Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Haberleri Hukuk Haberleri, duyuruları, güncel hukuki gelişmeler. [Haber Ekleyin]

İşkenceye Karşı İlerleme Kaydedildi

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 07-09-2006, 13:09   #1
Av.Ayşe

Varsayılan İşkenceye Karşı İlerleme Kaydedildi

'İşkenceye karşı ilerleme kaydedildi'
AvrupaKonseyi işkenceyle mücadele komitesi, Türkiye'nin tutuklulara kötü muamele ve işkenceyle mücadele konusunda ilerlemeler kaydettiğini bildirdi. Komitenin dün açıklanan raporunda, Türkiye'nin bu konudaki taahhütlerini yerine getirme konusunda yol aldığı, ancak bu konuda halen sorunlar bulunduğu belirtildi. Komite üyelerinin geçen aralıkta Türkiye'ye yaptığı ziyaret temelinde hazırlanan raporda, Ankara'nın bu tür suiistimallere karşı başlattığı sıfır hoşgörü politikasını yürüttüğüne dair "cesaret verici" işaretler bulunduğu ifade edildi.

http://www.sabah.com.tr/2006/09/07/gnd122.html
Old 07-09-2006, 17:51   #2
PINAR YILMAZ

İnceleme

Gerçekten sevindirici bir haber.İşkence ülkemizdeki halledillmesi gereken sorunlardan en önemlisi bence.Umarım daha da iyi bir duruma gelmeyi başarırız.İnsanların insan gibi yaşayabilmesi dileğiyle..Saygılar..
Old 07-09-2006, 23:36   #3
Deniz İpek

sayın ayse hanıma burdan tesekkur edıyorum cok guzel bır haberı bızlerle paylastıgı ıcın
Old 12-09-2006, 20:59   #4
alisuat

Çoğu konuda olduğu gibi ülkem bu konuda da ilerliyor kendini geliştiriyor, sevindirici haberinden ötürü sayın ayşe arslan'a teşekkürlerimi sunuyorum...
Old 12-09-2006, 23:06   #5
Av.Ayşe

Sayın Deniz İpek ve Sayın Alisuat ben de gösterdiğiniz hassasiyet için sizlere teşekkür ederim İşkence uluslarası platformda Türkiye'nin itibarını zedeleyen ve hukuku hiçe sayan bir uygulama.Umarım kalıcı bir şekilde çözüm bulunur ve işkence tamamen ortadan kalkar.Saygılarımla.
Old 13-09-2006, 14:22   #6
Av.Duygu Işık Behrem

Bu ülkenin insanları, işkencenin en dayanılmaz ve en tarifsizini darbe zamanlarında gördü. Son günlerde Radikal Gazetesi'nde 12 Eylül'ün değiştirdiği hayatlar ismi ile bir yazı dizisi yayınlanıyor. Takip eden yaşıtlarım varsa ne demek istediğimi anlayacaktır.12 Eylül'ü bizzat yaşayanlar ise zaten yürekleri sızlayarak hatırlıyor o günleri; kaybedilenler düşünüldükçe üzülmemek elde değil.

Yazı dizisini ilk günden beri takip ediyorum ve işkencenin o yıllardaki boyutunu ağzım açık, korkuyla ve dehşetle bir kez daha okuyorum. 'Bir kez daha' diyorum çünkü daha önce defalarca duymuş ve okumuş olmama rağmen gerçek olamayacak kadar çirkin ve insanlık dışı bulduğum hikayeleri bir türlü kabullenemiyorum! Her karşılaştığımda ilk seferki gibi şaşıp kalıyorum.

Şöyle bir geçmişe bakınca, 12 Eylül döneminde cop ile tecavüz edilen kadınlar, banyo diye lağım suyuna sokulanlar, küçücük hücrelerde 50 kişinin birarada yaşaması, hiçbir hijyen ve sağlık koşuluna uygun olmayan koğuş&hücreler, yemek diye yedirilmeye çalışılan fareler, askıya çekilen, falakaya yatırılanlar ve daha yüreğin almadığı yüzlerce çeşit işkenceden seçin seçebildiğinizi... Tüm bunlar düşünüldüğünde evet Avrupa Konseyi İşkence ile Mücadele Komitesinin de rapor ettiği üzere, işkence ile mücadelede ilerleme gösterildiği doğru.

İlerlemeden öte "son bulma" haberlerini duymak/okumak umudu ile...
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi