alınması ve dosyaya konması ile vergi ödenmesi gerekeceğinden yardımcı olan avukatın bu yardımı nedeniyle zarara girmesi söz konusu olur.

En iyisi kural koymamak. Saygılarımla
Old 15-09-2006, 09:27   #4
mehmetseyrek

Varsayılan Bu ÇaliŞma Her TÜrlÜ Takdİrİn Üzerİnde

Ben pek fazla şehir dışında işi olan bir avukat değilim.Ancak başlattığınız çalışmayı övgüye değer buluyorum.Meslektaşların sıkıntısını giderecek çok güzel bir çalışma.Meslektaşların bu bölümü sıkça tıklamaları ve özellikle ücra yerlerde görev yapan arkadaşlarımızın bu işe el vermelerini; gönül vermelerini diliyorum.Yazmadan edemedim.Başarılar.Esenlikler.
Av.MEHMET SEYREK
Old 01-10-2006, 11:32   #5
Av.Ahmet KEZER

Varsayılan Güzel Bir Uygulama

Bu forum gayet yararlı olacaktır.Malatya'da serbest avukatlık yapıyorum. Yardım talebi olduğu takdirde gereken yapılacaktır...
Saygılar...
Old 01-10-2006, 12:22   #6
AV.HUSEYIN

Forumun gayet tabii ve yararlı olacağına inanıyorum.Konya'da serbest Avukat'lık yapıyorum.Yardım talebi olduğu taktırde,gereken yapılacaktır.saygılar.
Old 02-10-2006, 14:18   #7
Avvukat

Bir avukat avukalık mesleğini yürüterek bir işlem yaptığında en az asgari ücret tarifesindeki ücreti almak zorundadır.Mesleki dayanışmanın gereğide budur.Avukatlıkla geçinen avukatlığa saygısı olan ücretini alır.Yardımlaşma var deyipde meslektaşa yük olmak olurmu.İstanbuldaki bir meslektaş Gaziantepdeki Vandaki işini oradaki meslektaşa gördüreek ve oturduğu yerde para kazanacak.İşi takip eden yasal sorumluluğu üstlenen de ben yardım ettim diyecek para kazanmayacak.bunun adına amatörlük denir.Amatörlük meslekte olmaz.Saygılar
Old 02-10-2006, 14:28   #8
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Mesaj Sahibi: Admin

Alıntı:
Forumdaki yardımlaşma talepleri ücretli ya da ücretsiz olabilir. Ancak forum içinde ücret hakkında detaylara girilmemesini (özellikle yanıtlarda) ve bu konuların üyeler arasında özel mesajla halledilmesini rica ediyoruz.

Sayın avvukat,

İlgili bölümü iyi okudunuz mu? Yukarıya alıntı yaptım. Bedava avukatlık önerilmemektedir.Ancak Van'daki dosyadan bir safyalık fotokopi çekecek bir meslektaş, yardım ettiği meslektaşından ücret talep etmediğinde de kendisine teşekkür edilecektir.

Saygılarımla
Old 02-10-2006, 17:09   #9
AV.HUSEYIN

Yardım ve hızmet kapsamında ,tabii ki,asgari ücret tarıfesıne göre ,meslektaşlar ıle,görüşülebilinecektır.saygılar
Old 02-10-2006, 19:49   #10
av.seçil

BU FORUM GÜZEL OLMUŞ.TABİKİ YARDIMLAŞMA ESASTIR İİİ DE OLMUŞ.İŞİN YAPILAN NİTELİĞİNE GÖRE MASRAF VS. VARSA ALINA BİLİR ANCAK UFAK TEFEK Bİ FOTOKOPİ VS..DEN BİŞEY OLMAZ MESLEKTAŞLARLA İLİŞKİLER KUVVETLENMİŞ OLUR.2 TARAF TA YAPILACAK İŞİN NİTELİĞİNE GÖRE ÖRNEĞİN DURUŞMALARA FALAN GİRİLECEK İSE KONUŞULARAK ANLAŞILABİLİR....
Old 02-10-2006, 20:31   #11
Av.Zafer Erman

Av.Seçil arkadaşımızın dediği gibi, yardımlaşma ve dayanışma işin niteliğine göre değişmelidir. Bir talimat ie hacze çıkıldığında,yetki belgesi ile bir duruşmaya girildiğinde,bir dosyadan örnek almak için masraf gerektiğinde vb gibi işlerde maliye açısından ve avukatlık mesleğinin etiği açısından bir miktar üçret(ya da masraf) talep edilmesi normaldir. Ancak basit nitelikli işlerden dolayı üçret isteyen arkadaşın da burada olacağını olası vermiyorum.

Burdur'dan saygılar ve iyi çalışmalar diliyorum...
Old 17-10-2009, 19:30   #12
Koçgar

Ben de karşılıklı yardımlaşırken ücret alınmaması gerektiğini düşünüyorum.İstanbul’ dan bir meslektaşın duyurusundan hareketle Adana'daki dosyasına bakıp istediği tüm bilgiyi verdim.Ama kısa bir süre sonra benimde İstanbul'da iki ayrı adliyedeki dosyaların fotokopisini almam gerekti.Sitedeki ilanlardan hareketle oradaki arkadaşlara ulaştım ve onlar bana fotokopi masrafı dahi gerekmediğini, dilekçe ve vekaletname göndermemin yeterli olacağını söylediler. Ama dilekçe ve vekaletname ile birlikte havale ile hem benim hem de onların zaman kaybetmemesi için oradaki masraflara yeteceğini düşündüğüm miktarda baro pulu ekleyerek gönderdim.Bir hafta sonra fotokopi ile birlikte artan baro pullarının da tarafıma geri gönderildiğini gördüm. Sitemizdeki yardımlaşmanın amacına ulaştığını düşünüyorum. Ancak yardım eden arkadaşı ekonomik külfet altına sokacak bir durumda da yardım talep eden meslektaşımızın bunu düşünerek hareket edeceğinden eminim.Kaldı ki uygulamanın da kısa süre sonra tamamen oturacağına inanıyorum. Saygılar.
Old 07-03-2010, 11:11   #13
Temmuz Ali

YardimlaŞma Kurumu GerÇekten Çok Yararli Olacaktir. Bİzler ArkadaŞlarimizin İstanbul'dakİ İŞlerİne Yardimci Oluyoruz. ArkadaŞlarimiz Da Mersİn'dekİ, Ankara'dakİ Vs. Yerlerdekİ İŞlerİmİzde Bİze Yardimci Oluyor. MÜthİŞ Bİr Kolaylik SaĞliyor.
Old 11-02-2015, 12:52   #14
LaWYeR uA

Karşılıklı yardımlaşma ve dayanışma açısından çok isabetli bir çalışma olmuş, emeğinize sağlık
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi