Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Lisans Eğitimi Hukuk Lisans Eğitimi ile ilgili sohbetler ve konular

Vize/Final sınavları öncesi ve sonrası duyguları, sorunları paylaşım alanı

Yanıt
Old 24-01-2007, 15:28   #1
mutlakadalet

Varsayılan Vize/Final sınavları öncesi ve sonrası duyguları, sorunları paylaşım alanı

Değerli THS üyeleri, vize yahut final sınavları öncesinde ve sonrasında çok değişik duygular içerisinde oluruz. Sınavların öncesinde, "yeterli zamanım var mı?, hoca sınavda nasıl yazmamı ister?, çalışma şevkim kalmadı" gibi problemlerle boğuşuruz. Bu konuyu açmaktaki bir amacım, sınavlar öncesinde motivasyonu sağlayabilmek, dertleri paylaşabilmek. İkinci amacım ise, sınavların sonrasında duyduğumuz sevinci paylaşabilmek, sınav yanıtlarının doğru ya da yanlışlığı konusunda tartışmalar yapabilmektir.

Saygılarımla
Old 24-01-2007, 17:30   #2
Av. R. Onur ÇINAR

çok güzel bir konu açmışsınız. ben de böyle bir konu açmayı düşünüyordum kaç zamandır. hukuk eğitimi gerçekten zor. ben dokuz eylül öğrencisiyim ve sınavlarımız toplu olarak yapılıyor. şükür ki geçen hafta arkamda bıraktım bu toplu sınavı. zor bir sınav olmamasına rağmen nerelere çalışacağıma bir türlü karar veremediğim için bocalayıp kalmıştım. üst sınıflardan nerelere daha yoğun çalışmamız gerektiğini bu konu altında öğrenebiliriz.

mesleğe başlamış olan deneyimli hukukçular da bize çalışacağımız konuların uygulamada ne sıklıkta karşımıza çıkacağını söyleyebilirler.
Old 24-01-2007, 18:58   #3
sword_can

merhaba.Sınav dönemi bizim için tam bir kabus ve bu süre zarfında keşeke hukuk okumasaydık gibi bazı duygulara kapılırız.Ama bu duyguların ömrü sadece 1 ay sürüyor.Sınavların açıklanması da tam bi dert.O kadar sıkıntıya katlan sürekli ders çalış bi de karşılığını hoca vermesin.İnanın insan çıldırıyor o anda.İnşallah bu daha hayırlıdır gibi laflar ederiz ama;içimiz yanıyor yine.Ama gerçekten de hakkımızı veren hocalar sınavları açıkladı mı bütün sıkıntıları unuturuz.Ama her şeye rağmen hukuk okumak bir başkadır.
Old 25-01-2007, 10:30   #4
Av.Duygu Keleş

Sayın mutlakadalet beni eski günlere götürdünüzSınav dönemi benim için tam bir kabustu.Günde 15 saat ders çalışırdım.Sadece 1 saat de uyku uyurdum.Bu da demek opluyor ki dersi gününde çalışmazdımSınava girmeden tüm kitabı ezberlemiş olurdum hatta.Ama sıraya oturduğum anda kafamdaki tüm bilgiler silinirdi sanki.Ama kağıda yazmaya başlayınca aklımdan sayfaları dahi çevirirdim.Demekki unutmamışım.Bir de yapmaktan en haz aldığım şey ve bir çok arkadaşımın benden nefret etmesini sağlayan şey sıraya oturduğum anda beynimde fırtınalar eserken sanki aylarcva o sınava hazırlanmışım ve herşeyi biliyormuşum gibi şarkılar mırıldanıp sırada birşayler öğrenmeye çalışan arkadaşlarımı çileden çıkartmaktıSınav sonrası ayrı bir kabus tabi.O soruyu sen ne yaptın?Bence yanlış bak doğrusu bu.Soru ve cevaplarıydı.Sınacvda kendimden emin olarak çözdüğüm bütün sorular pek çok arkadaşımın gayretiyle yanlış olurdu.Bide bunun açıklanma aşaması var tabi.Sınav listesinin önünde uzayan kuyruklar.Okula girer girmez ilk karşılaştığınız arkadaşınız Medeni uaul açıklanmış Duygu herkes kalmış.E ozaman bende kesin kaldım gel kantinde oturalım bakmaya gerek yok.der kantine geçer orda bir iki tartışmadan sonra dayanama listeye koşardım.Aaaaaaaaa geçmişim.E ahmetin ki ii geçmişti.O kalmış ben nasıl geçtim ve arkadaşlarınızın hain bakışları.İç sesleri gelir kulağınıza baksana kıza bir de kötü geçti diye ağlıyordu.Geçmiş.
Şu okul hayatında kaç arkadaş kaybettiysem hepsi sınav zamanıma denk geldi.Nefret ettiler benden
Old 25-01-2007, 11:52   #5
Viyola

Hukuk fakültesinden 1999 yılında mezun oldum.4 yılda bitirenlerden biriyim Okul hayatım boyunca hemen hemen bütün derslere girdim.Düzenli çalışmayı düstur haline getirdim.Düzenli çalışmama rağmen sınav zamanları benim de çalışma saatim günde 10 saatten fazla olurdu.Gece sabahlamak için içtiğim nescafelerin miktarını bile hatırlamıyorum.Artık limitsizce içtiğim kahvelerden mi yoksa sınav stresinden mi bilmem her sınav sabahı stresten mideme kramplar girerdi.O zaman için bütün dünyam bu sınavlar olurdu.Ama herşey sınav başlayıp da hararetli hararetli soruları cevaplamaya başlayana kadar sürerdi Sınavları bittiğinde ise kuş gibi hafiflediğimizi hissederdik.bu hafiflik bir sonraki vize yada final zamanına kadar sürerdi.
Ama yine de şimdi düşünüyorum da çok güzel günlerdi.Keşke yeniden yaşasam o günleri derim bazen.
Saygılarımla
Old 25-01-2007, 14:23   #6
dozger

uzatmalara oynayan bir öğrenci olarak,beyazıt'ta sınavlara girmek artık etkilemiyor beni.zira psikoloji diye bir şey kalmadı.bağışıklık kazandım...,,sınavlara giriniz,çünkü daha sonra en kötü ihtimalle kaldığınızı tescilli şekilde öğrenirsiniz
Old 26-01-2007, 20:23   #7
Av.Ali ÇİTİL

Varsayılan Vize/Final sınavları öncesi ve sonrası duyguları, sorunları paylaşım alanı

Bizim en son sınavımız 19 ocakta yapılmıştı ve bende o tarihten itibaren yavaş yavaş kendime gelmeye başladım.Mezun arkadaşların dediği gibi belkide o sınav zamanları engüzel anlardır.Ne yazıktır ki şimdi onu farketmek çok zor.Herşeye rağmen sınavlardan memnum.
Old 27-01-2007, 13:35   #8
ycildir

Bizim vizeler 21 ocakta bitti ve şimdi tatilin keyfini sürmeye çalışıyorum.Sınav dönemimde (ki bu dönem 1 aylık bir dönemdir) ders çalışmaktan öyle bir duruma girdimki ev arkadaşım -Yılmaz bak dışarıda kavga oluyor deyince, olaya bakıp failleri işledikleri suçları,o suçların ilgili maddelerini yazıp bunu pratik çözer gibi kağıda aktardığımı hatırlıyorum.
1.maddi olay:......
2.hukuki problem
3.Kaynaklar
.
.
.
Çok çok zor. Ama buna rağmen hukuk okumak sizlerinde takdir edeceği üzere bir ayrıcalık.Buda beni mutlu kılan yegane şey
Old 27-01-2007, 14:28   #9
av.sgenc

Her ne olursa olsun mezun olduktan ve mesleğe atıldıktan sonra eminim okulunuzu özleyeceksiniz. hatta o sınav anlarını bile...
Herhalde fakülte de en kötü gün ilk sınav günü en güzel gün ise son sınav kağıdını hocanın eline verdiğin an olsa gerek..
Old 05-02-2007, 00:05   #10
wunderkınd erdem

vize ve finaller bizim için her yıl öss 2 kere girmek gibi bi şey oldu...dersi gecemezsen(zaten senelik dersler)sene katbetmiş gibi oluyosunnn
Old 05-02-2007, 03:25   #11
elif dinler

Rahatsiz borçlar özel hukuku abdulkadir arpacı

yarın 13 30 da borclar sınavım var sanırım forumun en talıhsızı benım
Old 11-02-2007, 21:07   #12
Envanter

benide anılarıma yuvarladınız şimdi. olmadı arkadaşlar yahu. vize-final dendimi sanki sınav değilde aklıma daha ağır çağrışımlar geliyor. "sorular zor olacak " " ne kada çalışırsan çalış düşük not alacaksın " "hocalar senin kalman için elinden geleni yapacak " gibi. hep kabuslar görürdüm. o kadarda çalışırdım sırf bu kabusları yenip özgüven kazanmak için. ama sınav sonunda iyi not aldığım zaman bu girdiğim sınavı küçümserdim. "neymiş canım çok kolaydı." ama sınava girmeden önce böyle düşünmüyordum. bu kabuslar herhalde çoğu kimsede vardır. artık normal duygular içine aldım sınav günlerini. esnemek kadar basit diye düşünüyorum
Old 13-02-2007, 10:05   #13
Av.Duygu Keleş

Geçenlerde annem anlatıyor.Üniversite son sınıfta mezun olabilmek için fevkalade ders çalışıyorum.gece gündüz elimde kitap günde 15 saat çalıştığımı hatırlıyorum.Final zamanı alttan aldığım medeni usul dersine okadar çalışmışımki artık kitabı harf harf öğrenmiş.Sabaha karşı biraz dinlenmek için uyumuşum.Annem sabaha kadar uykumda ders anlattığı söyledi
Old 13-02-2007, 15:18   #14
gulsen_21

süper bır konu açmışsınız,aslında garıptırkı sınav dönemlereı benım için çok guzel geçıyo,arkadaşlarla bırlıkte(tabı ders saatlerı dışında)super vakıt geçırıyorum,sadece sınav zamanı değil dığer zamanlardada derslere bayağı asılıyorum bunun etkısı olabılır ama en guzelı vede heycanlısı sonuçlara bakamak,numaramı şifremı gırıyorum ama onaylama moduna gelınce kıtlenıyorum
Old 13-02-2007, 21:00   #15
Av.Görkem TURGUT

Derslere devam zorunluluğu olmamasından sonraen sevdiğim kısım;derslerin yıllık alınıyor olması.Birisi ocak ayında,birisi haziran ayında olmak üzere 2 defa sınava girip kurtuluyorsunuz Bu da demek oluyor ki daha hazirana çok var,devam zorunluluğu yok.Eminim bütün arkadaşlar anlamıştır

Herkese iyi dönemler
Old 13-02-2007, 21:22   #16
Çiğdem

Bu konunun açılması çok yerinde olmuş.Bende ocak ayını sınavlarla geçirdim.ama son sınavıma giremeden memleketime gitmek zorunda kaldım.ÇÜNKÜ SINAVLARI ÇOK BÜYÜTTÜM.VE SONUNDA DEPRESYONA GİRDİM.terapiye gidiyorum.ailem ve çevremdekiler haraboldu benim yüzümden.tabi bende...şimdi çok iyiyim.ve idare hukuku mazeret sınavına hazırlanıyorum.benim için dua edin...bende benim gibiler için dua ediyorum...
Old 14-02-2007, 08:59   #17
Av.Duygu Keleş

Sevgili Çiğdem,
Sınav dönemleri oldukça yorucu ve yıpratıcı geçmektedir.Seninde bu dönemde yıpranmış olman beni ziyadesiyle üzdü.

Kabul edersen sana küçük bir abla tavsiyesi

Emin ol çalışma hayatı okul hayatından daha zor ve yıpratıcı.Baştan böyle pes etmeye kalkar,bunalırsan geleckte daha zor günlerla karşılaştığında sabrın da az olacaktır.Sınavları kendince eğlenceli hale getirmelisin.Gözünde fazla büyütmemelisin.Neticede hukuk fakültesine girdin ve bundan sonrası senin için daha kolay olacaktır.Bırak alttan dersin kalsın ,bu dünyanın sonu değil ki.

NOT:1.sınıftayken 9 dersin 8 inden kalmıştım.Sebebi de tıpkı senin ki gibi stres ve sıkıntıdan kaynaklanıyordu.Ama yazın 3 ay hiç evden çıkmadan bütlere çalıştım ve hepsini verdim.Sonra da boşuna kendimi yıprattığımı farkettim.Ondan sonraki yıllarda sınav dönemlerimi kendimce eğlenceli kıldım ve bu dönemleri bir zorunluluk değil de keyif aldığım bir aktiviteye çevirdim.Sen de böyle yap ve kendini hiç üzme.

Sınavlarında ve gelecekteki okul hayatında başarılar dilerim.
Old 14-02-2007, 13:14   #18
Çiğdem

Sayın Duygu Keleş ilginiz ve tavsiyeleriniz için çok teşekkür ederim.ilginiz beni çok mutlu etti.bende size iş hayatınızda başarılar dilerim.
Old 14-02-2007, 17:53   #19
şaziye

Sınav donemlerimizle ilgili tek bunları düşünenin ben omadığıma sevindim.Sanrım en buyuk sorun 1.sınıf olmanın verdiği acemilikti.Bı an nerdeyse o buyk çabalar verdiğim hukuktan vazgeçecktim.Umarım her şey daha da güzel olur bundan sonra...
Old 14-02-2007, 21:38   #20
Av. Galip DAĞTEKİN

Sınav dönemi diyince hala tüylerim diken diken oluyor.Yaklaşık bir ay öncesinden sınav stresi başlar ve sınavlar biter son sınav açıklanıncaya kadar bu stres devam eder...Sınav zamanı pek yanıma yaklaşılmaz aşırı derece gergin olurum..Ufak bişeyi bile kafamda (nedendir bilinmez ) büyütürüm.Sınav zamanı bitince kuş gibi hafif olurum.Şunuda unutmamak lazım ki sınav döneminin de ayrı bir tadı oluyor düşününce öğrencilik bi kez olucak 4 yıl sonra iş hayatı ve bir ömür boyu sürüp gidecek yani olaya biraz daha farklı bakmak lazım sanırım...Saygılarımla
Old 15-02-2007, 00:19   #21
REX

yalnız degilsin birçok kişi aynı şeyleri hissediyor.
Old 19-02-2007, 21:22   #22
EVRİM

sınav dönemleri kabustan bile daha kötü sanırım hadi vizeler birşekilde hallediliyor ama yaklaşık 3 ay sonraki final dönemimi düşünmek bile istemiyorum.özellikle bu sene son senem olduğu için stres derecem tavan yapıyor sınavların çoğuna uyumadan bile girdiğim oluyor.hatta birara sınav dönemi uyumamak için kolayla kahveyi karıştırıp içmeye başlamıştım tabi sonuç azkalsın midem deliniyordu şimdilik sadece kahvelerle idare etmeye çalışıyorum.umarım bu kadar yorgunluktan sonra hakettiğimiz yerlere gelebiliriz.herkese kolay gelsiiiin!
Old 22-02-2007, 00:47   #23
Ulukoca

Sınavların öncesinde duygular biraz karmaşık oluyor. Korku, telaş, ... Ancak sınav sonuçlarını öğrenip -benim gibi- iyi geçen sınavdan 45, kötü geçen sınavdan 85 alınca insan şaşkın ördeğe dönüyor...
Old 24-02-2007, 19:10   #24
sade

evet arkadaşlarımın duyguları çok tanıdık.bence hukuk eğitimi en zorlarından
birisi.özellikle sınav zamanları kabus gibi.dünyadan kopup başka bir gezegene gidiyoruz adeta.çok yorucu gerçekten.bazen bunca sıkıntıya değermi diye düşünmüyor değilim.
Old 25-02-2007, 14:07   #25
Girneli

Yzdıklarınızı okurken ağlamamak için kendimi zor tuttum.Fakültede 5. senem bu sene son sınıfım ve alttan 3 dersim var.Vizelerimiz ocak ayında olmasına rağmen hala daha açıklanmamış sınav sonuçlarımız var.Bir taraftan hftalar süren sonuç bekleme stresi diğer taraftan her geçen günün bizi korkunç finellere yaklaştırdığı düşüncesi beni mahvetti.Bu sene okul bitecek diye kendimi öyle koşullamışımki her gece tek dersle okulu uzattığım kabuslarıyla uyanıyorum.Beni en iyi anlayabilecek olan izlerle paylaşmak istedim.Saygılar

Herkese okul çalışma hayatında başarılar diliyorum..
Başarılı,sağlıklı ve mutlu olun
Old 02-03-2007, 20:34   #26
bengi

vize/final dönemleri...kabus dolu günler..stresten kendimi yiyip bitirdiğim,bitmek bilmeyen çileli günler...önceden her ne kadar çalışmış olsanız da hukuk fakültesinde sınav dönemlerinde insan o kadar yorgun ve bitkin düşüyor ki,yaşamayan anlayamaz.sınavlar bittiğinde gözaltlarımdaki morluklar,uykusuz günler,sıkıntı kalıyor geriye...çok zor çok,şu sınav dönemleri
Old 03-03-2007, 16:13   #27
allegria

31 ocakta bitti vizelerimiz..Maliye hariç diğerleri açıklandı notlarım çok kötü değil ama çok iyi de değil..Sınav dönemi arkadaşlarımızın da dediği gibi benim için de kabus gibi geçiyor.Bir sınava çalış çalış sonra onu atlat rahat bir nefes alacakken 2 gün sonraki sınava çalışmaya başla..O bitsin sonra yine 2 gün sonraki sınava..Bambaşka bir dünyaya geçiyorum sınav zamanı birbirinden farklı bir sürü ders hepsine ayrı ayrı adapte olmak lazım çalışmaya başlamadan önce..Ben de sınav zamanı çalışanlardanım o yüzden vize zamanı çok sıkıştım nescafe mevzuusu benim için de aynen geçerli oldu 2-3 saat uyuyup girdim ama yine de yeteri kadar çalıştığımı hiçbir zaman düşünmedim hep bir vicdan azabı oldu içimde..O 2 gün boşlukta çalışmaya başladığım için kimi derslere konuları yetiştiremedim.Sonra sınav sonuçları belli olmaya başladı.Çok iyi geçtiğini düşündüğüm ve yüksek not beklediğim Ceza'dan beklediğimden düşük aldım çok sevdiğim ve çok çalıştığım için büyük bir hayal kırıklığı yaşadım çok üzüldüm..Çok kötü geçen 20 bile alamam dediğim Borçlar'dan ise beklediğimden yüksek aldım..İnsan bir tuhaf oluyor böyle olunca hukuk fakültesi gerçekten sürprizlerle dolu.. Umarım hatalarımdan ders alırım bu dönem de bütünlemeye kalmadan geçerim derslerimi finalde..Çok çalışmam lazım çoook
Old 05-03-2007, 18:42   #28
sekerpinam

Olumlu

Alıntı:
Yazan onurcinar86izmir
çok güzel bir konu açmışsınız. ben de böyle bir konu açmayı düşünüyordum kaç zamandır. hukuk eğitimi gerçekten zor. ben dokuz eylül öğrencisiyim ve sınavlarımız toplu olarak yapılıyor. şükür ki geçen hafta arkamda bıraktım bu toplu sınavı. zor bir sınav olmamasına rağmen nerelere çalışacağıma bir türlü karar veremediğim için bocalayıp kalmıştım. üst sınıflardan nerelere daha yoğun çalışmamız gerektiğini bu konu altında öğrenebiliriz.

mesleğe başlamış olan deneyimli hukukçular da bize çalışacağımız konuların uygulamada ne sıklıkta karşımıza çıkacağını söyleyebilirler.

üst sınıfından biri olarak sana tavsiyem; toplu sınav öncesi derslere bi göz gezdir; yapabileceklerin hangisi; hangisinden daha fazla soru çıkıyor, pratik dersler hangisinde daha fazla yapıldı gibi kriterlerle ders listesi çıkar ve onlara çalış derim. ben geçen sene; usul-ticaret-ceza derslerine sıkı çalışmıştım. çok iyi notlar alamasam da büt.e kalmadan geçtim.
Old 05-03-2007, 23:30   #29
wunderkınd erdem

......ankara hukukta olanlar lütfen su sorumu cevaplar mı......1.sınıfta hukuk baslangıcı dersi alıyoruz....normal kosullarda hukukta en kolay derslerden biri bu olmalı bence...sonucta hukuk kavramlarını öğreniyoruz...fakat durum hiç öyle değil...1.sınıfın en zor derslerinden biri haline gelmiş....vizelerimiz cok düşük zaten...H.Baslangıcı hocamızı tanıyanlar için soruyorum...bu dersten nası gecmeye calısmalıyız?neler yapmalıyız?betacopy notlari yeter mi?kitabı okuyup anlamak sart mı?saygılar.....
Old 06-03-2007, 18:22   #30
mutlakadalet

Sayın wunderkınd erdem, Hocanız Gülriz Özkök değil mi? Öyleyse, birkaç tavsiyede bulunabilirim.

Öncelikle derslere mutlaka girin ve kendi notunuzu -motamot biçimde- tutun. Sınavda sorulan soruları yanıtlarken, tuttuğunuz bu notta yer alan cümleleri aynen kullanmalısınız. İkinci olarak, derslere olabildiğince katılmaya çalışın. Derslere katılanların isimleri bir listede yer almakta ve öğrenciler arasında da bilindiği üzere, bu listede yer alan kişiler dersten geçme konusunda daha şanslı olmaktadırlar. Son olarak, -üşenmezseniz- ödev isteyin ve o ödevi yapın derim. Bu tavsiyelerden birini ancak yaparım diyorsanız, bu, derse katılım ile ilgili olarak verdiğim tavsiye olsun. Kolay gelsin...

Saygılarımla.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi