Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

İtirazın İptali Yetkili Mahkeme

Yanıt
Old 08-10-2006, 01:45   #1
hamburabi42

Varsayılan İtirazın İptali Yetkili Mahkeme

herkese İyİ ÇaliŞmalar

BorÇlu Bİr Şİrket Aleyhİne İstanbul Adlİyesİnden İcra Takİbİ Yapildi. Şİrket Yetkİye Ve Borca İtİraz Ettİ. Şİrket BakirkÖy İcra Md Yetkİlİ GÖsterdİ.
Bİz İtİrazin İptalİ Davsi AÇak İstİyoruz. Şİmdİ İcra Takİbİ Yetkİsİz İcrada AÇildi Ama İtİrazin İptalİ Davasinda İstanbul Tİcaret Mahkemelerİ Yetkİlİ OlduĞuna GÖre Dİrek Olarak İtİrazin İptalİ AÇabİlİrmİyİm ? Yoksa Yetkİ İtİrazini Kabul Edİp BakirkÖyden Tekrar Ödeme Emrİ Çikarip İtİraz Üzerİne Mİ İtİrazin İptalİ AÇmaliyim
Old 08-10-2006, 02:42   #2
Av.Selim Balku

Borçlunun yetki itirazını kabul ediyorsanız, takip dosyanızı yetkili icra dairesine göndermek için yetkisiz icra dairesinden talepte bulunacaksınız. Dosyayı alan yeni icra dairesi yeniden bir ödeme emri gönderir, bundan sonra yetkili icra dairesinden gönderilen ödeme emrine karşılık borçlunun tutumuna göre davanızı açabilirsiniz...
Old 08-10-2006, 13:33   #3
Jeanne D'arc

Burada hem yetkiye ve hem de borca itiraz edilmiş. Bildiğim kadarıyla önce yetkiye itirazın çözüme kavuşturulması gerekli. Yani itirazın iptali davasını açabilmeniz için önce yetki hususunu halletmeniz gereklidir. Yetkiye itirazla birlikte aynı zamanda borca itiraz edilmesi halinde borca itirazların bir önemi yoktur. Yetkili yerden gönderilecek ödeme emrinde yine itirazların bildirilmesi gereklidir.

Siz yetkiye itirazın kaldırılması için dava açabilirsiniz ancak bu davanın alacağı zamanı düşününce; bundan vazgeçip yetkiyi kabul ederek, Sayın Selim Balku'nun dediği şekilde dosyayı Bakırköy İcra Müdürlüğü'ne gönderip, oradan çıkartılacak ödeme emrine borca itiraz olması halinde (itiraz etmeyebilir de) itirazın iptali davası açabilirsiniz ve bu yol hem daha pratik ve hem de usulen gereklidir.

Saygılarımla.
Old 09-10-2006, 02:38   #4
Av. Muzaffer ERDOĞAN

Varsayılan itirazın iptali yetkili mahkeme

Arkadaşlara katılıyorum. yetki itirazını çözmeden yeni bir dava açamazsınız. Yetkili icra dairesinden ödeme emri çıkarmak zorundasınız. İtirazın iptali bundan sonra tartışılacak bir konu. Derdestlik itirazı ile karşılaşırsınız. Yetkisiz olduğunu düşünüyorsanız dosyanın yetkili daireye gönderilmesini sağlayın.Bu en kısa yol

Saygılar
Old 09-10-2010, 15:45   #5
avemin

Peki ben de bir soru sormak istiyorum.Cevap verecek arkadaşlara çok teşekkürler.yetkisiz icra müdürlüğünden gönderilen ödeme emrine mukabil sadece borca itiraz edildi.Bu durumda itirazın iptalini yetkisiz icra müdürlüğünün olduğu yer mahkemesinde mi açmalıyım?
Old 11-10-2010, 17:26   #6
Av. Bonus Pater Familias

Alıntı:
Yazan avemin
Peki ben de bir soru sormak istiyorum.Cevap verecek arkadaşlara çok teşekkürler.yetkisiz icra müdürlüğünden gönderilen ödeme emrine mukabil sadece borca itiraz edildi.Bu durumda itirazın iptalini yetkisiz icra müdürlüğünün olduğu yer mahkemesinde mi açmalıyım?

Sayın Avemin ;
sizin sorunuzda artık yetki problemi yoktur. borçlular yetkiye itiraz etmemiş yani sizin takip açtığınız icra dairesinin yetkisini kabul etmiştir. artık bu noktada yetki problemi ortadan kalkmış olmaktadır. itirazın iptali davasını icra takibini açmış olduğunuz yer mahkmesinde açabilirsiniz.
İyi çalışmalar dilerim.
Old 12-10-2010, 11:43   #7
Av.Özgür KARABULUT

Alıntı:
Yazan avemin

Merhaba;

Her ne kadar ben de Sn. Puckun gibi düşünsem de Yargıtay'ın aksi yönde kararları mevcut, göz atmanızda fayda var:

http://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=54560
http://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=52342

Saygılarımla...
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi