Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Mal Paylaşımı İçin Yapılan Anlaşma

Konuyu Kilitleyin
Old 07-12-2013, 13:35   #1
Konuk Emel,

Mutsuz Mal Paylaşımı İçin Yapılan Anlaşma

Merhaba Sevgili Avukatlarım. Öncelikle boşanma davası aşamasında yaptığınız yardımlardan dolayı size çok teşekkür ediyorum. Çok uzun bir yargılama sonunda boşanma davam Yargıtayda kesinleşti ve boşandım. Mal paylaşımı için dava açmam gerekiyordu arkadaşlarımın da önerisiyle uğraşmaktan sa orta noktada mal paylaşımı için buluşup anlaşmaya karar verdik. Avukatımın bürosunda ortak bir arkadaşımızında hazır bulunmasıyla Mal Paylaşımı konusunda anlaştık.
Anlaşma tutanağını Avukatımın Bürosunda avukatım tanzim ederek karşılıklı yükümlülüklerimizi ve hangi mal varlığının kimin üzerinde kalacağını belirleyen maddeler halindeki anlaşmayı hazır bulunan arkadaşın, avukatımın ve bizimde imzalarımızla imza altına aldık.
Sorum şu,
1- Ben anlaşmada üzerime düşen yükümlülüklerimi yerine getirdiğim halde eski eşim bana devretmesi gereken gayrimenkulü devretmekten kaçınıyor. Anlaşmada devir için verilen süre bitti.
2- Bu anlaşmadan ben zararlı çıktım, ayrıca maddi anlamda da baya bi sarsıldım. Avukatıma bu durumu sorduğumda süre geçmesi çokta önemli değil devreder tarzı cümlelerle beni geçiştiriyor. Bu sorunumu çözmem için lütfen bana yoml gösterin artık uğraşmaktan, adliyeye gidip gelmekten bıktım. Nolur yardım edin bana.
Old 08-12-2013, 00:20   #2
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı,

Aile hukuku konusunda taraflarca yapılan anlaşma hakim tarafından onanmadığı sürece geçerlilik kazanmazlar.

Yapılması gereken şey bu anlaşmayı da delil olarak göstererek dava açılmasıdır.Taraflar anlaşmayı hakim önünde de kabul ediyorlarsa anlaşma onanacak ve mahkeme kararının hüküm kısmında yer alacaktır.

Bu karar sonrasında karşı taraf yükümlülüğünü yerine getirmese de karar dayanak gösterilerek ilgili kurumların işlem yapması için başvuru yapılabilir.

Avukat desteği almaya devam ediniz.
Old 08-12-2013, 12:13   #3
Konuk

Avukat Hanım öncelikle cevabınız için çok teşekkür ederim.
Anlaşma sonrası avukatımın söylediği cümle "Avukat Bürolarında yapılan anlaşmaların Avukatlık Kanununun 35/A maddesi gereğince geçerli olduğu idi"
Bizim boşanma davamız bitti ancak mal paylaşımı hususunda herhangi bir dava açmadan aramızda Avukatımın da bu beyanını yani anlaşmanın geçerli olacağını söylemesi üzerine anlaştık.
Şimdi yeniden Mal paylaşımı davası mı açmam gerekiyor yoksa anlaşma tutanağında bizimle birlikte avukatımın ve ortak arkadaşımızın da imzası olmasından dolayı geçerlilik kazanması için Mahkemeye davamı açmam gerekiyor.
Dava açmam gerekiyorsa Hangi mahkemeye dava açmam gerekiyor. Lütfen yardımcı olun artık dayanacak gücüm kalmadı, madden de manevi olarakda tükendim.
Old 08-12-2013, 15:39   #4
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı,

Bahsettiğiniz düzenleme aşağıdadır.

Alıntı:
35/A – (Ek : 2/5/2001 - 4667/23 md.) Avukatlar dava açılmadan veya dava açılmış olup da henüz duruşma başlamadan önce kendilerine intikal eden iş ve davalarda, tarafların kendi iradeleriyle istem sonucu elde edebilecekleri konulara inhisar etmek kaydıyla, müvekkilleriyle birlikte karşı tarafı uzlaşmaya davet edebilirler. Karşı taraf bu davete icabet eder ve uzlaşma sağlanırsa, uzlaşma konusunu, yerini, tarihini, karşılıklı yerine getirmeleri gereken hususları içeren tutanak, avukatlar ile müvekkilleri tarafından birlikte imza altına alınır. Bu tutanaklar 9/6/1932 tarihli ve 2004 sayılı İcra ve İflas Kanununun 38 inci maddesi anlamında ilâm niteliğindedir.

Bu düzenleme tarafların kendi iradeleri ile sonuç oluşturup karar verilebilecek ve uygulanabilecek alanlarda geçerlidir.Örneğin bu düzenleme boşanma konusunda uygulanamaz.Velayet,soybağı konusunda da uygulanamaz.

Mal rejimleri konusu yasada düzenlenmiş ve ancak belirtilen mal rejimi koşullarında taraflara hareket serbestisi tanınmıştır.

Ben kişisel olarak mal rejimi tasfiyesinin 35/A kapsamında olmadığını ve hakim onayı gerektiğini düşünüyorum.

Diğer yandan bu yönde yapılan anlaşmalar elbette geçerlidir fakat bu Medeni Kanun kapsamında mal rejimi tasfiyesi değil, Borçlar Hukuku kapsamında bir anlaşma olarak düşünülmelidir.

Siz de 35/A kapsamında olduğunu düşünüyorsanız bu anlaşmanın uygulanması için başvuruda bulunabilirsiniz.

Sorun çıkarsa Aile Mahkemesinde Mal rejimi Tasfiyesi için dava açmak ve bu anlaşmayı da delil olarak sunmak gerekecektir.

Son değerlendirmeyi avukatınızla yapmanız yararınızadır.
Old 09-12-2013, 07:45   #5
Konuk

Avukat hanım yardımlarınız için ne kadar teşekkür etsem azdır.
Cevabınızda; "Siz de 35/A kapsamında olduğunu düşünüyorsanız bu anlaşmanın uygulanması için başvuruda bulunabilirsiniz." dediğiniz için bu anlaşmanın uygulanması için ilk etapta hangi makama müracaat etmem gerekiyor onuda yazarsanız çok memnun olurum. iyi çalışmalar dilerim.
Old 09-12-2013, 12:51   #6
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı,

Kararın uygulanması konusunda anlaşmayı hazırlayan ve katkıda bulunan meslektaşımızdan yardım almanız uygun olacaktır.

KAHDEM'e gösterdiğiniz ilgi için teşekkürler.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi