Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Velayet

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 31-08-2007, 14:15   #1
mustafakiraz

Varsayılan Velayet

merhblar.15 yaşında evlenen iki gencin doğuştan sakat bir çocuğu olmuştur.baba durumu kabullenemeyip evi terketmiş.çocuğu dedesi kendi nufusuna kaydettirmek zorunda kalmış.10 yıl boyunca bu çocuk devletten yardım almış.şimdi asıl baba çocuğu kendi üzerine almaya çalışıyor.alabilmesi için ne yapmalı.yardımlarınız için teşekkürler
Old 31-08-2007, 18:43   #2
ahmetyılmaz

Sayın Mustafakiraz,
Medeni Kanun değişikliği ile çocuğun kimliğinin belirlenmesi hakkı her şeyin ötesinde sayılmıştır.
Soy bağı ilişkilerinde çocuğun çıkarının ön planda tutulması gerekir. Kişi gerçek babasına soy bağı ile bağlanma hakkına sahiptir. Sizin olayınızda yapılacak işlem , dava açılarak çocuğun nüfustaki babası ile bağının kalkması, sonra ayrı bir dava ile gerçek babasına soy bağı ile bağlanması işlemlerinin yapılması gerekmektedir. Saygılar
.
Old 03-09-2007, 11:32   #3
Av. Hatun Olguner

Konu velayet ile ilgili değil de gerçeğe aykırı nüfus kaydı ile ilgili. Bir çocuğun gerçek anne babasının değil de başkalarının nüfus hanesinde gerçeğe aykırı olarak yazılı olması mümkündür.Bu durumda,gerçek anne-baba diğer kaydı nazara almadan,kendi beyan haklarına dayanarak çocuklarını nüfus dairesine beyan ederek gerçek kayıt oluşturabilirler.Diğer kayıttan bahsetmeden,kendi beyanları doğrultusunda yaptırabilecekleri ve gerçeği yansıtan bu kayıt karşısında,evvelki ve gerçeğe aykırı kayıt "mükerrer" duruma düşecektir. Bu halde de,mükerrer kaydın iptalini istemek mümkündür. Mükerrer kaydın iptalini,mükerrer kayıt sahipleri ve hakları haleldar olanlar her zaman bir nüfus kaydı tashihi davası ile isteyebilirler.

Ancak,mevcut kayıt nedeniyle kayıt yaptırılamaz,fiilen engel çıkar ise,bu kez çocuğa kayyım tayin ettirilerek,
gerçek anne babası tarafından,gerçek olmayan anne baba ve kayyım aleyhine kayıt tashihi davası açılması mümkündür.
Zamandan kazanmak için davanın önce gerçeğe aykırı kayıt sahibi anne-babaya ve nüfus müdürlüğüne açılması,bir yandan da çocuğa kayyım tayini için ayrı bir başvuru yapılması,kayyım tayini işlemi tamamlandığında da kayyımın davaya dahil edilmesi pratik olur.
Old 04-09-2007, 15:15   #4
mustafakiraz

merhabalar hatun hanım.yardımınız için teşekkürler.aslında benim burda olay çok karışık.15 yaşında evlenen genç evi terk ettikten sonra evi terk eden gencin babası çocuğu üzerine almış.bu arada çocuk devlet yardımı almış.10 yıl boyunca.şimdi bu asıl baba çocuğu üzerine alsa devlet yapmış olduğu yardımları asıl babadan tahsil edebilirmi?
Old 05-09-2007, 09:27   #5
Av. Hatun Olguner

Merhaba Mustafa Arkadaş ,

Bu hafta benzer bir dava ile ilgilendim. bana fax no bildirirsen,dilekçemi faxlarım,uzun ve karışık çünkü.
Old 05-09-2007, 13:37   #6
mustafakiraz

Varsayılan .........

merhabalar hatun hanım.ilginize gerçekten çok teşekkür ediyorum.fax numaramız büronun.üzerine mustafa beyin dikkatine yazarsanız sevinirim.0212 465 7008
Old 07-09-2007, 17:32   #7
mustafakiraz

Varsayılan teşekkür

hatun hanım faksınızı aldım gerçekten çok teşekkür ediyorum.çok basitmiş gibi gözüken bi olayı az kalsın telafisi güç zararlara yol açıyorduk.tekarar tekrar teşekkürler.görüşmek dileği ile.bunun hakkında size yine yazabilirim.hazırlıklı olun :iyi çalışmalar.iiii tatiillr
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi