Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Yalan beyan üzerine kamu görevlisince düzenlenen belge sahte midir?

Yanıt
Old 06-03-2013, 15:15   #1
Bronz Atlı

Varsayılan Yalan beyan üzerine kamu görevlisince düzenlenen belge sahte midir?

Herkese merhabalar.
Henüz nüfüs kayıt sistemine geçilmeyen bir tarihte, a isimli şahıs muhtara giderek b isimli şahsın başka bir adrese taşındığını beyan ederek nakil ilmuhaberi alıyor. Tabi bu işlemi vekaleten yapıyor. Vekaleti b vermiş a'ya bir sıkıntı yok. Ancak b yeni taşındığı belirtilen adrese aslında taşınmamış. Burada kamu memuruna yalan beyanda bulunularak belge tanzim ettiriliyor. Şimdi sormak istediğim şudur: Bu yalan beyan üzerine tanzim edilen belge sahte midir?
Olaya devam edecek olursak. a isimli şahıs bu belgeyi nakil aldığı yeni muhtara götürüyor. Oraya b'nin kaydını yaptırıyor. Sonra bu muhtardan ikamet belgesi alıyor ve bunu bir başka resmi kuruma sunuyor. Burada ikinci muhtarın düzenlediği ikamet belgesi sahte midir?
Şayet bu belgeyi sahte kabul edersek, bu belgenin bir başka resmi kuruma sunulması resmi belgede sahtecilik suçunu oluşturur mu?
Herkese teşekkür ederim.
Old 07-03-2013, 18:14   #2
baharada

[MERHABA ,
yanlış beyana dayanarak bir belge oluşturulmuş; bu belgeyi kullanmak bence suç olarak değerlendirilebilir. Fakat bu belge de kendi imzası varsa özel belge de sahteciliğe girer; kurumun imzası varsa resmi belge de sahteciliğe girer. Asıl önemli olan sahtecilik fayda sağlamak şartı. Bunlara dikkat edin iyi gü
Old 07-03-2013, 18:24   #3
Bronz Atlı

Şahsın belgede kendi imzası yok. Bunu kullanması neden suç olsun? Kullanmasını suç sayabilmek için TCK 204/1 deki sahte belgeyi kullanmak fiili olması gerekir. Bunu demek için de bu belge sahtedir dememiz gerekir.
Şimdi bu belgenin sahteliğini irdeleyecek olursak: ilk soru belgede maddi sahtecilik yapılmış mıdır? Hayır. Çünkü belgeyi düzenleyen kamu görevlisidir ve belgede herhangi bir tahrifat, sonradan değişiklik yapma yoktur. İkinci soru belgede fikri sahtecilik yapılmış mıdır? TCK 204/2'de resmi belgede fikri sahtecilik düzenlenmiştir.Fakat bu maddeye göre fail sadece kamu görevlisi olabilmektedir. Olayımızda memurun yaptığı fikri bir sahtecilik olmadığı için, belgede fikri sahtecilikten de söz edemeyiz. Her iki sahtecilik türü de olmadığına göre bu belge sahte değildir sonucuna varabilir miyiz?
Biraz karışık anlatmış olabilirim. Fakat gelinen noktada can alıcı soru şu olmakta: Özel kişiler(memur olmayanlar) tarafından işlenen resmi belgede fikri sahtecilik suçu bizim kanunumuzda bir cezaya tabi kılınmış mıdır?
Şahsi fikrim bunun düzenlenmediği yönünde. Bu nedenle bu belgenin sahte olmayacağını düşünüyorum. Mantıksız gelse de hukuken sonuç bu gibi. Ama tam emin de olamıyorum Değerli meslektaşlarım sizlerin fikirleri nelerdir?
Old 07-03-2013, 18:33   #4
baharada

Avukat bey amaç sahtecilikte fayda değil midir? şahsın bir faydası oluşmuşsa maddi veya manevi orada yanlış beyana dayanark bir belge oluşmasına neden olmuştur. Fakat sizin anlattıklarınızdan ziya de TCK madde30 a bakarsanız daha iyi bir savunma yaparsınız gibime geldi. bence yanlış beyanla oluşan belge sahte değil tabi yeni bir kuruma sunana kadar burda da tck30 girer devreye.
Old 07-03-2013, 18:35   #5
baharada

Bu arada bir karar aramak için siteye girmiştim bana yardımcı olabilir misiniz? YHGK 2011/2-755 esas 2012/116 karar . Tesekkur ederim.
Old 07-03-2013, 18:36   #6
Bronz Atlı

Tck 30 ile bir bağlantı kuramadım ama ben?
Şimdi bir belgeye sahte değil diyorsanız sahte değildir Neden "yeni bir kuruma sunana kadar" diyorsunuz sayın Baharada?
Old 07-03-2013, 18:38   #7
Bronz Atlı

Alıntı:
Yazan baharada
Bu arada bir karar aramak için siteye girmiştim bana yardımcı olabilir misiniz? YHGK 2011/2-755 esas 2012/116 karar . Tesekkur ederim.
Bende corpus var orada yok malesef
Old 07-03-2013, 18:42   #8
baharada

Avukat bey benim bir dosyamdan yola çıkarak söylüyorum. Bir belge de sahtecilik suçu oluşması için Yarar a bakılıyor. Belgeyi aldınız her hangi bir yerde kullanmadınız bunun tabiki cezai sorumluluğu oluşmaz fakat bunu bir maddi yarar için kullandığınızda o belge artık suç işleme aracı haline gelmiş oluyor değil mi? TCK 30 da kişinin bu belgedeki amacı ile bağdaştırırsanız bir neticeye varılır gibi Bunlar benim fikirlerim tabi yanlış da olablir
Old 07-03-2013, 18:47   #9
Bronz Atlı

Alıntı:
Yazan baharada
Avukat bey benim bir dosyamdan yola çıkarak söylüyorum. Bir belge de sahtecilik suçu oluşması için Yarar a bakılıyor. Belgeyi aldınız her hangi bir yerde kullanmadınız bunun tabiki cezai sorumluluğu oluşmaz fakat bunu bir maddi yarar için kullandığınızda o belge artık suç işleme aracı haline gelmiş oluyor değil mi? TCK 30 da kişinin bu belgedeki amacı ile bağdaştırırsanız bir neticeye varılır gibi Bunlar benim fikirlerim tabi yanlış da olablir
Fikirlerinize saygı duyuyorum yanlış anlaşıldım galiba. Ancak katılmadığım noktalar var Bu belgeye sahtedir diyemiyorsak, bu belgenin başka bir kuruma sunulması sonucunda 204'teki resmi belgede sahtecilik oluşmaz. Çünkü maddede düzenlenen fiil sahte bir belgeyi kullanmaktır. Belge sahte olmadığı için de bu suç oluşmaz. Kişinin amacı ne olursa olsun bu suç oluşmaz bence. Ha başka suçlar gündeme gelebilir belki onu bilemiyorum
Verdiğiniz cevaplar için teşekkür ederim sayın Baharada
Old 07-03-2013, 19:17   #10
baharada

Hayır yanlış anlamadım aksam yorulduk galiba iyi aksamlar
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi