Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Aile konutu şerhi hakkında

Konuyu Kilitleyin
Old 07-06-2023, 03:09   #1
Konuk

Varsayılan Aile konutu şerhi hakkında

Merhaba. Eşim bir süre önce evi terk ederek kendine yeni bir ev tuttu. Henüz dava açılmadı ama boşanma yolundayız. Eşimden korkuyorum ve ben dava açarsam eğer bana veya çocuğuma zarar verme ihtimalinden dolayı onun adaba açmasını bekliyorum. Son bir senedir elimizde ne varsa başkalarının üstüne yaptı. Buna benim olan ama kendi adına aldığı arabam da dahil. Şu an sadece kendi kullandığı araba ve evlilikten önce evlenmek için aldığımız ev üzerine görünüyor. Fakat annesiyle beraber beni ve 20 günlük bebeğimi o evden kovdukları için babamlarda kalmak zorunda kaldığım sırada bir kiralayarak eşyalarımızı kiralık bir eve taşımışlar benden habersiz. Şu an 1 yaşındaki bebeğimle kirada kalıyorum. Kendi evimizden de zorla ve habersiz bir şekilde çıkarıldığım ve akabinde orayı da kiraya vermiş olduğu için geri dönemiyorum. Bu arada da borcu hala devam eden bir ev taksidimiz var ve satış sözleşmesi benim üzerime. Eşim sürekli kiralık olan bu evden çıkmam için beni tehdit ediyor, ailesinden birilerini yollayarak bana baskı kurmaya çalışıyor. Boşanma davası açılmadan önce, satış sözleşmesi benim adıma olan evi satarak geliriyle bir ev alıp bebeğimle taşınsam aile konutu şerhi koydurabilir miyim? Yardımcı olursanız çok sevinirim. Maddi manevi çok zor durumdayım.
Old 08-06-2023, 22:13   #2
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı,

Kendi adınıza kayıtlı olan evi satabilir ve satış bedeli ile de yeni bir ev alabilirsiniz. Fakat zaten sizin adınıza olan bir konuta aile konutu şerhi koydurmanızın size bir yararı yok. Aksine bu şerh nedeni ile kendinizi kısıtlamış olursunuz.

Bu arada evlilik içinde edinilen evin ödenen bedeli oranında eşinizin katılma alacağı davası açması söz konusu olabilir. Siz de bu durumda eşinizin boşanma davası öncesinde elden çıkarttığı malları dava konusu yapabilir ve eklenecek değer kapsamında katılma alacağı isteyebilirsiniz.

Her aşamada bir avukattan hukuki destek almanız yararınızadır.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi