Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Boşandıktan Sonra Nafaka Davası Açabilirmiyim ?

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 23-12-2013, 16:11   #1
Konuk

Varsayılan Boşandıktan Sonra Nafaka Davası Açabilirmiyim ?

Merhaba,

Ben Haziran 2013'te anlaşmalı olarak boşandım.Eşimden dava uzamasın diye nafaka ya da başka bir maddi talebim olmadı.İmzaladığımız protokolde nafaka yada mali konular ile ilgili hiçbir madde yok.3 çocuğumuz var üçüde okuyor ikisi reşit çocuklar benim yanımda.Boşanırken eşimin bana bıraktığı borçları ödemekte sıkıntılar yaşıyorum.Acaba şimdi nafaka yada iştirak nafakası açabilirmiyim ? Boşanma sırasında hakim nafaka istemeyip istemediğimi sordu istemediğimi beyan ettim.
Şimdiden Teşekkürler.
Old 23-12-2013, 22:25   #2
av. nevzat tombulca

çocuklarin Bakim Ve Eğitim Giderleri Için Anlaşmali Boşanma Davasinda Iştirak Nafakasi Istenmemiş Olsa Bile Sonradan Iştirak Nafakasi Davasi Açilip çocuklar Için Iştirak Nafakasi Istenebilir.

Ancak Kendiniz Için, Mahkemeye Yoksulluk Nafakasi Istemediğinizi Belirtmişsiniz. Bu Durumda Sonradan Kendiniz Için Yoksulluk Nafakasi Isteyemezsiniz. Ancak Bazi Durumlarda Boşanma Kararinin Kesinleşmesinden Itibaren 1 Yillik Sürede Yoksulluk Nafakasi Da Istenebileceğini Söyleyen Yargitay Kararlari Bulunmaktadir.

Bu Bakimdan Elinizdeki Belgeleri Bir Avukata Göstermeniz Ve Hukuki Yardim Istemeniz Faydali Olacaktir.
Old 27-12-2013, 17:48   #3
Konuk

Varsayılan Boşandıktan Sonra Nafaka Davası Açabilirmiyim ?

Öncelikle Teşekkürler ,

Avukat için maddi durumum yeterli değil.Belgelerden kastınız nedir ? Ayrıca eski eşimin bir mal varlığı yok ama emekli malulen iştirak nafakasında bunu kullanabilir mi bilmiyorum.Babasının yeri ve evi var.
Old 27-12-2013, 22:24   #4
Av.Ufuk Bozoğlu

Alıntı:
Yazan Konuk
Öncelikle Teşekkürler ,

Avukat için maddi durumum yeterli değil.Belgelerden kastınız nedir ? Ayrıca eski eşimin bir mal varlığı yok ama emekli malulen iştirak nafakasında bunu kullanabilir mi bilmiyorum.Babasının yeri ve evi var.
Belgelerden kasıt, boşanma protokolü ve mahkeme dosyası evraklarıdır. Bu belgeler doğrudan incelenmeden kendiniz için isteyeceğiniz yoksulluk nafakası için yanıt vermek yanıltıcı olabilecektir. [Ve bu istek için zamanaşımı süreniz boşanmanın kesinleşmesinden itibaren 1 yıldır.]

Ancak meslektaşımın da belirttiği gibi iştirak nafakası istemeniz hiçbir şekilde engellenemez. Kişinin babasının evi ve yerinin size bir faydası olmaz. Nafaka ödememek suçtur. Mahkemenin bağlaması muhtemel iştirak nafakasını icra takibine konu yapmalı ve eğer ödeme olmazsa da icra ceza mahkemesinde nafaka borçlusunun cezalandırılması için dava açabilirsiniz.

Maddi durumunuzun avukatlık ücreti ödemeye elverişli olmadığını kanıtlayarak bulunduğunuz yer barosundan tarafınıza avukat atanmasını isteyiniz.

Saygılarımızla
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi