Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Sohbetleri Hukuki yorumlar, görüşler ve tartışmalar.. Soru niteliği taşımayan her türlü hukuki sohbet için.

İhtiyati Hacizde Teminat İadesi-bağımsız Yargı

Yanıt
Old 29-01-2006, 19:29   #1
mehmetdemirlek301

Varsayılan İhtiyati Hacizde Teminat İadesi-bağımsız Yargı

Değerli meslektaşlar;
İhtiyati haciz yapıyorsunuz, kararı infaz edip icra takibine geçiyorsunuz, icra takibini kesinleştiriyorsunuz, mahkemeden teminatın iadesini istiyorsunuz.2 yıldan beri bazı mahkemelerde, bu aşamalarda hemen teminat iade edilmiyor, borç luya teminatın iadesine muvafakat edip etmediği yönünde muhtıra tebliğ ediliyor.Bazı durumlarda borçlunun bu adreste bulunmuyor adresi terketmiş.İcra dairesinde tebliğatı 35'e göre yapmışınız, hakime söylüyorsunuz.Hakim diyor ki; böyle böyle..Diyor ki:Bila da dönse teminatı iade ediyoruz, 35'e göre yapmanıza gerek kalmıyor.Ben de diyorum ki; zaten tebliğat yapılmayacak, pratikte bir faydası olmayan bu işlemi niye yapıyoruz, Verilen cevap: -Müfettişler böyle istiyor.
Borçluya muhtıra çıkarılması uygulaması yaklaşık 2 yıldır bazı mahkemelerde uygulanıyor.Birkaç hakime bunun gerekçesini sorduğumda:-Müfettişlerin böyle istediği cevabını alıyorum.
Şimdi soruyorum, bu kadar basit bir olayda dahi Adalet Bakanlığı'na bağlı müfettişlerin YARGIÇ BAĞIMSIZLIĞI'na bu kadar etki edebilmesi düşündürücü değil mi?
Old 29-01-2006, 23:56   #2
Av.Ömer KAVİLİ

ÖNLEM HACZİ
İİ Yasamız 257 ve sonraki maddelerinde düzenlenen bu hukuksal olanak ancak belirli koşullar altında istenebilir. Alacağın içeriği para veya güvence konusu olmalıdır.
Bu koşuldan sonra alacağın güncel olup olmaması bakımından başkaca değişik koşullar da gerçekleşmelidir.
İşte bu koşulların gerçekleştiğini ve boçluya bilgi verilmeksizin hak ve alacaklarından tümü hakkında borca yetecek kadarının haczedilmesi isteyen alacaklı MAHKEME KARARI ile bu olanağı kullanmaktadır.
Mahkeme bu hukuksal olanağı yasadaki belirli orandaki GÜVENCE karşılığında kullandırmakta; bu güvence, ÖNLEM HACZİ isteyen alacaklının bu isteğinde haksız çıkması durumunda borçlunun hukukunu korumak üzere yasada öngörülmektedir.
Bu karar uygulanmasında borçlu onay verirse veya bu karardan sonra girişilen icra takibinin kesinleşmesi ile yatırılan güvencenin alacaklıya geri verilmesi gerekir.

İşte bu aşamadaki tartışmaya dönersek :
Takibin kesinleşmesine karşın borçluya ayrıca bir uyarı gönderilmesine ilişkin yasa kuralı bulunmamaktadır. Buna göre bazı mahkemelerde görev yapan yargıçların ve onlara bilgilendirme yoluyla yönlendirme yapan bakanlık görevlilerinin bu uygulaması yasal bakımdan dayanaksız kalmaktadır.

Diğer bir konu olarak, "Bakanlık görevlilerinin yargıçlara etki yapması ve bunun yargıç bağımsızlığını etkilemesi" bakımından:
Mahkemelerin yasaların uygulanmasında ortaklaşa bir noktada buluşmasını sağlamak amacı düşünülebilir ki, bu ise, uzun erimde yargıçların yaratıcılığını yok eden bir niteliğe bürünme tehlikesi taşımaktadır. Ancak, günümüzdeki uygulama bakımından bu konu, YARGIÇ BAĞIMSIZLIĞININ değişik yönlerinden ancak birini zedeleyebilir. Oysa yargıç bağımsızlığının değişik görünümleri vardırki, ayrı bir konu başlığı altında ele alınması daha uygun olacaktır.

Avukat Ömer KAVİLİ
İstanbul Barosu üyesi
Old 23-01-2007, 09:07   #3
Av.Elvan Akkaya

sayın kavili;
teminatın iadesi sorunun yanı sıra teminatın niteliği konusunda da sıkıntılar yaşanıyor.
HUMK 96 hükmünde gösterilen teminatlar dikkate alınmıyor.
nakit teminat isteniyor.
bu konuda avukat olarak neler yapabiliriz sizce??
Old 23-01-2007, 16:04   #4
av.önem

Aynı problemi ben hem Eyüpte hem de Beyoğlunda yaşadım. Eyüpte hakimle görüştüm ve bana Hukuk ve Ticaret Mahkemeleri Yazı işleri yönetmeliğinin 44.maddesindeki düzenlemeye istinaden böyle hareket ettiklerini belirtmiştir.

Teminat akçesinin geri verilmesi

Madde 44- İhtiyati tedbir ve haciz taleplerinde teminat olarak yatırılan para, banka mektupları, tahviller ve mümasili evrakın, veren kimse tarafından geri verilmesi istenirse, keyfiyeti Kalem Şefi veya Muavini hâkime arz eder; bu hususta mahkemeden alınan kararı infaz ettirmeden, kararı alan kimse ihtiyati haciz veya tedbir kararının infazından vazgeçer ise karşı tarafa tebligata lüzum kalmadan verdiği para veya evrakı hâkimin tasvibiyle geri alabilir. Karar infaza geçildikten sonra iade talebinde bulunursa hâkim usulü veçhile mehil vererek diğer tarafa tebligat yaptırdıktan sonra iadeye karar verir ise Kalem Şefi veya Muavini iadeyi yapar.
Old 23-01-2007, 18:03   #5
Av.Elvan Akkaya

Alıntı:
Yazan av.önem
Karar infaza geçildikten sonra iade talebinde bulunursa hâkim usulü veçhile mehil vererek diğer tarafa tebligat yaptırdıktan sonra iadeye karar verir ise Kalem Şefi veya Muavini iadeyi yapar.

bence bu düzenleme tuhaf görünüyor.hangi borçlu teminatın iadesine muvafakat eder ki?

ayrıca teminatın amacı borçlunun muhtemel zararlarını karşılamaktır.takip kesinleştiğinde teminat iade edilmelidir.takip kesinleşene kadar itiraz etmeyen ve tespit davası açmayan borçlu lehine alacaklı aleyhine bir durum.

bilmiyorum tecrübeli meslektaşların yorumunu bekliyoruz tabi yine.
Old 23-01-2007, 22:47   #6
madlock

Değerli meslekdaşlarım yanlış isem lütfen beni düzeltsinler ancak bu son derece saçma İhtiyati hacizde teminat iadesi haciz sırasında borçlunun muvafakati ile olabilir veya takip kesinleştikten sonra icra müd. mahkemeye hitaben takibin kesinleştiğini belirtir yazı yazar ve bu yazı ile teminatınızı alırsınız. Ben bugüne kadar hep böyle yaptım. Takip kesinleştikten sonra mahkeme benden borçlunun muvafakatini istemedi. Hukuk ve Ticaret Mahkemeleri Yazı işleri yönetmeliğinin 44.maddesindeki düzenlemenin,esas takip kesinleşmeden öncesi için geçerli olduğunu düşünüyorum. İhtiyati haciz kararı borçlunun haberi olmaksızın verilir ve infaz edilir. Borçlunun buna karşı itiraz hakkı vardır. Bu hakkını kullanır da itirazında haklı bulunursa ve ihtiyati haciz nedeniyle zarara uğramışsa işte bu noktada teminat devreye girer ve itirazı kabul edilen borçlunun zararı karşılanır. Esas takipde ise borçlu hakkındaki takipten haberdar olmuştur. Bu aşamada artık teminatın bir önemi kalmamaktadır. Borçlu hangi gerekçe ile teminatın iadesine hayır diyecek. Bence emin olduğumuz hususlarda hakimleri ikna etmeliyiz. Onlar da çok bilen!!! müfettişleri ikna etmeliler.
Old 13-05-2008, 09:43   #7
veyselaybek

yönetmeliğe göre kararın infazından sonra teminatın iadesi konusunda borçluya keyfiyet bildirilir diyor.Yani takibin kesinleşmesine ilişkin bir atıfta bulunmuyor.Dolayısıyla ihtiyati haciz kararı infaz edildiği ve borçlunun teminat iadesine muvafakat etmediği tadirde ve daha takip kesinleşmeden teminatın iadesi istenilmesi husunda bir hüküm.zaten uygulama bu yönde.Bu yönetmelikten benim anlayabildiğim budur.Aksi halde takibin kesinleşmesinden sonraki bir döneme ait bir düzenleme ise çok saçma..Çünkü takibin kesinleşmesi ile iht.hac.merasimi sona erer.
Old 18-05-2008, 12:13   #8
Kemal Yıldırım

Alıntı:

Madde 44- İhtiyati tedbir ve haciz taleplerinde teminat olarak yatırılan para, banka mektupları, tahviller ve mümasili evrakın, veren kimse tarafından geri verilmesi istenirse, keyfiyeti Kalem Şefi veya Muavini hâkime arz eder; bu hususta mahkemeden alınan kararı infaz ettirmeden, kararı alan kimse ihtiyati haciz veya tedbir kararının infazından vazgeçer ise karşı tarafa tebligata lüzum kalmadan verdiği para veya evrakı hâkimin tasvibiyle geri alabilir. Karar infaza geçildikten sonra iade talebinde bulunursa hâkim usulü veçhile mehil vererek diğer tarafa tebligat yaptırdıktan sonra iadeye karar verir ise Kalem Şefi veya Muavini iadeyi yapar.

Teminatın iadesi için, ya ihtiyati haciz kararından sonra başlatılan takibin kesinleşmesi ya da kesinleşmese dahi borçlunun muvafakatinin bulunması gerekir. Takibin kesinleşmesinden sonra borçlunun muvafakatinin aranmasına gerek olmadığı gibi, borçlunun muvafakati alındıktan sonra takibin kesinleşmesine de gerek yoktur. Yönetmeliğin ilgili maddesinde aksi yönde bir düşünce de söz konusu değildir, bu düşünceyi destekler niteliktedir. Takibin kesinleşmesine rağmen, hakimin borçlunun muvafakatini almak için muhtıra çıkarmasına gerek yoktur. bunun gibi borçlunun muvafakati alındıktan sonra takibin kesinleşmesine de gerek yoktur. Mahkemelerin aksi yönde bir davranış sergilemeleri kabul edilemez. Çalıştığım 5 aylık dönemde İzmir adliyesi' ndeki mahkemelerde böyle bir durumla da karşılaşmadım.

Saygılarımla..
Old 07-07-2008, 13:53   #9
turbo

Konuyu dağıtmak gibi olmasın ama,
Takibi başlatıp, tebliğ yapılamaması nedeniyle 3. kişilerdeki alacaklarına haciz konulması için aldığımız ihtiyati haciz kararında ödediğimiz teminatı, şimdi takipten vazgeçecek olmamız dolayısıyla, geri almamız için borçlunun muvafakati gerekir mi? Yoksa sadece dosyadan feragat etmemiz yeterli mi? Bu arada, borçluya tebliğ hala yapılamadı ve 3. kişilerde de alacak tespit edilemedi. Dolayısıyla haciz söz konusu değil.

Şimdiden teşekkürler...
Old 26-10-2009, 10:09   #10
ksezen

Yönetmelikden anlaşıldığı üzere infaza geçildikten sonra hakim karşı tarafa tebligat yaptıktan sonra iadeye karar verir ise iade edilir. Bu cümleden anladığım kadarıyla karşı tarafın muafakati arandığı yönünde bir ifade yok, sadece hakime taktir yetkisi bırakıyor. Ki; bu yönetmelikte bahsedilen infazda ihtiyadi haczin infazıdır, ihtiyadi haciz geçici haciz olması dolayısıyla yapılan takibin kesinleşmesi üzerine artık ihtiyadi haciz aşaması sona ermiş kesin haciz yapılmıştır. Artık teminat herhalükarda iade edilebilir.iyi çalışmalar
Old 03-08-2010, 10:09   #11
akasya

ihtiyati haciz kararı alınıp hacze gidiliyor fakat 3. kişi istihkak iddiasında bulunuyor.mallar yazılıp 3. kişiye yedi emin olarak bırakılıyor. daha sonra asıl borçlu borcunu ödediği için esas takibe geçilmiyor. teminatın iadesi alınmak istendiğinde icra müdürünün mahkemeye yazacağı müzekkere nasıl olmalıdır acaba.
Old 09-02-2012, 11:19   #12
terina

Arkadaşlar şöyle bir durumla karşılaştım.A şahsı B'ye traktör satıyor parasını alamıyor fakat araba hala kendi üzerinde satış gerçekleşmemiş yani.Bu durumda A şahsı ile arkadaşı C geliyor.Sanki A borçlu C alacaklıymış gibi senet düzenliyoruz.Senetle İhtiyati haciz kararı alıp Traktörü muhafaza edip otoparka çektiriyoruz.Yani istediğimiz oluyor.Ben şimdi normal icra takibi açmadan teminatımı iade alıp araçı borçluya (aslında olayımızda A şahsı yani alacaklı)teslim etmem için nasıl bir hukuki yol izlemem gerekiyor.Amacım müvekkile para ödetmemek çünkü zaten istediğimizi aldık.Yardımlarınız için teşekkürler.
Old 24-02-2014, 19:55   #13
av.mkaya84

Varsayılan teminat

merhaba arkadaşlar bende de benze bir sıkıntı var acil cevaplarınıza ihtiyacım var. ihtiyati haciz kararı aldım. icra müdürlüğünde infaz etirip. borçlunun aracına haciz koyduk.takip kesinleşmeden borçlu geldi anlaştık. dosyayı haricen tahsil ettik diye düşürdük. şimdi teminatımızı nasıl alabilirz?
Old 24-02-2014, 22:30   #14
Av.İlker DOLGUN

Alıntı:
Yazan av.mkaya84
merhaba arkadaşlar bende de benze bir sıkıntı var acil cevaplarınıza ihtiyacım var. ihtiyati haciz kararı aldım. icra müdürlüğünde infaz etirip. borçlunun aracına haciz koyduk.takip kesinleşmeden borçlu geldi anlaştık. dosyayı haricen tahsil ettik diye düşürdük. şimdi teminatımızı nasıl alabilirz?

Dosya borcunun tahsil edildiğini ve harçlarının ödenmesi suretiyle infaz edildiğini bildirir derkenarınıza İcra Müdürlüğünden onay alın ve Mahkemeye başvurun, teminatınız iade edilecektir.
Old 25-02-2014, 10:43   #15
av.mkaya84

İlker Bey cevabınız icin teşekkürler. Ancak hakim dosya kesinleşmediği icin bu aşamada talebin reddine dedi.borçlunun ödemeyi yapması kesinleşme icin yeterli değil mi?
Old 26-02-2014, 12:43   #16
Av.İlker DOLGUN

Aynı soruyu / konuyu iki ayrı yerde tartışmaya açmışsınız, birleştirmekte fayda var.

(http://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=89715)
Old 16-12-2014, 14:14   #17
Av.Baran Karadağ

Varsayılan teminat mektubunu alamadık

ihtiyati haciz kararı aldık teminat mektubu verdik mahkeme kasasına.kararı aldığımın ertesi günü kati hacze geçtim.araç ve gayrimenkul haczi de yapıldı. borçlu taraf alacaklı tarafa ricada bulununca araç hacizlerini kaldırdık,tabii tahsil harcını ödeterek borçluya,sonra haricen anlaşma sağlandı ve haricen ödeme yapıldı.biz gayrimenkuller üzerindeki haczi da kaldırdık.dosya kapandı.arşive kaldırıldı.
teminat mektubunun iadesi için mahkemeye başvurduk.icra müdürlüğünden teminat mektubu iade edilebilir şerhli dilekçemizle.Fakat icra müdürlüğünde dosyanın içinden tebligat parçası kaybolmuş ve icra dosyası içinde tebligat parçası çıkmadı diye teminat mektubu iadesi talebimiz reddedildi.Hakim beye "kati hacze geçildi","bakın dosyada ödeme emri,takip talebi vs var"karşı tarafa tebliğ edildi ptt çıktısı mevcut dedik ama dinletemedik."borçlu tahsil harcı ödemiş,biz hacizleri kaldırmışız" dedik gene ben zarfı görmeliyim dedi.Borçlu belalı biri onu feragat için dilekçe versin diye çağırdık.etmediğini bırakmadı aklıma gelen yol icradan vazgeçtiğimizi söylemek yada başka bir yolu var mı?
teminat mektubunu nasıl geri alabilirim?
Old 19-12-2014, 09:07   #18
AHMETKARSLI

Hakim Beyefendinin fikri belli olduğuna göre İcra dairesinden PTT.ye yazı yazdırıp,çıkarılan ödeme emrinin hangi tarihte kime teslim edildiğine dair yazı yazdırıp elden takiple ihtiyati haczin kesinleştiğini tespitettirerek teminatı
nızı geri alabilir, veya ihtiyati hacizden ferağat ettiğinizi icra zabtınageçirttirip teminatınızı geri alabilirsiniz. selamlar
Old 09-08-2016, 15:45   #19
sibelokandan

Saygıdeğer meslektaşlarım,muhtıranın tebliği zorunluluğu olmadığına dair,sadece borçlulara gönderilmiş olmasının yeterli olduğuna dair bir karar v.s. var mı elinizde?
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi