Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Haberleri Hukuk Haberleri, duyuruları, güncel hukuki gelişmeler. [Haber Ekleyin]

Anket Sonucu: Hasarlı Trafik kazalarında polis beklemeye gerek olmadan tarafların form düzenlemesi ve sigortaya sunması uygulamasını
Uygun buluyorum 304 42,22%
Uygun Bulmuyorum 373 51,81%
Kararsız 43 5,97%
Oy Verenler: 720. Bu ankette oy kullanamazsınız. (Anket no : 218)

Hasarlı kazalarda polis bekleme sona eriyor

Yanıt
Old 05-12-2007, 13:42   #1
canan ufuk

Varsayılan Hasarlı kazalarda polis bekleme sona eriyor

İçişleri Bakanı Beşir Atalay, 2008 nisan ayından itibaren hasarlı kazalarda artık trafik polisinin beklenmesine gerek olmayacağını ve tarafların sorunu sigorta şirketleri aracılığı ile çözeceğini açıkladı.

Bakan Atalay, “Trafik Güvenliği, Yeni Açılımlar, Hedefler ve Çözüm Projeleri” konulu bir basın toplantısı düzenledi. Atalay'ın verdiği bilgiye göre, 1 Nisan 2008 tarihinden itibaren, hasarlı kazalarda trafik polisi beklenmeyecek. Taraflar sorunu sigorta şirketleri aracılığı ile çözecek. Böylece trafiğin kilitlenmesinin de önüne geçilmiş olacak.

Atalay, yeni uygulamayı "iki taraf anlaştığında sadece hasarlı kazalarda bir form doldurulucak ve sigorta şirketine verecekler" sözleri ile açıkladı. Her araçta bulunması zorunlu hale getirilecek olan formlar doldurularak sigorta şirketlerine gönderilecek. Yasal düzenleme tamalandıktan sonra ise taraflar anlaşamasalar bile maddi hasarlı kazalara trafik polisi müdahale etmeyecek. Sorun sigorta şirketleri aracılığıyla çözülecek.

Şirket eksperleri de gerektiğinde devreye girecek.

Bakan Atalay, trafikle ilgili alınacak diğer önlemleri de şöyle açıkladı:

-Kırmızı ışık ihlallerine yönelik olarak kameralı önlemler artırılacak.

-1 yıl içinde 5 kez kırmızı ışıkta geçenin ehliyetine el konulacak

-Emniyet kemeri ,cep telefonu kullanımı, aşırı hıza yönelik tedbirler artacak

-Sivil ve resmi trafik polisi sayısı arttırılacak.

-200 adet dijital kayıt sistemli radar devreye girecek

- Trafik araçlarına GPRS takılacak, böylece polisin olay yerine hızlı ulaşması sağlanacak

- Elektronik ceza tutanağı kullanılacak, cezai işlemler hızlandırılacak.

Beşir Atalay, direksiyon başındaki sürücülerin sigara kullanımı konusunda da bir yasak getirmeyi planladıklarını açıkladı.

5 Aralık 2007

Hürriyet
Old 08-12-2007, 13:37   #2
av.Ercan KÜLEKÇİ

Polİs'İn Kaza Anindakİ GÖrevİ İkİ KİŞİ Arasinda OluŞacak Olan: Sevİyesİz, Hukuk MantiĞindan Uzak Dİyologlari Engellemek Ve Tuttuklari Kaza Raporlariyla,kaza Halİne "resmİ Bİr Tanik" Sifatini Kazandirmaktir.yenİ DÜzenleme ,tÜrkİye GerÇeĞİnİ GÖzardi Etmekten BaŞka BİŞİ Yapmamaktadir.yetkİlİlerİn Bu Durumu Daha Hafİf Bİr Mecraya SÜrÜkleyeceklerİne Hasar Tespİt Raporlarina İtİrazlari Bİle Engelleyİcİ Bİr Tavir Almalari Gerekİrdİ.teŞekkÜr Ederİm...
Old 08-12-2007, 21:57   #3
Atahun

Şahsi düşüncem, kaza yapanlar için pek bir şey değişmeyecek. Anladığım kadarı ile, olası bir kazada bu sefer de bağlı olunan sigorta şirketinin bilirkişi'si beklenecek. Bence, Trafik polisinin olay mahaline en kısa sürede gelme olasılığı, sigorta şirketinin bilirkişi' sinden daha fazla. Uygulama, Emniyet birimine personel tasarrufu sağlayabilir.
Old 09-12-2007, 12:18   #4
Admin

5-6 yıl önce küçük bir trafik kazası yaşadım:

Kendi yolumda giderken, sağdaki sokaktan yola çıkmak isteyen bir araca yol benim olmasına rağmen durarak yol verdim. Araç önümden yola dönüş yaptı, frene basıp durdu, geri vitese taktı, ben kornaya basıncaya kadar geri geldi ve bana çarptı. Yani nezaket gösterip, yol vermemin kurbanı oldum, üstelik dışardan bakıldığında manzara da ilginçti çünkü ben düz yolda sanki arkadan ona çarpmış gibi görünüyordum.

Şöför indi, özür diledi, park etmeye çalıştığını, yanındaki arkadaşıyla tartışırken aynaya bakmadan geri geldiğini, hatanın tamamen kendisinde olduğunu söyledi ve sohbet ederken bir de meslektaş olduğumuzu öğrendik. Hata tamamen meslektaşımın bana dururken geri gelip çarptı, hasar fazla büyük değil, ikimizin de sigortası var+kaskosu var, ikimiz de hatanın kimde olduğunu konusunda hemfikiriz ancak bu şekilde sigortaya müracaat etmek mümkün değil, o yüzden trafik polisi çağırmak zorunda kaldık. Cumartesi günüydü ve polis gelinceye kadar 2.5 saat bekledik, araçları yerinden kıpırdatamadığımızdan bütün yolu da bloke edip, trafiği felç ettik, tiyatro biletlerimiz vardı, yetişemediğimizden yandılar. Üstünü üstlük polis geldi, kimliklerimize bakıp ikimizin de meslektaş olduğumuzu görünce "bu defa siz tanışıyor olabilirsiniz, sigortadan para almak için de bu kazayı yapmış gibi gözüküyorsunuzdur, böyle kaza olmaz, hadi bir daha yapın diye tutturdu" (Evet kelimesi kelimesine "hadi bir daha yapın!" dedi). Şahitlerle vs. zar zor ikna edip tutanak tutturduk.

Şimdi bu senaryoda polise gerek var mı? Diğer sürücü ile ben her konuda anlaştığımıza göre kendi tutacağımız bir tutanakla sigortaya başvurmamızın sakıncası neydi ki, 2.5 saat polis bekleyip, sonra bir de 150-YTL'lik hasar için polisle tartıştık.

Bu ve benzer durumlar için yeni uygulamayı son derece yerinde buluyorum.

Ancak tarafların anlaşamadığı kazalarda dahi trafik polisinin devreden çıkarılması bence doğru değil. Tarafların anlaşamadığı bir kazada polis kaza yerine gelip tarafsız bir rapor tutmaktadır ve polisi devreden çıkardığınızda sigorta şirketinin de kaza yerine gelmeyeceği düşünüldüğünde ihtilafı nasıl çözecekler bilemiyorum.
Old 09-12-2007, 14:48   #5
Av.Nebi

Sn Admin her iki tarafın anlaşmış olması ve medeni insanlardan oluştuğunu düşünürsek polis beklemek evet biraz külfet. Ama ne yazık ki çoğu kazada hala eline bagajdan sopayı alıp inen çok. Bu durumda form morm hakgetire
Old 10-12-2007, 14:15   #6
citizentr

kazalardan sonra uzun süre trafik polisini beklemek trafiği felç etmek günümüzde açıkçası bana pek mantıklı gelmiyordu çünki bazen içinden çıkılmaz hal alıyor özelliklede İstanbul gibi büyükşehirlerde bir kaza yüzünden e-5 te 3 saat beklediğimi bilirim onun için günümüzde daha modern önlemler alınabilir hatta teknolojiden yardım alınarak bu sorun çözülebilir en basit örnek tarafların aralarında anlaşması halinde kaza yapan araçlaraın foto sunu çekerek araçlar yerinden oynatılarak yol açılmalı.İçişleri bakanımızın yaptığı çalışmayı düşünce açısından güzel ancak günlük olaylar açısından özellikle de polisin aradan çıkralmasını acizane eksik bir düzenleme olarak buluyorum.Teşekkürler
----------------------------
Beklemesini bilenin herşey ayağına gelir.
Old 11-12-2007, 16:31   #7
CENTELBOY 54

Bu konuyla ilgili olarak yapılan uygulamada artık insanlar kurallara bir nebze olsun artık öğrenmesini teşvik edebilir artık insanlar kaza yaptığında kavga değil uyuşmayı hayatlarında kuralları kendisi uygulamayı öğrenmelidir.hep birileri mi bunları zorla yaptıracak elimizi taşın altına koymalıyız hak ihlal eden hakkını alamaz
Old 16-12-2007, 17:46   #8
bilal-cng

sayın admin bilmiyorum istanbulda yaşdınızmı zaten yollar yetersiz ben istanbulda bayrampaşadan mecidiye köye gidene kdar 3.5 ssat kaza mahaline gelecek polisi bekledim polisinde sucu yok polisin kanatlatıda yok tabi o kdar trafikte kilitlemiş yolda kza mahaline ulaşsın polis gec gelince polise sataşmalar falan ben bu uygulama bizim insanların bir kere hoş görü ile davranarak sabır etmesini ögrenmesi ile ve bribirine saygı ve güvenle biter
zaten trafik polisleri siğorta ve kasko şirketlerine
çalişiyor memur
Old 18-12-2007, 13:51   #9
Ufuk Levent Timurkaynak

Bu durumun sadece her iki tarafın anlaşmasında geçerli olacağı gözden kaçırılıyor sanırım.
Syg
Old 18-12-2007, 18:20   #10
Av.Selim HARTAVİ

Alıntı:
Yazan Admin
Cumartesi günüydü ve polis gelinceye kadar 2.5 saat bekledik, araçları yerinden kıpırdatamadığımızdan bütün yolu da bloke edip, trafiği felç ettik, tiyatro biletlerimiz vardı, yetişemediğimizden yandılar. Üstünü üstlük polis geldi, kimliklerimize bakıp ikimizin de meslektaş olduğumuzu görünce "bu defa siz tanışıyor olabilirsiniz, sigortadan para almak için de bu kazayı yapmış gibi gözüküyorsunuzdur, böyle kaza olmaz, hadi bir daha yapın diye tutturdu"
.
Sayın Adminin vermiş olduğu örnekte gerçekten bir çok sakıncaları ortadan kaldırabilecek bir uygulama niteliğinde, ancak öyle bir sakınca görünüyor ki bu da tamamen trafik polislerinin ve jandarmanın vazgeçilmez olduğunu, eski sistemi arattıracak nitelikte olduğunu düşünüyorum. Bugune kadar kaza yapan bir çok arac sahibi, araclarını kazadan sonra kaskolayıp, sigortalatıp ilgili sigorta şirketlerine müracaat etmektedir. uygulamada bunların bir çok örneğini gördük. Bu yönüyle tarafların karşılıklı tutanak tutması suistimallere açık bir konu, bu tarz suistimallere mahal verilmeyecek şekilde bir düzenleme olursa güzel bir uygulama olacağı kanısındayım
Old 19-12-2007, 12:27   #11
Av.Duygu Keleş

Hasarlı kazalarda polisi beklemeden tutanak tutulması bir yönden kolaylık sağlayabileceği gibi bir yönden kötü niyetli şahıslar için kötüye kullanılabilecek bir uygulama.Bir arkadaşımın müvekkili maddi hasarlı bir trafik kazasında kusursuz olduğu halde zarar görüryor ve kazaya neden olan kişinin iyiniyetli olduğuna inanarak polis çağırmıyor ve o şahısla beraber servise teslim ediyor aracı ve şahıs tüm masrafları kendi yatıracağını beyan ediyor.Araç yapılıp da fatura ödemeye sıra geldiğinde tutanağınız yok ben ödemem deyip bir kenara çekiliyor. ve başlıyor hukuk süreci.
Böyle bir durumda bu şahısla iyiniyetli olarak anlaşmaya kalkıp tutanağıda ona göre güvenerek düzenlediğinizde bu şahıs gibi kötüniyet taşıyan insanlar bu uygulamayı lehlerine çevirebilirler.O nedenle ne kadar beklersek bekleyelim polis tarafından tutanak tutulmasından yanayım.

Saygılarımla...
Old 21-12-2007, 12:54   #12
Av. Levent Kıray

Bizim milletin medeniyetle arası nasıl... İyi mi, kötü mü, herkesin mâlumudur. Kaza noktasına polis gelmezse, heran cinayet çıkarabilirler. Bunun kefaretini de kimse ödeyemez.
Söz konusu yeni sisteme geçilebilmesi için henüz çok erken; daha çok uzun yıllara ihtiyacımız var diye düşünüyorum.
İyi çalışmalar dilerim.
Old 23-12-2007, 14:49   #13
Av. Şehper Ferda DEMİREL

Uygulama sonrası sigorta primlerinin astronomik hale geleceğini, yanı sıra şirketlerin ödemekten imtina ettikleri hasar bedelleriyle daha sık karşılaşılacağını ve sigortalı/sigorta şirketi davalarının çoğalacağını şimdiden öngörebilmek için kahin olmak da gerekmiyor...

Ülkenin gerek ekonomisi, gerek kültürel gelişmişliği ölçüt alınırsa, yeni uygulama yalnızca sigorta şirketlerini mutlu edecektir.

Saygılarımla...
Old 02-01-2008, 13:15   #14
Av.Yüksel Eren

Yalnız Maddi Hasarla Sonuçlanan Trafik Kazalarında Taraflarca Doldurulacak Kaza Tespit Tutanaklarına İlişkin Genelge (2007/..)

Kaynak: Hazine Müsteşarlığı

2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu uyarınca yalnız maddi hasara yol açan trafik kazalarında tarafların trafik kazasının kendilerince doldurulacak tutanak ile tespitinde anlaşmaları halinde trafik kaza tespit tutanağı aşağıdaki esaslara göre düzenlenecektir.

1. Yalnız maddi hasarlı trafik kazalarında taraflar trafik kazasının kendilerince doldurulacak tutanak ile tespitinde anlaşırlarsa bu genelgenin ekinde yer alan “Maddi Hasarlı Trafik Kazası Tespit Tutanağı”nı (Tutanak) yine ekte yer alan açıklamalara göre doldurur ve imzalarlar.

2. Kazaya karışan tarafların tamamı tarafından imzalanmayan tutanaklar geçerli kabul edilmeyecektir.

3. İkiden fazla motorlu aracın karıştığı trafik kazalarında veya gerek görüldüğünde birden fazla form kullanılabilir. Düzenlenen tutanaklar fotokopi yoluyla çoğaltılabilir.

4. Formlar kopyalanabilir nitelikte ve en az 2 nüsha olacak şekilde Türkiye Sigorta ve Reasürans Şirketleri Birliğince Kara Araçları Sorumluluk ile Kara Araçları sigorta branşlarında ruhsat sahibi olan sigorta şirketlerinden toplanan talebe göre bastırılır. Form basım maliyetleri talep edilen miktara göre talep sahibi şirketler tarafından karşılanır.

5. Bu şekilde düzenlenen Tutanak Trafik Zabıtasınca düzenlenen Trafik Kaza Tespit Tutanağı hükmündedir.

6. Tutanak ile beraber araçlar kaza yerinden kaldırılmadan mümkünse araçların fotoğrafları çekilir ve fotoğraflar tutanak ile beraber değerlendirilir.

7. Hak sahipleri karşı tarafın Karayolu Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortası (Trafik Sigortası) poliçesini veya kendi araçlarının kasko sigortası poliçesini düzenleyen sigorta şirketine yukarıdaki madde hükmüne uygun olarak doldurdukları Tutanak ve varsa fotoğraflar ile başvuracaklardır.

8. Başvurulan sigorta şirketi en geç bir günlük gecikmeyle Tutanağı ve varsa fotoğrafları elektronik ortamda Trafik Sigortaları Bilgi Merkezi’ne (TRAMER) iletir.

9. TRAMER, Tutanağı ve varsa fotoğrafları başvuru konusu trafik kazası ile ilgili Trafik Sigortası şirketine veya Kasko Sigortası poliçesini düzenleyen sigorta şirketine en geç bir günlük gecikmeyle elektronik ortamda iletir.

10. Sigorta şirketleri TRAMER tarafından gönderilmesini müteakip 3 iş günü içinde bu Genelge ekinde yer alan kaza krokileri ve Tutanak çerçevesinde %0, %50 ve %100 oranlarına göre sorumluluk değerlendirmesini yapar. Her bir şirket kendi sorumluluk değerlendirmesi sonucunu elektronik ortamda TRAMER’e iletir. Sigorta şirketlerinin, değerlendirme sonuçlarına elektronik ortamda gerçek zamanlı ulaşabilmelerini teminen gerekli alt yapı TRAMER tarafından oluşturulur.

11. İlgili sigorta şirketleri tarafından bildirilen değerlendirmelerde mutabakata varıldığının TRAMER tarafından tespiti halinde, sorumluluk oranları ilgili sigorta şirketlerine bildirilir.

12. Sigorta şirketlerince yukarıdaki hükümler çerçevesinde varılan mutabakat, süresinde değerlendirmesini iletmeyen diğer şirketler için de bağlayıcıdır. İlgili şirketlerden birisi sorumluluk değerlendirmesi yukarıdaki hükümlere uygun olarak TRAMER’e göndermesine rağmen diğer şirketler süresi içinde göndermemişlerse değerlendirme gönderen şirketin belirlediği sorumluluk oranları esastır.

13. TRAMER tarafından 9 uncu maddeye göre yapılan gönderimi izleyen 3 iş gününde yapılan şirket değerlendirmelerinde farklı sonuçlara ulaşıldığının tespiti halinde Tutanak ve varsa fotoğraflar TRAMER tarafından bu Genelgenin 17 nci maddesine göre TRAMER bünyesinde oluşturulan ilgili Tutanak Değerlendirme Komisyonuna (Komisyon) sunulur. Komisyon, Tutanağı ve varsa çekilen fotoğrafları inceleyerek sorumluluk oranlarını %0, %50 ve %100 oranları çerçevesinde kesin olarak belirler. Sonuç TRAMER aracılığıyla ilgili şirketlere elektronik ortamda bildirilir.

14. İlgili sigorta şirketi yukarıdaki maddeler kapsamında kendisine sorumluluk oranlarının iletilmesinin ve gerekli belgelerin tamamlanmasının ardından sekiz iş günü içinde tazminatı ödeyecektir. Kara Taşıtları Kasko Sigortasına ilişkin hükümler saklıdır.

15. TRAMER, hak sahiplerinin başvurularının hangi aşamada olduğunu internet üzerinden öğrenmelerini sağlayacak altyapıyı kurar.

16. Aşağıdaki hallerde trafik kazası tespit tutanağı trafik zabıtası tarafından düzenlenecektir.

a. Sürücü belgesiz motorlu araç kullanılıyorsa veya yetersiz sürücü belgesi ile motorlu araç kullanılıyorsa,
b. Sürücüde yaş küçüklüğü varsa,
c. Sürücüde alkol veya akıl sağlığı şüphesi varsa,
d. Kazaya karışan araçlardan birinin veya daha fazlasının kamu kurumlarına ait olması,
e. Kamu kurumlarına ait eşyada zarar meydana gelirse,
f. Trafik Kazasında sadece 3 üncü kişilere ait eşyalara zarar gelirse,
g. Kazaya karışan araçlardan birinin veya birkaçının trafik sigortasının bulunmaması,
h. Trafik kazası ölüm ve/veya bedeni zarar ile sonuçlanmışsa.

17. Tutanak örnekleri, düzenlenen Trafik Sigortası poliçesine ek olarak ilgili sigorta branşında yetkili olan şirketlerce sigortalılara teslim edilir.

18. Bu Genelge kapsamında trafik kazalarında kusur değerlendirmesi yapmak üzere Birilik Yönetim Kurulu Kararı ile TRAMER bünyesinde yeterli sayıda Komisyon kurulur. Her Komisyon biri başkan olmak üzere 3 üyeden oluşur. Komisyonların Başkan ve üyeleri, yetkili oldukları bölgeler Birlik Yönetim Kurulu tarafından belirlenir. Komisyon üyelerinin trafik kazalarına ilişkin kusur değerlendirmesinde deneyimli olmaları zorunludur. Komisyon üyelerinin ücret ve sair mali hakları, TRAMER tarafından karşılanır. Komisyon çoğunlukla karar verir. Komisyon üyeleri çekimser oy kullanamaz. Oylamada eşitlik olması halinde Komisyon başkanının oy kullandığı oran karara esas alınır. Komisyon gelen işleri en çok 3 iş günü içinde sonuçlandırmak zorundadır.

19. Bu Genelge kapsamında ilgili kurumlarca gerekli altyapı 01.04.2008 tarihinde sistemin yürürlüğe girmesini sağlayacak şekilde hazırlanır.

20. Bu Genelge 01.04.2008 tarihinde yürürlüğe girer.

(http://www.traport.org.tr/yd_ayinkonusu.php?yID=50 sitesinden alınmıştır.)
Old 05-01-2008, 12:54   #15
aliucar

Bence polis zabıt tutmasa daha iyi olur... Kaza anından sonra polisi bekleyene kadar trafik uzadıkça uzuyor, insanların işleri yavaşlıyor boşa zaman kaybediyor... Fakat günümüz Türkiye'sinde bu çok zor birşey... İnsanları eğitmeden böyle bir şeyin sağlıklı uygulanması çok zor.
Old 05-01-2008, 22:10   #16
avayhan

Bu uygulama da başlamadan bitecektir. Hala üzerimize bir türlü olmayan elbiseyi giymeye çalışıyoruz. Başka söze gerek yok.......
Old 08-01-2008, 10:22   #17
atay

Varsayılan zor bır uygulama

Boyle bir uygulama Batı Avrupa ülkelerinde var olduğunu biliyorum ancak nasıl bir yol izledikleri hakkında fazla bilgim yok.. Maddi hasarlı kazalarda kusur oranını nasıl tespit edileceği ayrı bir muamma.. Bir tarafın alkollü olması durumunda bu nasıl tespit edilecek? Sadece bu sorun bile polisin varlığıunı gerekli kılmaktadır fikrimce..
Old 14-01-2008, 18:15   #18
Av.Gülsüm Sezen

Polisin bulunmadığı durumda bir şekilde silah eşitliği bulunmayan taraflardan güçlü olan, zayıf olan üzerinde gayet rahatça baskı kurabilecek ve zaten oturmamış adalet(!) anlayışımızı ve güvenimizi iyice köreltecektir kanaatimce...Yani bu kadar çağdaş medeniyetler seviyesine gelmiş bir toplum değiliz ki henüz, boğuluruz bu insani yöntemde...Saygılarımla...
Old 16-01-2008, 11:07   #19
hukukcu15

Türkiye'de birçok kurumda uzmanlaşmaya dayalı işbölümünün olmadığı bir gerçek. Bugün trafik şube müdürü olan bir emniyet müdürü başka bir ile asayiş şube müdürü olarak atanmakta. Dolayısı ile bu durum polis memurlarının çalışma konularında eğitim ve uzmanlaşmalarında eksikliklere neden oluyor. Mesleğimizi ifa ederken kimi zaman görmekteyiz ki; tutulan kaza tutanaklarında çizilen krokiler kazanın olduğu yeri bile doğru göstermekten uzak olabiliyor ve bu durum zaman zaman davanın seyrini olumsuz etkileyebiliyor. Bu çerçevede bir noktada polisler tarafından tutanak tutulmasından vazgeçilmesi kabul edilse de malesef Türkiye'de tarafların trafikte, hele hele bir kaza sonrasında aralarında tutanak tanzim ederek sorunu çözmesi pek mümkün görülmemekte. Böylesi bir çözüm belki trafik polislerinin işlerini önemli ölçüde azaltacaktır ancak asayiş polislerinin işleri de bir o kadar fazla artacaktır. Diğer bir ifadeyle kaza ile oluşan yargılamaya konu olay , kaza sonrası yaşananlarla daha fazla yargılamaya konu olayın vukuuna sebebiyet verecektir. Atalarımızın dediği gibi bu durum yasalaşırsa " dimyata pirince giderken evdeki pirinçten olacağız" gibime geliyor.
Old 23-01-2008, 23:07   #20
Kartalkanat

Sigorta şirketleri fazla uzman çalıştırmamak için bu güne kadar işlerini polise yaptırdılar. Bundan sonra daha çok sigorta eksperi istihdam edecekler ve sorun kalmayacak. Poliste kendi işine bakacak. Buda asayişin temine olarak geri döneceği kuşkusuzdur.

Bir an önce maçlardaki görevlerde özel güvenlik teşkilatına devredilmesi gerekir.

Her iki olayda da özel şirketler , maliyetleri düşürmek için kendi işlerini polise yaptırıyorlar.

Genelge son derece yerinde ancak yetersiz gözüküyor.
Old 23-01-2008, 23:42   #21
Opioid

bu uygulama yapılırsa bu ülkede,fenerbahçe-galatasaray derbisinde de telleri kaldırırlar.
Bu gibi yöntemlerin nüfus planlamasına katkı sağlamasından başka pek bir işe yaramayacağını düşünüyorum..
Saygılarımla..
Old 23-01-2008, 23:57   #22
Kartalkanat

Rahatsiz

Alıntı:
Yazan Dr.Tayfun Bektaş
bu uygulama yapılırsa bu ülkede,fenerbahçe-galatasaray derbisinde de telleri kaldırırlar.
Bu gibi yöntemlerin nüfus planlamasına katkı sağlamasından başka pek bir işe yaramayacağını düşünüyorum..
Saygılarımla..

Sn. Bektaş ;

Fenerbahçe , Galatasaray ve diğer futbol takımların "Migros , Carrefour, Bizim Market , Kebabçı İbo " gibi diğer işletmelerden teknik olarak ne farkı var ?? Hiç bir farkı yok. Futbolculara bu kadar para vereceklerine " Özel Güvenlik " tutarak işyerlerine ( saha) gelen insanların güvenliğini sağlarlar, eğer işyerinin güvenliğini bozan şahıslar varsa bir daha içeriye almazlar. Bu yolla işsizlikten kıvranan bir çok gencimiz iş bulmuş olur.

Polis gerçek işine döner , asayişi sağlar, daha çok devriye çıkarır. Olaylara daha hızlı gider. Daha ayrıntılı araştırma yapar. Herhalde bunlar daha çok kamu yararı sağlar.

Ancak kimse cebine dokunulsun istemez. Bu mantıkla bütün işyerlerinin polis talep hakkı vardır. Bunu genişleterek "muhtemel kavga " bütün vatandaşların bu hakkı vardır. yani 70.584.000 polis gerekli ...........

Konunun özüne dönersek sigorta şirketleri daha çok uzman almalı ve prim aldığı vatandaşın mağduriyetinide en kısa sürede gidermelidir. Ancak bedava bu işi yaptırmak varken , işi yokuşa sürmeye devam ederler.

Saygılar.
Old 24-01-2008, 01:18   #23
Opioid

Sn kartalkanat;
pek çok polis arkadaşımla bu tür maç durumlarını konuşmuşumdur.
neticede özel güvenlik tutulması fikrini hep söylemişimdir sizin gibi.
Ama elbette bu konudaki sıkıntınız ve duyarlılığınız,
cümlelerimi o şekilde anlamanıza ve değerlendirmenize neden oldu.
Benim demek istediğim bambaşka bir şey.
Ama isterseniz bu yanlışı(stadlara polis yerine özel güvenlik alınması)
düzeltmek adına başka bir yerde konuşabiliriz.
Şu anki koşullar içerisinde cümlelerimi kurmuştum ben.
Sanırım olay biraz şu olaya benzedi:
Arkadan çarpma olayının,kaza tespit tutanağından raporundan
vesaireden konuşurken,başka birinin " Yahu neden takip
mesafesi korunmaz bu ülkede.Ne var o kadar yakın gidilecek arabaya"
demesi gibi.
bilmem anlatabildim mi?
Saygılarımla..
Old 25-01-2008, 10:32   #24
mustigocer

selam bu durum dürüstlük iyi niyet çerçevesinde çok güzel ama art niyetli insanları harekete geçirir menfaat uğruna haketmedikleri işlemleri yapmaktan çekinmezler. hasarlı arabasını çekinmeden karşılıklı anlaşmalarla yeni olmuş gibi raporlar düzenlenebilir buda sigortanın gereksiz ve yerine olmayan ödemeler yapmasına neden olur düşüncesindeyim. saygılarımla
Old 28-01-2008, 19:41   #25
Av.Leyla Çizmecioğlu

Varsayılan Maddi Hasarlı Kazalarda Düzenlenecek Tutanak Örneği

Sitemizdeki anketi görünce, Maddi hasarlı Trafik Kazasında tarafların düzenleyecekleri kaza tespit tutanağı örneklerine yer verilen Türkiye Sigorta ve Reasürans Şirketleri Birliği sitesinin aşağıda belirttiğim sayfası dikkatimi çekti. İlgilenen üyelerimize fikir ve yorumları için site adresini ekliyorum. Sanırım bunlardan birer örnek çıkartıp, araçlarımızda bulundurmamız gerekecek

http://www.tsrsb.org.tr/tsrsb/Kazatespittutanagi/
Old 30-01-2008, 00:59   #26
hakkiergun9

Maddi hasarlı trafik kazalarının kendi aralarında arac sürücleri tarafından bir tutanak tutulup yada sigforta eksperleri tarafından tutanak tutulması konusunda bazı arkadaşlarımız polisden alınmasının doğru karar olduğunu söylemektedir.Trafik kazalarında ilk yapılacak olan işleri yeteri kadar bilmemektedirler arkadaşlar.Maddi hasarlı tgrafik kazalarında polis geldiğinde kaza tesbit tutanağı istemeyenler sürücüler kendilerinin anlaştıkları beyan etmeleri üzerine anlaşma üzerine tutulan tutanakların araç sürücüleri atarafından mahkeme için çok defa istenmiştir.Alkollü olarak trafik kazasına karışmış olan sürücüler alkol kontrollünü kim yaptıracak ve bu çihazının kullanımı için eğitim alacak personel olacak mı TCK 179 maddesi kim uygulayacak daha bir çok sorunlaralan karşılaşılacak yani kısaca bu sistem ülkemizde yürümesi çok zor olacak.Ayrıca bir kazada bir kac yerde trafik kaza raporu tanzim eden uyanıklar trafından sigorta şirketlerini zarara sokarlarsa hiç şaşmayın
Daha şu 4 seneye kadar Trafik kazalarında ödediğimiz sigorta pirimlerinin yararlarını ne devletimiz kamu kuruluşu ne de vatandaşlarımız haklarını bilmediğinden işviçredeki sigortaların ana merkezinde ülkemizin paraları gitti ama neyse içimizdeki bazı trafik akademisyenleri sağlık bakanlığına bilgilendirerek 112 yapmış olduğu ve hastanede yapılan masrafların her sene ocak ayında trafik şubelerinde kaza tutanaklarından isteyerek sigortadan paralarını almaktadır.Neden Trafik şube müdürlükleri bu konuda sağlık bakanlığının yaptığı gibi kazaya el koyan trafik ekiplerine sigortadan yaptığı hizmet karşılığı para aldıklları taktirde trafik kazasına mağdur durumda kalan vatandaşlarımız o kadar zaman içersinde kalmazalar çünkü bu paranın yüzde bir kaçının trafik vakfına aktarıldığını düşün ve bu para ile bir çok motorsiklet alınır bir kişi tarafından kaza raporu tutulur yani sen üç kişilik bir ekip yerine üç motorsikletli olduğunu düşün ve birkaç yıl önce trafik Şube müdürlükleri Emniyet Genel müdürlüklerden ayrılması düşünülmüş ve Ülkemizde İçişleri bakanlığına bağlı Trafik Genel Müdürlüğü kurulması düşünülmüştür.
Sn KARTAl KANAT Bey
Polisleri maçlardan olsun Konserlerden olsun burada görev yapmasın kendi görevine dönerek daha a çok Asayiş Hizmeti yapacağını savunuyorsunuz.Pekala Trafik polislerinin idari görevi olduğu için trafiği Belediyeye verilim Jandarmada Kendi göreviniş yapsın kır bekçileri kurarım Cezaevlerini Özel Güvenlik Kuruluşlarını verelim .....vs o zaman Ülkenin durumu ne olur biliyormusunuz işte bu nedenle ülkemizde birçok seneler geçmesi gerekmektedir ki biz ancek bu sistemleri yerleştirbiliriz
Old 06-02-2008, 09:48   #27
H.Tanyeri

Bencede uygun değil, trafiğin olay yerinde mutlaka kaza tutanağı tutması gerekmektedir, diğer durumda kusur oranına bakılmadan taraflar aralarında anlaştıkları zaman olan sigorta şirketlerine olacak. selamlar
Old 08-02-2008, 00:26   #28
Avukat Nevzat Kaya

Sayın Meslektaşlarım;
Düzenleme tarafların anlaşması haline münhasır olduğundan, sayılan sakıncaların birçoğu geçerli değil. Asıl amaç (sadece maddi hasarlı kazalarda) saatlerce polis beklemeden, trafiği tıkamadan sorunu çözmektir. Kanaatimce tek sakıncası, kolayca istismar edilebilecek olmasıdır. Ancak fotoğraf zorunluluğu bu istismarı büyük ölçüde önleyebilir.
Birçok meslektaşımın toplumumuz hakkında karamsar olduğunu görüyorum. Nedensiz değil tabi... Ancak tarihin sayfaları çevrildiğinde bu günkü fotoğrafımız daha net anlaşılabilir. Birçok eksiğine rağmen milletimiz asil bir millettir. Dünyada eşi görülmemiş psikolojik, ekonomik, kültürel saldırıya rağmen ayakta kalmayı başarmış ya da başarabilecek başka bir millet bilmiyorum.
Genetik kodlarımızla oynanmaya çalışıyorlar. Ama başaramayacaklar. Bu millet yeniden doğacak ve tarihi adil bir şekilde yeniden yazacaktır. Yeter ki ümidimizi kaybetmeyelim. Saygılarımla...

İYİ OLMAK KOLAYDIR, ZOR OLAN ADİL OLMAKTIR.
ADALETSİZLİK, TOPLUMLARI HASTA EDEN EN BÜYÜK MİKROPTUR.
MİKROPLARA KARŞI SAVAŞALIM...
Old 08-04-2008, 11:34   #29
Kemal Yıldırım

Mutlu Vatandaş Tutanak Uygulamasına Çabuk Adapte Oldu!

Emniyet Genel Müdür Yardımcısı ve Trafik Hizmetleri Daire Başkanı Celal Uzunkaya, 1 Nisanda yürürlüğe giren, maddi hasarlı trafik kazalarında sürücülerin tespit tutanağı tutmasını öngören yeni uygulamaya vatandaşların çabuk adapte olduğunu gözlemlediklerini söyledi.
Uzunkaya, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yeni uygulamanın yürürlüğe girmesinin üzerinden 1 hafta geçtiğini, ilk günlerde vatandaşların zorluk çekmelerine rağmen beklentilerinin üzerinde bir sonuçla karşılaştıklarını ifade etti.

Uygulamanın, yeni çıkacak olan trafik yasasında zorunlu hale getirileceğine dikkati çeken Uzunkaya, şöyle konuştu:

''İstanbul, İzmir ve Ankara'ya baktığımızda maddi hasarlı trafik kazası yapan sürücülerin yüzde 50'sinin tutanaklarını kendilerinin tuttuğunu gördük. Bu oranlar bizim beklentilerimizin üzerinde çıktı. Gayet iyi bir oran. Vatandaşlarımız asıl sıkıntıyı tutanakları temin etmekte yaşadı. Bu zorluklar da aşıldığında oranın daha yukarılara çıkacağına inanıyorum. Yıl sonu itibariyle rakamın yüzde 80'leri bulacağını düşünüyorum.''

Vatandaşların, kaza tutanaklarını, illerindeki trafik denetleme ve tescil şube müdürlüklerinden, şoförler ve otomobilciler odalarından, sigorta şirketlerinden ve Emniyet Genel Müdürlüğü'nün internet sitesinden temin edebileceklerine değinen Uzunkaya, tutanak doldurulmasına yönelik bilgilendirmelerin de buralarda yapıldığını belirtti.

http://www.haberler.com/vatandas-tut...e-oldu-haberi/
Old 08-04-2008, 13:14   #30
Av.Gülsüm Sezen

Haberin çok iyimser olduğunu düşünüyorum Daha geçen gün 2 vatandaş 2 saatte tutanak tutup tutmamaya karar veremedi, bırakın tutanak tedariğini..Krokinin ne anlama geldiğini bilmeyen, monarşik bakış açılarıyla agresif de davranan bu kadar insan varken; bu işin sağlıklı yürümesi çook zor bence Tek müspet yanı, polisin yükünün azalacak olması...
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi